Visszatérő jelenségek az Országgyűlésben: obstrukció és házszabály vita

1994-ben hasonló javaslattal élt az MSZP és az SZDSZ

MTI, Népszabadság, Magyar Nemzet, Csepel.info

A Fidesz–KDNP-frakciószövetség kilenc képviselője országgyűlési határozattervezetben kezdeményezte a házszabály módosítását – adta hírül a Népszabadság.

Az ellenzék az utóbbi időben a parlament munkájának akadályozásától sem riad vissza. Céljuk a döntési folyamat megbénítása és a figyelemfelkeltés lehet. A kérdés a Csepel.info kommentelőinek körében is jelentős vitát gerjesztett.

A kormány szerint szükség van a módosításra

A kormány javaslata értelmében a jövőben négyötöd helyett kétharmados többség is elegendő lenne a törvényhozás elé kerülő törvényjavaslatok házszabálytól eltérő tárgyalásának megszavazásához. Ez alól kizárólag az alaptörvény módosítása lenne kivétel. Egyebekben a képviselők ötödének aláírása szükséges ahhoz, hogy a kivételesen sürgős eljárás elrendeléséről a T. Ház egyáltalán szavazzon.

A kivételes eljárást egy órával az ülésnap előtt lehet kezdeményezni, s egy képviselő ülésszakonként legfeljebb kétszer kezdeményezheti törvényjavaslatok „kivételesen sürgős eljárásban” való megtárgyalását. Az előterjesztés szerint ülésszakonként hat, azaz egész évben – feltéve, hogy a törvényhozás nem tart rendkívüli ülésszakot – tizenkét alkalommal kerülhet sor ilyen eljárás elrendelésére. (A javaslatból nem derül ki, hogy az ülésszakonkénti hat alkalom során esetenként hány törvény „tárgyalható meg” lényegében érdemi vita nélkül.)

A kezdeményezők legalább három órát adnának a módosító javaslatok beterjesztésére. A „vitában” a törvényjavaslat előterjesztője, majd (ha nem a kormány az előterjesztő) a kormány képviselője, valamint a kivételesen sürgős eljárást elrendelő döntéssel kijelölt illetékes bizottság felszólalója mondhatja el álláspontját. A képviselőcsoportok 15-15, a függetlenek összesen öt percben fejthetik ki álláspontjukat. A módosító indítványokról másnap szavaznának a képviselők, s akkor lehetne a zárószavazás is.

Az előterjesztők szerint azzal, hogy a házszabálytól eltérő eljárás elrendelését a jövőben nem négyötödös, hanem csupán kétharmados többséggel kell majd támogatnia a T. Háznak, egyszerűbbé, átláthatóbbá válik a gyorsított ütemű törvényalkotás. Nem mellesleg a Fidesz–KDNP-frakciószövetségnek jelenleg nincs négyötödös többsége a törvényhozásban, így az ellenzék összefogva meg tudja akadályozni a törvények normál tárgyalási rendtől eltérő elfogadását.

Az ellenzék a parlamentarizmust félti

Tóbiás József (MSZP) vállalhatatlannak és a parlamentarizmus felszámolásának minősítette a házszabály ilyetén módosítását. Schiffer András szerint a házszabály-módosítás törvényesíti a parlamentben eddig is gyakran alkalmazott durván alkotmánysértő módszereket.

Az alkotmányügyi bizottság 17 kormánypárti képviselő támogatásával, hét ellenzéki ellenszavazat mellett általános vitára alkalmasnak találta a javaslatot.

Karácsonyig ülésezik a T. Ház

Az Országgyűlés rendkívüli ülésszakának összehívását kezdeményezte a december 16-tól december 23-ig tartó időszakra a közigazgatási és igazságügyi miniszter. Navracsics Tibor ezt elsősorban a jövő évi költségvetés elfogadásával indokolja.

Emellett több előterjesztés is csak később léphetne hatályba a szavazások vagy a részletes vita februárra halasztása esetén, és ez számos problémát okozhat a jogalkalmazásban, fontos kormányzati célok késedelmes megvalósítását okozná.

A szakminiszter 21 elfogadandó előterjesztést jelöl meg: a költségvetés mellett a jegybankról, a nemzeti vagyonról szóló, az alaptörvénnyel összefüggő törvények módosítását, a köznevelési, a szakképzési és felsőoktatási törvényeket, továbbá a pénzügyi stabilitásról, az államháztartásról, a befektetési alapkezelőkről, a helyi önkormányzatokról, a nemzetiségek jogairól szóló jogszabályokat is.

nol.hu

A szocialisták korábban támogatták volna

A házszabály módosítását szinte mindig jelentős vita előzte meg az Országgyűlésben. Ez alól kivételt csak a szocializmus korszaka jelentett, amikor a parlamentarizmus gyakorlatilag nem létezett Magyarországon. A legfontosabb döntések már az MSZMP-n belül megszülettek, az Országgyűlés szerepe csupán formális volt.

