Csepel.hu
Balogh Gábor a Vienna Konservatorium Budapest, valamint az Egressy Béni Református Művészeti Középiskola igazgatójának a meghívására szombaton érkezett Csepelre, Prof. Milcho Vasilev, a bulgáriai zeneakadémia rektora. A hétvégét az iskolák oktatási rendszerének tanulmányozására fordította, míg hétfőn délelőtt Morovik Attila, Csepel alpolgármestere fogadta. Február 03-án hétfő este a konsevatorium koncerttermében, felesége társaságában nagysikerű koncerten vett részt.
Először az est házigazdája, Igric György, a Vienna Konservatorium Budapest tanára, a Filharmónia Budapest igazgatója köszöntötte a díszvendéget és a megjelenteket, majd sorban konferálta fel a műveket, és az előadókat.
Szuromi Borbála hegedű, Papp Zsófi és Bagosi Orsolya ének, Torres Marietta zongora, Makó Rita fuvola, Tóth Zsolt klarinét, míg Harsányi Péter pedig a kürt tudását mutatta be. A produkciók után nem csak az előadókat, hanem a zongora kíséretet adókat – Tímár Tóth Mária, Mocsári Emma, Miskei László, Kulcsár Janka – és a tanárokat – Szilágyi Pálma, Varga István, dr. Csetényi Gyula, Suki András, dr. Iván Ildikó, Zs. Szabó Mária – is meg kell dicsérni. Zárásként még a jazz trió – Gyöngyösi Barna zongora, Gyöngyösi Gergely basszusgitár, Müller Tamás dob -, Hárs Viktor tanítványai két dal, remek előadásával lepték meg a nagyérdeműt.
A koncert végén a Csepel.hu, interjút kért az est díszvendégétől. Kérdésünkre Professzor Milcho Vasilev, a Bolgár Zeneakadémia rektora elmondta, hogy a csepeli iskola igazgatójától kapott levélre – melyben együttműködést ajánlottak – válaszolva, meghívta Balogh Gáborékat Plovdívba. „Az ottani megbeszélések és a visszahívás eredményeként, egy olyan megállapodást írhatunk alá, amellyel a kölcsönösség elvén alapulva úgy érzem, hogy mind a két fél jól fog járni. Két napja vagyunk itt és megnézve az iskolát, az itt folyó zenepedagógiai munkát, azt tapasztaltam, hogy itt a legmagasabb szinten művelik az oktatást.”
Mit szól a koncerten fellépő, első és második évfolyamos Vienna Konsevatoriumos hallgatók előadásmódjához?
„Azt kaptam, amit vártam. Koruk ellenére azt kell mondanom, hogy szinte professzionális előadókat láttam és hallottam. Különböző zeneszerzők műveit, olyan hangszereken – kürt. fuvola, klarinét – mutatták be, amelyeket Bulgáriában sajnos egyre kevesebb koncerten hallhatunk. Mindenki tetszett, de különösen a fuvolista lány és a jazz trió teljesítményét emelném ki. Ők már olyan kiforrott művészek, akiket – de a többieket is -, az iskola elvégzése után, szívesen látom továbbtanulás céljából Bulgáriában. Ami még tetszett, hogy a klasszikusok mellett magyar zeneszerző, Kovács Béla egy műve is elhangzott, aminek gyönyörű dallamai, a tradicionális népzenére utaltak.”
Kérem, hogy mutassa be önmagát és eddigi pályafutását.
„Szófiában, a konzervatóriumban népzenei szakon végeztem. Tanultam zeneszerzést és karmesterséget is. Nagyon szeretem a kutatómunkát.1974 óta tanítok a Zeneakadémián, a népzenei tanszéken. 2004-ben lettem professzor és a népzenei tanszék vezetője. Négy éve még rektor helyettes voltam, de 2011-ben megkaptam, az akadémikus – professzori címet és ekkor lettem a Zeneakadémia rektora.”
Végezetül szeretném, a terveiről kérdezni.
„Az álmom és a kívánságom, hogy Európában egységes, amolyan globális legyen a zeneoktatás. Úgy érzem, hogy történelmi pillanatnak vagyunk a tanúi. Ez már az első lépés. A következő egy közös koncert lesz, ahol a jazz, a klasszikus zene, a népzene, és a tánc kerül majd színpadra. Van még egy megvalósítható elképzelésem, miszerint a népzenei szerzeményeim kottáit klarinétra és fuvolára átírva elküldöm Balogh Gábor igazgató úrnak azzal a reménnyel, hogy az itt hallott előadók, „megbirkóznak” majd a bolgár dallamokkal. Végzetül megköszönöm a házigazdáknak a remek fogadtatást. Termékeny napok voltak, amelyek tapasztalatai további munkára serkentenek bennünket is.”
Köszönöm a beszélgetést rektor úr, és jó utat kívánok hazafelé, a Csepel.hu olvasói nevében is.
Forrás: Csepel.hu