Sportgéza
Barakonyi Szabolcs / Index galériája itt nézhető meg
„Ez a sportág a gyorsaságról szól. Az a lényeg, hogy gyorsan üssünk. A kézhát az ütőfelületünk, nem az ököl, mert nálunk nem az egyenes a leggyorsabb ütés, és hogy ki nyer, sokkal inkább ezen és a taktikán múlik, nem az erőn. Olyan, mint a párbajtőr” – mondja Balázs Jácint kick-box edző egy kesztyűt szorongatva, alighogy belépünk a csepeli Király Team kívülről félbefűrészelt panelépületre hasonlító tornatermébe.
A csepeliek nemcsak egy mondatba tudják belesűríteni a semi-contact vagy point fighting kick-box lényegét, de mesterei is a sportágnak. A szeptemberi utánpótlás-világbajnokságon 12 arany-, 1 ezüst-, és 5 bronzérmet nyertek, de felnőtt kategóriában is számos többszörös világbajnokuk van. Hetedik éve vannak a csúcson a világ legeredményesebb kick-box egyesületeként. Legismertebb versenyzőjük az olimpiai lánggal is futó Veres Richárd.
Alighanem az egy négyzetméterre eső világbajnokok számában is csúcstartók, de amikor érkezünk, még csak a 130 centit alig meghaladó gyerekek tekergetik magukat a tatamin Balázs vezényszavaira. Pár év, és belőlük is világbajnoki érmes lehet. A tatamit körbeülő, első pillantásra olvasókört idéző szülők persze nem feltétlenül ezért hozzák le a gyerekeiket, bár a siker kétségkívül vonzó nekik is.
Az egyesületet megalapító és a sportágat oktató Király István olyan közösséget teremtett, amihez mindenki örömmel csatlakozik. A legtöbb kick-boxos csak úgy odakeveredett, mert hallotta valamelyik ismerősétől, hogy milyen jó és eredményes a társaság.
Lakatosné Szilviának két fia is kick-boxozik, a kisebbik még a kezdő csoportban van, a nagyobbik már a versenyzőkkel edz, de a férje is a terem és a sportág hatása alatt áll. A felnőtteknek létrehozott úgynevezett retrocsoportban püföli éppen a társát, míg feleségével beszélgetünk. Lakatos nincs egyedül, rajta kívül még sok szülő edz az amatőrökkel, de nekik is egy világbajnok vezényel, éppen ötven rúgást és száz egyenest, míg ki nem fulladnak teljesen.
„Ez nemcsak arról szól, hogy edzésen együtt vagyunk, itt minden problémánkat megbeszélhetjük, és a gyerekekre is figyelnek, minden félévben bekérik a bizonyítványokat is, hogy lássák, hogy tanulnak. A fiamnak az volt a problémája, hogy egyik osztálytársa állandóan szekálta, de nem mert visszatámadni, mert tudta, hogy nem használhatja azokat a technikákat, amiket itt megtanult. Az edzőjével beszélte meg, hogy kerülje el a kötekedőt. Amikor lehoztam ide a gyerekeket, azt gondoltam, hogy zűrösek lesznek, de éppen az ellenkezője történt. Akaratlanul is egymást nevelik. Én többet tudok, megpróbállak tanítani, valahogy így működik” – mondja Lakatosné.
Róth Dániel is versenyzőként kezdte sok évvel ezelőtt, de miután abbahagyta, akkor sem szakadt el a klubtól, már közönségkapcsolati vezetőként dolgozik ott, de mint az edzőknek, neki sem ez a fő állása.
„Király István volt az egyik úttörője a pointfighting küzdelemnek, itthon és nemzetközileg is elismert szaktekintély, 1985 óta működteti a klubját, és építkezik lépésről-lépésre. Már komoly hírnevünk van Csepelen és környékén, de Ecserről is járnak hozzánk edzeni” – mondja. Van olyan is, aki Mezőberényből költözött fel a klubért, ahol 180-200-an sportolnak, már óvodáskorúak is.
Most a kisiskolás csoport edz, túl a bemelegítésen, Balázs magyaráz éppen nekik. „A talpaddal képzeletben beletaposol az arcába” – Balázs megmutatja, mi elképzeljük, de senki sem tapos a másik arcába, egyszerűen a helyes rúgótechnikát szemlélteti.
A kötelező technikázás és az erősítés az itteni gyerekek között sem arat osztatlan sikert, de mikor Balázs bejelenti, hogy egy-egy elleni küzdelem jön és „mindent lehet”, kisebb üdvrivalgás tör ki. A fejvédőt húzó kölkök már mini szuperhősöket idézik, a kesztyűket egy nagy zsákból válogatják. A klubra ez is jellemző, a díjként kapott kesztyűket a felnőttek dobták be a közösbe, hogy jusson mindenkinek.
„Az egyesület szociális alapon működik, de a célunk is, hogy sportintegrációs programunk segítségével behúzzuk az utcáról a hátrányos helyzetű fiatalokat. A bunyóval azért sokakat be lehet csalni, és azt látják, hogy olyanok, mint ők, világbajnokok lettek. Ha ittmaradnak, megtanulják, mi a fegyelem és a hierachia, és ezt az életben is jól tudják hasznosítani” – mondja Róth.
