MNO
Az idei év első hónapjában tovább csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma Magyarországon, 437 200 álláskereső szerepelt a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat regiszterében, ami több mint 200 ezres – 32,6 százalékos – csökkenés az előző év azonos időszakához képest.
A Nemzeti Munkaügyi Hivatal honlapján közzétett legfrissebb munkaerő-piaci adatok szerint tavaly decemberhez képest ugyanakkor 22 900-zal emelkedett a nyilvántartott álláskeresők száma.
Sikerült leszorítani a munkanélküliséget
Januárban 192 500 álláskereső volt jogosult pénzbeli ellátásra, akiknek harmincegy százaléka álláskeresési ellátásban, a többiek pedig szociális jellegű támogatásban részesültek.
Az álláskeresők több mint fele semmilyen pénzbeli támogatást nem kapott. A nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 10 százalék volt januárban, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 6,3 százalékos értéket mutatott.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti 15-74 éves munkanélküliek száma a 2013 negyedik negyedévében 403 300 főt tett ki, amely 9,1 százalékos munkanélküliségi rátát eredményezett.
A munkanélküliségi ráta az előző év azonos időszakához képest 1,6 százalékponttal volt alacsonyabb.
A tartós álláskeresők száma is csökkent
A tartósan, egy éven túl nyilvántartásban lévő álláskeresők száma tovább csökkent az előző hónaphoz és az előző év januárjához képest is. Összesen 127 500 tartós állás nélküli szerepelt a regiszterben, az összes álláskereső 29,2 százaléka tartozott ebbe a csoportba. A regisztrált álláskeresők között a szakképzetlenek aránya 49,2 százalék volt.
Még 64 ezer állás betöltetlen
A 2014-es év első hónapjában a foglalkoztatók összesen 32 00 üres álláshelyet jelentettek be, amely egy év alatt szignifikáns emelkedést mutatott. Az újonnan bejelentett állások hetven százalékához a foglalkoztatók támogatást igényeltek.
A legtöbb új, 3 ezer feletti munkaerőigény Borsod-Abaúj-Zemplén, Békés, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megyéből érkezett, e négy megyéből érkező álláslehetőségek a teljes kínálat 43,4 százalékát tették ki. Összességében 2014. januárban 122 200 munkahely állt rendelkezésre, amelyből a zárónapon 64 200 állás maradt betöltetlen. 2014 januárjában 6 cég 181 munkavállalót érintő létszámcsökkentési döntését jelentette be az illetékes munkaügyi kirendeltségeken. Az érintett létszám jelentős csökkenést mutatott az előző év azonos időszakához és az elmúlt hónaphoz képest is.
„Felívelő korszak küszöbén állunk”
A miniszterelnök múlt heti pekingi látogatásán kijelentette, hogy a cél a teljes foglalkoztatottság elérése. Ez azt jelenti, hogy „a munkanélküliséget 3-4 százalékra fogjuk leszorítani”, így lényegében mindenki folyamatosan talál majd munkalehetőséget – mondta Orbán Viktor.
A miniszterelnök vasárnapi évértékelő beszédében külön kiemelte, hogy míg Európában inkább csökken, nálunk nő a foglalkoztatottság.
Orbán a január 29-én közzétett foglalkoztatottsági adatokkal kapcsolatban elmondta: ez különösen jó hír a fiatalok és a nők számára, hiszen „évtizedek óta nem találtak annyian munkát, mint az elmúlt hónapokban.”
Az előző kormány utolsó évéhez képest csaknem százezerrel több nő dolgozott 2013 negyedik negyedévében; a Nemzetgazdasági Minisztérium biztosa szerint valódi megoldások születtek a kisgyermekesek foglalkoztatottságának növelésére, a gyed extrával az anyák már dolgozhatnak a gyed mellett is.
Forrás: MNO
Igen eltűnt, mert nincsenek nyilvántartásban, de attól még munkanélküliek!!! És akik eltűntek, a többség is KEVESEBB BÉRÉRT DOLGOZIK! HA ÍGY HALAD A MINIMÁLBÉRESEK ORSZÁGA LESZÜNK!
Talán mind külföldön van?
Sőt vannak akik soha nem dolgoztak.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét,lop
Vagy kimegy az ember vagy a közmunka programban vannak,ami ugye nem mutatkozik a munkanélküli rátán
Az állásoknak meg a 30%-a tűnt el…