Vitaanyag készült Nemzeti hajózási stratégia címmel

A stratégiai anyag ide kattintva olvasható el

Nemzetgazdasági Minisztérium, Magyar Nemzet, Csepel.info

Örömhír. A Nemzetgazdasági Minisztérium közzétette Nemzeti hajózási stratégia címmel vitaanyagát, amely az egykor világszínvonalú magyar hajózás és hajóépítés, valamint az európai közlekedési rendszerbe illeszkedő kikötőhálózat felélesztését és modernizációját kívánja elindítani, valamint a fő fejlesztési irányokat kitűzni.

A dokumentum a magyar hajózás kitörési pontjai között sorolja fel a hagyományokkal rendelkező hajóépítés újjáélesztését, a vízi turizmusban első számú célpontként szereplő Budapest pozíciójának megőrzését, a folyóvizek nagyobb bevonását az öntözési rendszerbe és a keleti irányú hajózás elindítását. A készítők véleményeket, javaslatokat várnak a hajozas@ngm.gov.hu e-mail címre a szakemberektől, az érintett vállalkozásoktól, a szakmai-társadalmi szervezetektől és a lakosságtól.

A dolog nagyszerű és nagyon fontos. Amellett, hogy mindannyian támogatjuk, biztosra vehető, hogy a kitűnő magyar szakemberek el fogják küldeni a megvalósítás céljából tett javaslataikat. Mert ugyan a rendszerváltáskor és utána a döntéshozók közül a legbefolyásosabbak egyetértettek abban, hogy a privatizáció ideológiai kérdés – ezért aztán nem törődtek azzal, hogy az észnélküliség és a futószalagon történő magánosítás tönkretette Magyarországot –, a ma leginkább külföldi megrendeléseket teljesítő magyar mérnökök nem vesztették el szaktudásukat, és a műszaki egyetemen sem hagyták abba a képzést.

Szinte felfoghatatlan, mekkora kár ért és ér bennünket csak az elmúlt évtizedek alatt, illetve nap mint nap a hajógyártás megszüntetésével, a hajózás felhagyásával. Amellett, hogy alacsonyabb lenne a környezet terhelése, kényelmesebb a tömegközlekedés, olcsóbb a teher- és áruszállítás, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium adatai szerint a megmaradt magyar hajózási vállalatok évente 350-450 millió forint értékű munkát külföldi hajójavítókban végeztetnek. Ha megvalósulna a szakmai vállalkozások szerint igényelt 3,3 milliárd forintos technológiai korszerűsítés, akkor az évtized végére a szektorban 550 közvetlen és 170 közvetett új munkahely jöhetne létre, az iparág 4,3 milliárd forintos árbevételt érhetne el. Götz Sándor Eötvös Loránd-díjas mérnök pedig egyenesen azt állítja, hogy a magyar hajógyártás a rendkívül nagy beruházást igénylő hajógyárak újranyitása nélkül is újjáéleszthető. Egy régi hajójavító üzem helyén kilenc hónap alatt felhúzható egy létesítmény, ahol a legkorszerűbb technológiával előállított hajókkal összesen háromezer ember juthatna munkához. Szerinte ekkora hajószámmal már könnyen meg lehetne oldani negyvenezer ember utaztatását a Budapest környéki településekről.

A “Helsinki Korridorok” európai szakaszai – Jól látható Magyarország és azon belül Budapest centrális helyzete

Mindenki maga megtapasztalhatja, micsoda közvetett hasznot is hajthat ez az iparág. Ha például megnézi a Duna-parton, hogy az óriási, a belvárosi rakpartokon lehorgonyzott, főként holland szállodahajóknál mi történik, láthatja, hogy a külföldi utasok minden szolgáltatást a fedélzeten vesznek igénybe. Ott laknak, a hajó külföldi személyzete szolgálja ki őket, annak éttermeiben fogyasztják el a külföldi alapanyagokból készült ételeket, s csupán azért szállnak partra időnként, hogy koptassák a macskaköveket. Azaz hiába vonzotta őket ide kultúránk, kizárólag a külföldi cégek húznak hasznot a folyamatból. Néhány hazai mütyürkeárus kivételével a mi hasznunk a nullához közelít. Ha újra lenne hajógyártás, akkor a szállodahajók szolgáltatási versenyében részt vevő magyar vállalkozások is gyarapodhatnának, velük együtt a hazai beszállítók, nem beszélve ugyancsak az új munkahelyekről.

A nemzeti stratégián jól ismert fanyalgóknak érdemes megnézniük azt a világsajtót bejárt fényképet, amelyen a brit Katalin hercegnő büszkén feszít a brit Rolls-Royce cég által készített repülőgép-hajtómű előtt. Lefordítva és összevetve a mi esetünkkel ez azt jelenti, hogy hajrá, Magyarország, hajrá, magyarok!

mno.hu

29 hozzászólás “Vitaanyag készült Nemzeti hajózási stratégia címmel” bejegyzésre

  1. felix szerint:

    Hajrá és megint csak hajrá.
    Baromi sok pénz és munka.

