Hogyan működik a komposztálási mintaprogram? – talajjavítás házilag

Csepeli Hírmondó, Csepel.hu

A komposztálási mintaprogramban 127 nyertes csepeli pályázónak adtak át erre a célra kialakított tárolóeszközöket a Csevak Zrt. munkatársai. A szervezett lakossági komposztálási akció eddigi alakulásáról a Csepeli Vagyonkezelő Zrt. munkatársával, Dzsida Lászlóval beszélgettünk.

A hároméves program elindításakor a cél a kerület családi házas övezeteiben a házi komposztálás elindítása és fenntartása volt. A kertes házaknál mindig képződik zöld-, valamint szerves háztartási hulladék, aminek az újrafelhasználásával csökkenteni lehet a keletkezett kommunális hulladék mennyiségét. Így a hulladékelszállítás költségeit is jelentősen mérsékelni lehet.

Ezért indult tavaly a kerületi önkormányzat a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.-nek (FKF Zrt.) az erre a célra kiírt pályázatán. Az önkormányzat ezen a pályázaton közel 2 millió forint értékben nyert el komposztálóeszközöket. A projekt lebonyolítója a Csevak Zrt. lett. Miután felmértük az eszközökre beérkezett lakossági igényléseket, láttuk, hogy az, bár csak kis mértékben, de túllép az FKF Zrt. pályázatán nyert összegen. Az önkormányzat ekkor még közel 250 ezer forinttal hozzájárult a programhoz. Így minden pozitívan elbírált lakossági igénylést ki tudtunk elégíteni. Nem ritka, hogy egy kertes házhoz több tárolóeszköz is kerülhetett ingyenesen.

– Mi alapján bírálták el, hogy kik kaphatnak a tárolókból?

– A Csevak Zrt. tavaly nyáron helyi pályázatot írt ki a Csepeli Hírmondóban az eszközök igénylésére. A beérkező 129 űrlap feldolgozása után 127 pályázót találtunk alkalmasnak. Mivel évente elszámolási kötelezettségünk van az FKF Zrt. felé, együttműködési megállapodást kötöttünk a Csepeli Kertbarát Kör Egyesülettel, hogy vegyenek részt az évenkénti ellenőrzésben is, ami az idén valószínűleg nyár végén indul majd el. A kertbarátok felmérik, és fényképekkel, valamint ellenőrző kérdőívekkel dokumentálják, hogy a nyertes pályázók teljesítik-e a számukra előírt követelményeket. Azok a lakosok, akikről bebizonyosodik, hogy a program ideje alatt rendeltetésszerűen használják a tárolóeszközöket, véglegesen megtarthatják azokat.

A tárolóeszközök szétosztása óta még nincsenek számottevő információink a program eredményességéről, hiszen az első ellenőrzési szakasz még előttünk áll. Az azonban már most pozitív visszajelzés a számunkra, hogy a lakossági pályázat leadásának a határideje után is sokan megkerestek minket, hogy ők is szeretnének ezekből az eszközökből. Sajnos akkor már nem tudtunk módosítani a pályázaton. Ha azonban újabb, e célra kiírt pályázatot találunk, folytatni kívánjuk a programot.

– Hogyan használható fel a komposztanyag?

– A tárolókban lombozatot, kaszálékot és egyéb szerves hulladékot kell mintegy egy éven át érlelni, hogy jó minőségű talajjavító tápanyagot kapjunk. Érlelést gyorsító adalékanyaggal ez a folyamat felgyorsítható. Ezt a komposztot a konyhakertekben, a pázsitos területeken és a szobanövényeknél egyaránt jó hatásfokkal lehet alkalmazni a talajba keverve. Elképzelhető, hogy egy kertes háznál megtermelődik a saját használathoz szükséges komposztanyag, így ezeknél a házaknál már nem kell más talajjavító anyagokat vásárolni. De mindez csak akkor működik jól, ha odafigyelünk, hogy milyen szerves hulladékokat teszünk bele a komposztálóedénybe, és az sem mindegy, hogyan rétegezzük a belehelyezéskor a különböző zöldhulladékot és a háztartásban keletkező szervesanyag-hulladékot.

Tájékoztató is készült

Csepeli Kertbarát Kör Egyesület elnöke, Gombik Imre elmondta, hogy egyesületük hét tagja rendelkezik a megfelelő szakmai képesítéssel, hogy komposztálási tanácsokat adhasson az azt igénylőknek. Összeállítottak és ötszáz példányban kiadtak egy ismertetőt is. „Ez egy 16 oldalas tájékoztató füzet, amiből hasznos információkhoz juthatnak a kezdő komposztálók. A kiadványból minden, a komposztálási mintaprogramban résztvevő, nyertes pályázóhoz eljuttattunk egy példányt. A többit szétosztjuk a kerületi könyvtárak és művelődési házak között, de a minket megkereső csepelieknek is tudunk még adni belőle” – hívta fel a figyelmet Gombik Imre.

zelei (Csepeli Hírmondó)- csepel.hu

2 hozzászólás “Hogyan működik a komposztálási mintaprogram? – talajjavítás házilag” bejegyzésre

  1. Té-Gé szerint:

    Lakótelep közepére miért nem lehet kérni? 🙂

  2. hitetlen szerint:

    És a Parlament közepére miért nem lehet kérni !

Itt lehet hozzászólni !