Kolonics szobor Velencén

Csepel.hu

Felavatták a tragikus körülmények között elhunyt csepeli sportoló, Kolonics György olimpiai bajnok kenus szobrát a velencei-tavi evezős és kajak-kenu pálya céltornyánál.

Kligl Sándor Munkácsy-díjas szobrászművész alkotásánál Boross Péter volt miniszterelnök, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke mondott avatóbeszédet. Hangsúlyozta: Kolonics György a jelentős sportemberek közül is kiemelkedett. Mérhetetlen akarat vezérelte, s a halál nagyon fiatalon, sorsszerű körülmények között érte.

Boross Péter szerint a kiváló sportolók teljesítménye a nemzettudatot erősíti, a nemzeti dicsőséget “egy fokkal magasabbra emeli”. Kolonics György millióknak okozott örömet és erősítette bennünk a sok évtizeden át ellaposított tudatot – mondta.

L. Simon László, a térség országgyűlési képviselője emlékeztetett rá, hogy a Velencei-tavi Vízi Sportiskola a magyar sport kiválóságait nevelte fel. Úgy vélte, hogy a szobor nemcsak Kolonics Györgynek állít emléket, hanem azoknak is, akik sokat tettek a vizes sportokért a Velencei-tavon.

Kazai Viktor, a Velencei-tavi Kistérségért Alapítvány kuratóriumának elnöke köszöntőjében kiemelte: az utánpótlás számára fontosak az olyan példaképek, mint Kolonics György. Ez a szobor minden nap e kiváló sportemberre emlékezteti az itt sportoló fiatalokat – tette hozzá.

A szobrászművész a Kolonics Györgyöt mintázó tervét nem sokkal a sportoló megrázó halála után elkészítette, ám azt végleges formába csak a tavalyi felkérés után öntötte. Az áttört kőfalra emlékeztető talapzatba egy valóságos méretű, de az ég felé emelkedő fém kenut, abban pedig a térdelő sportolóra emlékeztető alakot helyezett el, akinek a vállán mintha egy nemzeti színű drapéria lobogna. A rendezvény keretében egy másik sportembernek is méltó emléket állítottak: a velencei-tavi evezős és kajak-kenu pálya a jövőben Springer Ferenc nevét viseli.

Marinovich Endre nagykövet, a Velencei-tavi Vízisport Szövetség tagja avatóbeszédében hangsúlyozta, hogy Springer Ferenc volt a tó fejlesztésével foglalkozó intézőbizottság titkára és az ő javaslatára határoztak arról 1969-ben, hogy a vitorlázás mellett a kajak-kenu és az evezés elterjesztése érdekében megépítik a pályát. A Velence és Sukoró között létesített 2000 méter hosszú, 3 méter vízmélységű pálya avatására 1979-ben került sor az országos evezős bajnokság keretében.

Kolonics György 36 éves korában, 2008. július 15-én, edzés közben Csepelen hunyt el. A későbbi hivatalos jelentés szerint halála természetes módon, szívtágulattal járó szívizombetegség miatt következett be. A kiváló sportoló éppen a pekingi olimpiára készült, az lett volna az ötödik ötkarikás fellépése. Két olimpiai bajnoki címe mellett a világbajnokságokon 15-ször, az Eb-ken pedig 3-szor állhatott fel a dobogó felső fokára.

Forrás: Csepel.hu

5 hozzászólás “Kolonics szobor Velencén” bejegyzésre

  1. Jeniszej szerint:

    Remek!!
    “A szobrászművész a Kolonics Györgyöt mintázó tervét nem sokkal a sportoló megrázó halála után elkészítette, ám azt végleges formába csak a tavalyi felkérés után öntötte.
    Az áttört kőfalra emlékeztető talapzatba egy valóságos méretű, de az ég felé emelkedő fém kenut, abban pedig a térdelő

    sportolóra emlékeztető alakot helyezett el, akinek a vállán mintha egy nemzeti színű drapéria lobogna.

    A rendezvény keretében egy másik sportembernek is méltó emléket állítottak: a velencei-tavi evezős és kajak-kenu pálya a jövőben Springer Ferenc nevét viseli.”

    Azt monya a Fater, hogy a nemzeti drapériára emlékeztető valamit a háttérnek lehetett volna inkább felhasználni, mert az oda jobban illett volna.
    “A kenus sportolóra hasonlító alakot illett volna a sportra jellemző mezben ábrázolni “lobogó tóga” helyett.

  2. felix szerint:

    Szerintem egy kenus húzó karja, csak kiemeléskor hajlik be.
    Ezt és a lepedőt leszámítva tetszik.

  3. gyula szerint:

    Hol voltak a csepeli önkormányzat képviselői?????

  4. Jeniszej szerint:

    “az ég felé emelkedő fém kenut, abban pedig a térdelő sportolóra emlékeztető alakot helyezett el, akinek a vállán mintha egy nemzeti színű drapéria lobogna.”
    Azt monya a Fater a rendbe van, hogy a sportoló tetteivel nagyon magasra szárnyalt, de továbbra sem megfelelő a drapéria lobogásának az iránya.
    Fizika! Ha valami az “égbe száll” fel akkor a ” drapéria” pont az ellenkező irányba kell, hogy lobogjon.
    – Ilyen eccerű! ))) 😀 (((

  5. Jeniszej szerint:

    http://www.delmagyar.hu/szeged_hirek/kligl_sandor_hat_szobron_dolgozik/2343881/

    Azt monya a Fater a fenti címen látható az egy jó beállítás a Kenusról, de tóga nélkül, mert ez a sportban már divatja múlt öltözet. 🙂

Itt lehet hozzászólni !