  2. Dr. grün szerint:

    “Orbán Viktor szerint Magyarország egy gazdasági és társadalmi siker küszöbén áll, mert egyszerre képes csökkenteni az államadósságot, növelni a versenyképességet, és egyre több a munkából élők száma. A miniszterelnök erről pénteken a Kereszténydemokrata Internacionálé vezetőségi ülésén beszélt, Rómában.”

    Szóljon valaki ennek a szegény embernek, hogy ébredjen már fel a Kómából! 🙂

    http://hvg.hu/vilag/20120921_Orban_Viktor_Romaban_a_siker_kuszoben_all

  3. felix szerint:

    Istenen őrizz! Kedves Grün.
    Mi lesz, ha felébred és csinál valamit.

  4. felix szerint:

    A témánál maradva.
    Lehet, hogy a vízügyi feladatok jóval többe kerülnek majd. mint a hajóépítés beindítása?

  5. Dr. grün szerint:

    félix!
    Max. beigazolódik az ősi dakota bölcsesség:
    “Nincs rosszabb egy ügyetlen zembernél, legfeljebb ha még szorgalmas is!” ))) 🙂 (((

  6. felix szerint:

    Kíváncsi vagyok, hogy mikor kezdik el építeni a vízlépcsőt.

  7. lolka szerint:

    Mennyi magyar “híresség” feszített már az Ikarus buszok előtt és mégis most hol a busz gyártás…de majd a hajó gyártás az lesz…úgy mint a fogturizmus majd kihúzza az országot a bajból, csak 1milliárdot kellett rá áldozni…de jó lenne, ha beindulna a hajógyártás…Csepelen rákapcsolna a Martin kemence és ontaná a sok vasat és a Dunai vasmű is elindulhatna…és a GANZ is…és a csepeli papírgyár is és akkor lehetne papír hajókat hajtogatni…evezős már van sok a gályákra…:-) 🙂 🙂

  8. krapulaxxx szerint:

    szárnyashajót a dunára, hév helyett mehetne az is halásztelekig

  9. felix szerint:

    Lolka!
    Komolytalan vagy tudd meg.
    Lelkesedj már egy kicsit.

  10. lolka szerint:

    “Götz Sándor Eötvös Loránd-díjas mérnök pedig egyenesen azt állítja,[……]Szerinte ekkora hajószámmal már könnyen meg lehetne oldani negyvenezer ember utaztatását a Budapest környéki településekről.”….na ilyenkor a térdemet csapkodom lelkesedésemben…

  11. Zoli049 szerint:

    Hogy is mondták?
    Merjünk nagyok lenni?
    Ezel az akarással semmi gond, csak a német kikötőktől 50 évvel vagyunk ma visszább, a hajógyártást meg érdekes lenne, ha el tudnánk venni Ázsiától, de még az olaszok és a románok is komoly iparral rendelkeznek. Ez a vonat kitalálásának esete? 🙂

  12. felix szerint:

    Először elég lenne annyi pénzt belerakni a dunai hajózásba, hogy a hajózási útvonalat jelző bójákat a helyükön lehessen tartani.
    Gondolom, hogy maguk a hajók csak ez után jöhetnek.
    A Szentendrei Duna ág állapotáról már szó se essen, itt már a sporthajó /kajak kenu stb./ forgalomhoz is kotorni kéne.
    A legnehezebb nem a hajó építés.

  13. Gustavo Thoeni szerint:

    Igaza van Zoli49-nek. Olvastam, hogy a hajógyártási kapacitások mindössze 45%-a van csak kihasználva. Ez annyit tesz, hogy egy működő hajógyárnak mondjuk csak be kell indítania a második műszakot és ki tudja elégíteni a plusz igényeket, nem kell új gyárat építenie vagy beruháznia. Milyen piaci résbe “törnénk be”? Szerintem ez csak ötletelés.

  14. Dr. grün szerint:

    Szerintem néhány gyorsnaszáddal Európát levernénk mint ők a forintot! 🙂

  15. felix szerint:

    Ha valaki olvasta a témát akkor egyszerű.
    A hajókat magunknak gyártanánk, mert csak akkor szolgálnának fel a fedélzetükön magyar alapanyagból készült magyar ételeket magyar személyzettel.
    A Duna menti országok, meg lesznek szívesek meglékelni a saját hajóikat és a magyar hajókat behívni, mert ők szeretik ha idegen hajókon idegenek idegen kaját esznek és a pénzüket nem náluk költik el.
    A dunai vízi útra meg Gobbi Hilda fog téglajegyet árulni.
    Amennyiben észak felé kacsingatnak akkor A Duna felső Magyarországi szakaszát fel kéne készíteni a szinte állandó /teher szállítás/ és jelentősen megnövekedett forgalomra.
    Véleményem szerint az zsilip rendszer és duzzasztás nélkül elképzelhetetlen. Gondoljunk csak arra, hogy talán egy hónapja, hogy a mélyebb merülésű uszályoknak vízszint emelkedésre kellett várniuk.

