Láthatóan, biztonságban

3000 darab láthatósági mellényt osztanak ki Csepel alsótagozatos tanulói számára

Csepel.hu, Csepel.info

Tudta-e, hogy a fényvisszaverő mellény vagy ruházat használata kötelező, amennyiben sötétedés után vagy rossz látási viszonyok között kerékpározunk lakott területen kívül? Lakott területen pedig ajánlott a feltűnő ruhadarab, ami fluoreszkáló színével láthatóvá teszi a sötétben sportolókat az autósok számára.

Csepel képviselőtestülete úgy döntött a júliusi testületi ülésen, hogy szeptembertől 3000 darab láthatósági mellényt osztanak ki a kerület alsótagozatos tanulói számára. A biztonságos kerekezésről és a legtipikusabb kerékpáros sebesülésekről Varga Vandával, az Országos Mentőszolgálat mentésvezetőjevel, a Kéklámpás Nap főszervezőjével beszélgettünk.

Nagyszabású rendezvénynek ad otthont szeptember 1-jén 10 órától a Hollandi úti Sport-, Szabadidő- és Rendezvényközpont. A Kéklámpás Napon azok a szakemberek, azok az eszközök kerülnek a középpontba, amelyek nap mint nap emberek életét mentik meg. A vándorrendezvény első házigazdája Csepel lesz, majd jövőre a XVIII. kerület mutathatja be a hétköznapi hősöket.

A csepeli Kéklámpás Napon Németh Szilárd polgármester a megvásárolt 3000-ből 400 darab láthatósági mellényt ad át a résztvevő gyerekeknek, akiket a szervezők többek között látványos mentési bemutatóval és egy 60 megkülönböztető jelzéssel ellátott autóból álló konvoj felvonulásával kápráztatnak el.

Bukni csak sisakban!

„A leggyakoribb a fejsérülés” – kezdi a mentésvezető, akit pályafutása során rengeteg kerékpáros balesethez riasztottak. A fejsérülés típusa függ a sebességtől, a baleset körülményeitől, például attól, hogy ütközés vagy gázolás történt-e. Sokan elbagatellizálják az agyrázkódást, pedig akár komoly következményei is lehetnek. „Gyakran hallani, hogy a gyereknek csak agyrázkódása volt. De a csak szó nem helytálló, az agyrázkódásnak is több fajtája van, a pillanatnyi eszméletvesztéstől a napokig tartó eszméletlenségig. Mondanom sem kell: a bukósisak használata létfontosságú.”

A szakember szerint gyakran a biciklik felszeltségével van a gond, a gyerekek megfelelő világítás nélkül, azonban rendkívül magabiztosan közlekednek. „Ezért is üdvözlöm a láthatósági mellények kiosztásának ötletét. Hiszen ha az a gyereken van, már jobban észreveszik az autósok.” De a fényvisszaverő ruházat nem csak a kerékpárosok számára hasznos: a görkorcsolyázók, a gördeszkázók, a rollerezők, a futók is bátran használhatják. Sőt, a mentésvezető szerint „ha szürkületben vagy sötétedés után elmegyünk sétálni a gyerekkel, nyugodtan ráadhatjuk akkor is.”

Veszélyes hétvége

Varga Vanda szerint a legtöbb riasztást hétvégén, péntek estétől vasárnap estig kapják. „Ebben az időszakban kiugróan sok a gyerekbaleset. A szünidő beköszönte óta sajnos Csepelen is nőtt az ilyen bejelentések száma. A nyári időszakban mindig több a gyermekgázolás.” A láthatósági mellényeket az alsótagozatos csepeli gyerekekhez juttatják el. Elsősorban nem ők a legveszélyeztetettebbek, de a biztonságos közlekedésre való nevelést náluk kell elkezdeni. „Ha alsóban a gyereket ránevelik arra, hogy a láthatósági mellény fontos, akkor felsőben, mikor nem a szülő felügyeletével indul el otthonról, automatikusan eszébe jut felvenni azt” – magyarázza a szakember, aki hangsúlyozza: a láthatósági mellény mellett a megfelelő bukósisak használata kiemelten fontos. „A kamaszok általában azért nem veszik fel a sisakot, mert anélkül vagányabbnak érzik magukat. Gyakran tartok nekik előadást a balesetekről, egy-egy szomorú történet után ők maguk mondják: mégsem olyan nagy baj, hogy lelapítja a frizurát a sisak, megéri elővigyázatosnak lenni.”

Angel Marianna- csepel.hu

4 hozzászólás “Láthatóan, biztonságban” bejegyzésre

  1. Jeniszej szerint:

    A közutakon legyen kötelező viselni minden “bringásnak” a láthatósági mellényt. – Minden időben és helyen!
    Ezzel elsősorban saját biztonságukat növelik meg azzal, hogy a közlekedési forgatagban könnyen észrevehetővé válnak a mellény rikító színe miatt. 🙂

  2. ... Grün szerint:

    A lánckesztyű használata megelőzi a zaszfaltra tenyerelésnél, (ami gyerekeknél gyakran előfordul) a hámsérüléseket! 😛

  3. ... Grün szerint:

    Admin!
    De hirtelen lekaptátok a második fejezetet!
    lett volna ahhoz is pár észrevétel biztosan! ))) 😛 (((

  4. nagyapó szerint:

    A lánckesztyű mellet szükséges lenne még az alábbiak viselése: sisak orrvédővel, könyökvédő, térdvédő, csizma, gerincvédő, fluoreszkáló öltöny.
    A kerékpáron: tompított/hosszú lámpa előre, piros lámpa hátra, féklámpa. Rendkívül fontos az oldalról való láthatóság, ezért világító, esetleg fényvisszaverő gumi.
    Sokszor történik baleset abból, hogy a kerékpár feldől, ezért oldalra támkerék szükséges (azokat is kivilágítani).
    Ha így felszereltük gyermekünket és a kerékpárt, szólhatunk, mondjuk Orfűn: Lacika öltözz, kerekezz el a boltba egy élesztőért, de siess, egy órán belül kell!

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

Itt lehet hozzászólni !