Csepel.hu
Erdély csodálatos világa ezúttal festményeken elevenedik meg az Erdei Éva Galéria Kvasznay Péter termében. A szombati megnyitón először a galériatulajdonos, Erdei Kvasznay Éva röviden bemutatta a Marosvásárhelyen született Kovács Árpád életútját.
A festő személyes bemutatkozásáig azonban még egy másik kedves vendéget is megismerhettünk. Kóka Rozáliát Erdei Kvasznay Éva így jellemezte: „A Népművészet Mestere és számos kitüntetés tulajdonosa, a bukovinai székely- és csángó dalok kitűnő tolmácsolója, számos mesekönyv írója ebben a témakörben kiváló gyűjtő- és tudományos munkát végzett. Tőle korábban kaptam egy könyvet, amelynek egy ide jellemző sorát most kiragadok. Nagyon tudatlan voltam – írja Kóka Rozália -, de ebben nem én vagyok a hibás. Egyetlen tanárom sem említette soha Erdélyt és Moldáviát.”
A következő gondolatokat már Kóka Rozália mondja. „Az eddigi életemet arra szenteltem, hogy a bukovinai népcsoportot megismertessem a világgal. Szép a szomszédasszonyom, de nem azonos velem- mondja és egy gyönyörű édeni, Ádám és Éva mesével folytatta.
Ezt követően Kovács Árpádtól már a mottóját hallhattuk, miszerint „ ne csak nézzünk, hanem lássunk is. Remélem hogy a képeimből engem is megismernek. Amikor a kiállításomhoz Évával közösen kerestük a címet, Tamási Áron gondolatai jutottak az eszünkbe. Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne, mondta a kiváló erdélyi író és ez utal a csángók helyzetére is, akik elcsángoroltak a szülőhelyükről. Rátérve a festményeimre azt hiszem, hogy ezek nem megtervezettek, hanem egy adott pillanatot mutatnak be. Olyan helyszíneket láthatunk mint például a Szent Anna tó ami egy szentély ,és ahova táborozni jártunk, vagy itt van az Isten Széke ami a marosvásárhelyiek kedvenc kirándulóhelye.
Erdei Kvasznay Éva újbóli kérdésére azt is megtudhattunk, hogy az erdélyi képek készítője hogyan lett festő. „ Marosvásárhelyen a művészet szeretete, tanítása és gyakorlása mindig is magas színvonalú volt. Ez nagyon sok itt született embernek egy életre meghatározó élménnyel szolgált. Én sem voltam kivétel és már kisiskolás koromtól foglalkoztam rajzolással és festészettel. A kezdeti reménykeltő eredmények után azonban úgy alakult, hogy mégsem ezt a pályát választottam. Textilmérnökként diplomáztam és ebben a szakmában tevékenykedtem először Marosvásárhelyen majd 1990-től itt Magyarországon is. Egy nem mindennapi esemény fordított újból a festészet irányába. A feleségem aki a legnagyobb támogatóm, de ugyanakkor a legkeményebb kritikusom is, tudott régebbi szenvedélyemről és meglepett egy festő állvánnyal. Jó pár hónapig nézegettem, barátkoztam vele majd egyszer a feleségem haza hozott egy nagy csokor napraforgót. Innentől kezdve eldőlt hogy újból festeni fogok.”
Egy nem mindennapi, a képzőművészet szempontjából eredményesen végződő élettörténet után, Kóka Rozália két „igazi” mesével zárta a megnyitót.
A tárlat október 14-ig bejelentkezéssel ( 420-1728 ) mindennap megtekinthető.
Forrás: Csepel.hu