Dicsőséges száz év, bizonytalan jövő

Weiss Manfréd még helyet adott a csepeli modellsportnak

Helyi Téma

Jubileumához érkezett Magyarországon a modellezés. A különleges technikai sport 1909-ben indult útjára hazánkban. A patinás Csepeli Modellező Sportegyesület kiállítással készül a jeles évfordulóra. Eredményeikről, nehézségeikről Mészáros Emil, az egyesület titkára beszélt a Helyi Témának.

Jövő év elején nagy jubileumra készülünk, ugyanis 1909-ben indult a magyar modellezés. A modellezőkörünk az egyik legrégebbi fővárosi klub, amely még Weiss Manfréd idejére vezethető vissza. Az első helyiséget az ő családja bocsátotta a rendelkezésünkre. A későbbiekben az MHSZ felügyelete alatt tevékenykedtünk, de amióta megszűnt a Honvédelmi Szövetség, nincs saját helyiségünk. Az önkormányzat sajnos nem támogat minket, pedig többször kértem segítséget egy saját műhelyhez. Jelenleg a Kossuth Lajos Műszaki Szakközépiskola és Gimnázium fogadott be bennünket a pincéjébe. Azonban nyáron nem mehettünk be, hiszen az iskola zárva volt. Pedig a vakáció alatt jönne a legtöbb gyerek – kezdte Mészáros Emil, a Csepeli Modellező Sportegyesület titkára.

A modellezők közt ifjú bajnokok is szerepelnek, ennek ellenére nem kapnak támogatást.
– A klubunk 90–110 főt foglal magába: inaktívak, pártolók, ifjúságiak, serdülők és versenyzők. Ifjúsági és serdülő versenyzőink egyaránt első, második, valamint harmadik arany- és ezüstkoszorús, illetve -jelvényes modellezők. Az ifjúsági ranglistán benne vagyunk az első öt-tíz között. Hajóversenyzőink tavaly magyar bajnokságot nyertek. Ennek ellenére sem tudunk pályázat útján pénzhez jutni. Van egy bemutatócsoportunk, amire nagyon büszke vagyok. Klubunk törzstagjai ebbe tömörülnek. Ez nagyban hozzájárul az egyesületünk működésének fenntartásához. A Csepeli Mo­­del­le­ző Sportegyesületnél a modellezésen belül minden kategória megtalálható. Autót, hajót, repülőt, helikoptert, sárkányt egyaránt készítünk és versenyeztetünk – folytatta Mészáros Emil.

Két tradicionális rendezvény köthető a Csepeli Modellező Sportegyesület nevéhez.
– Minden év szeptemberében megrendezzük a Csepel Kupát. A legfontosabb rendezvényünket minden év júliusának utolsó hetében tartjuk. Ez a Juhász Ferenc Emlékverseny. Ő volt az elődöm, azonban sajnos már elhunyt. Az emlékére rendezzük az egyhetes kempingezős baráti találkozót – emelte ki a titkár.
Mészáros Emil rávilágított arra, hogy a mai gyerekek már csak az informatikához értenek.

– Kevés az ifjúsági model­lezőnk. Kamaszkorban csapong a gyerekek érdeklődése. A modellezés azonban teljes elkötelezettséget, odafigyelést, koncentrációt igényel. Nincs olyan, hogy rosszul csinálja meg a gyerek, hiszen itt mindennek jónak kell lennie, különben a modell nem repül. Ismerni kell az aerodinamikát és az időjárást is. Ahhoz, hogy egy modellezőt kineveljek és versenyző legyen, 3-5 év szükséges.

Forrás: Helyi Téma

Itt lehet hozzászólni !