Csepel.hu
A nyár a táborok, kirándulások időszaka és sajnos gyakran az emésztőszervi megbetegedéseké is. Vajon mit csomagoljunk például egy forró, többórás vonatútra? Lukács Anita dietetikus, táplálkozási szakértő segít továbblépni a ropi-almalé-párizsis zsemle hármasán és azt is elárulja, mire figyeljünk a nyári étkezések alkalmával.
Lukács Anita dietetikus gyakorló édesanya, így pontosan tudja: a gyerekeket nem érvekkel, hanem ízekkel kell meggyőzni, ha az egészséges életmódról van szó. Fiai, a 12 éves Zalán és a 8 éves Zétény minden nap próbára teszik édesanyjuk tudományát. A szakember azt mondja: bár a nyári hőség valóban veszélyeket rejthet magában, ha a gyerek táborozni indul, nem kell túlbonyolítani a készülődést.
„A nem ottalvós táborokban is biztosítják a háromszori étkezést. Külön csokit vagy szendvicseket csomagolni felesleges, a gyerekek ilyenkor nem is esznek annyit, mint általában.” Azt mondja: ha mégis szeretnénk az úgynevezett kis étkezésekre összecsomagolni pár falatot, tartsuk szem előtt az élelmiszerek eltarthatóságát, a szalmonella-veszélyt. „A nagyobbik fiamnak teljes kiőrlésű kenyérből készítek szendvicset. Se sajt, se hús nem kerül bele, csak vaj és többféle zöldség.” A szalmonella-fertőzés egy baktérium okozta megbetegedés, amely leginkább nyáron, a meleg beálltával jelentkezik. Tünetei, a hányás, a hasmenés és a fejfájás miatt a gyengébb szervezet könnyebben kiszáradhat, így gyerekekre és idősekre veszélyes lehet. A szalmonella-baktérium a nem megfelelően tárolt, romlott élelmiszerekben, elsősorban a hús- és tejtermékekben van jelen. A szárazkolbász és a keménysajt kivételével tehát érdemes elkerülni a hús- és tejtermékeket. A majonéz, a tojás, a túró könnyen megromolhat már egy néhány órás vonat vagy buszút alatt is. „Se a rántott húst, se a vagdaltakat nem ajánlom. A darált hús különösen veszélyes, így a fasírt szóba sem jöhet” – összegez a szakember, aki hozzáteszi: ha sajtot teszünk a szendvicsbe vagy sajtot reszelünk a salátára, akkor azt minél előbb, még a délelőtt folyamán el kell fogyasztania a gyereknek.
A megfelelő mennyiség is fontos: annyit kell pakolni, amennyit biztosan megeszik: ez salátából, gyümölcsökből 15-20 dkg. Ha az utazásra egy kis édességgel, sós ropogtatnivalóval szeretnénk készülni, annak sincsen akadálya – itt is szem előtt tartva a megfelelő mennyiséget. „Száraz keksz csokoládé nélkül, kukoricapehely, kölesgolyó, ezeket ajánlom, esetleg kis sós pereceket. Sokan mondják, hogy a sópótlás miatt csomagolnak ropit a gyereknek. Tévhit, hogy ennyi sóra van szükségünk, az ételek, sőt a gyümölcsök is tartalmaznak sót, az fedezi a szükségleteinket nyáron is.” Nyomatékosítja: akkor tesszük a legjobbat, ha cseresznyét, meggyet, dinnyét küldünk az útra desszert gyanánt.
Tiltólistán az üdítő
Gyakori vendég a kiránduló gyerekek táskájában a szívószálas almalé, rosszabb esetben a szénsavas üdítőital.„Ezek az üdítők cukron és mesterséges adalékanyagokon kívül alig tartalmaznak valamit. Nincsen bennük semmi értékes. A folyadékfogyasztás rendkívül fontos, jó megoldás a tiszta víz, esetleg lehűtött gyümölcstea – szigorúan koffeinmentes természetesen – minimális mennyiségű cukorral.” Elmondja: vannak természetes alternatívák az innivalók édesítésére: példaként a sztíviát és nyírfacukrot említi. Utóbbival azonban körültekintően kell bánni, csak egy rövid hozzászoktatási időszak után lehet normál adagokat használni. Családjában a nyári favorit a házi limonádé. „Egy kis menta, egy kis citromfű még finomabbá teszi a limonádét. Bármilyen gyümölcsöt tehetünk bele a limetól kezdve az epren át egészen a barackig. Mikor a gyerek utazik a kulacsba is beledobhatunk egy kis gyümölcsöt, garatáltan jobban fog csúszni az innivaló.” A gyümölcsleveket sokan egészségesnek tartják, a szakember szerint azonban nem ilyen egyszerű a helyzet. „A 100%-os gyümölcsleveket is csak higítva adjuk a gyerekeknek, mert olyan nagy mennyiségben tartalmaznak fruktózt, gyümölcscukrot, amivel normál gyümölcsfogyasztás esetén a szervezet nem találkozna.”
