Fidesz.hu
Az a cél, hogy Európa legolcsóbb energiáját kapják a magyar családok, a későbbiekben pedig szeretnénk ezt kiterjeszteni az iparra, a gazdaságra is – jelentette ki Németh Szilárd, a rezsicsökkentések végrehajtásáért felelős munkacsoport vezetője a fidesz.hu-nak adott interjújában.
– A rezsicsökkentés eredményeinek köszönhetően 2013-ban 240 milliárd forint maradt a magyar családok zsebében. Az idén újabb, árakat mérséklő intézkedések lépnek hatályba. Ezeknek köszönhetően mennyit takaríthatnak meg az emberek?
– A tavalyi 20 százalékos csökkentés után a gáz ára idén április 1-jétől további 6,5 százalékkal, az áramé szeptembertől további 5,7 százalékkal, a távhő ára októbertől további 3,3 százalékkal csökken. Ezek az intézkedések plusz 30 milliárd forintot hagynak az embereknél, és hasonlóan az eddigi intézkedésekhez, a legszegényebbeknek jelentik a legnagyobb segítséget. Fontosnak tartom megjegyezni, hogy a rezsicsökkentéssel megtakarított pénzek visszakerülnek a gazdaságba. Az emberek többet tudnak vásárolni; tavaly decemberben például 1,8 százalékkal bővült a kiskereskedelem. A rezsicsökkentés kedvező hatása megmutatkozik az adósságok törlesztésében is. A fogyasztóknak összesen 143 milliárd forintos tartozásuk volt a szolgáltatók felé, ez a rezsicsökkentés első lépése után 20 milliárd forinttal mérséklődött. Akinek pedig lehetősége van – az a rezsidíjak csökkenésének köszönhetően -, megtakarít.
– Február 20-án nagyszabású panelfelújítási programot jelentettek be. Milyen hatással számolnak?
– Az ország egyötöde panellakásban lakik, melyek nagyon rossz energiahatékonysággal fűthetők. Ezért indítottunk el egy panelrehabilitációs programot az új, hét éves európai uniós költségvetési időszakban. Ennek rövidesen megjelenik a pályázata. A felújítás eredményeképpen megnő az energiahatékonyság, sokkal kevesebb energiát kell felhasználni a távfűtéses lakásokban. Ezért mondjuk azt, hogy ez gyakorlatilag egy újabb, negyedik rezsicsökkentést eredményez majd a lakótelepeken.
Arra azért felhívnám a figyelmet, hogy 2010-ben a szocialisták egy teljesen elrontott panelfelújítási programot hagytak ránk; a pénz nagy részét eltapsolták. Rengeteg hibát kellett kijavítani. Csepelen például több olyan felújított panelház van, ahol azt ígérték, aki részt vesz ebben a programban, annak minimum 30-40 százalékos megtakarítása lesz a távfűtési díjból. Sok olyan ember van – az én tapasztalatom szerint az arányuk egy-egy ilyen panelházban a 10 százalékot is elérheti -, akinek nemhogy megtakarítása nem lett, hanem jóval többet fizet, mint azelőtt. Ezzel a témával még foglalkoznunk kell.
– Milyen megfontolások vezették a Fidesz-KDNP-t abban, hogy elindítsa a rezsicsökkentést?
– A legfontosabb az volt, hogy több pénz maradjon az embereknél, valamint ne mi fizessük Európa legdrágább rezsijét. Ugyanis korábban mi fizettük Európa legmagasabb rezsiköltségét; a gáz árában toronymagasan az első helyen, a villany árában pedig a második helyen voltunk az átlagjövedelmekhez viszonyítva. Most a középmezőnybe kerültünk a harmadik rezsicsökkentés hatására. Az emberek számára már kifizethető, megfizethető a rezsi. De a cél az, hogy Európa legolcsóbb energiáját kapják a magyar családok, a későbbiekben pedig szeretnénk ezt kiterjeszteni az iparra, a gazdaságra is.
Azért is kellett változtatni, mert nem volt rend ezen a területen. Olyan monopol piac jött létre, amit már nem is nevezhetünk piacnak. A Gyurcsány-koalíció időszakában 2002 és 2010 között gyakorlatilag azt csináltak a szolgáltatók, amit akartak. Minden egyes döntés a szolgáltatók érdekében történt. Mi viszont azt képviseljük, hogy minden magyar családnak megfizethető kell, hogy legyen a rezsi, megfizethető szolgáltatást kell kapniuk.