1994. júliusáig az akkori szocialista-szabad demokrata koalíció – kétharmados többségének tudatában – szintén kétharmados döntéshez kötötte volna a házszabálytól való eltérés lehetőségét.  A javaslatot végül az ellenzék ellenállása miatt nem követte annak elfogadása.

Alakul a házszabály

Az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága szerdán több kormánypárti, illetve ellenzéki módosító javaslatot is támogatott a házszabály változtatására irányuló fideszes indítvány tárgyalása során. A testület által támogatott indítványok szigorítanák a törvényhozás felgyorsításának feltételeit – írta szerdán a Magyar Nemzet.

Lázár János, a Fidesz képviselőcsoportjának vezetője és hét frakciótársa egy, a parlamenti képviselők kétharmadával kezdeményezhető kivételes sürgős eljárás bevezetését javasolja a gyorsított ütemű törvényalkotás egyszerűbbé és átláthatóbbá tételére hivatkozva.

A kormánypárti politikusok emellett lehetővé tennék, hogy az előterjesztő, valamint a témában illetékes és az alkotmányügyi bizottság bármilyen tartalmú zárószavazás előtti módosító javaslatot beterjeszthessen az egységes javaslat által érintett törvényekre.

Az alkotmányügyi bizottság ezzel összefüggésben támogatta a fideszes Ékes József azon javaslatát, amely az alaptörvény mellett a sarkalatos törvények módosítása esetén sem tenné lehetővé az új eljárást, ráadásul azt hat helyett csupán három alkalommal tenné elérhetővé egy-egy ülésszakban.

A testület megszavazta a jobbikos Dúró Dóra azon kezdeményezését is, amely a kivételesen sürgős tárgyalás kezdeményezésének határidejét az ülésnap kezdete előtti óra helyett az előző munkanap délutánjában állapítaná meg.

A bizottság Ékes József oldalára állt a zárószavazás előtti módosító javaslatok szabályozásával összefüggésben is, elfogadták ugyanis a kormánypárti politikus azon javaslatát, hogy ilyen típusú változtatást ne az ülésnap megnyitása előtti óráig, hanem legfeljebb egy nappal korábbig kelljen benyújtani. A testület nem támogatta, ugyanakkor a bizottsági tagok egyharmadának szavazatát elnyerte, így a parlament szavazhat Ékes József azon javaslatáról is, amely 15-15 perc helyett fél-fél órát biztosítana a képviselőcsoportoknak a kivételesen sürgős tárgyalás esetén összevont általános és részletes vitában.

Ékes József nem vett részt a bizottság ülésén, a kormánypárti képviselők pedig megosztva szavaztak a módosító javaslatokról.

mno.hu

65 hozzászólás “Visszatérő jelenségek az Országgyűlésben: obstrukció és házszabály vita” bejegyzésre

  1. grün szerint:

    A szocialisták korábban támogatták volna a parlamenti képviselők kétharmadával kezdeményezhető kivételes sürgős eljárás bevezetését!
    1994-ben hasonló javaslattal élt az MSZP és az SZDSZ is!
    Sőt öt évvel korábban (89-ben) még a mostani kétharmad is egyértelműen “IGEN”-nel szavazott volna hasonló előterjesztésre!
    Csak akkor még 100%-os volt a parlamenti többségük az MSZMP-ével együtt! ))) 🙂 (((

  2. lolka szerint:

    Szép az a zöld fű avval a sok szép tarka virággal az Ország háza mögött…

  3. ebihal szerint:

    A döntések már a FIDESZ-en belül megszületnek, az Országgyűlés szerepe formális.
    94-ben az akkori ellenzék /Fidesz,MDF/ ellenállásán megbukott egy ilyen javaslat,
    akkor most mit is akar a FIDESZ?

  4. Zoli049 szerint:

    OFF:

    “A Fitch közölte Orbánékkal, hogy leminősíti Magyarországot”

    http://atv.hu/belfold/20111221_origo_el_salvador_melle_minositheti_le_magyarorszagot_a_fitch

    Ez a NO COMMENT!

    ON:

  5. nagyapó szerint:

    ebihal! Ha figyelmesen olvas, akkor az idézett:
    “94-ben az akkori ellenzék /Fidesz,MDF/ ellenállásán megbukott egy ilyen javaslat”
    a Népszabiban jelent meg (NOL). Ennyit ér a Népszabi!
    Ha megvolt a 2/3, mi történt?

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  6. Bolemann Lajos szerint:

    Két fokozattal! 🙁
    Mit lehetne erre mondani dajcsmárnemfürtompi stílusában:
    Orbán húzz már el a picsába az egész sleppeddel együtt!

  7. Zoli049 szerint:

    Ki ez a Németh Lászlóné???

    Frankón nincs diplomája? 🙂

  8. Bolemann Lajos szerint:

    “A kormány nem teheti meg, hogy államvizsga, diploma nélküli ember legyen bármely tárca élén”. OV 1998

    2002 és 2010 között Csányi seggében melegedett, most tárcát kap, aztán talán majd diplomája is lesz.

