Index.hu
Falhoz állította a bankokat a kormány a devizahiteleseket megsegítő csomaggal. Igazságtalan, népszerűséghajhászó és káros, rossz üzenetet hordozó a pakk, állítják egyöntetűen elemzők. A kormány a saját háza táján sepregessen, ha jót akar a devizahiteleseknek.
A részletek ismerete nélkül fenntartásokkal kell kezelni a Gyurcsány Ferenc kormányfő által bejelentett, devizahiteleseket segítő csomagot (A főbb intézkedések: költség nélkül váltható át a devizahitel forintra, adott esetben lehetőséget biztosítanak a bankok a hiteltörlesztés felfüggesztésére).
A kabinet elmúlt két heti tevékenysége (a költségvetési költekezés visszafogása, a hiánycél csökkentése, az MNB-vel való konstruktív párbeszéd és együttműködés) bizalomerősítő volt, és kár, hogy ha a csomag tényleg az, aminek látszik, akkor ezt a bizalmat semmissé teszi ezzel az egyetlen akcióval – értékelte Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója a miniszterelnök mai bejelentését. Ne feledjük, másfél évvel a parlamenti választások előtt állunk és a kormánypárt azért küzd, hogy 2010 tavaszán ne szoruljon egyharmados kisebbségbe – fűzte hozzá Duronelly. Hangsúlyozta: ez a mostani bejelentés inkább a a 2010-es választásokat tartja fókuszban, mintsem a pénzügyi stabilitást.
Duronelly rámutatott arra, hogy a magyar lakossági devizahitel-állomány nem akkora méretű, hogy az a pénzügyi rendszerben kezelhetetlen mértékű kockázatot jelentene. A devizahitelesek a kölcsön felvételével tudatában voltak az árfolyamkockázatnak. A forint euróval és svájci frankkal szembeni, elmúlt két hétben megfigyelt gyengülése nem drasztikus, ráadásul ne feledjük, két heti mozgásról beszélünk, nem pedig egy hosszú időszak alatt érvényes gyenge árfolyammal állunk szemben, vagyis a devizahitelesek törlesztőrészlete intézkedések nélkül nem örök életre emelkedne.
Nem kizárt persze, hogy a forint árfolyama az elkövetkező hetekben komoly nyomás alá kerül, de a devizadósok problémáját majd akkor kell kezelni, amikor rendszerszintű problémával fenyeget. A devizahitelesek – mint szó volt róla – kockázatot vállaltak, ezzel tisztában is voltak, a kormány mostani akciójával ezért nagyon rossz üzenetet küld. Azt mondja a lakosságnak, hogy ezentúl bátran, minden megfontolást nyugodtan a háttérbe szorítva hozzon bármilyen döntést, ha később ez neki kis nehézséget is okoz, az állam majd megint meg fogja segíteni; pontosabban azok az adófizetők fogják megmenteni, akik nem mentek bele a felelőtlen döntésekbe. Természetesen komoly baj esetén az államnak igenis felelőssége a kármentés, de 10-15 százalékos árfolyamváltozás nem olyan esemény, ami miatt rögtön az adófizetők zsebébe kell nyúlni, szögezi le Duronelly.
A devizahitelesek megsegítése azt is jelenti egyúttal a forintkamat megemelése mellett, hogy a forinthiteleseket nem kezeli egy szinten a devizahitelesekkel a kabinet – mondta Duronelly.
A költségvetést tegye rendbe a kormány
Nagyon rossz üzenet a devizahiteleseket megszólító kormánycsomag – csatlakozott kollégája véleményéhez Barcza György, a K &H Bank vezető elemzője. Fel kellene végre ismerni, hogy a kormánynak elsősorban a költségvetésért van felelőssége, és a költségvetésért senki másnak, csak a kormánynak van felelőssége. A kormány ha jót akar tenni a devizahiteleseknek, akkor nem közvetlenül, mindenféle csomagokkal kell édesgetnie a célcsoportot, hanem azzal, hogy fegyelmezett költségvetést folytat, így pedig közvetve segít a devizahiteleseknek, mert például a forintot nem támadják meg pénzpiaci befektetők. Ha a piac végre elhiszi a kormányról, hogy végre egyszer valóban nem osztogatni akar, és 2010-ben a választások előtt sem akar osztogatni, akkor nem inog majd meg a bizalom a forintban.
Egy ilyen akció, mint a mai csomag jelentésekor bosszankodhatunk. Az igazságérzetünket is sérti ez a mai intézkedéspakk, hiszen milyen alapon kérik az adófizetőt – a tanárt, a gépgyári munkást, a fodrászt vagy bárki mást, aki közterhet visel – arra, hogy az ő pénzéből mentsük meg a devizahiteleseket, például azokat, akik sok tízmillió forintnyi devizahitelt vettek fel korábban. Nem az viseli a terheket már megint, aki korábban kockáztatott, aki felvette a kölcsönt, aki élvezi annak előnyeit – fakadt ki az elemző.
A lapunknak nyilatkozó, nevének elhallgatását kérő harmadik elemző is azt emelte ki, hogy a kormány ha valóban segíteni akar a devizahiteleseknek, akkor a költségvetési kiadásokat és hiányt kellene lefaragnia. (Az elemző emlékeztetett arra, hogy a mostani válságközeli helyzetbe a 2002 és 2006 között folytatott felelőtlen gazdaságpolitika miatt lavíroztuk magunkat.)
