Henryk Slawikra és idősebb Antall Józsefre emlékezett a parlament

Csepel.hu

Henryk Slawikra és idősebb Antall Józsefre emlékezett a parlament

Az országgyűlési frakciók felszólalói a magyar-lengyel nép ezeréves megbonthatatlan barátságát hangsúlyozták szeptember 24-én a parlamentben annak a határozatnak az elfogadása előtt, amely Henryk Slawik és idősebb Antall József második világháborúban kifejtett hősiességére emlékeztet.

Kövér László Házelnök zárszavában kiemelte: idősebb Antall József és Henryk Slawik, valamint a hozzájuk hasonló hazafiak egy tragikus korban is bebizonyították, hogy “mi – lengyelek és magyarok – gazdagabbak vagyunk, mint a nálunk hatalmasabbak, mert nekünk nemcsak érdekeink vannak, de igazi barátaink is, akikkel mindig számíthatunk egymásra”.

Németh Szilárd (Fidesz) kiemelte: két sokáig méltatlanul mellőzött, kiemelkedő személyiségre emlékeznek. Több mint ötezer zsidó ember életét mentették meg, és több tízezer tiszt és katona juthatott el közreműködésükkel a szövetségesekhez – idézte fel, hozzátéve: Henry Slawik a legnagyobb árat fizette, a nácik meggyilkolták. Hősiességük a két nép testvériségének jelképévé vált – mutatott rá.

Németh Szilárd országgyűlési képviselő beszédét alább változtatás nélkül olvashatják:

Tisztelt Házelnök úr, tisztelt Alelnök asszony, kedves Klára asszony!

Tisztelt Képviselőtársaim!

A XX. századi történelem során két, sokáig méltatlanul mellőzött, kivételes személyiségről emlékezünk ma meg a Magyar Országgyűlés és Lengyel Köztársaság Szenátusának falai között.

A Magyar Országgyűlés fejet hajt és lerója kegyeletét a 70 évvel ezelőtt meggyilkolt lengyel Wallenberg, Henryk Slawik, és a 40 évvel ezelőtt elhunyt lengyel apó, azaz id. Antall József előtt.

Henryk Slawik és idősebb Antall József több mint ötezer zsidó ember életét mentették meg, s a lengyel katonai szervekkel való együttműködésüknek köszönhetően több tízezer tiszt és katona juthatott el a szövetségesekhez. Ennek kegyetlen következményeként a Gestapo mindkettőjüket letartóztatta. Henryk Slawik a legmagasabb árat fizette meg érte — 1944. augusztus 23-án, a Mauthausen-Gusen-i koncentrációs táborban a nácik meggyilkolták. Kivégzése előtt azonban még egy életet megmentett, hiszen a kihallgatások során tudatosan magára vállalta a teljes felelősséget. Ez a megmentett ember küzdőtársa, id. Antall József volt. A sors kegyetlen fordulata azonban, hogy a magyar emlékezet egyik legnagyobb alakja teljesen elfeledve halt meg 30 évvel később, 1974. július 24-én.

Életüket, halálukat, sorsukat, emlékezetüket tekintve kérdezhetjük: Az ország mindenkori vezetőinek vajon milyen valós felelőssége van a kezükben lévő lehetőség által? Milyen emberi tulajdonságok szükségesek a legborzasztóbb időkben?

Szavahihetőség, felelősségérzet, becsület, lojalitás.

Nemzetünk és embertársaink szeretete.

Önzetlenség és bátor cselekedet.

Tisztelt Országgyűlés! Kedves Lengyel barátaink!

Tegyünk fel még egy kérdést magunkban! Mi is képesek lennénk hasonló körülmények között idegen és ismeretlen emberekért a legnagyobb értékünket, az életünket kockára tenni? A világ sajnos ma sem békés körülöttünk. Tőlünk néhány száz, pár ezer kilométerre most is harcok dúlnak, etnikai, vallási hovatartozásuk miatt embereket kínoznak halálra, ölnek meg, vagy szakítják ki őket otthonukból. Mielőtt azonban a világ és benne a hitünk végleg elveszne, szerencsére a Jóisten mindig megajándékoz minket olyan önfeláldozó hősökkel, mint id. Antall József és Henryk Sławik.

Mi magyarok azért is szerencsés nemzet vagyunk, mert a lengyel néppel köt össze minket történelmi barátság. Antall és Slawik hősiessége ezen testvéri sorsközösség jelképévé vált.

Azonban mind a lengyel, mind a magyar nemzet fogságba esett a kommunista Szovjetunió és a náci Németország által alkotott harapófogóban. A szerencsétlenségek sora mindkét népet tovább sújtotta a második világháborút követő évtizedekben, megtapasztalhattuk, hogy mi is az a létező szocializmus.

A lengyel történelem zavaros XX. századi történelméről megemlékezve nem feledkezhetünk meg a Katyn-i tömeggyilkosságról sem, mikor is 1940 tavaszán több mint 15 ezer lengyel tisztet gyilkolt le a szovjet-bolsevik vezetés.

Mi tehát a mi feladatunk abban a számunkra békés, minden lehetőséget felkínáló korban amiben élünk? A méltó emlékezés, amelynek egyik legkifejezőbb megnyilvánulása a ma Kövér László házelnök úr és Maria Panczyk Pozdziej asszony, a Lengyel Köztársaság Szenátusának alelnöke által megnyitott tárlat, amely a Katyn-ban lemészárolt lengyel tiszteknek állít emléket.

Tisztelt Országgyűlés!

A most előttünk lévő határozati javaslat megemlíti a tiszteletadás további eseményeit, így azt, hogy Szilézában a 2014-es év Henryk Slawik emlékév, a lengyel-magyar barátság napját pedig jövőre, 2015 márciusában ünnepeljük Katowicében, amelynek részeként a magyar és a lengyel államfő felavatja Henryk Slawik és idősebb Antall József emlékművét.

Mi, ezzel a közös határozattal addig is tisztelettel adózunk a lengyel és magyar nép e kimagasló személyiségei előtt, akik a más népek felé nyitott, önzetlen barátság, hősies szimbólumai lettek.

Forrás: Csepel.hu

Itt lehet hozzászólni !