Hogyan kerülhetjük el a téli sportbaleseteket?

Csepel.hu

Hogyan kerülhetjük el a téli sportbaleseteket?

Síelés, korcsolyázás, sőt szánkózás közben is érhetnek balesetek, különösen, ha felkészülés nélkül érkezünk a pályákra. Dr. Dobos Márta, az Oxygen Fájdalomcentrum ortopéd orvosa segítségével összeszedtük, mire kell odafigyelnünk.

„Téli sportok esetében fontos a jó erőnléti, edzettségi állapot. Aki rendszeresen fut, kerékpározik az már jó alapnak tekinthető, de otthon is végezhetünk felkészítő gyakorlatokat: ilyen például a guggolás és a rugózás kombinálása, a páros lábbal jobbról-balra szökellés és az egyik lábról a másikra történő szökkenés” – mondja a szakember. „Mivel ilyenkor megnő az energia- és vitaminszükséglet, fokozottan kell figyelni a megfelelő táplálkozásra, a rendszeres folyadékpótlásra és a kellő pihenésre is. Aki valóban komolyan szeretne felkészülni, és biztonságosan szeretne mozogni érdemes előzetesen egy orvosi vizsgálaton és tanácsadáson is részt vennie – ez különösen egy hosszabb sítúra előtt ajánlott” – teszi hozzá.

Fontos a bemelegítés

A sportolás előtti, helyszíni bemelegítést nem érdemes kihagyni, hiszen ez az egyik leghatékonyabb módszer a balesetek elkerülésére. Ha terhelés előtt alaposan átmozgatjuk izmainkat, ízületeinket és ínszalagjainkat, akkor baleset esetén jelentősen növelhetjük az esélyét annak, hogy szalagjaink ne szakadjanak el. Ha mégis sérülünk, így csökkenthető a sérülés mértéke.

A síelés, korcsolyázás szakszerűtlenül végezve, komoly balesetek forrása lehet. A felnőtteknek és a gyerekeknek is meg kell tanulniuk az alapvető technikai elemeket, tartásokat, mozdulatokat, a kicsik esetében pedig ugyanilyen elengedhetetlen a folyamatos felügyelet is. A doktornő arra is felhívja a figyelmet, hogy lényeges még a jó minőségű és jól védő sportfelszerelés, amely réteges és meleg:a megfelelő hőmérséklet fontos ahhoz, hogy az izmok és szalagok olajozottan működjenek.

Muszáj koncentrálni!

A téli sportok legnagyobb ellenségei az alkohol és a fáradtság lehetnek. Tévhit, hogy a forralt bor és a röviditalok bemelegítenek, sőt inkább csökkentik a koncentráló képességet, tompítják a reakciókat és értágító hatásuk miatt a kihűlés esélyét is növelik. A fáradtságot is komolyan kell venni, hiszen aki elcsigázottan erőlteti a mozgást, sokkal könnyebben megsérülhet. Mivel a legtöbb baleset délután, a síelés végén történik, ügyeljünk rá, hogy ebben az időszakban még gyakrabban tartsunk pihenőt.

Mindenkit vár a jégpálya! 

A korcsolyázni szerető csepelieket február 15-ig várja a Szent Imre téri műjégpálya a hét minden napján.

Az iskolások részére hétköznap délelőttönként térítésmentesen tartanak rendhagyó testnevelésórát, déltől és hétvégén egész pedig bárki koptathatja a korcsolyáját.

A korcsolyakölcsönzés biztosított, valamint a saját korcsolyáját mindenki jutányos áron, szakemberrel éleztetheti meg.

A belépő ára: 140 centiméter alatt 400, 140 centimétert meghaladó testmagasság esetén 600 forint. Korcsolyabérlésre is van lehetőség: ennek ára 35-ös méret alatt 400 forint/alkalom, 36-os mérettől 600 forint/alkalom.

Nyitva tartás:

Hétköznap: 12.00-22.00 óráig (délelőtt az iskolásoké a terep)

Szombat – vasárnap: 8.00-22.00 óráig

Ünnepnap, iskolaszünet idején: 8.00-22.00 óráig

Forrás: Csepel.hu

Itt lehet hozzászólni !