Utcanévváltozás és teendők

LMP – Tenk András, Csepel.info

Többünket is érintenek az utcanévváltozásokkal járó teendők. De hogy pontosan mit-miért-és hogyan kell tenni, arra nincs információ. Ezért közlöm a hivatalos álláspontot, hogy akit érint lakóhelyének a címváltozása, tudja hova kelljen fordulni – írta lapunknak Tenk András, az LMP csepeli önkormányzati képviselője.

Mint ismert, mivel az utcanevek nem egyszer azt is mutatják, hogy egy társadalom kikre, mire büszke, kiket tart valamilyen szempontból követendő példának, az Országgyűlés törvényt hozott arról, hogy a diktatúrákhoz, elnyomó rendszerekhez kapcsolódó utcaneveket meg kell változtatni. A Csepel.info úgy tudja, hogy a csepeli utcanév-változásokkal kapcsolatban a Hírmondó már közölt írást arról, hogy az okiratok cseréje a csepeli képviselők döntése alapján illetékektől mentes, nem kell fizetni érte. Ugyanakkor az ismétlés sosem árt: az alábbiakban Kernné dr. Kulcsár Dóra csepeli aljegyző asszony utcanév-változásokkal kapcsolatos, Tenk Andrásnak küldött válaszlevelét olvashatják.

“Tenk András

képviselő úr részére

Tisztelt Képviselő Úr!

Hivatkozással 2013. augusztus 22. napján kelt, dr. Szeles Gábor jegyző úrnak címzett megkeresésére, tájékoztatás kérésére, az alábbi tájékoztatást adom:

A közterületek nevének változásáról a helyi önkormányzat javaslatára Budapest Főváros Közgyűlése döntött. Mind Budapest Főváros Önkormányzata, mind Budapest XXI. Kerület Csepel Önkormányzata előterjesztései nyilvánosak, így az utcanevek változására vonatkozó javaslat az interneten, valamint az Önkormányzatok ügyfélszolgálatain megtekinthetők. Az utcanevek megváltoztatása előtt a jogszabály nem ír elő az illetékes és hatáskörrel rendelkező Önkormányzatok részére egyeztetési kötelezettséget a lakossággal.

Technikailag az utcanevek megváltoztatásáról szóló közgyűlési határozat is nyilvános, melyről Budapest Főváros Önkormányzata hivatalból értesíti az illetékes közszolgáltatókat, egyéb szerveket (pl. az illetékes Földhivatalt). A közüzemi szolgáltatók felé a közterület elnevezésének megváltoztatását a lakosságnak nem kell külön bejelentenie.

A lakosság számára a lakcímkártyák és egyéb okiratok (pl. vállalkozói igazolvány, működési engedély) cseréje illetékmentes. Cégek esetében a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény 53. § (1) bekezdése akként rendelkezik, hogy amennyiben a változás önkormányzati döntés alapján a cégjegyzékbe bejegyzett helységnév, utcanév illetve házszám változására vonatkozik, a változást illeték és közzétételi költségtérítés megfizetése nélkül lehet bejelenteni a Cégbíróságnak. A változás bejelentésére a változás bekövetkezésétől 180 napon belül köteles a vállalkozás.

A lakcímigazolványok cseréjével kapcsolatban 2013. január 1-jétől kezdődően az eljárás lefolytatása Budapest Főváros Kormányhivatala XXI. Kerületi Hivatala hatáskörébe tartozik. A XXI. Kerületi Hivatal – a Hivatalvezető Úr tájékoztatása szerint – a szükséges előkészületeket a lakcímigazolványok cseréjéhez megkezdte, hamarosan minden, az átnevezéssel érintett utcákban lakó- vagy tartózkodási hellyel rendelkező lakost levélben keresnek meg és tájékoztatják a szükséges teendőkről. A lakcímigazolványok cseréjével kapcsolatos egyéb tájékoztatást a XXI. Kerületi Hivatal vezetője tud nyújtani.

Budapest, 2013. augusztus …

Tisztelettel:

Kernné dr. Kulcsár Dóra
aljegyző”

Forrás: Tenk András, LMP

3 hozzászólás “Utcanévváltozás és teendők” bejegyzésre

  1. ... Grün szerint:

    “hamarosan minden, az átnevezéssel érintett utcákban lakó- vagy tartózkodási hellyel rendelkező lakost levélben keresnek meg”
    .
    Jó jó! De az régi vagy a új címén?! Szegény postások! 😀

  2. Batan szerint:

    Jelenleg a csepeli okmányirodában áldatlan állapotok vannak. Ki és hogyan téríti meg nekem azt az elpazarolt időt, amit az okmány cseréjével el kell töltenem? Ráadásul egy olyan utca átnevezése esetén, amely már régen nem kommunista vezető nevét viseli…

  3. Bobek szerint:

    már a lempet is futtatja a csepelinfó?

Itt lehet hozzászólni !