Csepel.info
Fotó: Csepel.hu
2008. július 1-jén ünnepélyes külsőségek között adták át a csepeli mentőállomást, melynek ahhoz, hogy az ellátás zavartalan maradhasson, öt évvel ezelőtt, a Csepeli Kórház 2003-as bezárására már el kellett volna készülnie. A jeles eseményen az önkormányzat vezetésén kívül több politikus is részt vett.
„Csepel új mentőállomása átadásának napja meghatározó pont abban a több éves folyamatban, amely a XXI. kerületi egészségügy megújítását szolgálja.” – hangsúlyozta Tóth Mihály polgármester az ünnepélyes eseményen, melyen a helyi parlamenti politikusokon kívül dr. Vojnik Mária egészségügyi államtitkár, Horváth Csaba főpolgármester-helyettes és dr. Göndöcs Zsigmond, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója is részt vett.
Öt évvel a kórházbezárás után…
A Csepeli Kórház aktív ellátását 2003 nyarán, pontosan öt évvel ezelőtt szüntette meg a főváros, miután a 2002-es önkormányzati választásokon még a kórház további fejlesztésére tettek ígéretet. A mentőellátást akkor az ország egyetlen magántulajdonában álló, lepusztult mentőállomása látta el Csepelen, egyetlen esetkocsival (a mentőállomásnak hiába volt még két szállító járműve, azok életmentésre nem voltak alkalmasak).
2004. októberében a mentősök kétségbeesett levéllel fordultak a csepeli önkormányzat képviselő-testületéhez. Az életmentők elpanaszolták, hogy még az egyetlen működő esetkocsin sincs se lélegeztetőgép, se szívritmus-szabályzó, melyek a csepeli kórházbezárás miatt jelentősen megnövekedett mentési idő miatt létfontosságúak lennének. A meglévő berendezések – EKG, infúziós pumpa, defibrillátor, vákuummatrac stb. – életkora azonos vagy magasabb az esetkocsiénál, a folyamatos használat miatt pedig már alkalmatlanok a betegellátásra. Nincs olyan nap, hogy egy vagy több életmentő eszköz el ne romlana, előfordul, hogy egyetlen sincs működőképes állapotban – figyelmeztetnek akkor a csepeli mentősök.
A csepeli önkormányzat képviselőtestülete a 2004. október 18-i ülésén vitatta meg azt a javaslatot, amely szerint az önkormányzati pénzen kiadott Csepel újság a kétheti megjelenés helyett hetente kerüljön a postaládákba. (Az ígéretek akkor még arról szóltak, hogy ezzel nem csak egy pártnak lesz több lehetősége véleménye kifejtésére.) A Fidesz-MKDSZ Frakció a mentőállomás helyzetének ismeretében akkor indítványozta, hogy egy rövid ideig még maradjon meg az újság kéthetenkénti megjelenése, az elkülönített többletpénzt viszont az önkormányzat az egyetlen esetkocsi életmentő eszközeinek felújítására fordítsa. A Fidesz indítványát a Centrum Párt és MIÉP csepeli képviselői ugyan támogatták, a név szerinti szavazáson azonban az MSZP és az SZDSZ szavazatain megbukott a javaslat.
A mentőállomás és az esetkocsi ügye így sajnos továbbra sem oldódott meg, viszont napirenden maradt. Olyannyira, hogy a 2006-os választási kampányban Gyurcsány Ferenc kormányfő a gerincút mellett személyesen tett ígéretet a mentő-helyzet 2006-os megoldására is. A csepeliek azonban hiába szavaztak az MSZP-re, 2006-ban sem a gerincút, sem a mentőállomás helyzetét nem oldották meg.
Pedig időközben több olyan eset is történt, ahol a mentők nem tudtak időben helyszínre érkezni. 2006. februárjában egy héten belül két tragédia is újra felhívta a figyelmet az ellátás problémáira.
2006. február 15-én egy 13 éves gyereket ütött el egy kamion a II. Rákóczi Ferenc út és a Karácsony Sándor utca kereszteződésénél. A helyszínen azonnal segítséget nyújtott egy orvosnő, miközben többen is próbálták hívni a mentőket, de már ez is csak nagy nehézségek után sikerült. A balestet szenvedett gyereknek ekkor még erős pulzusa volt. A mentő több, mint fél óra múlva érkezett meg. Igaz, ekkor három is, de már nem tudtak segíteni a baleset áldozatán. Pár nappal később a Móra Ferenc Általános Iskola bálján esett össze egy férfi. A tanárok többször is – előbb kétségbeesetten, később már sírva – hívták a mentőt, miközben egy orvos mesterségesen lélegeztette és többször is újraélesztette a beteget. A szívrohamot kapott férfit a körülbelül fél óra múlva, Pestszentlőrincről megérkező mentősök már nem tudták megmenteni. A tragédiát Borsány György csepeli alpolgármester is végignézte.
A mentőhelyzet megoldására azonban még ezek után is több, mint két évet kellett várni.
…végre megépült
A csepeli mentőállomás megépítéséhez az Egészségügyi Minisztérium mintegy 60 millió forinttal, a
A
Még az idén várhatóan lesz bázis Tápiószelén, Tüskeváron, Nagyvázsonyban, Emődön, Enyingen és Mosonmagyaróváron. Ezen beruházások összköltsége 300 millió forint, amiből az állami támogatás 215 millió forint.
Csepel.info
Csepel.info hírlevél-feliratkozás: Csepel.info@gmail.com
“a 2006-os választási kampányban Gyurcsány Ferenc kormányfő a gerincút mellett személyesen tett ígéretet a mentő-helyzet 2006-os megoldására is. A csepeliek azonban hiába szavaztak az MSZP-re, 2006-ban sem a gerincút, sem a mentőállomás helyzetét nem oldották meg.”