A piacot úgy kell átalakítani, hogy megszűnjön a szolgáltatók túlhatalma. Ezért kellett több fogyasztóvédelmi döntést meghozni. Például eddig csak a szolgáltatók tudtak kötbérezni a fogyasztók felé, de most már a fogyasztók is tudják kötbérezni a szolgáltatókat.
Az április 6-ai választás tétje, hogy folytatódik-e a rezsicsökkentés politikája, vagy visszajönnek azok a régi arcok, akik korábbi kormányzásuk alatt lehetővé tették az árak drasztikus emelkedését.
– A Fidesz és a KDNP vezető politikusai az elmúlt hetekben országszerte rezsifórumokat tartottak. Ön is részt vett nagyon sok ilyen fórumon. Milyen tapasztalatokat gyűjtött?
– A Fidesz-KDNP-kormány egy konzultációs kormány. Több konzultációt folytattunk az emberekkel a rezsi témájában is, a tavaly őszi után az idei év elején már másodszor tartottunk rezsifórumokat. Az elmúlt hetekben 120 helyszínen találkoztunk az emberekkel, több mint 70 ezren vettek részt ezeken a fórumokon. Meghallgattuk az embereket, ők pedig elmondták a véleményüket, panaszaikat. Több mint ezer kérés, kérdés, javaslat, panasz érkezett be hozzánk, melyek 90 százaléka még mindig a fogyasztóvédelemmel kapcsolatos. Ezeket összegyűjtöttük és csoportosítottuk, majd továbbítottuk a kormánynak. Hét ilyen csoport került a kabinet elé, ebből háromban döntés is született a szerdai kormányülésen.
– Melyek ezek a döntések?
– Döntés született a mérőórák tekintetében. Elvileg ingyenes mérőórákról beszélünk, mégis az ellenkezőjét tapasztaljuk ezen a területen. A mérőórák tulajdonjoga a szolgáltatóké, ezért a tulajdonosnak kellene viselnie a költségeket is. Ki kell kidolgoznunk egy olyan javaslatot, hogy minden mérőórával kapcsolatos költség a szolgáltatókat terhelje.
A második döntés a Főgázt érinti. A szolgáltató 51 százalékban fővárosi önkormányzati tulajdon, a maradék 49 százalékot és a hozzá tartozó menedzsment jogokat pedig megvásárolta a magyar állam a külföldi tulajdonostól. A 100 százalékos közösségi tulajdonba került a Főgáznak meg kell mutatnia, hogy valójában tényleg megértette-e, hogy miről szól a történet. Megértette-e, hogy nonprofit szolgáltatóként kell működnie, megértette-e azt, hogy az esetleges menedzsment-vízfejet le kell cserélni. Megértette-e, hogy a keletkező hasznot vissza kell forgatni a biztonságos működésre és a minőség javítására, valamint megértette-e azt is, hogy fogyasztóbarát módon kell viselkednie, és elő kell segítenie a tudatos fogyasztói magatartást. Ezért egy teljes fogyasztóvédelmi vizsgálat, egy komplett átvilágítás lesz.
A harmadik döntés azzal van összefüggésben, hogy a múlt héten több gazdasági lap is kiszivárogtatta, arra készülnek az energiaszolgáltatók, hogy kivonják a pénzt a cégekből, vagyis osztalékként kifizetik azt. Mi azt látjuk a számokból, hogy ezek a pénzek elsősorban karbantartásra, minőségbiztosításra, a biztonságos működtetésre szánt pénzek. A biztonságos működtetést fenn kell tartani. Nem fogjuk megengedni, hogy ezeket a pénzeket kivonják! Ezért a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal teljes körű vizsgálatot végez ezen a területen.
A másik négy – szintén fogyasztóvédelmi kérdésekhez kapcsolódó – csoport esetében még adatokat fogunk gyűjteni, és további vizsgálatok lesznek. Ezek közé tartozik például az, hogy többen nem értik, ha köbméterben pörög a gázóra, akkor miért kell kilojoule alapján fizetni. Ezen kívül a megvizsgálandó ügyek közé tartozik az alapdíjak kérdése, a fejlesztések valamint a kikapcsolás-visszakapcsolás kérdésköre is.
– Mi a véleménye a baloldal rezsiügyben mutatott hozzáállásáról?
