Ikonfestészet az Erdei Éva Galériában

Csepel.hu

Hitünk szent titkai címmel Volnnhofer Mária ikonfestó kiállítása nyílt meg június 21-én az Erdei Éva Galériában. A megnyitó jelmondata Prokop Pétertől származik: „A halál(unk) az egyetlen jogcím az abbahagyásra.” Ez a gondolat kísérte végig Erdei Kvasznay Éva  megnyitó beszédét utalva arra, hogy nemrégiben vesztette el férjét, Erdei Jenőt, aki élete utolsó napjaiban is egy könyv kiadásán dolgozott.

Dr. Prokopp Mária elmondása szerint a művészet igazi világot szeretne ábrázolni, ezért történetesen most az ikonfestészethez, emelkedett lélekkel kell hozzá kezdeni, hogy az valós legyen. Az embert az Isten saját képére ( ikonjára ) teremtette. A képek előtt találkozunk Istennel, akinek a világa itt van közöttünk. A professzor asszony rövid történeti kitekintés után Volnnhofer Mária festészetét méltatta, aki 30 éve csodálatos missziót teljesít. Ő ez által meditál és szolgál is egyben. Zárszavában kedvesen meg is jegyezte, hogy az első ikon olyan, mint az elsőszülött gyermek.

A kiállító festő Volnnhoffer Mária előadásában  saját  életútját ismertette:

„Gyermekkorom óta rajzoltam és festettem, de nem választhattam hívatásnak ezt a pályát. Nyelveket tudva 1973-ig műszaki fordítóként és tolmácsként dolgoztam. Férjhez menetelem gyökeresen megváltoztatta az életemet. Olasz férjem diplomáciai hivatása miatt az utóbbi harminc évet különböző országokban éltük le.. Az ikonfestésben Finnországban Robert de Caluwé volt az első mesterem, akitől elsajátítottam az ikonfestés technikáját. Rómában, Irén anyától, a szentlelkű orosz ikonfestőtől  ismertem meg az ikonfestés igazi lelkületét. Később Egon Sendler a Párizsban élő híres nyugati – még élő ikonfestő -, számos könyv írója, volt a mesterem. 1992-től fogva elkezdtem az ikonfestést tanítani Finnországban és Olaszországban. 1999 óta Magyarországon is rendszeresen, országosan meghirdetett ikonfestő tanfolyamokat szervezek. 2011-ben férjemmel Budapesten megnyitottuk az ArtStudiót, amelyben ez a tevékenység tovább folytatódhatott kibővülve kiállításokkal, rendezvényekkel és művészeti foglalkozásokkal.”

A bevezető és a megnyitó között, valamint a beszédek végén Harsányi Elvira és Harsányi Zsoltzeneművészek Bodza Klára énekével XVI. századi németalföldi dallamokat, valamint két középkori Mária templomi éneket adtak elő a XIII. és XIV. századból.

A kiállítás bejelentkezéssel ( tel.: 061 420-1728 ) augusztus 11-ig minden nap megtekinthető.

Forrás: Csepel.hu

Itt lehet hozzászólni !