Titanic – Száz éve kísért: Kiállítás Washingtonban

Nem volt szerencsésebb az Olympic és a Britannic sem

HVG, Csepel.info, Metropol, Wikipédia, Felsőfokon.hu

Még ma is impozáns, csaknem 4000 mélyen nyugvó hajótest, amely körül virágcsokrok és sörös konzervek szóródtak szét – így fest ma a száz éve elsüllyedt legendás RMS Titanic.

A Titanic, egy százéves megszállottság című kiállítás július 8-ig tekinthető meg Washingtonban, a National Geographic szervezésében. Ez az egyik legérdekesebb azok közül, amelyek az évforduló alkalmából tekinthetők meg szerte a világon. A témája ugyanis nem maga a tragédia: a szervezők a megszállott kutatókat mutatják be, Robert Ballard és James Cameron expedícióit, amelyeket a híres roncs titkainak feltárására indítottak.

A Titanic, mint ismeretes, első útján, az 1912. április 14-ről 15-re virradó éjszaka süllyedt el. A luxushajó, amely az angliai Southampton kikötőjéből New York felé tartott, jéghegynek ütközött. A katasztrófában a 2200 utas közül több mint 1500-an vesztették életüket. „Azt beszélik, hogy megeszi a rozsda és 20-30 év múlva eltűnik, de azok a szakértők, akikkel én találkoztam, úgy vélik, hogy ez nem fog ilyen gyorsan bekövetkezni. Ehhez idő kell” – mondta az AFP-nek Jamie Shreeve, a National Geographic tudományos főszerkesztője. A két – egymástól mintegy 600 méterre fekvő – részre szakadt roncs 3780 méter mélyen hever az Atlanti-óceán fenekén.

„A hajótest nagyon erős” – mondta James Delgado, az amerikai óceán- és atmoszférakutató intézet, a NOAA illetékes igazgatója. „Még fa- és szövetanyag is található benne”” – biztosította az AFP-t a szakember, aki 2010 augusztusában a Mir orosz tengeralattjáró fedélzetén maga is megközelítette a Titanicot. A baj az, hogy ma a vizet szennyezik a térségben mozgó hajók hulladékai. „Sörös üvegek, műanyag palackok, ilyesmi” – mondja Delgado. „Még egy mosószeres edényt is találtak a katasztrófa színhelyén, az idegen anyag sokáig nem lesz eltávolítható a roncsokról.”

A szervezett tengeri utak – fejenként 45 ezer euró a tarifa – ugyancsak nyomot hagytak, mivel a látogatók igyekeznek megörökíteni jelenlétüket. „Mindazok, akik búvárhajóban a mélybe ereszkednek, hagynak valamit a helyszínen: műanyag-virágot, emléktáblát, stb. Az autópályákon bekövetkezett balesetek színhelyeihez hasonlóan ez már nem érintetlen régészeti hely” – magyarázza Shreeve.

A tengeralattjárók a maguk részéről ballasztokat hagynak a tengerfenéken. Delgado szeretne egy tengeri emlékhelyet létesíteni a Titanic számára a nemzetközi vizekben, hogy meg lehessen óvni a tragédia színhelyét. 2012-ben a nemzetközi hajózási szervezet felkérte a térségben közlekedő hajókat, hogy a roncs fölött, 35 négyzetkilométeres körzetben, a hulladékot többé ne dobják a tengerbe.

Robert Ballard dokumentumfilmet készített a roncsról „A Titanic veszélyben van” címmel, a National Geographic televízió április 9-től tűzi műsorára. Az évfordulóval kapcsolatos események közül külön figyelmet érdemel az az április 11-i árverés, amelyen a Titanicból előkerült és felszínre hozott 5500 különböző tárgy kerül kalapács alá. Az anyag nagyon változatos: lehet majd licitálni a roncs egyik 17 tonnás darabjára, de akár egyetlen hangszóróra is.

hvg.hu

Az RMS Carpathia mentette a túlélőket – A Wikipédia írása

A Titanic hajó katasztrófájának bekövetkezte után (összeütközött egy jégheggyel), riasztották a hajó rádiósait, és azok segélykérő üzeneteket küldtek a környező hajóknak (Amerika, Baltic, California, Caronia és a Carpathia).

A legközelebbi hajó, a Californian nem vette a vészjelzést, mint ahogy először a Carpathia sem, mert a rádióstisztje éppen nem volt szolgálatban. Lefekvés előtt eszébe jutott, hogy megkérdezi a Titanicot, nem hallottak-e az ottani jéghegyekről? Értesülve a balesetről, a hajó parancsnoka Arthur Henry Rostron kapitány, a Titanic felé fordítatta a hajóját és a szolgálati sebesség helyett maximális sebességgel (14 csomó/25,5 km/óra helyett 17 csomóval) közeledett felé.