  9. Zoli049 szerint:

    Mint Dajcstominak vala? 🙂

  10. Zoli049 szerint:

    Ki lehetett ő ’89 előtt? Khmmm…

  11. Bolemann Lajos szerint:

    Az MTI szerdán délután két tavaly júniusban, az MFB irodájában készült fotót közölt a miniszter-jelöltről, de életútjáról, hátteréről a távirati iroda sem írt semmit, életrajzát sem a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, sem a miniszterelnökség nem adta ki. Életrajzát az interneten, munkahelye honlapján sem lehet megtalálni.

  12. nagyapó szerint:

    Visszajönnek a szoci idők?

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  13. Zoli049 szerint:

    Standard & Poors ???

    HOPPÁ!!!! 🙂

  14. Bolemann Lajos szerint:

    “Az előzmények ismeretében aligha meglepő, hogy olyan ember kerül az NFM élére, aki közeli viszonyban van a Nyerges Zsolt és Simicska Lajos nevével fémjelzett gazdasági háttércsoporttal.”

  15. Bolemann Lajos szerint:

    Akkor most már mind a háromnál bóvlik vagyunk.

    Gratula!

    “Az Orbán Viktor és Matolcsy György által vitt katasztrófapolitika egyenes következménye az a hír, amely szerint a Moody’s után a Fitch nemzetközi hitelminősítő intézet is bóvli kategóriába akarja rontani a magyar adósság-besorolást. Amennyiben a hír igaznak bizonyul, úgy nyilvánvalóvá válik minden választópolgár számára, hogy Orbán és Matolcsy hepciáskodása az EU-val és az IMF-el forint tízmilliárdokban mérhető kárt okoz az országnak. A dilettáns módon összerakott és törvénytelenül vagy alkotmányellenesen elfogadott törvények sora nem is vezethetett máshova, mint a magyar gazdaságpolitika totális csődjéhez és teljes bizalomvesztéséhez. Az elhibázott egykulcsos adó megtartása, sőt esetleges betonba öntése miatt az Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa rövid időn belül 1 százalékponttal emelte az alapkamatot, az infláció az 5 százalékot ostromolja, a gazdaság várhatóan jövőre ismét recesszióval küzd, a forintárfolyam pedig a mainál is nagyobb szakadékba zuhanhat.”

  16. Zoli049 szerint:

    Ez biztosan bekerül a történelem könyvekbe. Nem kell 2 év az államcsődhöz? 🙁

  17. Bolemann Lajos szerint:

    Narancs elvtársak nagy a kuss. Még tart az eligazítás a pártbizottságon?

    Holnap mit hazudik erről Gíró-Szász?

  18. GONDOLKODÓ! szerint:

    Érzékelhetően nagy örömüket juttatják kifejezésre a leminősítéseink kapcsán. Remek kis hazafiak! Szabadesés, gyorsulás. Előbb lesz vége ennek a hazug, képmutató, embertelen, Istent tagadó világnak. Hiába reménykedtem, az emberek megváltozásának esélyében. Az igazi ezután következik, mert a történelem ismerete sekélyesnek bizonyul, a nagy zsákmányszerző hadműveletekkel szemben.

  19. Gordon szerint:

    Baromság.

  20. Gordon szerint:

    “Le kell verni az obstrukciót!

    Ha Tisza István ezt látná, hej de szétcsapna a jobbikosok, elempések és maszoposok között. Két pofon semmi lenne ahhoz képes!”

    /Gordon/

  21. kishorgász szerint:

    Tisza István korában nem volt a maihoz hasonló összefonódás.

  22. GONDOLKODÓ! szerint:

    “Gordon szerint:
    2011. december 22., csütörtök – 04:39

    Baromság.”

    KÉRDÉS, mit nevez Ön baromságnak ahol ezt leírta?

  23. grün szerint:

    Fenyegeti Barroso a zElnököt?!
    Nem csak jó indulatáról biztosítja és tanácsokkal látja el!
    Emlékszik valaki még arra mikor Viktorka addig huzigálta a nagy orosz medve bajszát, amíg a nagykövetük megkérdezte, a tanácsai után (mint apa gyermekét)
    “Megértettük egymást Viktor?!”
    Az igen, az már bőven kimerítette a fenyegetés fogalmát! A zoroszok nem szoktak finomkodni!
    ))) 🙂 (((

  24. Bolemann Lajos szerint:

    Jobb híján ide.
    Matolcsi:
    “A befektetési ajánlású államadós-osztályzatának megvonása az euró válságáról szól, Magyarország szenvedő alanya az Unió elleni pénzügyi támadásoknak.”
    Ez érdekes, a legutóbbi leminősítéskor még abba az irányba voltunk kommunikálva, hogy „a magyar Kormány nem tudja azt másképp értelmezni, mint a Magyarország elleni pénzügyi támadások részeként.” Valószínűleg a következő leminősítést már a marslakók Föld elleni inváziójaként fogják interpretálni

  25. csaba péter szerint:

    Nagyapó és a többi izé bérhozzászóló kinek a f………kel tisztelni bennetek?

