Csökkentek a helyi vállalkozások adóterhei
Csepel.hu
A csepeli kis- és középvállalkozók örömmel fogadják, hogy az önkormányzat januártól csökkentette a vállalkozások építményadóját. A hónap elején azonban jó néhányan egyelőre még nem tudták megmondani pontosan, mekkora lendületet adhat nekik a vállalkozás fejlesztését elősegítő döntés.
Az önkormányzat képviselő-testülete tavaly év végén hozta meg a döntést: januártól 30 százalékkal csökkenti a kisvállalkozások és 20 százalékkal a középvállalkozások építményadóját. A döntés hosszú távú anyagi hátterét a nagyvállalatok építményadójának ötszázalékos emelése adja: ez az adó azonban számukra továbbra is nagyon kedvező marad, mert Csepelen minden vállalkozásnak a budapesti átlag alatti építményadót kell fizetnie. Az adórendelet módosítása értelmében idén az adó mértéke 728 forint négyzetméterenként, ha az összes adóköteles terület mértéke nem haladja meg a 100 négyzetmétert. A 100 és az 500 négyzetméter közötti terület adója 1008 forint/négyzetméterre változott. Az 500 négyzetméter feletti épületek adóját 5 százalékkal emelték, ami alacsonyabb, mint a fővárosi átlag.
Mire fordítják a megtakarítást?
A bérlemények nagyságától függően várhatón havonta néhány tízezer, más esetekben akár több százezer forintot takaríthatnak meg: ezt az összeget a megkérdezettek különféle célokra fordítanák.
„Nem számoltam még ki pontosan, mekkora előnnyel jár számomra az adóváltozás, de természetesen örülök a csökkenésnek” – mondja egy vállalkozó, aki a víztorony melletti üzletsoron bérel néhány helyiséget. „Meg kell várni a februárt, márciust, amikor először érkeznek meg a csekkek a bérleményekért befizetendő adókról. Minden döntés lendületet adhat egy vállalkozásnak, amely megtakarítást jelent számukra. Éppen ideje volt, hogy végre nem megnehezítik, hanem elősegítik a vállalkozások működését. A nálunk megmaradó pénzt az üzlethelyiségünk berendezésinek korszerűsítésére fordítanám.”
Rizmájer József vállalkozó, aki közkedvelt sörözőiről ismert Csepelen a következőket mondta: „A Kossuth utcai sörözőnk épületét béreljük az önkormányzattól, amelyet mindenképpen kedvezően érinthet a változás. Tudok az önkormányzat döntéséről, és örülök, hogy támogatják a kis- és középvállalkozások működését. Minden forintnak megvan a helye. Ha kevesebbet kell költeni bérleti díjra, több pénzt fizethetünk a dolgozóinknak, kulturáltabbá tehetjük boltjainkat, javíthatjuk a szolgáltatás minőségét.”
Forrás: Csepel.hu