Csepel.hu
Még javában folyik Csepel jelenlegi legnagyobb beruházása, a szennyvízcsatornázás. A nagy erőkkel folyó munka közepette azonban érdemes egy kis figyelmet szentelni a fejlesztés céljának: nevezetesen, hogy több ezer háztartás élvezheti hamarosan a szennyvízelvezető rendszer pozitívumait.
A rákötésekkel ugyan várhatóan 2013. első feléig várni kell, hasznos lehet azonban addig is sorra venni, hogy milyen előnyei vannak az új hálózathoz való csatlakozásnak.
Tisztább és modernebb környezet
A csepeliek szerint a szennyvízcsatornázás egyik legfontosabb eredménye lesz, hogy tisztább, higiénikusabb lesz környezetünk – derül ki egy nemrég végzett kutatás eredményeiből. Mérések igazolják, hogy a több évtizede megoldatlan szennyvízprobléma miatt a talajvíz ammónium, és nitrát tartalma Csepel csatornázatlan részein a határérték 2-3-szorosára emelkedett. A csatornázatlan háztartások elszivárgó szennyvize a talaj, a talajvíz mellett az élővizeket is károsítja, sőt, egészségünket is veszélyeztetheti. A fejlesztés során kiépülő új, korszerű csatornahálózatnak köszönhetően a szennyvíz többé nem károsítja a talajt, talajvizet, hanem a Központi Szennyvíztisztító Telepre jut, ahonnan megfelelően megtisztítva kerül a Dunába. A szennyvíz elvezetése és megfelelő tisztítása összességében zöldebb, tisztább, élhetőbb lakókörnyezetet teremt minden csepeli számára.
Nincs többé szippantás!
A csatornázatlan háztartások gyakori „vendége” a szippantós autó, melyet időről-időre ki kell hívni a házi szennyvíztároló ürítése miatt. Ez a kényszerű megoldás visszatérő kényelmetlenséget jelent az érintett ingatlantulajdonosok számára. A szennyvízcsatornára való rácsatlakozáskor ez a probléma teljesen meg fog szűnni, a továbbiakban nem lesz más dolgunk, mint élvezni a modern szennyvízelvezetés nyújtotta kényelmet.
Pénztárcakímélő megoldás
Felmerülhet a kérdés, hogy a szippantást felváltó rendszeres csatornadíj milyen kiadást jelent majd az érintett családoknak az eddigi költségekhez képest. Fontos tudni, hogy akik a csatorna műszaki átadását követő 90 napon belül nem csatlakoznak a kiépített rendszerhez, azoknak talajterhelési díjat kell fizetnie. A törvényileg előírt, jelentősen megemelt díj célja éppen az, hogy ösztönözze a háztartásokat arra, hogy ha lehetőségük van rá, használják a korszerű és környezetbarát szennyvízcsatorna hálózatot. A talajterhelési díj Csepelen – éppen a talaj jelentős szennyezettsége miatt is – havonta 3600 Ft-ba kerül köbméterenként. Ezt a talajba szivárgó szennyvíz után kell majd megfizetni, mértéke a háztartások által elfogyasztott (és a Fővárosi Vízművek által kiszámlázott) víz, illetve a kiszippantott szennyvíz különbsége alapján kerül kiszámításra. Annak, aki csatlakozik a korszerű szennyvízcsatornára, nem kell ezt a díjat fizetnie, kizárólag a szippantással szinte teljesen megegyező csatornázási díjat (természetesen a különböző locsolási kedvezmények továbbra is érvényben maradnak).
Mennyit takaríthatunk meg a rákötéssel?
Egy egyszerű példán keresztül nézzük meg, mennyi pénz takarítható meg, ha rákötünk a szennyvízhálózatra. Tegyük fel, hogy a havi vízfogyasztásunk 10 m3. A csatornahasználati díj a főváros területén bruttó 423,67 Ft/m3, a szippantási költség pedig egységesen bruttó 428,87 Ft/m3 2012-ben. Ha nem zártrendszerű a házi szennyvíztározónk, számolhatunk azzal, hogy szennyvizünk egy része a talajba szivárog, mely után meg kell fizetnünk a talajterhelési díjat, ha nem kötünk rá a csatornára. Két m3 talajba szivárgó szennyvíz esetén a következő összegeket kapjuk:
Csatornahasználati díj (ha rákötünk): 423,67 Ft x 10 m3 = 4236 Ft/hó
Szippantási költség + talajterhelési díj (ha nem kötünk rá): 428,87 Ft x 8 m3 = 3430,9 Ft/hó + 3600 Ft x 2 m3 = 7200 Ft/hó = 10630,9 Ft/hó
A különbség több mint 6000 Ft/hó a csatornahasználati díj javára.