  16. Jeniszej szerint:

    Miért engedik, hogy a belvárosi Duna partot szálloda hajók csúfítsák, akkor, amikor Csepelen a szennyvíz tisztító környékén a part és a szabad kikötő üresen tátong.
    )):D (( Csepeli Duna part és környéke volna a legalkalmasabb a szálóda hajók fogadására és kiszolgálására.

  17. Jeniszej szerint:

    A Dunán a farönk tutajokkal történő közlekedés a legalkalmasabb alacsony vízállás esetén.
    😀

  18. felix szerint:

    A csepeli Duna part szent és sérthetetlen.

  19. felix szerint:

    Most olvasom a neten, hogy a tervezett szerint Csepel elvesztené a szabad kikötőt és helyette valami ponton házakkal megoldott lakópark féleséget kapna.
    A kikötő biztosította munkahelyek megszűnéséről már ne is beszéljünk, mert azokat Budafok nyerné meg.
    Szilárd meggyőződésem, hogy ez Csepelnek nem érdeke.

  20. csapos szerint:

    Tévedsz felix! Nagytétény a nyerő (a minisztériumi vitaanyag szerint). Micsoda különbség?! Mondhatnám disznó(hizlaló) szerencséjük van. Csepelnek meg marad az ima meg nyilas Nyirő. Bombaüzlet! Falkaforradalmi üzlet!

    Remélem, az utolsó mondatod elírás: “Szilárd meggyőződésem, hogy ez Csepelnek nem érdeke.”

    Bizonyára a mondat így hangzik helyesen: (Németh) Szilárd meggyőződése, hogy ez Csepelnek nem érdeke.

    Abban viszont neked van igazad hogy ennek a helyes, takaros, a csepeliek által joggal várt igaz polgármesteri, falkaforradalmi mondatnak a nyomát sem lehet látni.

  21. felix szerint:

    Csapos!
    Valóban rosszul írtam.
    Hogy miről jutott eszembe éppen a disznóiról na meg a boros pincéiről ismert Budafok…
    Talán Freund …

  22. felix szerint:

    Na nem keverem tovább.

  23. csapos szerint:

    Keverik azt majd a falkaforradalmárok. Na, ahhoz értenek. A Csepeli Szabadkikötőnek meg annyi…

  24. lolka szerint:

    Ezért nem kellett a felüljáró?…:-)

  25. Gustavo Thoeni szerint:

    A szocik cseszték el: minek hozták ide a szabadkikötőt.
    Nagyapó hol vagy?!

  26. Nagyapó szerint:

    Ságvári et. A Szabadkikötő Bp. szívében van. Teherforgalma akadályozza Csepel közlekedését (ugye eetásak!).
    Az üdülőhajók a város közepén horgonyoznak, és minimális hasznot hajtanak, mert minden étkezés a hajón történik, a buszok fokozzák a zsúfoltságot, stb.. Sokkal jobb lenne, ha a város külső részén lennének. Erre kitűnő hely volna a Szabadkikötő. Jól elférnének a jachtok, üdülőhajók. Igaz a szocik betemetik az egyik öblöt (ugye Gustavo Thoeni), de a többi alkalmas lenne. Csepel nagyot fejlődhetne.
    Szalma Botond javasolta egy új kikötő építését a MO (eetásak nem MO, mert más a nulla és más az o betű) mellett. Azt kellene megvalósítani.
    Munkahely, fejlődés.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  27. felix szerint:

    Szemétláda!
    A csepeili kikötő a város szíve, az üdülőhajok viszont csak a város közepén horgonyoznak.
    A kikötő jó helyen van, azt viszont elhiszem neked,hogy jobban örülnél, ha Nagytétény forgalmát akadályozná.
    Ami az új munkahelyeket illeti, te tulok.Mennyi jövedelem adó folyna be Csepelnek a szerinted is minimális hasznot hozó hajókból szemben a Szabadkikötő haszna után járóból.
    Már annyira buzog benned a hülyeség, hogy a legalapvetőbb összefüggéseket sem ismered fel.
    A hajókat éppen azért akarják Csepelre vinni, mert nem hoznak hasznot. A kikötő a haszon és a munkahely.
    Remélem, hogy nincs Csepelen senki aki benyeli a hülyeségeidet.

  28. felix szerint:

    Ebben a témában ugye szarban vagy GORDON?

  29. felix szerint:

    Csepel vagy FIDESZ?

Itt lehet hozzászólni !