Paks: az amerikaiak már 2009-ben tudták, hogy az oroszok a nyerők

Mandiner.hu

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök paksi látogatása 2006 februárjában, az erőmű fennállásának harmincadik évfordulóján (Fotó: Kovács Attila)Gyurcsány Ferenc miniszterelnök paksi látogatása 2006 februárjában, az erőmű fennállásának harmincadik évfordulóján

A Wikileaks által kiszivárogtatott nagykövetségi táviratokból kiderül: az amerikaiak már 2008 decembere óta figyelemmel kísérik a paksi atomerőmű bővítését, viszont számítottak arra, hogy orosz cég kapja meg a beruházást.

A nagykövetség arra figyelmeztette az amerikai kormányt: a magyar piacot az oroszok uralják, és ez nem változna a Fidesz kormányzása alatt sem. Már 2008-ban megírták azt is, hogy Gyurcsány Ferenc bővítené Paksot, holott ezt csak hónapokkal kérőbb jelentette be az akkori kormányfő. Az amerikaiak komoly lehetőségeket láttak a beruházásban az amerikai cégek számára, ugyanakkor azt írták kormányuknak: „az orosz cégek erősen uralják a magyar nukleáris szektort, és várhatóan európai és ázsiai cégek is erősen versenyeznek majd az ezzel kapcsolatban kiírt pályázatokon”.

2009. májusában arról táviratoztak, hogy a kiírandó pályázatra egy amerikai céget is meghívnak majd, de „több megfigyelő szerint úgyis egy orosz cég lesz majd a győztes”. Ezt többek között arra alapozták, hogy Mesterházy Attila azt mondta a nagykövet egyik munkatársának: az oroszok előnnyel indulnak a pályázaton.

Az amerikaiak a Paksi Atomerőműben is látogatást tettek, amelynek egyik vezető munkatársa azt mondta nekik: reméli, hogy a kipróbált „orosz tervezés érvényesül majd” a továbbiakban is Pakson, mert a magyarok nem akarnak az amerikai Westinghouse kísérleti nyulai lenni. A vezető a francia technológiát azért utasította el, mert túl nagynak tartotta az 1600 megawattos kapacitást a magyar igényekhez képest.

2009 őszén ismét paksi látogatást tett a nagykövetség munkatársa, és találkozott Cserháti Andrással, aki most műszaki tanácsadó, akkor pedig a bővítési pályázat előkészítéséért felelős munkacsoport vezetője volt. Cserháti akkor becslései szerint 2020-ra készülhetett volna el az első reaktor, 2025-re a második. (A jelenlegi tervek szerint 2023-ban kezd el működni az első új blokk.)

Cserháti akkor arról beszélt: üzleti alapon finanszírozták volna a bővítést, de az állami garanciavállalás növelhette volna az államadósságot. A két blokk költségeit akkor 9 milliárd dollárra becsülte. (A mostani bővítés költsége nagyjából 12,7 milliárd dollárt tesz ki.) Az akkori tervek szerint több pénzügyi befektető is beszállt volna a finanszírozásba, például a Világbank és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank, de orosz és német befektetőkkel is tárgyaltak, köztük a Roszatom leányvállalatával, az Atomsztrojexporttal.

Az amerikaiak tekintettel voltak a kormányra készülő Fideszre, de nem vártak tőlük változást: „A fideszes kapcsolataink hangsúlyozzák, hogy a tiszta energia lesz a Fidesz legnagyobb prioritása.” Hozzátették, hogy a Fidesz választási győzelme „retorikai szinten valószínűleg egy nagyobb távolságtartást eredményez Budapest és Moszkva között”, de mivel Magyarország erősen függ az orosz energiától, tartalmilag viszont valószínűleg nem változik a két ország közötti kapcsolat. Nem sokkal később az eurázsiai energiaügyekkel foglalkozó amerikai kormánymegbízott Magyarországra látogatott és találkozott is Orbán Viktorral, de csak a Nabucco és a Déli Áramlat gázvezetékekről beszéltek, Paks nem került szóba – írja az Origo.

Forrás: Mandiner.hu

25 hozzászólás “Paks: az amerikaiak már 2009-ben tudták, hogy az oroszok a nyerők” bejegyzésre

  1. Tóth Mária szerint:

    Ha már akkor tudták és helyeselték, akkor most miért hazudnak? Ja, hogy így szocializálódtak!
    a vérükben van és jön a kampány.