Értékesebb ingatlanok
A jelenleg zajló szennyvízcsatornázás nagyon kedvező feltételekkel valósul meg, a lakosságnak – a fővárosban egyedülálló módon – nem kell kifizetnie a más kerületekben akár 150-200 ezer Ft-ot is elérő lakossági hozzájárulást az utcai vezeték megépítéséért. Kizárólag a házi hálózat kiépítését kell a lakóknak egyedileg megoldania (ez átlagosan körülbelül 150-200 ezer Ft-ba kerül). Ezért cserében viszont az ingatlan magasabb komfortfokozatú lesz, és – bár jelenleg nehéz ingatlanpiaci becsléseket tenni – legalább a beruházás és a rákötés összértékével, tehát több százezer forinttal megnőhet az ingatlan értéke.
A fentiek alapján levonhatjuk a következtetést, hogy mindenképpen érdemes az új szennyvízcsatornára rákötni, hiszen számos előnye van az érintett ingatlantulajdonosok és a kerület egésze számára is. A szennyvízcsatornázás magasabb komfortszintet, felértékelődő ingatlanokat, és egyúttal Csepel modernizációját is eredményezi.
Határidőre kell bejelenteni a többletbekötési igényt!
Előző lapszámunkban tettük közzé, hogy ha egy helyrajzi számon több lakóingatlan található, a projekt keretében műszakilag indokolt esetben két házi bekötés kiépítésére van lehetőség. Akiknél már kiépült az egy házi bekötés, és utólag szeretnék a többletbekötési igényüket bejelenteni, ezt 2012. október 1-jéig tehetik meg a kivitelezőknél, vagy azon az igénylő lapon, amely az érintettek számára a napokban kerül postázásra. Kérjük, ezt a nyomtatványt a szükséges adatokkal kitöltve juttassák el a csepeli önkormányzathoz, az intézmény portáján erre a célra kihelyezett gyűjtődobozba. A nyomtatvány letölthető az önkormányzat honlapjáról, a www.Csepel.hu oldalról is.
Személyes ügyfélszolgálat indult
Szeptember 5-étől kezdődően a Királyerdei Művelődési Házban működő Ügyfélszolgálati Iroda is a csepeli lakosok rendelkezésére áll, ahol szerdánként 16:30 és 19:00 óra között nyílik lehetőség a felmerülő kérdések, bejelentések kezelésére.
És a szétbarmolt utak mikor lesznek helyreállítva??
Amikor készen lesznek a munkával pupák. Mit gondoltál, előtte? Vagy, hogy majd a Föld túloldaláról rakják be a csatornát?
Végre eljutottunk oda, hogy a fenti bejegyzésben a nevén nevezik a gyereket, és az ikerház emlegetése helyett arról írnak amiről kell!
Idézet:
“Akkor szükséges a többletbekötési igény bejelentése, ha egy helyrajzi számon több lakóingatlan található”.
Magyarul ez azt jelenti, hogy ha egy helyrajzi számon több lakóingatlan található, akkor műszakilag indokolt esetben a projekt keretében két vagy több házi bekötés kiépítésére van lehetőség.
Megjegyzés:
Az ikerházak azért nem tartoznak a fenti kategóriába, mert csak akkor beszélhetünk ikerházról, ha két külön helyrajzi számmal rendelkező szomszédos telek közös határán tűzfallal egymáshoz csatlakozó lakóépületekről van szó.
Az ilyen ikerházakhoz igénybejelentés nélkül is egymástól független csatornabekötést kell létesíteni.
Bugi szerint:
Majd jusson eszedbe,ez az okos írásod,ha majd jövő nyáron is a szétbarmolt utakon fogsz még járni.
Érdekes ahol kész van,miért nem kezdték még el a helyre állítást?
Megvárják az esős,vagy a téli hónapokat?
Guriga te időutazó vagy vagy csak javíthatatlan sipákoló? Az elkészült csatornákat csak akkor adhatják át, ha azokat átveszi a kezelőjük. Tehát addig nem számít elkészültnek a beruházás, és nem állíthatják helyre az utat sem. Ilyen nagy csatornázási munkálatok még soha nem voltak Csepelen (be kell pótolni 16 évnyi kommancs semmittevést), szerintem megéri azt a pár hetet kivárni.
Manitu szerint:
Én azt kívánom,hogy legyen igazad,és ezt komolyan mondom.
„Kedves” Manitu, Te ügyeletes bértollnok, Te nagyon büdös indián szellentés!
Fentebb 11:42-kor volt pofád leírni, hogy „Ilyen nagy csatornázási munkálatok még soha nem voltak Csepelen (be kell pótolni 16 évnyi kommancs semmittevést)”.
Egész életében pártonkívüli (ezért kommacsnak nem nevezhető), de Csepelért sokat dolgozó személyként tájékoztatlak, hogy a most folyó csatornázás kezdetekor 85 %-os volt Csepelen a lakott területek szennyvízcsatorna hálózatának a kiépítettsége, és ezt a 85 %-ot kitevő csatornahálózatot nem a Mikulás hozta, és nem is Ti ténykedéseteknek köszönhető.