  26. Gordon szerint:

    Akik leminősítgetnek azok nem a magyar emberek érdekeit nézik. Nem látom az értelmes ellenzéki javaslatokat. A nemzetietlen ellenzék (MSZP-Jobbik-LeMP) az idegen érdekek szolgai követését várja a nemzeti kormánytól, vagy szamárságokat beszél.

    Hosszú elhúzódó közdelemre kell számítani a nemzeti kormány és a nemzetközi pénzvilág között.

    A küzdelem frontjai:

    Poltikai:
    nemzeti kormány vs. nemzetközi pénzvilág
    nemzeti kormány vs. nemzetietlen ellenzék (Jobbik – LeMP – MSZP)
    nemzeti kormány vs. tengely (német-francia tengely)

    Számszerűsíthető:
    nemzeti kormány vs. államadósság
    nemzeti kormány vs. költségvetés hiánya
    nemzeti kormány vs. általános gazdasági válság

    Elvi:
    nemzeti kormány törekvései az önállóság megtartására vs. szuverenitásunk jelentős csökkenése

    Lehet választani, hogy ki hova áll!

  27. Bolemann Lajos szerint:

    Kedves Gordon, gondolod hogy ezt a dumát beszopja még valaki?

    Fel kell hogy homályosítsalak, nektek már senki sem hisz, titeket már úgy utál itt mindenki mint a szart.

    Úgy használjátok ti a nemzeti jelzőt, mint rendszerváltás előtt a szocialistát. ugyanúgy el is koptatjátok.

    Már a magyarok is menekítik innen a pénzüket, oda ahol nagyobb a gazdasági kiszámíthatóság, létezik jogbiztonság. De hát szerintetek itt mindenki hülye, meg nemzetietlen. Ti tudjátok a frankót, teli a buxátok, de egyszer felelni fogtok.

  28. grün szerint:

    Gordon!
    “Akik leminősítgetnek azok nem a magyar emberek érdekeit nézik”
    Végre egy megállapításod amivel 100%-ig egyet lehet érteni!
    A minősítők a világ többi részének az érdekeit védik azzal, hogy figyelmeztetik őket, hogy vigyázzanak velünk és a hozzánk hasonlókkal!
    A magyar zemberek érdekeit védje meg a magyar kormány azzal, hogy nem ad okot a leminősítésre!
    Utóvégre amikor felkötötték a kolompot rájuk azt vállalták! ))) 🙂 (((

  29. Gordon szerint:

    Az én buxám nincs tele, de csaba péter pl. azt írta:

    csaba péter szerint:
    2011. december 12., hétfő – 00:23

    T Zoli o49 , ezt a szállót nem a fidesz építtette .
    Többek közt a csapatom is részt vett építésében.”

    Gondolom nem “ingyé”.

    Na, ez a szocik igazi világa. Ez az alak Pártfejes volt itt Csepelen. Ez jelentette a köz szolgálatát? Mozgolódni erre-arra? Hátha lepottyan valami? Futotta miből… most meg lehet verni az asztalt, hogy “ménincs” 50%-os béremelés.

    A rezidensek is most ébredtek fel… van aki tűzcsapokat nyitogat, holott ez a kormány fizette ki az elmarad túlóráját.

    Ja, hogy 41. évesen is “dógozni kő” majd… ez a baj? Más meg örülne, ha lenne valami munkája… akinek meg van az nem akar “dógozni” (mert már van másik, ahova be kell járni)?

    Nem jön ez át Boleman!
    Szerintem jobb ha ti csendben maradtok, mert nem Gordon buxája van tele… de nem ám!

  30. Bolemann Lajos szerint:

    Én soha egy fillér tiszteletdíjat nem kaptam még sehonnan sem, nem ültem felügyelőbizottságokban, sem most sem régebben, soha semmilyen hatalmi pozícióban nem voltam, most sem vagyok.

    Most te jössz kedves Gordon!

  31. Gordon szerint:

    Nincs azzal baj, ha valaki a választók akaratából bent ül egy politikai/szakmai testületben és a munkájáért ún. tiszteletdíjat kap.

    A baj azzal van, amit csaba péter írt: az ő csapata szorgoskodott valami önkormányzati beruházáson, miközben ő annak a pártnak volt a politikusa, aki a beruházást állítólag elrendelte.

    Na, ezzel van a gond. Még pedig nagy gond!

  32. Gordon szerint:

    Mondjuk azt helyeslem, hogy Bolemnn soha egy fillér tiszteletdíjat se kapott. Isten mentsen meg, hogy egy hozzá hasonló alak döntési pozícióba kerüljön!

  33. Bolemann Lajos szerint:

    Hány helyről kapod azt az úgynevezett tiszteletdíjat (természetesen a választók akaratából).