  2. grün szerint:

    Tóth Mária!
    2009-ben még csak egy OGY határozat létezett!
    A ki kivel, hogyan csak mint előzetes, elvi hozzájárulás létezett a várható bővítéshez!
    Esetleg, ha későbbről van valami konkrétumod, ne kímélj!
    Oszd meg a nyájjal! 😛 😀
    .
    “25/2009. (IV. 2.) OGY határozat
    az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény 7. §-ának (2) bekezdése alapján, a paksi atomerőmű telephelyén új atomerőművi blokk(ok) létesítésének előkészítését szolgáló tevékenység megkezdéséhez szükséges előzetes, elvi hozzájárulás megadásáról
    1. Az Országgyűlés előzetes, elvi hozzájárulást ad az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény 7. §-ának (2) bekezdése alapján – összhangban a 2008-2020 közötti időszakra vonatkozó energiapolitikáról szóló 40/2008. (IV. 17.) OGY határozat 12. f) pontjával -, a paksi atomerőmű telephelyén új blokk(ok) létesítését előkészítő tevékenység megkezdéséhez.
    2. Ez a határozat a közzététele napján lép hatályba.”

  3. grün szerint:

    A Békemenet Putyin ölébe ül
    “Az erősödő orosz kapcsolattal Magyarország mozgási szabadsága ismét növekedni fog – ez a mondat is szerepel abban a felhívásban, amelyben Bencsik András, a Demokrata című lap főszerkesztője újabb Békemenetre hívja a kormánypárti híveket.”
    .
    “Nem leszünk gyarmat!” helyett “Oroszország a tolerancia hazája”?! 😛 😀
    .
    http://hvg.hu/velemeny/20140123_A_Bekemenet_is_Putyin_olebe_ul#rss

  4. fghfjhgkjhk szerint:

    Az említett személy is érdekes életpályát futott be. Széllel szem sosem vizelt! 🙂
    Azért valamit, úgy alapjaiban megírnának már az erőműről?

  5. nagyapó szerint:

    Ki az az ütődött, aki orosz technológiát akar ötvözni más technológiával?
    Két/négy-két merőben más blokk dolgozzon egy más mellett két szakembergárdával ( a pilóta repül MIG 32- vel és Grippennel?)?
    Széles konszenzust alakítsunk ki, vagy népszavazást? Igen a bősi erőműnél megtörtént. Szívjuk. Viszont az is igaz, hogy a rekordárvíz 50cm-rel magasabb lett volna, ha nincs a bősi gát.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét,lop

  6. grün szerint:

    Öreg farok!
    Két külön álló erőmű miért ne épülhetne?!
    Alkalomadtán fele akkorát robban egyenként! 😀

    A Szűzanya kezében vagyunk mindannyian! 😛 😀

    http://ateistamembazis.hu/wp-content/uploads/2014/01/0122-110.jpg

  7. fghfjhgkjhk szerint:

    nagyapó! Az atomerőműveknél a világon összesen ÖT, azaz 5 engedélyezett reaktortechnológia van jelen. Ebből az ötből mindenki gyártja és használja mind az ötöt! Írja már le nekem, ha a gazdái tájékoztatták, hogy jelenleg milyen “típusú” reaktor van Pakson? 🙂

  8. tantónéni szerint:

    Kár, hogy a szakemberek egyöntetű véleménye az, hogy sohasem fog megtérülni az új atomerőművi blokk.
    De legalább belekerül vagy 6000 milliárd Ft-ba, ami az államadósságot fogja növelni, csak le lesz papírozva, hogy ne oda legyen elkönyvelve.

  9. fghfjhgkjhk szerint:

    tanítónéni! A megtérülés természetesen soha nem fog létrejönni. Itt azért kellett orosz pénz, mert őket csak az érdekli, hogy visszakapják. Egyszer ők tartoztak nekünk, most majd mi nekik.