Annak érdekében, hogy megismerd a csatornázással kapcsolatos valódi történetet, őszintén válaszold meg magadnak, a handabandázó bértollnok társaid részére korábban már feltett, alábbi találós kérdéseimet!
Találós kérdések az arcátlanul itt hazudozó és mások eredményeinek az ellopásán szorgoskodó tolvajbandának! (Gordonnak, Nagyapónak és Buta Katának!)
I.) A COL 4 projekt legfontosabb dátumai:
Műszaki tartalom jóváhagyása az EU részéről: 2009. 06. 14.
Befejezési határidő jóváhagyása az EU részéről: 2010. 08. 12.
Első közbeszerzési hirdetmény közzététele: 2010. 09. 11.
KÉRDEZEM:
Hol a büdös picsában dolgozhatott a fenti időpontokban, és ezeket megelőzően a Fidesz a csatornázási projekten, miközben a Fidesz akkor még csak akadékoskodó ellenzék volt?
II.) Az EU által jóváhagyott ütemterv szerint a kivitelezésre előirányzott idő 18 hónap. (Azaz: tizennyolc hónap.)
KÉRDEZEM:
Szándékosan, vagy csak a hülyeségetek miatt végeztétek hibásan a közbeszerzési eljárások értékelését, és csesztetek el közbeszerzési eljárások ismételgetésével, a kivitelezésre előirányzott 18 hónapból 11 hónapot, és hagytatok a kivitelezés fizikai előkészítésére és megvalósítására 18 hónap helyett, mindössze 7 hónapot?
III.) A COL 4-re vonatkozó EU-s előírás:
„ha a projekt pénzügyi elszámolása nem történik meg 2012. december 31-ig, akkor az addig el nem számolt részek költsége 100 %-ban a Fővárost terheli”.
KÉRDEZEM:
1.) Kit fogtok hibáztatni a közbeszerzési töketlenkedéseitek miatt bekövetkezett kudarcért, figyelembe véve, hogy a legutóbbi dicsekvésetek szerint, kettő és fél nyári hónap alatt 16 km csatorna lett lefektetve a tervezett 54 km-ből, és így a rendelkezésre álló négy őszi-téli hónap alatt (beleértve a karácsonyi ünnepeket is) “már csak” 38 km csatornát kellene lefektetni, továbbá az összes út-helyreállítást is el kellene végezni, mert ezek elvégzése hiányában a csatornázás nem lesz elszámolható?
2.) Miből fogjátok finanszírozni a 2012. december 31-ig meg nem valósult és el nem számolt csatornázást, ha az a „gonosz” EU a fenti szabály alapján megvonja a támogatást?
IV.) A fenti vitaindító bejegyzésnek a 10. sorából az látszik, hogy már azt is elfelejtettétek, hogy a COL 4 projekt LOT 2 és LOT 3 szakaszaiban 54 kilométernyi csatornát kell lefektetni!
A bejegyzés 10. sorában ugyanis az olvasható, hogy „Az összeségében 45 kilométernyi csőhálózat lefektetése intenzív munkát kíván”.
(A különbség a korábban közölt 54 km és a most közölt 45 km között 9 km.)
KÉRDEZEM:
Ezt a 9 km csatornát melyik utcában akarjátok elhagyni a 2012. december 31.-i határidő tartása érdekében, vagy egyéb ok miatt?
V.) A COL 4 projektre vonatkozó EU-s előírás az is, hogy:
„ha projekt részek nem valósulnak meg, akkor az EU részéről bírságra, illetve a támogatás teljes megvonására kell számítani.
A jelenlegi állás szerint, jó esély van ezekre a szankciókra!
KÉRDEZEM:
Vajon akkor is ilyen habzó szájjal fogjátok hangoztatni, hogy mindent Ti csináltatok, vagy akkor majd azt fogjátok pofázni, hogy nektek semmi közötök a kudarchoz, mert nem Ti, hanem a szocik végezték és cseszték el az előkészítést?!
Ezekre a kérdésekre válaszoljatok, felfuvalkodott hólyagok!
Utóirat:
A jelenlegi helyzetben legokosabban tennétek, ha hallgatnátok, és naponta többször imádkoznátok azért, hogy az ismételgetett közbeszerzési eljárások értékelése során 2010. október és 2012. április között elkövetett ökörségek ellenére is sikerüljön befejezni december 31-ig az összes hátralévő munkákat, és az elszámolást az EU-val!
Írásjel, ha majd nem oldalakat írsz hozzászólás címén, talán el is olvassa valaki.
egyébként meg nem éri meg rákötni a csatornára . Ha emiatt megduplázódik a vízdíjad.
Az lehet, de a rákötés után nem kell a szippantásárt fizetned, így sokkal olcsóbb, Te szerencsétlen!
Mit kavarsz állandóan???
Manitu!
Az utak nem pár hét, hanem pár hónap múlva lesznek helyreállítva.
Azért az nem mindegy.