Éberen az étteremben is
Az éberség az étteremben is szükség van Lukács Anita szerint. „Tabu a hal, a tejszínes ételek, a gomba, a majonéz, a túró. Nem ennék se tejszínhabos, se tojásos desszertet, tehát a madártej ilyenkor szóba sem kerül.” Kávézni lehet, de jó tisztában lenni azzal, hogy kávé erősen vízhajtó hatású, így gondoskodni kell a folyadékpótlásról. Az alkohollal viszont csínján kell bánni. „Ha már alkohol, akkor a fröccs vagy egy pohár sör a jó választás, természetesen a mennyiségre figyelni kell.”
Jó lehetőség
„A nyár nagyon jó időszak arra, hogy a gyerekekhez egy kicsit közelebb vigyük az egészséges életmódot. Rengeteg az idénygyümölcs- és zöldség, nekünk is több időnk van arra figyelni, egész nap mit eszik és ami lényeges: mit csinál a gyerekünk” – kezdi a dietetikus. Elmondja: gyakori hiba, hogy a gyerekek, fiatalok egész nap a televízió vagy a számítógép előtt ülnek, nassolnak, üdítőket isznak. „A chips az egyik legrosszabb választás. Rengeteg zsírt és adalékanyagot tartalmaz és rendkívül nehéz megállj parancsolni magunknak, ha felbontunk egy zacskóval. A legjobb nem levenni a polcról” – tanácsolja határozottan. Kiemeli: a nyár a könnyű ételek évszaka.
A rakott zöldségek, a csirke, a barnarizs, a rengeteg gyümölcs mind-mind egy lépés az egészségesebb életmód felé. „Nem kell sok hús. Minden étkezés plusz terhet ró a szervezetre, így minél könnyebben emészthető ételeket érdemes enni” – teszi hozzá, családja egyik kedvencét, a spenótos csirkemellet említve. Többször is aláhúzza: a konyhatechnológia ugyanolyan lényeges, mint az élelmiszerek megválogatása. Csak friss alapanyagból dolgozzunk, a kész ételt pedig minél előbb hűtsük. Sokan a tűzhelyen hagyják kihűlni az ebédet és ezután teszik a hűtőszekrénybe, ez nem jó megoldás. „Hidegvizes fürdőben kell lehűteni az ételt és rögtön a hűtőbe kell tenni, amint elérte a megfelelő hőmérsékletet. Nem szabad kísérletezni, a megbarnult gyümölcs sérült részét kivágni. Sajnos ilyenkor már veszélyes az étel fogyasztása, hiszen a rothadási folyamat beindultával a kórokozók is szaporodásnak indulnak.” Hangsúlyozza: bár evidencia, a gyümölcsök és zöldségek alapos megtisztításának fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. „Sajnos az öntözővizekbe gyakran kerülnek olyan szennyeződések, amelyek a coli bacillus számára megfelelő környezetet biztosítanak, így a kórokozó az öntözéssel az élelmiszerre kerül. Tisztítsunk alaposan.” Végezetül egy mindenki számára hasznos tippet mond: a fagyasztóban könnyedén készíthető jeges finomság natur joghurt és gyümölcsök lefagyasztásával. Aki a vizes alapú hideg finomságokat szereti használjon gyümölcslevet és gyümölcsdarabokat. Finom, egészséges és felfrissít a legnagyobb kánikulában is.
Forrás: Csepel.hu
“Duci, válogatós, sápadt gyerekeket nevel a menza”
.
Meg kellene valósítani a dohányzásról leszoktató Nemzeti Dohányboltok mintájára a gyermek-éheztető, fogyókúráztató Nemzeti Menzákat!
Előre a sovány, pirospozsgás képű magyar ifjúságért! 😛
.
http://www.nlcafe.hu/gasztro/20130723/kozetkeztetes-menza-kvota-gyerekek/