    Tudod te csak akkor leszel itt hiteles, ha majd a saját bőrödön is megtapasztalod a kiszámíthatatlanságot, a létbizonytalanságot, az egzisztenciális félelmet. Azt amit ti hoztatok össze két év alatt.
    Ott tartunk, hogy mindenki előbb körülnéz, mielőtt elmondja a véleményét. Ti ezért nem fogjátok hallani azt soha.

  34. hajós szerint:

    orbán vs. világ

  35. Gordon szerint:

    Bolemann:

    “a létbizonytalanságot, az egzisztenciális félelmet. Azt amit ti hoztatok össze két év alatt.”

    Most már biztos, hogy elment az eszed… megjegyzem a választások sem két éve voltak. Legalább ezt tudhatnád. 🙂

  36. Gordon szerint:

    hajós:

    “orbán vs. világ”

    Attól függ, hogy mit értünk világ alatt.

  37. hajós szerint:

    Miért minősített le az S&P?
    http://www.portfolio.hu/gazdasag/az_s_p_lepett_bovliba_vagta_magyarorszagot.160387.html

    Az S&P indoklása szerint az alábbiak játszottak szerepet döntésében:

    – A kiszámíthatatlan gazdaságpolitika, amely miatt a gazdaság középtávú kilátásai is romlottak.

    – A kormány intézkedései kérdéseket vetnek fel az intézmények függetlenségével kapcsolatban, és nehezebb befektetési környezetet teremtenek.

    – Az S&P külön megemlíti ezek között a jegybankot és az Alkotmánybíróságot. Külön kifejezi aggodalmát a jegybanktörvényhez benyújtott módosító miatt, amely a PSZÁF és az MNB összevonásával a jegybankelnököt alelnökké fokozná le, illetve informálni kellene a napirendekről a kormányt, a monetáris tanácstagok száma pedig kilencre emelkedne.

    – A válságadók rontották a hitelezés helyzetét, és rövid távon biztosan visszavette a beruházásokat és a munkahelyteremtést.

    – A hitelminősítő megjegyzi, hogy tudomásuk van arról, hogy a kormány devizahiteleseket megsegítő lépéseit már egyeztette a pénzügyi szektorral.

    – Leírja, hogy a kormány novemberben jelezte, hogy igénybe venné az IMF védőhálóját, de az előzetes tárgyalások megszakadtak, folytatás egyelőre januárban várható.

    – A magánnyugdíjpénztári rendszer felszámolása nem javította az ország helyzetét. Az S&P szerint a lépés összességében nem javított az ország finanszírozási helyzetén, hiszen erőteljesen megemelkedett a külföldi kézben lévő adósság aránya, ami sérülékennyé teszi az országot.

    – Megvan a kockázata, hogy a globális kilátások rosszabbodása Magyarország hitelképességét tovább rontja.

    A fentieken túl az S&P azt is leírja, hogy Magyarország folyómérleg-egyenlege többletbe fordult, de “mi azt is látjuk, hogy a likvid eszközök kiszűrésével számolt küladósság, amely becslések szerint az idei folyó bevételek 65 százalékát teszi ki, továbbra is magas”. “Jóllehet kedvezőnek tekintjük az erőteljesebb külső teljesítményt, meglátásunk szerint azonban Magyarország változatlanul jelentős refinanszírozási szükségletekkel szembesül különösen rövid távon, tekintettel arra is, hogy a kormány hozzákezd az IMF- és EU-adósságok törlesztéséhez”. A Standard & Poor’s az MTI összefoglalója szerint felidézi, hogy a piacon lévő, forintban denominált kormányadósság hozzávetőleg 40 százalékát nem rezidens befektetők tartják. Ezzel kapcsolatban a cég megjegyzi: a 2008 végén kezdődött pénzügyi válság megmutatta, hogy a nem rezidens befektetők kezén lévő, helyi valutában kibocsátott kötvényeken milyen gyorsan túl lehet adni, ha a befektetői bizalom meginog.

  38. Bolemann Lajos szerint:

    Igen. Elment az eszem, hogy szóba álltam veled.

  39. Gordon szerint:

    hajós és a portfólio.hu (No, gyürkőzzünk neki!)

    Az S&P indoklása szerint az alábbiak játszottak szerepet döntésében:

    – A kiszámíthatatlan gazdaságpolitika, amely miatt a gazdaság középtávú kilátásai is romlottak.

    Gordon: a gazdaságpolitika nem kiszámíthatalan a középtávú előrejelzések eszész Európában elég kedvezőtlenek, a magyar gazdaság teljesítménye a németekétől füg, akik szintén komoly gondban vannak (lehet, hogy recesszió lesz a németeknél)

    folyt.köv

  40. Gordon szerint:

    – A kormány intézkedései kérdéseket vetnek fel az intézmények függetlenségével kapcsolatban, és nehezebb befektetési környezetet teremtenek.

