Paralimpia 2012: fellobbant a láng Londonban

A csepeli Sas Sándorért is szoríthatunk mától

Nemzeti Sport, Csepel.hu

A magyar küldöttség bevonulása

Látványos és emlékezetes nyitóünnepség keretében fellobbant szerdán a XIV. paralimpia lángja Londonban. A több mint háromórás, éjszakába nyúló ceremónia – amelynek fő motívuma egy Miranda nevű mozgássérült kislány felcseperedése volt – az izomsorvadásban szenvedő Stephen Hawking brit elméleti fizikusnak, a világ egyik leghíresebb tudósának a színre lépésével, illetve egy jelképes „ősrobbanással” indult.

Nem sokkal később megjelent az Olimpiai Stadionban II. Erzsébet királynő és Sir Philip Craven, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) vezetője, s az idén gyémántjubileumát – trónra lépésének 60. évfordulóját – ünneplő uralkodó jelenlétében felvonták a brit lobogót.

Ezt követte a seregszemlén részt vevő – és rekordot jelentő – 166 nemzet küldöttségének bevonulása, a 33 fős magyar csapat élén az értelmi sérült atléta ikerpár, Biacsi Bernadett és Ilona haladt, akik 1500 m-es síkfutásban lesznek érdekeltek. A piros-fehér-zöld zászlót Bernadett vitte, az előzetes tervekkel ellentétben ugyanis egyszerre nem tudták ketten tartani a rudat. Ami a magyar díszvendégeket illeti, Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere hétfőtől szerdáig, míg Áder János köztársasági elnök jövő csütörtöktől szombatig látogat majd el a londoni paralimpiára.

A nyitóünnepség Hazatérés című fejezete arra utalt, hogy 1948-ban Angliából, pontosabban Stoke Mandeville-ből indult el a paralimpiai mozgalom, amikor az akkori olimpia alatt a fővárostól 50 km-re található település kórházában kerekesszékes versenyeket szerveztek a világháborús hadirokkantaknak. A paralimpia kabalafiguráját ezért hívják Mandeville-nek.

A szervezőbizottságot vezető Sebastian Coe és Sir Philip Craven – jeltolmács által is közvetített – beszédét követően II. Erzsébet hivatalosan is megnyitotta az eseményt, a műsor hátralévő fejezeteiben felbukkant még Sir Ian McKellen, A Gyűrűk Ura-filmtrilógiából is ismert színész, valamint az elektronikus popzenét játszó Orbital duó is.

A jövő vasárnapig tartó játékok lángját Margaret Maughan gyújtotta meg, aki íjászként az első brit aranyérmet nyerte meg az első, 1960-ban rendezett paralimpián Rómában.

A 20 helyszínen és 20 sportágban zajló seregszemlén 503 éremosztásra kerül sor, a szervezők összesen 2,5 millió jegyet adtak el. A nyitóünnepségen megjelent mind a 3250 önkéntes, akik a világ minden részéről érkeztek, és koruk 10-től 80 évig terjed. Az önkéntesek – akik közül 68-an fogyatékkal élnek – a statisztikák szerint fejenként átlagosan 85 órát áldoztak fel idejükből azért, hogy ott legyenek a ceremónia próbáin. A 4200, fogyatékkal élő sportoló által lakott olimpiai falut a szervezők mindössze öt nap alatt alakították át paralimpiai faluvá.

nso.hu

A csepeli Sas Sándorért is szoríthatunk mától

A Sepsiszentgyörgyön 1981-ben született Sas Sándor kilenc hónapos korában orvosi műhiba miatt lett mozgássérült. Édesanyjával 1990-ben települtek át Magyarországra, 1995 óta magyar állampolgár.

Sas Sándor

Tanulmányai mellett 1991-től folyamatosan sportolt. Amit kerekesszékben ki lehetett próbálni, azt mind megtette: úszott, kosárlabdázott, teniszezett és „maratonizott” is, s ezekben a sportágakban mind válogatottságig vitte.

Először 1997 őszén egy országos fekvenyomó bajnokságon tette próbára tudását a Testnevelési Főiskolán, ahol 95 kg-os teljesítménnyel meg is nyerte a versenyt. Ezután került az Erzsébetvárosi Sportegyesülethez, ahol Faragó Péter edzette, és elkezdte a komolyabb felkészülést. A Pöstyénben 1997-ben megrendezett nyílt Európa-bajnokságon – a mezőny legfiatalabb versenyzőjeként – 125 kg-os teljesítménnyel ötödik helyezett lett.

A sportember immár tizenháromszoros magyar bajnok, országos csúcstartó, 2000-ben és 2005-ben az év parasportolója volt. Négy éve Pekingben a 100 kg-os súlycsoportban 195 kg-os teljesítményével a hetedik helyen végzett. Eddigi eredményei közül a 2005-ös portugáliai nyílt EB-n elért 2. helyezésére a legbüszkébb.

A sport és az üzleti tevékenység mellett zenével is foglalkozik, saját és neki írt szerzeményeket énekel, amelyeket ma már lemezre is vesznek. Kisebb és nagyobb hazai településekre folyamatosan hívják fellépni, de szerepelt már Szlovákiában és Erdélyben is.

A már Londonban tartózkodó sportembert telefonon sikerült elérnie a Csepel.hu-nak, aki elmondta, hogy szeptember 5-én, helyi idő szerint 12 órakor versenyez majd, az ExCeL arénában a -100 kg-osok mezőnyében.

csepel.hu

Egy hozzászólás “Paralimpia 2012: fellobbant a láng Londonban” bejegyzésre

  1. Lora :) szerint:

    HAJRÁ MAGYAROK!
    Már 1 aranyunk van úszásban, Sors Tomitól. Helyesek a szerkóban, imádnivalóak. Drukkoljunk nekik is! 🙂

Itt lehet hozzászólni !