Csepel.hu
A Görgey téren áll az az épület, ahol – legalább egy alkalommal – minden csepeli megfordult már. A Tóth Ilona Egészségügyi Szolgálat Szakorvosi Rendelőintézetében több változás is történt az elmúlt időszakban.
Ezek apropóján kerestük fel dr. Juhász György intézményvezető főorvost, aki azonban nem csak az újdonságokról beszélt.
„A szakrendelő fennállása óta elsősorban és kifejezetten a felnőtt betegek ellátására szerződött. Az Országos Egészségügyi Pénztár (OEP) és Magyarország Kormányhivalata Népegészségügyi Intézete (korábban ÁNTSZ) ezt a tevékenységet engedélyezte, míg a gyermekek szakorvosi ellátását a Heim Pál Gyermekkórház szakrendelései kapták feladatul. Természetesen, ha szükséges, elsősegélynyújtásban – a korától függetlenül – minden hozzánk fordulót ellátunk. Ez egyébként a háziorvosi alapellátásnak is kötelessége. Amennyiben az OEP, illetve az egészségügyi szakigazgatás Népegészségügyi Intézete azt lehetővé teszi, törekszünk a gyermekek szakellátásának kialakítására is. Így valósult meg intézményünkben például a gyermekpulmonológiai szakrendelés, a gyermekortopédiai szűrés” – kezdi a beszélgetést az intézmény vezetője. Majd elmondja, hogy van példa arra is, hogy ahol az ellátáshoz nem kifejezetten szükséges gyermekspecialista, az első ellátást a rendelő szakorvosai végzik el, majd a gyermeket a speciális gyermekszakellátásra irányítják. Az is előfordul, hogy olyan esetekben is, amelyeket a háziorvosok is színvonalasan ellátnak – mint például a garatgyulladások –, a betegek mégis a szakrendelésekhez fordulnak, ha ez beutaló nélkül is lehetséges.
„Alapvető feladatunk tehát a felnőttek szakorvosi ellátása. Ennek megfelelő az orvosgárda szakirányú felkészültsége, gyakorlata, szakképesítése és engedélye is.
Az elmúlt időszakban a változó törvényi előírásoknak, valamint a körülményeknek megfelelően módosult a betegek ellátása. Napjainkban zajlik a Semmelweis terv kibontakozása: ennek keretében a betegutakat és az ellátási kötelezettségeket pontosan meghatározzák.”
A szakrendelőben érkező betegek szakorvosi ellátása – a betegbeutalási rendelkezéseknek megfelelően –, lehetőség szerint, előjegyzés alapján történik. A kérdésre, hogy mi történik, ha a beteg állapota sürgős beutalást igényel, Juhász György elmondja, hogy ennek szükségességét a beküldő családorvosnak szakmailag kell elbírálnia és megfelelő módon dokumentálva fel kell tüntetnie a beutalón.
A rendelőben: jelentkezés, előjegyzés
Az ellátásra jelentkező betegnek a betegirányító pultnál kell jelentkeznie, ahol be kell mutatnia személyi igazolványát és lakcímkártyáját, valamint taj-kártyáját és – a beutalóköteles rendelések esetén – az érvényes beutalót is.
„Sajnos előfordul, hogy a türelmetlen és nem kellően tájékozott személyek meg nem engedhető hangnemben bántják az ott dolgozókat, pedig azok csak a törvény előírásának tesznek eleget, amikor a fenti dokumentumokat kérik. Frekventált időben gyakori a sorállás, míg vannak időszakok, amikor senki sincs az ablakok előtt. A betegek felvétele mellett a vizsgálati időpontok előjegyzése is itt történik bizonyos osztályok számára” – teszi hozzá Juhász György.
Az előjegyzésről elmondja, hogy azon osztályok számára, ahol ezt a betegellátás szakmailag megengedi, a betegirányítás ad előjegyzést. Ahol szakmailag indokolt, ott – képzett asszisztensek segítségével – az osztályokon történik előjegyzés.
Diagnosztikus szakmák
Laboratórium: időpontot kapunk
A laboratóriumban több mint egy éve vezették be – más szakrendelőkhöz és ambulanciákhoz hasonlóan – az előjegyzési rendszert. Ezzel a sorban állás és a vizsgálat várakozási idejének csökkentése a cél. Előjegyzést három-öt nappal későbbre adnak, szemben a környező rendelők többhetes előjegyzési idejével. Az orvos által sürgősnek minősített és a beutalón megfelelően dokumentált esetekben, valamint a gyermekek és várandós anyák esetében az ellátás azonnali.
Ez csak megfeszített munkával érhető el. Az előjegyzések kérése személyesen vagy telefonon történik. Figyelembe véve a laborban folyó munkát, erre 10 és 14 óra között van mód. Ilyenkor egy munkatárs csak előjegyzésekkel foglalkozik, a telefon folyamatosan csörög. „Nem teszik mellé a telefont, mint azt egy panaszos feltételezte, ezt ellenőrizzük is. Nagy az igénybevétel, sok a kérések száma. A rendszeres kontrollra járó betegeknek módja van jóval előre kérni időpontot, ha kell, három hónapra is” – hangsúlyozza az intézmény vezetője.