    Gordon: A függetlenség garantált, nem befolyásolják a befektetési környezetet (a kérdés egyébként is belügy és politikai-hatalmi természetű, nem gazdasági)

    folyt.köv

  41. Gordon szerint:

    – Az S&P külön megemlíti ezek között a jegybankot és az Alkotmánybíróságot. Külön kifejezi aggodalmát a jegybanktörvényhez benyújtott módosító miatt, amely a PSZÁF és az MNB összevonásával a jegybankelnököt alelnökké fokozná le, illetve informálni kellene a napirendekről a kormányt, a monetáris tanácstagok száma pedig kilencre emelkedne.

    Gordon: Az S&P-nek nem kellene olyasmihez hozzászólni, amelyről fogalma sincs. Az alkotmánybírák választását meg kellett változtatni, mert a korábbi rendszerben nem lehetett bírákat választani, így a testület hiányos volt, ami lassította a munkáját. 2011-től az Ab jogkörei szűkülnek, jelentős változások vannak a testület körül.

    Van ahol Alkotmánybíróság sincs (S&P nézz körül otthon!) 🙂

    folyt.köv

  42. Gordon szerint:

    – A válságadók rontották a hitelezés helyzetét, és rövid távon biztosan visszavette a beruházásokat és a munkahelyteremtést.

    Gordon: Na, ez a fő gond. A bankokra kivetett adó! Gondolom nem tetszett a külföldi bankok anyacégeinek. A munkahelyteremtés, a munkaalapú gazdaság kiépítése dinamikusan zajlik (közmunkaprogramok).

    Arról, hogy egyesek szégyellik a munkát, a kormány nem tehet. A patai cigányok lementek dolgozni, a patai nemcigányok egy része meg mindenféle hamis igazolásokat szerzett innen-onnan, hogy van melója (cél: ne kelljen elmenni közmunkára, mert szégyen a közért végzett munka).

    folyt.köv

  43. Gordon szerint:

    – A hitelminősítő megjegyzi, hogy tudomásuk van arról, hogy a kormány devizahiteleseket megsegítő lépéseit már egyeztette a pénzügyi szektorral.

    Gordon: A megállapodás megszületett. A cikk fejléce a leminősítések okai kívánja felsorolni. Ez fenti bekezdés gondolom nem egy ok. Akkor meg minek lett ideírva? Duzzasztani kell a cikket?

    folyt.köv

  44. Gordon szerint:

    – Leírja, hogy a kormány novemberben jelezte, hogy igénybe venné az IMF védőhálóját, de az előzetes tárgyalások megszakadtak, folytatás egyelőre januárban várható.

    Gordon: A tárgyalást az IMF szakította meg. Nézzenek a tükörbe!

    folyt.köv

  45. Gordon szerint:

    – A magánnyugdíjpénztári rendszer felszámolása nem javította az ország helyzetét. Az S&P szerint a lépés összességében nem javított az ország finanszírozási helyzetén, hiszen erőteljesen megemelkedett a külföldi kézben lévő adósság aránya, ami sérülékennyé teszi az országot.

    Gordon: A mnyp-re nincs szükség. Nem támogatható a nyugdíjtőzsde. Állami nyugdíjra van szükség. Nem kell a nyugdíjakkal is boltólnia és nyerészkedni a bankoknak, a S&P haveroknak.

    folyt.köv

  46. Gordon szerint:

    – Megvan a kockázata, hogy a globális kilátások rosszabbodása Magyarország hitelképességét tovább rontja.

    Gordon: Ehhez a kormánynak mi köze van???

    folyt.köv

  47. Gordon szerint:

    “A fentieken túl az S&P azt is leírja, hogy Magyarország folyómérleg-egyenlege többletbe fordult, de “mi azt is látjuk, hogy a likvid eszközök kiszűrésével számolt küladósság, amely becslések szerint az idei folyó bevételek 65 százalékát teszi ki, továbbra is magas”.

    Gordon: Bla-bla-bla… de köszi a dícséretet (de még mindig nem tudjuk a leminősítés okát).

    folyt.köv

  48. Gordon szerint:

    “Jóllehet kedvezőnek tekintjük az erőteljesebb külső teljesítményt, meglátásunk szerint azonban Magyarország változatlanul jelentős refinanszírozási szükségletekkel szembesül különösen rövid távon, tekintettel arra is, hogy a kormány hozzákezd az IMF- és EU-adósságok törlesztéséhez”.

    Gordon: És? (még mindig nem tudjuk a leminősítés okát)

    folyt.köv

  49. Gordon szerint:

    A Standard & Poor’s az MTI összefoglalója szerint felidézi, hogy a piacon lévő, forintban denominált kormányadósság hozzávetőleg 40 százalékát nem rezidens befektetők tartják. Ezzel kapcsolatban a cég megjegyzi: a 2008 végén kezdődött pénzügyi válság megmutatta, hogy a nem rezidens befektetők kezén lévő, helyi valutában kibocsátott kötvényeken milyen gyorsan túl lehet adni, ha a befektetői bizalom meginog.

