Heti Válasz
A francia elnökválasztás fő érdekessége nem a küszködő Nicolas Sarkozy és a Dominique Strauss-Kahn kiesése után jobb híján kiválasztott François Hollande, hanem a két szélsőség szereplése.
Nincs mindenütt olyan rend, mint nálunk. Franciaországban jövő vasárnap tartják a köztársaságielnök-választás első fordulóját, a befutóra addig csak tippelni lehet. Igaz, túl sokat nem kockáztat, aki Nicolas Sarkozy elnök bukására fogad. Mert bár a részben magyar származású politikus a felmérések szerint az első fordulóban fej-fej mellett végez szocialista kihívójával, François Hollande-dal, a második körben minden közvélemény-kutató szerint nyolc-tíz százalékos hátrányban van. Ott ugyanis már ki-ki meccs lesz, s a kieső baloldali jelöltek választói döntő többségükben Hollande-ot támogatják majd, míg Sarkozynek nincs ilyen hátországa. Még a jobboldali radikális Marine Le Pen híveinek is kisebbik része fog rá szavazni: az öt év hatalom erősen elkoptatta az annak idején újdonságával, másságával kampányoló Sarkozyt.
Ha már Le Pen: a francia belpolitikán messze túlmutató tanulság, hogy az idei elnökválasztás fő érdekessége nem a küszködő Sarkozy és a Dominique Strauss-Kahn kiesése után jobb híján kiválasztott (még miniszteri tapasztalattal sem rendelkező) Hollande, hanem a két szélsőség szereplése. A felmérések szerint a franciák legalább egyharmada voksol majd az első fordulóban az apjánál modernebbre fazonírozott, de azért a francia xenofóbia tüzét őrző Marine Le Penre és a szélsőbal új sztárjára, a jelenleg az Európai Parlamentben ülő Jean-Luc Mélenchonra.
Utóbbi mintha Thürmer Gyula és Szanyi Tibor keveréke lenne: vörös zászlók és, khm, faék egyszerűségű kommunikáció. Gazdasági gondok? „Fizessenek a gazdagok!” Hitelességi válság a politikában? „Menjenek el mind!” Kuba? „Nem diktatúra.” Ellenszenves egy újságíró? „Szemétláda!” És a stílus sokaknak tetszik. A Bastille-nál egy hónapja százezer ember tapsolta a tehetséges szónokot, aki kijelentette: „Mi vagyunk a vörös zászló”, majd népével együtt ökölbe szorított kézzel énekelte az Internacionálét.
A más országok populizmusaira roppant érzékeny, oly könnyen ítélkező francia véleményvezérek zavarban vannak. Stílusváltása miatt Marine Le Pen kevésbé megfogható, Mélenchonhoz pedig özönlenek a Hollande-dal elégedetlen szocialista – azaz elvben haladó, toleráns, humanista, stb. – szavazók.
Az érdeklődő órákig olvashatja az interneten a jobb- és baloldali szélsőségek előretörésének okait, s e protestálásban megmutatkozó rossz francia közérzet szociológiai, gazdaságpolitikai, társadalom-földrajzi, mentalitástörténeti magyarázatait. Mérlegelő, okos szövegek ezek, tartózkodnak az általánosításoktól, a sértegetéstől. Még az újságírók is inkább megérteni és megértetni akarnak, mint bombasztorit tálalni.
Talán egyszer jut még e beleérző képességből a távoli, félvad Közép-Európának is.
Nem szeretem a franciákat, a nyelvüket sem. Nekünk ők soha ,de soha nem akartak semmi jót tenni! a történelem is ezt igazolja.
Tóth Mária!
Ha egyszer jártál volna a Párizsban a Szajha-parton, megváltozna a véleményed a franciák nyelvéről! ))) 🙂 (((
nem a Szajna-part szépségét vontam kétségbe, hanem a nyelvüket. nekem nem tetszik, a spanyolt, az angolt, és a németet jobban kedvelem.
“Nem szeretem a franciákat, a nyelvüket sem. Nekünk ők soha ,de soha nem akartak semmi jót tenni! a történelem is ezt igazolja”
“nem a Szajna-part szépségét vontam kétségbe, hanem a nyelvüket. nekem nem tetszik, a spanyolt, az angolt, és a németet jobban kedvelem”
Írja a komcsizó, zsidózó Mária.
Nem szereti a franciákat, mert nem tetszik a nyelvük. Akkor történelmileg hogy-hogy szereted az angol és német nyelvet? ))) 🙂 (((
Valaki csukja be a kaput!!! 😀
A komcsik jóval több embert gyilkoltak meg, mint amennyi az Első és a Második Világháborúban összesen meghalt. Ebben benne vannak a nácik által elkövetett bűntettek is. Ráadásul a kommunistáknak van és működik az utódpártjuk MSZP néven, tehát Tóth Mária nyugodtan komcsizhat, igaza van.
Zoli049: nem fogom az egész történelmet leírni, hogy megérts! igen, utálom a komcsikat/meg van rá az okom/ és a cionista zsidókat is, nem az egész zsidó népet. Kapisi?
Tóth Mária!
Félre olvastál!
Én Szajna-parti, hanem a Szajha-parti franciák nyelv használatáról beszéltem, ami rokon a magyar ural-altáji nyelvhasználattal, csak ők sokkal rafináltabbul csinálják!
Javaslom egyszer próbáld ki és aztán válogass! ))) 🙂 (((
jav.
Én nem a Szajna-parti…..!
Dr grün poénján én már 11: 49 tájékán kiröhögtem magam: a delikvens még most sem érti. Valaki – a hülyítői közül – elmagyarázhatná neki.
Sötét fej,habzó száj, idomított komcsizással összekötve.
Szánalmasan ostobák az új idők ideális káderei.
robbi: ha nem sértelek meg, értem, de az ilyen idiótákkal, mint te is vagy, nem foglalkozom!
szánalmas vagy és bunkó is, te kis zseni!?
Nem sértesz meg, hisz magadat adod.
u. i.
“robi” 1 db rö betűvel írandó.
jav. 1 db “bé” betűvel…
Mária!
Te inkább ne is írj nekem itt történelmet, ne szennyezzd a szervert felesleges kilobájtokkal! 🙂
Történelmi alapon utálod a francia nyelvet, akkor történelmi alapon hogyan szeretheted az angolt és a németet? 🙂
Te mostad össze a “szezont a fazonnal”! 🙂
Még annyit fogadj meg, ha már gépelsz szöveget:
“szöveg SPACE szövegÍRÁSJEL” (bhkjnkj, hhjkjjj!)
)))) 😉 ((((
Sarkozy, Strauss-Kahn és Hollandeban az a közös, hogy egyik sem francia, hanem franciaországi!
nem történelmi alapon szeretem az angolt és a németet, hanem azért, mert mindkettőt beszélem, és jobban tetszik a hangzásuk ! ennyi. nem akarjál bele magyarázni olyat, amit én nem akarok! Te kis gépíró-zseni!
Mondtam már, hogy ízlésen nem kell vitatkozni!
Tóth Mária:
Annyit beszélsz idegen nyelvet, mint lovátrit!
Tényleg diszgráfiával küzdesz, ajánlom a word-öt.
))) LOL (((