Dr. Lengyel Árpád – Az RMS Carpathia  hajóorvosa

Ekkor a két hajó távolsága 93 km volt. A bajbajutott óceánjáró utolérése 3,5 órába került. Hajnali 4 órára érkezett a helyszínre. Ekkorra már a Titanic elsüllyedt. A Carpathia fedélzetére 705 utast és tengerészt vett fel.

A hajó magyar származású orvosa, Dr. Lengyel Árpád irányította a túlélők ellátását. Rengeteg sebesült szorult azonnali orvosi segítségre, és nem csupán a hipotermia miatt: sokan vetették kétségbeesésükben vízbe magukat a süllyedő Titanicról.

Hamar megtelt a Carpathia kórterme törést és zúzódást szenvedett emberekkel, akiket kollégáival együtt fáradhatatlanul ápoltak New York-ig. Hősies helytállásáért számos elismerést kapott.

A Carpathia New York kikötőjében a Titanic utasainak megmentése után. Egy német tengeralattjáró süllyesztette el 1918-ban

1912. április 18-án este, zuhogó esőben, a megmentett emberekkel – akik a Titanic szerecsétlenül járt utasai és személyzete voltak – érkezett a gőzös New York kikötőjébe. Több ezer ember várta őket a Battery Parkban és a Cunard kikötőstégjénél. Nemsokára a legénység minden tagját, és a tiszteket, mindenhol (minden kikötőben) hősnek tekintették.”

wikipedia.hu

A Titanic testvérhajói: mit kell tudni a “három nővérről”?

Balesetek és tragédiák árnyékolták be a száz évvel ezelőtt, 1912. április 15-én elsüllyedt Titanic két testvérhajójának, az Olympicnek és a Britannicnak a pályafutását is.

Talán minden másképp alakul, és a Titanic sem süllyed el első útján, ha testvérhajója, az Olympic bő fél évvel korábban, 1911 szeptemberében nem rohan bele a Hawke hadi-hajóba az angliai Southampton kikötőjében, és nem szenved komoly sérüléseket.

A baleset azonban bekövetkezett – a brit haditengerészet szerint a később a Titanicot jéghegynek vezető Edward Smith kapitány hibájából –, és az ekkor három hónapja szolgálatban álló Olympic megsérült elemeit az épülő Titanicnak szánt darabokkal cserélték ki. Ez azért volt lehetséges, mert az Olympic, a Titanic és az ekkor még csak tervezőasztalon létező Britannic valódi testvérek (angolul: nővérhajók) voltak, külsőre akár össze is lehetett téveszteni őket.

Nem csoda: a White Star Line hajóstársaság megrendelésére egyforma tervek alapján készültek, négy-négy kéményük és azonos meghajtási rendszerük volt, ugyanolyan hosszúra és szélesre épültek ugyanabban az írországi hajógyárban, a Harland and Wolff üzemben.

hvg.hu

A Wikipédián található információk szerint “a HMHS Britannic egy aknára futott az I. világháborúban amit az U-79 német tengeralattjáró helyezett el az Égei-tengeren Kea sziget közelében. Az Olympic volt az egyetlen, aki a leghosszabb kort megérte és ő volt ezen hajótípus névadója is. Őt 1935-ben kiselejtezték az RMS Mauretaniával.”

A Britannic már kórházhajóként

A három hajó történetéről bővebben ide kattintva olvashat.

Kapcsolódó:

Ezért süllyedt el a Titanic – A Múlt-kor.hu cikke a tragédiáról

7 hozzászólás “Titanic – Száz éve kísért: Kiállítás Washingtonban” bejegyzésre

  1. Letiltatott szerint:

    1849. április 14.

  2. Zoli049 szerint:

    National geocraphic-on, ma ez fog menni egész nap!

  3. J szerint:

    20. század Bábel tornya….

    Vajon mi lesz a 21. századé?

  4. joságos. szerint:

    T. Letiltatott!
    Nem 1849 hanem 1912

  5. Zoli049 szerint:

    155 éve, 1849. április 14-én mondta ki a magyar országgyűlés a Habsburg-Lotharingiai uralkodóház trónfosztását, és Magyarország és Erdély függetlenségét Ausztriától.

  6. Dr. grün szerint:

    A Titanic kapitánya az első tiszthez:
    Nem kell a pánik, csak egy jéghegy volt!

  7. joságos. szerint:

    Elnézést! Nem tudom jól olvastam a cikk címét?Mintha a Titanicról lett volna szó! A Habsburgok trón fosztásának a Titanic katasztrófájához semmi köze!!

Itt lehet hozzászólni !