Megújult a természettudományos tantárgyak oktatása Csepelen

Végéhez ért az Öveges-projekt a Jedlik Ányos Gimnáziumban

Csepel.hu

Megújult a természettudományos tantárgyak oktatása Csepelen

2014 decemberéig 11 csepeli iskola több mint 1000 diákja és közel 50 pedagógusa vehette birtokba a 303,25 millió forintos, európai uniós támogatással megvalósuló program részeként létrehozott természettudományos laboratóriumot. A korszerű laborban a csepeli diákok immár a legmodernebb kísérleti, mérési és informatikai eszközök segítségével, játékos és interaktív módon sajátíthatják el a természettudományos ismereteket.

A labor már átadása után rögtön népszerűvé vált, nem csak a Jedlikes, hanem a programba bevont együttműködő 10 csepeli általános iskola diákjai körében is. Az elmúlt három hónap során 340 órában, több mint 1000 csepeli kisdiák kereste fel előre egyeztetett órarend szerint, szaktanári kísérettel a megújult laboratóriumot és tekintett meg számtalan izgalmas és látványos természettudományos kísérletet. A gimnázium és a labor szaktanárai továbbra is együttműködnek a partner általános iskolákkal, így a következő 5 évben évente 150 tanórában teszik lehetővé, hogy az általános iskolások is egy 21. századi technológiával felszerelt laboratóriumban vegyenek részt a fizika, a kémia és a biológia órákon.

Laborbemutató pedagógusok és szülők számára

Októberben a kerületi pedagógusok egy különleges bemutató nap keretein belül ismerkedhettek meg a laboratórium nyújtotta lehetőségekkel. A bemutató napon előadást tartott Härtlein Károly, a Budapesti Műszaki Egyetem Fizikai Intézetének tanszéki mérnöke, aki a népszerű Brutális fizika című műsorból sokaknak már ismerős volt. Vele érkezett Dr. Róka András, az ELTE Kémiai Intézetének főiskolai docense is. Közös előadásuk a „Feleselő – egy fizikus, egy kémikus” címet viselte, mely hatalmas sikert aratott a diákok és a tanárok körében is. A labort használó szaktanárok – mind a Jedlikből, mind pedig a csepeli partneriskolákból – emellett természetesen több pedagógus továbbképzésen vettek részt, ahol elsajátíthatták a szaktárgyakhoz kapcsolódó legmodernebb pedagógiai módszereket is.

Az iskola jelenlegi és jövendőbeli diákjainak szülei sem maradtak információ nélkül. A szeptemberi szülői fórumon egy kis időre ők is újra diáknak érezhették magukat, hiszen a saját szemükkel tapasztalhatták meg, milyen látványos kísérleteket tartanak a Jedlikes tanárok a gyerekeknek.

A korszerű laboratórium: az elmélet és a gyakorlat összekapcsolása

A két összenyitható, egyenként 18 fős tanteremből álló laborban a legmodernebb kísérleti, mérési és informatikai eszközökkel tehető még szemléletesebbé a természettudományos tárgyak oktatása. Ez által a csepeli diákok még hatékonyabban készülhetnek az érettségire és a felvételire is.

A biológia alapjainak elsajátításában többek között fénymikroszkóp, bonckészlet, vérnyomásmérő, vércukorszintmérő és fonendoszkóp is a diákok rendelkezésére áll. Izgalmas fizikai kísérletek végezhetők az újonnan beszerzett optikai paddal, sőt, a tanulók az új Lego-robotok segítségével bepillantást nyerhetnek a robotika alapjaiba is. A természettudományos labor kémia „részlege” is számos újdonsággal gazdagodott: a kísérleteket még több új vegyszerrel, automata pipettával lehet végezni, a programozható szárítószekrénnyel pedig még könnyebb a kristályok előállítása.

A természettudományos kísérletek szemléletes bemutatását jelentős – többek között 3D-s megjelenítésre is alkalmas digitális táblákat, dokumentum-kamerákat magában foglaló – informatikai eszközpark is segíti. A laboratórium digitális szertára 2D-s és 3D-s tananyaggyűjteménnyel bővült.

A laboratórium kialakításakor nagy gondot fordítottak a legkorszerűbb biztonsági berendezések beszerzésére is. A helyiségben szemzuhanyt helyeztek el az esetlegesen bekövetkező balesetek gyors kezelésére. A veszélyes kísérletek elvégzésére pedig termenként egy-egy szeparált vegyi fülkét alakítottak ki.

Kísérletből tananyag

A projekt részeként megvalósuló tananyagfejlesztésnek köszönhetően biológiából, fizikából és kémiából, együttesen közel 600 kísérlet elvégzésére van lehetőség a laborban. A labor funkcióihoz illeszkedő tananyag a 7-8. és a 9-12. évfolyamos diákoknak nyújt segítséget a laborfoglalkozásokon és teszi könnyebbé a természettudományok elsajátítását.

A 303,25 millió forintos fejlesztés „A természettudományos oktatás módszertanának és eszközrendszerének megújítása a csepeli Jedlik Ányos Gimnáziumban” elnevezésű európai uniós projekt (TÁMOP-3.1.3.-11/1-2012-0008) keretében valósul meg. A legújabb eszközökkel, műszerekkel felszerelt laboratórium 11 csepeli iskola több mint 1000 diákjának és közel 50 pedagógusának teremt lehetőséget a tanulást segítő szemléletes, izgalmas kísérletek és mérések elvégzésére. Az átfogó beruházás része emellett a tananyag fejlesztése és a programban résztvevő pedagógusok szakmai továbbképzése is.

Forrás: Csepel.hu

 

Itt lehet hozzászólni !