    Gordon: Bizony, ha a bizalom inog, akkor mindenen gyorsan túl lehet adni (egy pár óráig, aztán már nem kell senkinek se). Meg persze egyes korábbi amerikai bankok hitelkihelyezéseivel is gondok voltak. Ugyebár…

    folyt.köv

  50. Gordon szerint:

    Azt nem értem, hogy miért nem írják le a valódi okot:

    A nemzeti kormány beleköpött a Standard & Poor’s (plusz egyéb hitelminősítők) barátjainak (nemzetközi pénzvilág) levesébe a bankadóval. Precedenst teremtett vele Európában és azóta más államok is kezdik átvenni.

    Eljött a pénzpiac bosszújának ideje??? Igaza van azoknak a ny ugat európai politikusoknak, akik a hitelminősítők megzabolázásának szükségességéről beszélnek és egy európai hitelminősítő felállítását szorgalmazzák az amerikai érdekeket képviselő cégekkel szemben.

  51. Gordon szerint:

    “Dióhéjban” ennyi. 🙂

  52. grün szerint:

    Nem értem a nyekergést a zIMF részéről!
    Rakják le a pénzt oszt’jónapot! Nem szégyellik magukat kicsinyeskedni, hogy esetleg meg tudjuk-e adni?! 🙂
    Ha elfogy majd jelentkezünk! ))) 🙂 (((

  53. Lakó1214 szerint:

    Tisztelt Gordon!

    A gazdaságpolitikánk kiszámíthatóságáról meg kell kérdezni azokat, akik itt komoly vagyonokat fektettek be és nem tudják ők sem, hogy milyen extrém intézkedésekkel rukkolnak elő a hatalmon lévők? Tehát a befektetői környezet csak a befolyást érzi.

    A munkahelyemen legalább is ez a tendencia. Spanyol-Magyar cég. 120 fő alkalmazottal.

    Sanszosnak tartom, hogy te sem helyeznél ki tőkét és nem is fejlesztenél, mikor a teljes hazai piac áll. Az export és a külföldi megrendelések szerencsére még itt mennek, így van még munkahelyem.

    Azt is hidd el nekem, hogy nem szégyenlik az emberek a munkát – van a kivétel – mert mindenki szeret egy biztonságot. Azonban ameddig itt semmi nem biztos, olyannyira, hogy az egyik beszállítonk becsődölt, 90 embert küldött el, így Szlovákiából van beszállítás. Azt meg legfőképp lássuk és magunknak valljuk be, hogy csökken a foglalkoztatottak száma.

    Azt is emeljük ki, ha belügy, ha nem, hogy az AB nem független egy külföldi szemében, mint a médiahatóság sem. Az USA-t ne vagyük egy kalap alá magunkkal, erre hagy hívjam fel a figyelmet, más vizek. Azt sem tudom, hogy a hitelminősítők milyen szemmel nézik, hogy a Jegybank elnökét lefokozzák és a valutatartalékra fenik a fogukat, a magánnyugdíjnál maradottakat is kényszerrel visszaterelték az állami rendszerbe és sorolhatnám.

    Egy biztos, szvsz, hogy nem lesz semminek jó vége. Eljöhet az államcsőd, mert az IMF is mire adna? Ameddig ő ad kölcsönt, addig valamelyest csak-csak beleszólhat. Ugyanúgy beleszólhat, mint mikor Te mennél kölcsönért a bankodhoz. Azt pedig végleg tudomásul kellene venni, hogy ha elmentek, annak oka volt és ameddig mi kérünk, az ország fenntartására, addig a rossz oldalon mi állunk, nem az IMF és a hitelminősítők.

    Ez a véleményem, meglátásom.

  54. Gordon szerint:

    “Azt is emeljük ki, ha belügy, ha nem, hogy az AB nem független egy külföldi szemében, mint a médiahatóság sem. Az USA-t ne vagyük egy kalap alá magunkkal, erre hagy hívjam fel a figyelmet, más vizek.”

    Tisztelt Lakó1214!

    Kénytelen vagyok továbbra is opponálni ebben a kérdésben, mert itt kérem arról van szó, hogy elvárható részemről: az angolszász kivándorlók ne kotyogjanak bele a kontinentális Európa egy meghatározó (történelmi alapon!) nemzetének alkotmányjogi kérdéseibe és belpolitikai ügyibe.

    Ezért írtam: előbb nézzenek körül otthon!

    Nekünk már akkor jól működő államunk volt, mikor az ő földjükről még azt sem tudta világ tehetségesebb fele, hogy létezik.

    Ha nem tetszik, hogy a nemzeti erők 2/3-os többséget kaptak és azzal együtt jelentős felhatalmazást a magyar választóktól, akkor azt merjék konkrétan leírni és ne burkolt alkotmányjogi kiskátékat küldözgessenek a sajtón keresztül az egyedüli törvényes magyar nemzeti kormánynak.

    A fenti jellegű tevékenységek csak elvonják a Standard & Poor’s -hoz hasonlók figyelmét a valódi feladataikról. Például hol voltak az amerikai hitelválság előtt? Miért nem tettek semmit? Milyen célok vezérelték őket?