Röviden: hazug, hiteltelen és cinikus. Emlékezhetünk rá, amikor a szocialisták kormányoztak, és lehetőségük lett volna a rezsiköltségek mérsékelésére, akkor folyamatosan az árakat emelték. Akkor kellett volna vitézkedni! 15-ször emelték a gáz, és a villany árát. A gáz ára 206 százalékkal, a villanyé pedig 97 százalékkal nőtt, miközben az infláció összességében 58 százalékot tett ki. Ráadásul még a saját rendszerüket is megfúrták, 2009-ben ugyanis eltörölték a gázártámogatást. A rezsicsökkentést is folyamatosan fúrják. A legjobb az lenne, ha a Gyurcsány-koalíció meg sem szólalna ebben a kérdésben!
Forrás: Fidesz.hu
Na ide figyeljenek zemberek! 😛
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1/1456697_1415639425334230_463002272_n.jpg
2014.03.02. 13:44 Földes András
Az ukrajnai helyzet feszültségét mutatja, hogy új szintre tudta emelni az Echo tévé kommentárjait. Széles Gábor csatornája felhívja minden magyar állampolgár figyelmét, hogy készüljön fel a Trianoni határok visszaállítására. Szaniszló Ferenc rámutatott, hogy:
“Magyarországnak fel kell készülnie arra, hogy akarja, nem akarja, vissza kell fogadnia Kárpátalját. Legalábbis annak magyar többség által lakott, trianoni határ menti részeit. ”
A csatorna külpolitikai szakértője már tényként kezeli, hogy Ukrajnának vége, darabokra esik. Meglátásával fényévekre megelőzi a világ minden más szakértőjét, akik még ott tartanak, hogy ami zajlik, háború-e, lesz-e fegyveres konfliktus, és egyáltalán, mi a célja mindezzel Oroszországnak?
Szaniszló intellektuális előnyét jó érzékkel rögtön gyakorlati lépések kidolgozására fordítja. Mik ezek a lépések? Felkészülni a menekültek fogadására? Kidolgozni egy humanitárius segélyprogramot? Élelmiszert, takarókat gyűjteni? Esetleg ötletek a helyzet békés rendezésére? Nem. A világpolitikai elemzés ezen magasságában kit érdekelnek az emberek? Természetesen: Határrevízió!
„Ukrajna széthullása esetén nem tehetünk úgy, mint akinek semmi közük Vereckéhez, Munkácshoz, a Kárpátokhoz”
– mutat rá Szaniszló, majd gyors külpolitikai vágtába kezd, Ukrajnából Brüsszelbe, onnan Szlovákiába, majd Tel-Avivba a Valutalaphoz. Ne ijedjünk meg, Szaniszló nem veszti el a fonalat. Gondolatmenetének lényege:
„Az EU is a népirtó, magyargyilkos Benes dekrétumot támogatja” Tehát EU → magyarellenes
„Brüsszel áhított célja, hogy az új ukrajna nacionalista legyen az oroszokkal, lengyelekkel, és a magyarokkal szemben, ám internacionalista a globális pénzügyi háttérhatalom (=tudjuk kik) letéteményesei, az EU, a Nato és a Valutalap iránt.” Tehát EU → gyarmatosító
„Az oroszok nem kérnek a keleti országokat adósrabszolga piacgazdasággá változtató EU-ból.” Szumma: az oroszok → a magyarellenesség és a gyarmatosítás ellen harcolnak. → Velünk vannak!
A bizonyítás nem csak azt a nézetet teszi nevetségessé, hogy Oroszország saját gazdasági érdekei miatt terjeszkedik, de azt is, hogy hatalma a szabadságjogok csorbításával, önkényuralommal, diktatórikus eszközök alkalmazásával jár együtt. A Szaniszló-féle levezetés szerint az oroszok a szabadságot hozzák el valójában.
Innentől adekvát, hogy az Echo tévé műsorvezetője katonás, de szerelemtől búgó hangon nyilatkozzon az orosz intervencióról.
“Ha az oroszok felkínálják, hogy visszavegyük, ami a mienk volt sok évszázadon át, vajon mit felelünk? Hogy majd brüsszeli, washingtoni uraink megmondják?”
Nem kell félni a választól, nyugtat meg minket a műsorvezető. „Semmi új nincs abban, hogy államhatárok alakulnak, jól van ez így.” Végül is igaz, volt már egy csomó világháború, aztán tessék, itt vagyunk, épen, egészségesen. Széles Gáborék bebizonyították, hogy a magyaroknak egyetlen lehetőségük van: az orosz intervenció lelkes támogatása.
Figyeljen, és olvasson!
http://youtu.be/dGOC-_Jngzc