  10. grün szerint:

    Orbán alkudozása meglephette Putyint
    “Az orosz tárgyalódelegáció nem mindig kezelte egyenrangú félként a magyar küldöttséget – értesült a Figyelő. A Hvg.hu a lap előzeteséből kiemeli, hogy a magyar miniszterelnök felvette a kesztyűt, beleállt abba az alkudozásba, amely a paksi erőmű bővítéséhez nyújtandó orosz államközi hitel kamata ügyében bontakozott ki. A kamat mértékéről nem is sikerült megállapodni Moszkvában.”
    .
    “Nem minősül hamis kártyázásnak, ha a játékosok ismerik hátulról a lapokat!” (Fülig de James) 😛 😀
    .
    http://mno.hu/belfold/orban-alkudozasa-meglephette-putyint-1206795

  11. nagyapó szerint:

    Eetásak! Ságvári et! Beindultak a maffiabaloldali “szakértők”? Idióta Dr. grün t.t., tanító mindenhez ért alapon, más helyet gondol (talán a csepeli erőmű helyén?), fghfjhgkjhk oktatva szeretne tanulni, tantónéni, a másik atomenergiai szakértő, még közgazdasági tudásával villog.
    Eetásak! Vannak még libák? Mert ötletek vannak (főleg Bajnainál).

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét,lop

  12. nagyapó szerint:

    Eetásak! Ságvári et! Beindultak a maffiabaloldali “szakértők”? Idióta Dr. grün t.t., tanító mindenhez ért alapon, más helyet gondol (talán a csepeli erőmű helyén?); fghfjhgkjhk oktatva szeretne tanulni; tantónéni, a másik atomenergiai szakértő, pedig közgazdasági tudásával villog.
    Eetásak! Vannak még libák? Mert ötletek vannak (főleg Bajnainál).
    Csak egyet nem értek. 2009-ben a maffiabaloldal szerint a közjó az erőműépítés volt. Most miért nem?

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét,lop

  13. nagyapó szerint:

    A 2. a javított példány.

  14. grün szerint:

    Öreg hülye!
    “Csak egyet nem értek. 2009-ben a maffiabaloldal szerint a közjó az erőműépítés volt. Most miért nem?”
    Mert akkor is csak az építés lehetőségének megvizsgálásáról, előzetes elvi hozzájárulásról volt szó!
    .
    ” 25/2009. (IV. 2.) OGY határozat”
    .
    Tehát, ha a HÉV-en egy hölgy megkérdezi, hogy leülhet-e melléd azt még ne vedd szexre felkínálkozásnak!
    Megbeszélések és alkuk esetén, megfelelő financérolás esetén lehet valami! 😛 😀

  15. Etikus szerint:

    T. 23:30-as
    Szerintem elsősorban a stratégiai befolyás, a térség “adott szinten való betagozódása” az első számú, orosz érdek.

  16. Etikus szerint:

    T. 23:25-ös
    “Kár, hogy a szakemberek egyöntetű véleménye az, hogy sohasem fog megtérülni az új atomerőművi blokk.”

    Gondoljon bele, mennyi olyan dolog van az életünkben, ami soha sem fog megtérülni, de azért élni kell. Tehát………….., mi ez a nyafogás?

  17. ebihal szerint:

    Nincs itt semmiféle nyafogás, csak örömködünk, hogy a kedves vezető leveszi a
    gondot a vállunkról! A fényes tekintetű eldönti, mi jó nekünk. Így van jól!/?/

  18. Etikus szerint:

    Ezek szerint a 23:25-ös és a 17:26os- egy ugyan azon személy is?! Lehet.

  19. ebihal szerint:

    Etikus!
    Nem talált.

  20. Jeniszej szerint:

    Ez a”G úr” ember már mindent jobban tud, mint a mondatjel. ))) 😀 (((

  21. Etikus szerint:

    Csak nem a GÉ vitaminra gondolt?

  22. atomanti szerint:

    a sok okosnak

    én alapvetően atomenergia-ellenes vagyok. kis ország vagyunk, bármilyen okból legyen baleset, nekünk lőttek. ha holnap arról lenne népszavazás, hogy lemondjunk-e az atomerőművekről örökre a paksi 4 blokk bezárása után, akkor megszavaznám.

    de mivel azt látom évek óta, hogy itt többség támogatja az atomenergiát, és eleve létezik atomerőmű, valamint eldöntött tény, hogy új épül, akkor ez egy jó üzlet.

    ami a megtérülést illeti.

    paks jelenleg 180mrd Ft hasznot hoz évente. 2gw-tal, 40 éves technológia melletti hatásfokkal. 2.4gw-tal, vmivel nagyobb hatásfokkal ez az összeg 240-250mrd Ft lenne jelenlegi 2014-es árakon.