Radiológia: változások
Itt több változás is történt az elmúlt napokban. Bevezették az úgynevezett telemedicinát. Az informatika fejlődése lehetővé tette a radiológiai vizsgálatok végzésénél, hogy a beteg és a leletező orvos ne egy helyen legyen. „Ez azt jelenti, hogy miután a felvétel elkészül a rendelőben, az adatvédelmi előírások betartásával, azt más intézményben tartózkodó orvos értékeli, a leletet megírja és intézményünkbe küldi. Mindez nem vesz több időt igénybe, mintha a doktor helyileg a rendelőben ülne és értékelne. A módszer viszonylag új, de világszerte alkalmazott és egyre nagyobb teret nyer. Hazánkban számos intézmény, köztük városi kórházak vezették már be. Változás történt az osztály vezetőjének személyében is, dr. Ördögh Ildikó lett az osztály vezetője.”
Fontos információ, hogy lehetőség lesz a délutáni hasi ultrahang vizsgálatok bevezetésére is, ami lehetővé teszi, hogy az aktív dolgozók munkaidő után, szabadság igénybevétele nélkül, 17 és 20 óra között vehessék ezt igénybe.
A Tóth Ilona szakrendelő azon kevés intézmény közé tartozik, ahol ízületi ultrahang vizsgálat is történik. A vizsgálat a vizsgáló részéről nagy szakmai tapasztalatot igényel: erre a vizsgálatra a betegeket előjegyezik.
„Változtatást igényelt a mammográfia is. Az emlőszűrést az állam a Népegészségügyi Intézet szervezésében szűrőbusszal biztosítja. A szűrőbusz évente, előre jelzett időpontban fogadja a lakosságot. Természetesen azon pácienseknél, akiknél a családorvos, nőgyógyász vagy onkológus tapintási lelet alapján szükségesnek tartja a mammográfiát, azt beutalójuk alapján előjegyzéssel elvégezzük és szükséges esetben citológiai mintavételre is sor kerül.”
(Folytatjuk)
Ha a fentiekkel kapcsolatban kérdése van, kérjük, azt írásban tegye fel és adja le az adott osztályon.
Forrás: Csepel.hu
„Sajnos előfordul, hogy a türelmetlen és nem kellően tájékozott személyek meg nem engedhető hangnemben bántják az ott dolgozókat, pedig azok csak a törvény előírásának tesznek eleget, amikor a fenti dokumentumokat kérik. Frekventált időben gyakori a sorállás, míg vannak időszakok, amikor senki sincs az ablakok előtt. A betegek felvétele mellett a vizsgálati időpontok előjegyzése is itt történik bizonyos osztályok számára” – teszi hozzá Juhász György.
Azt monya a Fater, hogy ne vegyék magukra az ott dolgozók a szidalmazást, mert ezek a “türelmetlen betegek” csak a vonatkozó törvényt szidalmazzák nem, pedig a törvény szerint cselekvő, eljáró egészségügy dolgozóit, végre hajtóit.
Azét egy szívbajban szenvedő beteg vizsgálatának besorolása bő negyedéves várakozással eléggé kritizálható. – és ezt a hosszú várakozási időt nem a törvény írja elő.
🙂
Eddig úgy gondoltam, hogy egy ultrahangos vizsgálathoz kell egy rendelő, kell egy működő készülék, kell egy hozzá értő szakember. Ezek itt mind megvannak! Beteg is van bőven, hiszen kettő hónap az előjegyzési (várakozási) idő. Arra lennék kíváncsi, miért kell ennyit várni? Én már ültem ott 85 percet időpont kérés miatt, rendelési időben, várakozó beteg nélkül. Ennyi idő alatt 4-5 beteget meg lehetett volna vizsgálni, így rövidebb lenne a sor.
Én két hete voltam ultrahangon délután 4 kor. Negyed órával előtte ott voltam, nem volt előttem senki de szigorúan 4 kor hívtak be. Utánam senki nem volt.
mammográfiánál remélem nem a betegnek kell majd a postaköltséget is fizetni,hanem valamilyen módon ezt megoldják!
Most már 2.5 hónap a várakozási idő hasi UH ra, én úgy tudom azért, mert az OEP limitálja a napi ellátható betegek számát, gondolom köszönhető ez az új törvényeknek… Ez amúgy egy vicc, egy átlag hasi uh kb 5-10 perc lenne és van aki a betegsége állapota miatt a 2.5 hónap alatt simán meg is halhat ha nem derül ki mi a baja, szóval így is fogynak az adófizetők.
Ha limitálják a betegek számát, akkor ez az OEP spórolása a BETEGEK élete árán! Akkor ez most passzív eutanázia?
csomge, ez 2013, magyarországa, egy jó adag járulék mellett.
A Dél-Pesti kórházban a maximum várakozási idő egy időpontra egy hónap!!
Végtelenül kedvesek ott,nekem négyféle vizsgálatom volt—különféle,de mind UH és RTG–.még arra is odafigyeltek,hogy egy napra tegyék az összeset,sőt,úgy koordinálták a vizsgálatokat,ahogyan azt a józan ész diktálja.Leletet AZONNAL kapnak a betegek,nem kell még napokat várni,és addig is idegeskedni az eredmény miatt.
igen, ezt a Dél Pesti kórházas dolgot én is meg tudom erősíteni, nekem sajnos időre kellett az UH lelet, én is odamentem, 2 hetes időpontot kaptam és nagyon kellemeset csalódtam, ritka kedves és korrekt a személyzet, remélem legalább ezt a lehetőséget nem korlátozzák majd az új törvények…