Csepelre látogat a lengyel és a magyar köztársasági elnök

Lengyel-Magyar Barátság Napja a XXI. kerületben

Csepel.hu, Csepel.info

A meghívó megtekintéséhez kattintson a képre!

„Tisztelettel adózva a magyar nemzetnek” – e szavakkal kezdődik az az emléktábla, melyet Csepelen avatnak fel március 22-én, csütörtökön a Szent Imre téren. A tábla pontos másolata egy tavaly felavatott varsói emlékműnek. Azt a történelmi eseményt örökítik meg, amikor 1920-ban a Magyar Királyság lőszer- és fegyverszállítmányokkal segítette a lengyel hadsereg győzelmét a Vörös Hadsereg felett. A szállítmányok a csepeli Weiss Manfréd Művekből indultak, és fontos szerepük volt a „visztulai csodaként” emlegetett csatában, amely fordulópont volt a lengyel történelemben.

A Lengyel-Magyar Barátság Napja alkalmából megrendezett ünnepségen a két államfő mellett – többek között – jelen lesz Andrzej Krzysztof Kunert, a Harc és Mártíromság Emlékét Őrző Tanács főtitkára, Piotr Krzystek, Szczecin polgármestere, Tadeusz Sayor, Kielce alpolgármestere, valamint Ryszard Madziar, Wolomin polgármestere is. A táblaavatás után sor kerül Jerzy Popiełuszko emlékére állítandó harangláb alapkőletételére. A kommunista politikai rendőrség által 1984-ben meggyilkolt lengyel plébánosról a közelmúltban utcát neveztek el Csepelen.

Így segítettünk a lengyeleknek

Az 1919-21-es lengyel-szovjet háború az 1918-ban függetlenségét visszaszerző Lengyelország keleti határainak kialakításáért és függetlenségének megőrzéséért folyt. Józef Pilsudski, az új lengyel állam vezetője tudatában volt annak, hogy ütőképes hadseregre lesz szüksége, és azonnal neki is látott ennek felállításához a világháború alatt különböző hatalmak hadseregeiben harcoló lengyel alakulatokból. Szovjet-Oroszország 1918 decemberében életbe léptette a “Visztula-hadműveletről” szóló hadparancsot: ebben a “burzsoá” lengyel állam munkásainak-parasztjainak “felszabadításáról” volt szó.

A magyar kormány 1920. július 8-án utasította a lőszergyártó csepeli Weiss Manfréd Műveket, hogy minden készletét tartalékolja Lengyelország számára. Két hét múlva Csepelen már csak a lengyeleknek gyártották a lőszert.

A magyar segítség fontosságát kiemeli, hogy a bolsevik propaganda és az európai baloldali pártok nyomására 1920. július 10. és augusztus 25. között Lengyelország csak a magyarországi és a magyar közvetítéssel továbbszállított francia lőszerre számíthatott.

Az újjászülető Lengyelország hadserege nagy győzelmet aratott a Vörös Hadsereg felett, és ebben a sikerben a magyar lőszerszállítmányoknak jelentős szerepük volt, ha a varsói csatát – amely “visztulai csoda” néven vonult be a történelembe – nem is döntötték el. A győztes varsói csata nyomán Lengyelország Szovjet-Oroszországgal 1921-ben megkötötte a rigai békét, melynek eredményeként területe 388 900 négyzetkilométer lett, jóval nagyobb, mint korábban remélték.

12 hozzászólás “Csepelre látogat a lengyel és a magyar köztársasági elnök” bejegyzésre

  1. GONDOLKODÓ! szerint:

    Remélhetőleg holnap sokan megtisztelik, a Lengyel-Magyar Barátság emléknapjára rendezett ünnepséget, személyes jelenlétükkel. Magam is ott leszek.

  2. bonifác szerint:

    Tisztelet és becsület lengyel testvéreinknek, akik minden nehéz helyzetben mellettünk álltak, és állnak.Egyetlen szilárd pont ebben az ellenséges világban. Mert például a
    francia szocialisták nyíltan ellenségnek tekintenek minket. (legalábbis elnökük így
    nyilatkozott) Úgy látszik Trianon után sem sikerült bennünket megszeretniük.Az EU-
    birodalom gyűlölettengerében pici reménysziget….

  3. Lora :) szerint:

    (magyar) Micimackó – Kubus Puhatek (lengyelül)

  4. Gordon szerint:

    Na granicy Polsko Węgierskiej – A Lengyel Magyar határon

  5. Gordon szerint:

    A franciák senkit sem szeretnek magukon kívül. 🙂

  6. prof. em. Dr. islander szerint:

    Le sem szarnak minket a franciák…

  7. Nemmondommeg szerint:

    Egy valag pénzbe kerül ez is, de hát erre van pénz…

  8. ebihal szerint:

    Eme esemény kapcsán a kerület központja szinte járhatatlanná lett. ” Okos” gondolat volt
    a délutáni csúcsra rászervezni ezt az eseményt! A hozzáértéshez gratulálok! Mellesleg, ha
    a híradások nem hazudtak, azért avattak emléktáblát, mert a Weíss Manfred gyár 22
    millió ágyúlövedékkel segítette a lengyeleket az oroszok ellen. HOGY VAN EZ?

  9. Vátesz szerint:

    Ott voltam mellettetek, szarháziak! Volt pofátok lejáratni Magyarországot a lengyelek előtt? Húzzatok el ti is Kanadába, a Kertész Ákosotok és Mohácsi Viktóriátok után! Az egyik közületek még el is kottyintotta, nincs még itt a kocsi értünk? Jól fizet Gyurcsány?

  10. robi szerint:

    Korunk egyik jövedelem kiegészítési forrása a bértüntetés, a bértapsolás.
    Szeretettel alkalmazzák itt és ott.
    Ha én fizetek, rendben van, ha a másik, akkor felháborító.

  11. Bugi szerint:

    Aki az ilyen nagyszerű eseményeket piti pártoskodásra használja, nem csak magát köpi szembe. Leköpi a nemzetét is. Jellemző, hogy most is azok voltak a szarjancsik, akik amúgy elvtársnak szólítják egymást.

Itt lehet hozzászólni !