Ideiglenesen Csepelre kerülnek a Láng Gépgyár iratai

Vedd a magyart.info, Csepel.info

Aktivisták hordják ki a raktárból az Alstom Hungária Zrt. Váci úti gyártelepén az egykori Láng Gépgyár tervdokumentációit

A Láng Gépgyár mintegy 100 esztendei tevékenysége során összegyűlt tervanyag megmentésére civil közösség szerveződött, mert a gyártelep átalakítása miatt a jelenlegi tervtár épületét lebontják.

Az 1867-ben alapított Láng Gépgyár a magyar ipar történetének egyik kiemelkedő jelentőségű gyára volt Budapesten, a XIII., Váci út 152–156. sz. alatt. Fontos szerepet játszott a hazai erőművek, ipari és közlekedési vállalatok korszerű erőgépekkel, turbinákkal, illetve dízelmotorokkal történő ellátásában.

A gazdaságban, főleg a nehéziparban az 1970-es évek végére felgyülemlett problémák a Láng-gyár termelésében is megmutatkoztak. A korszerűtlen technológiákkal és pénzügyi nehézségekkel is terhelt vállalat privatizációja 1990-ben kezdődött. Legértékesebb termelőrészlegei előbb részben, majd teljes egészében külföldi kézbe kerültek, és 2000-ben a nagy múltú Láng-gyár megszűnt. Jogutódja először az ABB, majd az Alstom Hungária Zrt.

Az eddig itt tárolt, a hazai gépgyártás dokumentációjának megmentését nyilatkozata szerint a jelenlegi tulajdonos, az Alstom Hungária Zrt. is kiemelten fontosnak tartja. A hatalmas mennyiségű dokumentációt a Zoltán Gőzös Közhasznú Alapítvány koordinálásával az interneten szervezett aktivisták bevonásával teherautókkal szállítják egy csepeli ideiglenes raktárba, későbbi elhelyezéséről és kutatásáról több szervezet bevonásával születik majd döntés.

veddamagyart.info

3 hozzászólás “Ideiglenesen Csepelre kerülnek a Láng Gépgyár iratai” bejegyzésre

  1. Zoli049 szerint:

    Becsülendő dolog!

    Gyanítom, hogy ilyen kvalitású, “nehézipari múzeum” nem most fog nyílni, gépek, szerencsére vannak megóvott állapotban az Elektrotechnikai múzeumban.

  2. nagyapó szerint:

    Becsülendőnek tartom, de ugyanakkor furcsállom a cikket. A felszámolt gyáraknál a 90-es években a dokumentációkat be kellett adni az Országos Levéltárba.
    Ezt úgy látszik elmulasztották, de legalább megmarad.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  3. Tervtáros Géza szerint:

    Nagyapó és kedves olvasók!
    Van levéltári törvényünk, de a probléma ott kezdődik nem akarja senki a terveket befogadni, mert baj van vele. Munkás kezeket és pénzt igényel. Sajnos egyik sincs. Nincs hely cégenkénti 50-200 m3 tervdokumentáció elhelyezésére. Hol vannak a GANZ, MÁVAG, DIGÉP, ÓKÜ, LKM, CSEPEL MŰVEK, RÁBA Győri Rába Magyar Vagon és Gépgyár, CSEPEL, IKARUS, MÁV ÉSZAKI JÁRMŰJAVÍTÓ, Bányagépgyártó, Aprítógépgyár, Jászberényi LEHEL, Budapesti Kőolajipari Gépgyár, MOM,
    Villamos Berendezés és Készülék Művek, Öntödei Vállalat, Csepel Vas- és Fémművek Tröszt, Magyar Szénbányászati Tröszt, KAPOSGÉP, Egyesült Izzó—Tungsram most zár be a tervei hol vannak nemzeti kincs????, Talán most dobják ki!!!, Telefongyár, KOGÉPTERV Kohó- és Gépipari Tervező Vállalat, ERŐTERV, Bányászati Tervező Intézet….. Soroljam még. Hol vannak a terveik??? Melyik levéltárban? Egyikbe se mert a levéltárak múzeumok be se veszik őket!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ha be is veszik elküldik megsemmisíteni, mint többször meg történt. Nem megfelelő tárolás miatt megpenészedett, égetés lett a vége. Az OSZK Országos Széchényi Könyvtár könyvégetése biztos mindenki értesült róla. Kisnyomtatványtár égetése. Ami azt jeleni például az összes vasúti menetrendet elégették. Nincs belőle egy példányuk se. Ezt egyik ismerősöm mesélte. Tételezzük fel a levéltár vagy múzeum befogadja a tervanyagot, a jövőben akkor is szinte elzárják az érdeklődő elől. Ha netalán valaki kutatná az anyagot minden nehézséggel szembe kell nézni. Például: Isten háta mögötti helyre kell elmenni érte, anyag kikérés lassú, fel nem dolgozatlan, vagyis összevissza van, másolatkérés aranyárban van. Ha valaki könyvet ír olyan költsége keletkezik hogy nem érdemes kiadni. Van továbbá olyan példa is mondjuk cégem készített egy tervdokumentációt beadtuk a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeumnak örökre megőrzésre. Ha most kellene a terv a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum pénzt kérne a cégemtől a másolat kérésért. Nagyon magas árat. Megéri beadni????? Nem. Cégem most a nagy ingatlan adó miatt kénytelen lebontani a tervtár épületet. Nem tudjuk még az ingatlan adót se kitermelni. Visszük át a terveket a gyártó csarnokba, vagy vidékre.
    Valószínűleg a Zoltán alapítvány se Dagobert bácsi alapítványa, vagyis nem biztos, hogy lesz pénzük a fenntartásra megőrzésre. Remélem nem selejteznek a tervdokumentációból.

Itt lehet hozzászólni !