90 éve helyezték üzembe az MTI csepeli Huth-adóját

Wikipédia, Rádió Múzeum, Csepel.info

Az első magyar távíró és távbeszélő, az egyik 250 wattos adó (Fotó:Rádió-Múzeum.hu)

1923-ban ezen a napon helyezték üzembe Csepelen a 250 wattos Huth-adók egyikét. Az eszközt a Magyar Távirati Iroda közgazdasági híreinek továbbítására használták.

A Wikipédia szerint Magyarországon az első rádióadót 1914. október 14-én adták át, amely akkor szikratávíróként működött. Az első kísérleti rádióadások beindítása 1924. március 15-éig váratott magára. Ekkor egy bútorszállító autóban berendezett stúdióból, amihez egy mindössze 250 W-os Huth gyártmányú távíró-távbeszélő adó tartozott, hangoztak el a magyar rádiózás első, kezdetleges műsorai.

Részlet a Rádiómúzeum.hu oldal írásából: 1923-ban a magyarországi rádiózás fejlődésének biztosítása végett a kereskedelmi minisztérium Paskai Bernát postai műszaki igazgató kérésére németországi tanulmányútra küldi ki két fiatal mérnökét, Erdőss Gyulát és Jurcsek Viktort . A tanulmányúton megismerkednek az akkori német rádiótechnika legkorszerűbb eszközeivel. Hazatérésük után a Posta Kísérleti Állomás vezetősége még 1923-ban a berlini Huth cégnél megrendel két darab 250 Wattos távíró és távbeszélő üzemre is alkalmas adókészüléket, amely jelentős korszakot nyitott meg a magyar rádiózás történetében.

Az egyik adót 1923. március 2-án Csepelen helyezik üzembe, amely a magyar rádióhírmondó őse lett. A Magyar Távirati Iroda közgazdasági híreinek továbbítására használják. A mikrofonját először Csepelen, később a postakísérleti állomás által készített erősítő berendezés beiktatásával a Magyar Távirati Iroda, Városház utca 10. szám alatti helyiségében helyezik el. Ez volt az első rádió-távbeszélő állomás Magyarországon. A másik Huth adóberendezést a soproni Postaigazgatóság épületében helyezik üzembe.

csepel.info

További információkat ide kattintva olvashatnak. A témában várjuk hozzáértő olvasóink véleményét is.

11 hozzászólás “90 éve helyezték üzembe az MTI csepeli Huth-adóját” bejegyzésre

  1. Nem látom a Szilárd ollóját! 😛

  2. Fekete Gábor szerint:

    Az EREDETI SZIKRATÁVÍRÓ-ról hiteles info a hivatkozott linken olvasható:
    ” Az új adóállomást Csepel községtől északra, a Csepel szigeten jelölték ki, mintegy 60 kataszteri hold területen. Az állomás építése 1914. július 28-án kezdődik és 1914. októberében, három hónappal a világháború kitörése után kezdi meg működését . Az állomás vezetője Tolnai Henrik lett. 1914. novemberében megindul a katonai és diplomáciai távíró forgalmazás.”

    Ez az adótorony a mai Szabadkikötő területén volt, a mai Szikratávíró út közelében, teljesen elpusztult, nincs már meg.
    SEMMI KÖZE sincsen a hetvenes években politikai megfontolásból Csepel kapujába, a jelenlegi Corvin kereszteződés Kossuth iskola felőli oldalán felállított kamu “műemlékhez”!
    Ideje lenne végre ezt is rendezni, és helyére tenni a dolgokat.

  3. Fekete Gábor szerint:

    Jövőre lesz a kerek 100. évforduló. Csepel méltán büszke lehet rá, hogy a XX. század technológiai forradalmának számító rádió hírközlés magyarországi bölcsője volt!
    Illene méltóképpen megemlékezni róla.

  4. v39 szerint:

    Nekem van egy rádiózásra vonatkozó “ENGEDÉLYOKIRAT” című dokumentumom. Ezt apám kapta 1925 deczember 9.-én 145. sorszámon. Ő a tényleges rádióadás kezdeteitől hallgatója volt a műsoroknak egy “Kristálydetektoros készülék” segítségével, amelyet maga készített.
    E dokumentumot átküédöm az Adminnak. Talán bemutatja.

  5. v39!
    A Pálffy Pistának kellett volna átküldeni, hogy belefoglalhassa a nemrég megjelent könyvébe! Nagyott lökött volna a színvonalon! ))) 😛 (((

  6. “52 m magas épület tetején szikratávíró adó, tetején csillag. Felirat: “A Magyar/Tanácsköztár-/saság hívja Lenint/a magyar pro-/letariátus…/Az egész ál-/lamhatalmat meghódította./Bevezette a/proletás/diktatúrát.” A másik oldalon:”Itt Lenin/ Őszinte üdvözletem/a Magyar Ta-/nácsköztársa-/ság proletár-/kormányának…/üzenetüket …/átadtam/ az OK/b/P kongresszu-/sának.” Az emlékművet lebontották, az adótorony megmaradt csillag nélkül.”
    Itt a soha vissza nem térő alkalom a helyreállításra!
    Egy országzászló mellett egy ereklyés szikratávíró is jól jöhet még! 😛
    http://1-ps.googleusercontent.com/h/www.kozterkep.hu/artpiece_photos/29/xe0bd19adc6c8a86a435175164e6e0b58_2.jpg.pagespeed.ic.1WhPtmGnx_.webp

  7. v39 szerint:

    Bihari Úr !
    Ez rádió ! Nem korcsma !

  8. Óvatosan egy lokálpatrióta médiaszemélyiség fitymázásával! 😛

  9. v39 szerint:

    Engemet, mint helytörténészt nem keresett meg Pálffy úr, pedig ott volt az országzászló felavatásán. Ott találkozhattunk volna.
    De ez ígyjó, ahogy történt.
    Egyébként ajánlom a honlapomat : http://www.v39endre.fotoalbum.hu

  10. admin szerint:

    Kedves Endre!

    Ezúton is jelezzük, hogy külön bejegyzésben tettük közzé az Ön által küldött dokumentumokat.

    Köszönjük az érdekes kiegészítést.

    Üdvözlettel:
    Csepel.info csapata

  11. v39 szerint:

    ADMIN ! Köszönöm a közlést.
    Fekete Gábor ! Sajnos tévedtél a helyszínt illetően. Egy 1930-as térképen láthatóan bejelölték a tényleges helyszínt, amely a mai Szennyvíztisztító területén volt. E térkép megtekinthető honlapomon : http://www.v39endre.fotoalbum.hu A 031 albumban, melynek címe : CSEPEL régi térképek, a kép neve : CsP-TÉR-09. Már 628 megtekintés van regisztrálva a térképhez. Az albumra 2151 megnyitás van regisztrálva. Egyébként az építmény kb. 50 m magas vasszerkezet volt. Ledöntését – amely a Lakihegyi torony felépítése után történt a korabeli filmhiradó bemutatta. Ha jól emlékszem e
    hiradórészletet a Csepel.infó bemutatta.

Itt lehet hozzászólni !