    75 év élettartam (60 alapból, meg mondjuk 15évvel kibővítve) mellett ez 18ezer Mrd Ft teljes bevétel 2014-es áron. ez 2045-ös árakon, 30 évre átlagosan évi 2%-os inflációval számolva – 32ezer Mrd Ft

    legrosszabb eset: legyen csak 200Mrd az üzemi eredmény, működjön csak 60évig, és legyen csak 1%-os az átlagos infláció. ebben az esetben is 16e Mrd Ft-t termel ki a 2 új blokk 2045-ös árakon.

    a beruházás költsége különböző finanszírozások mellett 2045-ös árakon számolva 8500-9000 Mrd Ft körül mozog finanszírozási formától függetlenül. (3%-os orosz hitel 8 év haladék, 22 év törlesztés, illetve 7%-os állampapír 10 éves futamidőre, vagy IMF/EBRD hitel 5+10évre 5%-os kamat mellett, utóbbi kettő 2045-ös árakra diszkontálva 1%-os inflációval számolva)

    tehát legrosszabb esetben is a teljes élettartam alatt 16-9=7000Mrd hasznot hoz 2045-ös árakon, azaz 5200Mrd-t jelenlegi árakon. ez évi 86Mrd Ft tiszta haszon a teljes 60 évre. optimistább esetben 32-9=23000Mrd jön ki, ez 2014-es árakon 12,7e Mrd Ft a teljes 75 éves életciklus alatt. ez 170Mrd Ft tiszta haszon 75 éven át.

    egyszerűen nincs olyan változat, ami szerint ne térülne meg a 2 új blokk.

    de ha annuitástól meg minden egyébtől eltekintve, csak nagyságrendileg, józan paraszti ésszel akarjuk kiszámolni, hogy vajon megtérül-e, akkor ugye azt kapjuk, hogy jelenleg 4 blokk 2gw-tal hoz 180Mrd-t évente. ha az új is csak ennyit hoz, és csak 60 éven át, az 10800Mrd bevétel jelenlegi árakon. a bekerülési érték 3600Mrd. ha elszállnak a költségek, és mondjuk 4-5000Mrd-ban áll meg a dolog, akkor is 5000Mrd a tiszta haszon.

    nézzük a különböző finanszírozási módokat.
    állami kötvénykibocsájtás – ez gyakorlatban nem igazán kivitelezhető – több éven keresztül lehetne ennyi forrást így bevonni, és lejáratkor ezen összegek egyszerre jelentkeznek, jelentős terheket róva az államháztartásra.

    orosz hitel: 8 évig nem fizetünk, csak ha kész az erőmű, és termel. ezután 22 éven át évi 900m EUR – 250-300Mrd Ft törlesztés évente. ez simán kitermelhető, nem jelentős összeg pl az elmúlt évek IMF törlesztéseihez képest.

    IMF/EBRD hitel: folyamatos beleugatások, politikai nyomásgyakorlás mint egyéb ‘költségek’ – 5 évig semmi, aztán 10 év alatt évi majd 2Mrd EUR. az évi 5-600Mrd Ft.

    és akkor a szokásos hülyeségek:

    -ráértünk volna 10-20 év múlva: nem, nem értünk volna rá. jelenleg 25% jön importból. a paksi 4 meglévő blokk élettartama csak ki lett tolva – bármikor jelenkezhetnek olyan jelek, amik miatt nem teljesítheti a +20 évet. az eredeti élettartam lejár(t). ha valami oknál fogva 2020-25ben le kell állítani? majd veszünk külföldről?

    -orosz függőség stb stb: németország gázfogyasztásának 30%-a jön a ruszkiktól. gyorsan meg is építették az északi áramlatot. a hülye németek. vagy nekik lehet, mi meg ettől gyarmat leszünk? ugyan…
    vagy a finnek, akik ugyanilyen AES-2006-os erőművet építenek.