Kár összemosni a két dolgot, semmi közük egymáshoz. 2006 tavaszán tett ígéretet Gyurcsány, és a csepel.info azt hiányolja, hogy néhány hónap alatt nem készült el a mentőállomás terve, nem épült fel, nem adták át. Uraim, néhány hónap alatt egy ilyen jellegű fejelesztést? Magyarországon? Ráadásul nyilvánvaló, hogy a mentőállomás megépítését nem lehetett külön kezelni az SZTK-rendelő felújításától, a kettőnek együtt van értelme.
” melynek ahhoz, hogy az ellátás zavartalan maradhasson, öt évvel ezelőtt, a Csepeli Kórház 2003-as bezárására már el kellett volna készülnie.” Ehhez pedig két dologra lett volna szükség:
– tudni előre azt, hogy a kórházat bezárják. Ami – mint feljebb is megjelent – 2003 elején jött szóba.
– az 1998-2002 között regnáló Orbán-kormány idején elkezdeni a tervezést és az építkezést is. Ez sem történt meg.
Tehát én úgy gondolom, hogy egy ilyen ügyet politikai felhanggal tálalni enyhén szólva is csúsztatás…
Szerintem az egyetlen mentő-esetkocsi műszereinek felújítását már 2004-ben meg kellett volna oldani, és erre konkrét javaslat is volt, amit az MSZP-SZDSZ leszavazott. Pedig bőven lett volna rá pénz. Ha ugyanis alapítványok adhatnak a mentősöknek életmentő műszereket, akkor a helyi önkormányzat is nyugodtan adhat. Már akkor is csak a propagandára gondoltak a döntéshozók, pedig többet értek volna el még propagandában is, ha nem a helyi MSZP-s pártújságra költik a pénzt, hanem az életmentő eszközökre.
A kórházat meg nem lett volna szabad bezárni, de ha már bezárták, akkor is csak úgy lehetett volna, hogy előbb megoldják a Gubacsi híd jobb átjárhatóságát és a mentő helyzetet.
Senkit sem lehet öt évvel később megmenteni, mint ahogy szükség van rá.
Bubus: ebben egyetértünk. Csak arra próbáltam utalni, hogy a post eléggé csúsztatósra sikerült…
Hogy te mekkora segg vagy, bubuska!
Nem az lett volna a legjobb propaganda a szociknak/libsiknek,ha azt teszik,amit te most itt kinyilatkozol?
A híd kérdésbene egyetértünk, gyenge volt a kerület..
Tisztelt Lexon
Innen lehet látni, hogy GAZEMBEREK vezetik az országot! GAZEMBEREK vezetik a kerületet! MAFFIA az álam! NEM KICSIT! NAGYON!
miska72:
na végre, erre vártam… 🙂
Lexon! valóban kár összemosni, a gerincúttal, azzal nem csak gy. f. kecsegtetett, de a mentőt azonban ő igérte 86.000 embernek. A mentő állomás viszont nem gy. f. igérte a mentővel egyetemben, hanem a Fővárosi Közgyűllés és tóth miska az SZTK,- uram bocsá’- Járóbeteg Szakrendelő felújításával egyetemben -a kórház bezárásért kapott “jutalomból”. Ami még hozzátartozik, az akkor szintén beigért helikopter leszállót mintha nem adták volna át. Na erre varrjál gombot! , már az igéret pillanatában is jót röhögtem, mert a szakhatóság úgyse adott volna rá (leszállási)engedélyt. De azért beigérni azt tudták, mint az egynapos sebészetet is. Na pá erről indulatok nélkül ennyit.
Lexon!
Politikai felhang nélkül, józan paraszti ésszel gondilkodva:
A Csepeli Kórház bezárását megelőzően kellett volna a mentőállomás! Így magukramaradtak a csepeli betegek!
Politikai felhangja a hozzászólásodnak is van azzal a nem is gyenge csúsztatással, hogy az Orbán-kormányt hozod fel! Miért? Honnan kellett volna tudni az akkori kormánynak, hogy mit akarnak 2003-ban tenni a Demszkiék, mert ez egy főpolgármesteri döntés volt, nem kormányzati!
Persze persze, végre megépült, örülünk, HURRÁ!!!!!!!!!!!!
Csakhogy elgondolkodtató, megint mi is épült valójában. Illetve nem mi, hanem milyennek?
A közel 100 millás építési költség nem volt elég ahhoz, hogy az épületet klímával lássák el… Pedig rögtön szembetünik, hogy ezt az épületet bizony kora reggeltől késő estig tűzi a nap. Szegény ott dolgozók!
Ráadásul a médiában megjelent vágóképeken jól látszik, hogy a garázsok olyan szűkre sikeredtek, hogy alig lehet kinyitni a bent álló mentőautók ajtaját…
Szóval azt hiszem ez is olyan lett, mint a “nagy SZTK”. Kívülről rendben, belül meg… Na, inkább hagyjuk!
Mit adtak át ünnepélyes keretek között, maketteket?
Miért nem Csepelről mentek 2 perc alatt a kajaktelepre a mentősök ma délelőtt???????????????????????????????????????????
?????????????????????????????????????????
Kíváncsi lennék azok véleményére, akik tudták, hogy egy üres állomást adnak át ünnepélyes keretek között. Porhintés a szembe.
[…] életmentő eszközök lettek volna. A Csepel.info úgy tudja: a csepeli önkormányzat vezetői négy éve tudtak erről, sőt, még Gyurcsány Ferenc kormányfő is ígéretet tett a probléma megoldására. Amikor […]