    Remélem a kontinentális Európa felébred és lerázza magáról az angolszász hitelminősítők béklyóit.

  55. Axor szerint:

    Tisztelt bolsevik bértollnokok, ez egy igazságbeszéd részlete, a ti igazságotoké, ami csak a ti igazságotok.
    „Nyilvánvalóan végighazudtuk az utolsó másfél-két évet. Teljesen világos volt, hogy amit mondunk, az nem igaz. Annyival vagyunk túl az ország lehetőségein, hogy mi azt nem tudtuk korábban elképzelni, hogy ezt a Magyar Szocialista Párt és a liberálisok közös kormányzása valaha is megteszi.”
    Ezért van az ország ilyen sz…ba, 8 év bolsevik rémuralom után.

  56. Lakó1214 szerint:

    Gordonnak:

    Értelek téged, részben.
    A magukat amerikaiaknak nevező, bevándorolt telepesek – a mi történelmi multúnkkal szemben, az állandó visszamutogatásunk mellett – kiépítettek mára egy civilizált, liberális és demokratikus gazdasági hatalmat.
    Egyelőre, hangsúlyozom, hogy még mindíg mi kérünk tőlük, mert a kínaiak és a szaudiak is elzavartak minket.
    A 2/3 legyen 2/3, mert így volt megírva a törvény. Az, hogy nemzeti? Kétlem.

    Axornak:

    Az ország nem azért van sz..ban, hanem a másfél éves ámokfutás miatt.

  57. ebihal szerint:

    Nagyapó! Igen, megvolt a 2/3, de nem éltek vissza vele, és ez nagy különbség!
    Gordon!Nem érdemes belefognod ilyen hosszú eszmefuttatásba, nem megy ez neked!
    Minél többet beszélsz annál jobban látszik, hogy lila gőzöd sincs az egészről.
    Axor! Ez a szöveg 2006-os, és a 2002-2006 közötti időszakra vonatkozik, ami nem 8 év.
    Jelen pillanatban nem az miatt vagyunk szarban, hanem mert a kedves vezető
    talált egy Matolcsyt, mert ha bárki akár jó szándékkal is kritikát fogalmaz meg az
    már idegenszívű/lásd fentebb Gordonnál/, mert a 2/3-ra hivatkozva erőből akarnak
    minden megoldani!

  58. grün szerint:

    Gőzerővel tárgyalja a parlament az általa régebben már elfogadott, de a zAlkotmány Bíróság által elkaszált, most változatlan formában újra benyújtott Egyházi törvényt!
    Hadd tudja meg a fejlett Világ mi a magyarok istene?!

  59. Lakó1214 szerint:

    grünnek:
    Erre írtam elörébb, hogy ha kérünk, akkor be kellene állni a sorba és felzárkózni a nagyok szintjére?
    Netán nem itt tartanánk.

    ebihalnak:
    Itt erővel semmire nem fognak menni az Urak. Nem tudom és nem is értem, hogy ennyi kudarc után miért nem lehet semmiből érteni? Ennyire nem hiszem, hogy visszamaradottak lennének.
    A célt nem értem, de minden más tiszta!

  60. hajós szerint:

    Gordon: Azért történt a leminősítés, mert Magyarországon megszűnt a jogállamiság és a jogbiztonság, és a magyar kormány szavának már a világon senki sem hisz.

    De van egy jó hír: mivel a Klubrádiót betiltották, az USA fontolgatja a Szabad Európa rádió magyar nyelvű adásának visszaállítását. Elő lehet megint venni a rövidhullámú rádiókat… hát ide jutottunk a Fidesz-érában 🙁

  61. Gordon szerint:

    Ez badarság.

  62. Gordon szerint:

    ebihal mondja:

    “Gordon!Nem érdemes belefognod ilyen hosszú eszmefuttatásba, nem megy ez neked!
    Minél többet beszélsz annál jobban látszik, hogy lila gőzöd sincs az egészről.”

    Gordon mondja: Mivel ezen kívül egyéb megjegyzésed nem volt a kérdés kapcsán, arra a logikus következtetésre kellett jutnom, hogy irigykedsz cizellált hozzászólásaimat olvasva.

    Sűrítve: neked nem megy. 🙂

  63. ebihal szerint:

    Gordon! A baj ott kezdődik, hogy nincsenek saját gondolataid. Olvasd végig a
    hitsorsosaid szövegét és meglátod, hogy szinte semmi különbség. Ugyanolyan
    mintha elolvasod a kerületi Fidesz honlapján a képviselőjelöltek bemutatkozását, mindegyik ugyanazt mondja, néha a mondatokat cserélik fel.

  64. Jessica Van szerint:

    Ha szüksége van a pénzügyi segítségre, forduljon hozzánk a mi adja ki kölcsön alacsony, mint 2% -os kamatláb többet akarsz velünk a kapcsolatot emailben jessivan1@hotmail.com

Itt lehet hozzászólni !