Csepel.hu
A magyar államalapítás ünnepén egész napos családi programokkal várták az érdeklődőket a Daru-dombon augusztus 20-án. Az ünnepi eseményen megszentelt új kenyeret Borbély Lénárd polgármester szegte meg, majd közel négyszáz darab kenyércipó került kiosztásra. Este a szórakoztató programok sorát tűzijáték zárta.
A délelőtt kezdődött zordabb időjárás ellenére sok-sok család ellátogatott a csepeli önkormányzat támogatta Csepeli Városkép Kft. szervezésében rendezett élménydús napra. Zömében gyerekek voltak kíváncsiak a Holle Anyó Színház meseelőadására. Az utána kezdődött Életfa Baranta Csepel Csapat hagyományos magyar harcművészeti bemutatóját már felnőttek sokasága vette körül a Daru-domb előtt. Ostoros felvonulók hada nyitotta meg a műsort.
Ahogy a csapat vezetője ismertetőjében fogalmazott: az igazi barantások táncolnak, zenélnek, ismerik a magyar hagyományokat, népszokásokat és fontos számukra a közösség.
A változatos programkínálat közül szintén osztatlan sikert aratott a lovas solymász bemutatója, melyet a szabadtéri színpadon rendezett ünnepi kenyérszentelés követett.
Kenyérosztás
Szent István király, az ország védőszentjének ünnepén Krammer András diakónus megáldotta és felszentelte az új kenyereket. Előtte mondott beszédében hangsúlyozta: a kenyérnek tisztelet jár, vétek a szemétbe dobni, s a szülők erre tanítsák meg mindenkor gyermekeiket.
A nemzeti színű szalaggal átkötött megszentelt kenyeret Borbély Lénárd polgármester szegte meg. Ezután a Szántó Sütöde felajánlásából mintegy négyszáz darab kenyércipót osztottak szét. A polgármester Csepel borával köszönte meg a Szántó házaspárnak az adományt.
Az ünnepi kenyérszentelésen Pálinkás László, a Csepeli Auth Henrik Fesztivál Fúvószenekar kürtöse Erkel Ferenc Bánk Bánjából a Hazám, hazám te mindenem opera részletet énekelte.
Szórakoztató programok
A közönség bőven válogathatott a színes programok között. Népszerű volt az állatsimogató, a galambkiállítás, az íjászat, a honfoglalók jurtái, a török tábor, a gyerekeknek való kézműveskedés, logikai játékok, a körhinta és az ingyenes lovagolás. Többen fényképezkedtek a Csepeli Helytörténeti Gyűjteményhez tartozó öreg Pannónia-motornál és a Csepel teherautónál is.
A Mesterségek utcácskájában az érdeklődők többek között megismerkedhettek a lepénykészítéssel, a kovács és faműves mesterséggel, valamint a kosárfonással.
Délután a török tábornál tartott hadibemutató vonzotta a tömeget, ahol hadifelszerelésben harcoltak a török martalócok és a magyar vitézek. A keleti hangulatról a török hastáncosnők gondoskodtak, akik megtapsoltatták műsorszámaikkal a tisztelt közönséget.
A szabadtéri színpadon délutántól késő estig Herczeg Flóra, a B52 zenekar, Balázs Fecó és a Korál adott nagysikerű koncertet.
Az ünnepnap este pompás tűzijátékkal zárult.
AZS
Fotó: Halászi Vilmos és Tóth Beáta
Tisztelet és köszönet a Szántó házaspárnak az adomány cipókért!
A szemfényvesztést kihagytátok a címből! 🙂
Nem olvastad? A házaspár adott, nem akármit (több tiszteletet érdemel!) Te mit adtál?
A hála és köszönet érte, nekik.