Az elemző szintén a mai intézkedéscsomag erkölcsi vonulatára hívta fel a figyelmet – ahogyan Duronelly is -, hiszen ha most az állam indokolatlanul segít valamely csoportnak, akkor mindenki arra számít, hogy ha később ő kerül bajba, az állambácsi megint mellé áll, ezért aztán felelőtlenül viselkedhet most.
Egyetlen egy jó jelet lehet felfedezni a devizahiteleseknek szánt csomagban, mondta az elemző. Ha az itteni bankok belemennek a részletekbe és így a kormányfő által bejelentett csomagba, az azt is jelenti, hogy az itteni leánybankok megkérdezték a külföldi anyabankot, hogy rendben van-e így, és az anyabankok rábólintottak a dolgokra, az azt is jelenti, hogy az anyabankok a leányuknak adott devizaforrásokat nem fogják kiszárítani és folyamatosan finanszírozni fogják az itteni leánybankot.
Semmit sem tudni a részletekről
Nincsenek még konkrét részletek, egyelőre csak annyit tudnak a bankok is a devizahitelesek megsegítését célzó csomagról, amit a miniszterelnök bejelentett. Név nélkül nyilatkozó forrásunk szerint a bankok nem kaptak pontos tájékoztatást a szerda reggeli megállapodásról.
A jövő hét elejére készül el a végleges terv, folyamatosak az egyeztetések a Bankszövetség és a Pénzügyminisztérium között – nyilatkozta az Indexnek Müller János, a Bankszövetség vezető tanácsadója. Van még néhány fontos részlet, amit finomítani kell, így egyelőre nem tudnak válaszolni, pontosan hogyan tudnak élni a devizahitelesek a most bejelentett lehetőségekkel.
******
Kinek a zsebe?
Néhány nappal ezelőtt, a devizahitelesek mentőcsomagjának tervezésekor a kormány még úgy nyilatkozott, egy fillérjébe sem kerül majd a költségvetésnek, az adófizetőknek a csomag. A mai, szerdai bejelentésnél ez a kérdés nem került szóba, valakinek azonban fizetnie kell a cehet: ha a bankokkal létrejött megállapodásban az állam nem vállalta, hogy beszáll a költségekbe, az a bankok helyzetét nehezíti meg. Egy hitel átütemezésének, a részletfizetés esetleges felfüggesztésének ára van: ha az ezzel kapcsolatos terheket a bankrendszernek kell vállalnia, annak üzenete szintén nem túl jó, hiszen az amúgy is nehézségekkel, forráshiánnyal küszködő szektor helyzetét rontja.
******
A bankokra tolják
A kormányfő mai bejelentése arról, hogy többek között lehetővé teszik a magyar lakosságnak a devizában fennálló hitelei forintra alakítását, leegyszerűsítve azt jelenti, hogy az ügyfelek felől a bankokra hárítják át a devizahitelezésben rejlő árfolyamkockázatok viselését – hívják fel a figyelmet az UniCredit Bank bécsi elemzői a portfolio.hu beszámolója szerint.
******
Mennyi lakáshitel van Magyarországon?
Magyarországon 2007 végén 805 138 darab lakáshitel volt, ebből 374 778 államilag támogatott, 272 462 devizahitel. A lakáshitelállomány 3108 milliárd forint volt, ebből 1530 milliárd az államilag támogatott állomány, 1458 milliárd forint a devizahitelállomány – derül ki a KSH adataiból. Mint többször megírtuk, az utóbbi években a lakáshitelek nagy többségét a devizában vették fel, 2007-ben például 19 067 darab államilag támogatott hitelt (99 milliárd forint a teljes állomány), 98 646 darab devizahitelt (648 milliárd a teljes állomány) vettek fel.
Forrás: Index.hu
Ki dolgozta ki a valutaalapú hiteleket? Ki ajánlotta a polgároknak ezeket a hiteleket? A hatalmas nyereséget felhalmozó – a különböző költségeket felszámító – bankok nem felelősek? Franciaországban az ilyen bankok vezetői lemondtak (Sárközy Úr tanácsára). Nálunk mi van?
A kormány a forint “ócsítása” mellett volt, mert így az export olcsóbbá vált (jobb lehetőség a kádkő exportjára). Az olcsóbb forint a devizahitel drágulását okozza. Ha a kormány védi a forintot kisebb a gond.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
Aki ezt a csomagot kitalálta, az dilettáns. Ha a megvezetett honfitársunk belefut az átváltásba, jobb, ha tudja: nem a felvett hitelösszeget váltják át forintra, hanem a mai árfolyamnak megfelelő forintösszeg lesz a tartozása. Ehhez jön hozzá a forinthitel magasabb kamata. Aki ezt segítségnek szánta, a hozzá nem értését bizonyította. Inkább nyugtatni kellett volna a hitelt felvetteket, hogy ne szaladjanak be semmilyen tranzakcióba, legyenek türelemmel.
A kormányfő meg büszkén hangoztatja segítő készségét.
Nem dilettáns volt. Bankár.