Hogy kiből lesz világbajnok, azt talán csak Király István tudja megmondani. Róth szerint nagyon jó szeme van hozzá, már egy óvodásról is megmondja, mire viheti, de egy profi világbajnoknak is tud segíteni, hogy milyen irányban tud még továbbfejlődni.
A gyerekek edzésén azért még egészen eltérőek a motivációk, van, aki már attól jól érzi magát, hogy rajta van a kesztyű, és minden különösebb erőfeszítés nélkül, nyugalommal szedi be a találatokat, míg egy másik tatamin egy hosszú, szőke hajú lány koncentráltan és agresszívan támadja le még a fiúkat is, és üt villámgyorsan.
„Nem az a lényeg, hogy ki a tehetséges, hanem az, hogy kiből tudjuk kihozni a küzdeni akarást. A kitartás, a szorgalom megnyitja őket. Minden játékos gyakorlat koncentrációra nevel. Mind jó tanulók, a kick-box folyamatos gondolkodásra készteti őket. Először az azonnali döntéshozásra, az ellenfél felmérésére, a legjobb megoldás választására kell megtanítani őket, és csak utána ütni” – vallja Balázs.
Miután a kezdők levonultak, a versenyzőcsoport foglalja el a termet. Itt már tényleg a versenyzőn van a hangsúly, a korosztályok nem számítanak, a 12 éves együtt edz a felnőtt világbajnokkal. Ez is az eredményesség kulcsa, aki tehetséges, azonnal a mély vízbe kerül, és mindig a legjobbakkal küzdhet. És testközelből láthatja azt is, hogy milyen „Gömbi pörgő fejrúgása vagy Törpe gyors keze”. Murvai Lívia utánpótlásbajnok például ezeket szeretné megtanulni Gömbös László és Jároszkievicz Krisztián világbajnokoktól.
„Már 12-14 éves srácok is heti öt-hatszor edzenek három órákat, óriási áldozatokat vállalva. Egyedi, hogy ennyi elhivatott fiatal van egy helyen, ha lemész edzeni, 26 másik világbajnokkal kell megküzdened. Nap mint nap világbajnoki döntőt kell megvívnod” – mondja Róth.
Balázs szerint az is hatalmas előny, hogy a példaképrendszer működik, de „még ha háromszoros világbajnok vagy, akkor sem szállhatsz el, mert a többi visszaránt és pofon vág. A versenyek arról szólnak, hogy a Király Team a világ ellen, vagy fordítva. Amikor felállnak a tatamira, az ellenfeleknek frusztráló, hogy nem ők a kékmezesek. Sportági ikonok járnak az edzésre, ez jelenti a húzóerőt. Mások fotózkodnak velük a világversenyeken, ők meg egy edzésre járnak.”
És nemcsak egy edzésre járnak, de az összetartás is nagy. A világbajnokokkal – Veres Richárddal vagy Mórádi Zsolttal – egy tökmag is bármikor leállhat beszélgetni egy kicsit, de ha mást nem, egy pacsit biztosan kap tőlük. Érzékelhető a jó hangulat. Míg az edzésen vagyunk talán több ölelést, kézfogást, puszit osztottak ki a versenyzők és szülök egymás között, mint amennyit ütöttek, és ez nekik a világbajnoki címeknél is többet érhet.
Mi az pointfighing kick-box?
A kick-boxról a legtöbbeknek Jean Claude Van Damme véres, brutális filmjei jutnak az eszébe. A sportágnak valóban van bokszra hasonlító, kiütésre menő válfaja, de a semi-contact vagy pointfighting küzdelemben nem az a lényeg, hogy péppé verjék egymást. Itt is ütnek és rúgnak, és nem simogatják egymást, de a lényeg a sebességen van, és a tőrvíváshoz hasonlóan a felső testre szemből vagy a fejre kell bevinni a találatot. A víváshoz hasonlóan a találatnál meg is állítják a küzdelmet, általában időre küzdenek a felek egy ötször ötméteres tatamin. A több pontot gyűjtő nyer. A sportág Észak-Amerikában hihetetlenül népszerű, többezres csarnokokat töltenek meg a nagyobb gálák, a szponzorcsapatok külön bajnokságot vívnak.
A Király Team érmekben és számokban
A Király Team felnőtt világbajnokai:
Mórádi Zsolt, négyszeres világbajnok (2007, 2009 csapatban és egyéniben, 2011), ötszörös Európa-bajnok
Jároszkievicz Krisztián: háromszoros világbajnok (2009, csapatban is, 2011), négyszeres Európa-bajnok. 2010-ben első lett a küzdősportok világjátékán
Gömbös László: háromszoros világbajnok (2009,2011,) háromszoros Európa-bajnok
Veres Richárd: kétszeres világbajnok (2008,2009), háromszoros Európa-bajnok
Kondár Anna: háromszoros világbajnok (2007,2009), kétszeres Európa-bajnok
Kádas Adrienn, egyszeres világbajnok (2011)
Utánpótlás vb-sikerek
2012, Pozsony: 13 arany-, 3 ezüst, 10 bronzérem
2010, Belgrád: 13 arany-, 7 ezüst-, 14 bronzérem
2008, Nápoly: 14 arany-, 9 ezüst-, 12 bronzérem
2006, Zadar: 15 arany-, 7 ezüst-, 16 bronzérem
Forrás: Sportgéza
Ovis tornára vinném le a gyereket. Sok jót halottam már róluk. Gratula.