„Mikor lesz megint nyár?”

Csepel.hu

Nyolc hét, átlagosan heti 1100 gyerek, élmények, kihívások – sikeresen zárult a hagyományos nyári napközis tábor a Csepeli Gyermek-, Ifjúsági és Sportcentrumban. A programokról és a mindennapokról Varga Erika táborvezetővel beszélgettünk.

„Idén Csepel háromszázadik évfordulója volt a központi témánk, melyet projektmódszerrel dolgoztunk fel. Meghatároztunk témaköröket, de mivel az előbb említett módszer lényege a gyerekek és a tanárok kreatív részvétele, így ezeket csak kiindulópontnak tekintettük” – meséli a táborvezető.

Közel vinni a gyerekekhez egy olyan elvont fogalmat, mint egy történelmi évforduló, nem lehetett könnyű feladat, ezért „korosztályonként változó volt, hogy milyen utat kerestünk a gyerekek számára. Egy első osztályosnak a háromszáz mint szám még megfoghatatlan.” A legfiatalabb táborozók idén ülnek először iskolapadba, a legidősebbek pedig most fejezték be az általános iskolát. A beilleszkedés megkönnyítésére a csoportokat nem életkoronként, hanem iskolánként alakították ki. „A vegyes csoportokkal szerettük volna áthidalni az első napok nehézségeit, az ismerkedést. A nagyobb gyerekekkel törekedtünk partneri kapcsolat kialakítására, arra biztattuk őket, hogy viselkedésükkel mutassanak példát a többieknek. Ők voltak a mi kis segítőink” – mondja Varga Erika, majd hozzáteszi: nagyon fontos, hogy a gyerekek meghatározott napi ritmus szerint éljenek. „Minden pénteken tábori gálaműsorral készültünk a szülők számára: délelőttönként ezt készítették elő a gyerekek. Szintén délelőtt voltak a külsős programok, délutánonként pedig a gyerekek szabadon választhattak különböző tevékenységek közül.”

Arra a kérdésre, hogy mi a jó tábor titka, a táborvezető ezt mondja: „a tartalmas kikapcsolódás, az érdeklődéshez legjobban illő elfoglaltság. Azt gondolom, a gyerekek védelmében is fontos, hogy megfelelően lefoglaljuk őket. Ha felkínálunk nyolcféle tevékenységet, valószínűleg talál olyat, ami érdekli. Ez a legjobb módja a gyerekek sérülésektől való védelmének, hiszen ha nincsenek üresjáratok, a bajt is nehezebben találják meg. Nem akartunk iskolásdit játszani. Igyekeztünk gyerekközpontúvá tenni az elfoglaltságokat. Nagyon érdekes volt látni, hogy volt, aki Csepel természeti adottságairól, volt, aki a kerület híres szülötteiről, volt, aki a közlekedés fejlődéséről tartott előadást.”

A Mészáros Jenő Speciális Általános Iskola minden évben jelen van, idén heti váltásban az intézmény két gyógypedagógusa, valamint egy asszisztens gondoskodott a megfelelő pedagógiai kíséretről. „A gyerekek elfogadóak, számukra az integráció teljesen természetes. Közösen énekeltünk, táncoltunk, jó volt együtt lenni.” Az utolsó gálaesten, augusztus 17-én óriási meglepetéssel készültek a szervezők: az ismert csepeli énekes, Palcsó Tomi négy számot adott elő – teljesen önzetlenül. De nem csak ő, hanem több magánszemély és vállalkozás is úgy gondolta, támogatja a gyerekek nyári kikapcsolódását. „Az önkormányzat lehetővé tette, hogy hetente ötven gyerek különbusszal elmehessen a Parlamentbe. Ez óriási élmény volt számukra, hiszen volt, aki korábban még nem járt ott. Szintén az önkormányzat biztosított számunkra egy párakaput, ami jó szolgálatot tett a kánikulában.” Mások is segítettek – csak néhány példa: „ugrálóvárat kaptunk, a Posztógyár utcai uszodába járhattak a gyerekek, Révész Gábor gyorstollasozó bemutatóját láthattuk, a Dragonteam Kick-box Egyesület hetente kétszer tartott edzést, Szabó János kerékpárüzlet-tulajdonos bicikliszerelést tanított, a Strázsa Kutyaiskola kétszer jött el hozzánk, a Csepel Ifjúsági Íjászszövetség tagjai négyszer voltak nálunk csakúgy, mint a tűzoltók, akik négyszer tartottak bemutatót. Az utolsó alkalommal minden gyerek kipróbálhatta, milyen érzés 35 méter magasban, a tűzoltóautó kosarában lenni.”

Nem csoda, hogy a szülőktől és a gyerekektől is pozitív visszajelzések érkeztek. „Célunk volt a szülőkkel való minél intenzívebb kapcsolattartás, ezért indítottunk egy Facebook-oldalt, ahová mindennap képeket töltöttünk fel.”

Varga Erika szerint a tábor sikere az ott dolgozó csapat közös eredménye. „Morovik Attila alpolgármester többször is ellátogatott hozzánk a nyolc hét alatt, elégedett volt a munkánkkal. Nagyon fontos, hogy megfelelő szemléletű, elhivatott pedagógusok legyenek a gyerekekkel. Hálás vagyok minden kollégámnak, különösen Gellértné Bagi Erikának, aki táborvezető-helyettesként végig a jobbkezem volt.” S hogy mi lehet egy táborvezető legszebb nyári élménye? „Az, amikor a gyerekek az utolsó napon könnyes szemmel búcsúztak el, és azt kérdezték, mikor lesz megint nyár?!”

csepel.hu

4 hozzászólás “„Mikor lesz megint nyár?”” bejegyzésre

  1. hajós szerint:

    Szerintem majd jövőre! 🙂

  2. Princess szerint:

    Találó a kép, felvidított! 😀

  3. Nagyapó szerint:

    hajós! Ugye milyen nehéz a jóra valami dehonesztálót kitalálni?
    Sebaj, majd jön idióta Dr. grün, meg a többi törpe.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  4. Dr. grün szerint:

    Öreg Pöcs!
    „Az, amikor a gyerekek az utolsó napon könnyes szemmel búcsúztak el, és azt kérdezték, mikor lesz megint nyár?!”
    A válasz egyszerű:
    Amikor Csepel Árpád földje 301. évfordulójára emlékezünk, ha már sikerült bennük tudatosítani valamit a 300. zévfordulóból! ))) 🙂 (((

Itt lehet hozzászólni !