    -nagyon sok országban építenek, vagy terveznek új blokkokat – kapacításhiány van/lesz, szóval ha 10 év múlva akarnánk, lehet 10 évet kéne várnunk, mire elkezdhetnénk. vagy beszűkülnének a lehetőségek, és jöhetnének a franciák, akik szintén a finneknél építik az erőművet, amit 2009ben kellett volna átadni, jelenleg 2016ra igérik, és az tényleg soha nem fog megtérülni már.

    -nem éri meg, mert túl olcsó lesz az áram stb stb.: az árakat a fogyasztók elvárásai alakítják hosszútávon. az, hogy most olcsó, nem jeletn garanciát a jövőre nézve. ha elszabadulnak az árak, akkor mit csinálunk, ha importra vagyunk utalva? vagy ha olyan geopolitikai helyzet alakulna ki, hogy nem is kapnánk külföldről?
    akkor majd szétteszik a kezüket az elvtársak, hogy jaj mégis kellett volna az az erőmű 2014ben?

    mint levezettem, bőven megtérül a legóvatosabb becslések esetén is, de nem lehet csak pénzben mérni: bármi történjen a világpiacon, a geopolitkában, nekünk itt lesz egy alaperőmű, ami adja majd a 40%-ot.

    jah és a ráérünk 10-20 év múlva dologhoz még: igen, ráérünk majd akkor dönteni a 7-8. blokkokról, vagy arról hogyan pótoljuk majd 2030-40-re a kieső első 4 blokkot.

    -megújuló meg zöldenergia kell. kell az is, de azt alaperőműként nem lehet használni. teljesítményük időjárásfüggő.

    -németországban bezzeg leállítják: már ott is sokan megbánták. de ott könnyű, mert a szomszéd franciáknál 60!!! erőművi blokk működik, úsznak az atomenergiában, szívesen megtermelik a németek fogyasztásának egy részét.

  23. atomanti szerint:

    de itt egy másik számolás

    a 2 új blokk mondjuk 75%-os kihasználtsággal működne. 2.4GW*0.75=1.8GW

    1MWh 45eur
    1GWh 45000 eur

    2 új paksi blokk hozna tehát 81000 eurót óránként.
    *24 /1 nap
    *365 /1 év
    *60 /élettartam

    végeredmény: 42,5 Mrd EUR 60 év alatt 2014-es árakon. 57,4Mrd EUR 2045-ös árakon (1% átlagos EUR infláció mellett). teljes költség 2045ös árakon ugyebár 28Mrd EUR.

    durván 30Mrd a különbözet. üzemeltetési költség legyen 25%, így 22.5Mrd EUR haszon 60 év alatt. ez 17Mrd EUR 2014es árakon, azaz 85Mrd forint évente 60 éven át.

    érdekes, hogy 2 teljesen eltérő megközelítés alapján is u.az jött ki (86 illetve 85 Mrd Ft/év tiszta haszon)

  24. grün szerint:

    “Azt állítja Orbán Viktor
    (a Kossuth rádióban), hogy Paks nélkül a magyar gazdaság nem tud versenyképesen működni. Mint mondta: „A paksi atomerőmű nélkül nincs magyar gazdaság.”

    Ezzel szemben a tény az,
    hogy már hogyne volna. Az atomerőmű termelési értéke alapján csak az 54. legnagyobb magyar vállalat. Éves árbevétele 2012-ben 184 milliárd forint volt (csak miheztartás végett: a Sanofi-Aventis gyógyszergyáré kétszer ekkora), vagyis az egész magyar gazdasághoz képest messze nem akkora összeg, amely alapvetően meghatározná a nagyságrendekkel nagyobb magyar gazdaság versenyképességét. A tervezett új erőmű pedig a mainál csak jóval drágábban tud majd termelni. Ezzel együtt elképzelhető, hogy a paksi bővítésnél 2030-ban sem lesz kedvezőbb alternatíva, de hogy nem ettől leszünk versenyképesek, arra mérget (vagy energiát) lehet venni.”

  25. atomanti szerint:

    te hülye grün, és szerinted az első 53 vállalat mennyi energiát használ? az milyen forrásból jön?
    szerinted jöttek volna-e nagy energiaigényű beruházások, ha az ellátás-biztonságot nem a paksi atom 12ft/kwh-s áramtermelése, hanem az import jelentené?

Itt lehet hozzászólni !