Origo, Csepel.info
Három óráról kettő órára kell állítani
Szombatról vasárnapra virradó éjjel van az átállás a téli időszámításra. A Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. korábbi tájékoztatása szerint a nyári időszámításnak köszönhetően évente 6 milliárd forintot spórol meg az ország.
Egy év alatt körülbelül 120 GWh-val kevesebb energia fogy, ez a mennyiség lényegében egy kisebb város éves fogyasztásának felel meg – írja az Origo.
Az egész Európában egységesen alkalmazott módszer azon alapul, hogy március 21-e és szeptember 21-e (azaz a tavaszi és az őszi napéjegyenlőség) között a nappalok hosszabbak, mint az éjszakák. Ha a lakosság szokásos ébrenléti ideje – a reggel 7 és este 10 óra közötti időszak – egybeesik a természetes nappali világosság idejével, kevesebbet kell a lámpákat használni.
Öt vonatot érint a változás – a MÁV menetrendje nem módosul
A MÁV szerint a belföldi közlekedésben a hajnali 2 és 3 óra között induló személyvonatokat csak az óraátállítás után engedik útjukra. Így Lajosmizséről a vonat 2 óra 48 perc helyett már a téli időszámítás szerint indul el a budapesti Nyugati pályaudvarra.
A nemzetközi forgalomban négy személyszállító vonatot érint az óraátállítás.
A Bukarestből 14.45-kor Bécsbe induló, Lökösházára 2.10-kor érkező, valamint a Bécsből Bukarestbe 19.54-kor induló, Lökösházára 2.15-kor érkező Dacia nemzetközi gyorsvonat az állomásról már az óraátállítást követően, a téli időszámítás szerint megy tovább.
A Belgrádból 21.25-kor induló Beograd nemzetközi gyorsvonat Kelebia állomásról a téli időszámítás szerint, 2.15-kor indul tovább a budapesti Keleti pályaudvarra. Az onnan 23.30-kor Belgrádba induló nemzetközi szerelvény 2.00 órakor érkezik Kelebia állomásra, s még a nyári időszámítás szerint megy is tovább a célállomás felé.
Akkor maradjunk ebben a nyári ciklusban A f-szért kell visszaállítani. Csak az embereket szívatják vele. Amúgy meg több tanulmány már úgy véli, hogy a rengeteg légkondi miatt ez a megtakarítás épp hogy minimális.
kritika érte már, megítélése ellentmondásos. Ellenzői szerint a százéves indokok elavulttá váltak, mert megváltozott az energiafelhasználás szerkezete. Egy 2008-as amerikai tanulmány szerint az óraátállítás inkább növeli az energiafogyasztást. A Santa Barbara-i Kalifornia Egyetem kutatói három évig vizsgálták a lakossági áramfogyasztást Indianában. A szövetségi államban ugyanis csak 15 városban használják a nyári időszámítást, a többi 92-ben nem. A tanulmány szerint ha az óraátállítást minden indianai városban használnák, az csaknem kilencmillió dollárral növelné a háztartások villanyszámláját. A nyári időszámítás alatt ez átlagosan egyszázalékos többletfogyasztást jelent, bár az eredmény ingadozó. Júliusban például csak 0,05 százalékos mértékben, de spóroltak az energiával, októberben viszont 2,4 százalékkal nőtt az áramfogyasztás. A kutatók ezt azzal magyarázták, hogy korábban nagyobb hányadot tett ki a világítás az energiafelhasználásban, mostanában viszont a fűtéssel és – a klímaberendezések révén – a hűtéssel fogyasztunk sok áramot.
Szerintem a közvilágítás fél órával később lenne bekapcsolva és fél órával előbb kapcsolnák ki, több lenne a megtakarítás…(országosan)…az óra állítgatás megtakarító hatása már régen megdőlt…az energia takarékos égők élettartamát a hosszas használat növeli…
Néhány éve az MVM is bevallotta, hogy semmit nem lehet ezzel megtakarítani. Minek kell még ezzel bohóckodni?
A baromfitartó lakosokat kérjük kakasaikat is pontosítsák, mert voltak már problémák a zössze-vissza kukorékolásból!
Matek…
120GWh = 1200000MWh
Paks 4 blokkjának termelése 4000MWh cca 100%-on (ha igaz? 🙂 )
120000MWh / 4000MWh = 30 órai termelés.
Köztudottan a zéjjel nem lehet a megtemelt energiát eladni, így csökkentett módban járnak a zerőművek.
Gratulálok a logikus óratekergetéshez. 🙂
1200000 / 4000 Bocsi… 🙂
Nem vagyok atomenergetikus, de sacc ennyi idő kell(ene) a reaktorok leállítására, időben, energiában.
Képzeljétek! Rémálomból ébredtem fel.
Azt álmodtam, hogy Magyarország egyik fele lakatlan volt.
A másik fele meg Lakatos.
Pláne, hogy a közvilágítás már automatikusan kapcsol be és kapcsol ki!:)
“?!” !
Ehhez nekem aludnom sem kellett. Elég volt, hogy elutaztam Nyírbátorba. 🙁
A magyarorszagi normal ora a TELI ora szerinti. Ezt ne felejtsetek el!
En ugy velem, ha aramot nem is sporolunk meg, de nem sokkal jobb nyaron a kellemes langy meleg esteken korzozni meg vilagosban? Mert milyen lenne mar, ha julius kozepen este 8-kor mar teljesen sotet lenne. Hat nem jo. Sokkal jobb ilyenkor kiulni a teraszra meg este 9-kor, nem?
Ezért kéne maradni a nyári időszámításánál egész évben mint ahogy nagyon sokan javasolták már. Télen is sokkal jobb lenne nem lenne már 4 kor sötét.
“Egy év alatt körülbelül 120 GWh-val kevesebb energia fogy, ez a mennyiség lényegében egy kisebb város éves fogyasztásának felel meg – írja az Origo.”
Ezt a szöveget kb. harminc évvel ezelőtt írták egy cikkben a Népszabadságban. Azóta évről évre kimásolják, és egyetlen egy újságíró se gondolkozott el rajta.
Ezért jó a zEgyenlítőnél lakni! Ott 12 óra a nappal és ugyancsak 12 óra az éjszaka!
Jó de honnan tudják mikor kezdődik a tavasz, kérdezte unokám?
Hát amikor gyülekeznek a vándormadarak hazafelé! 🙂
J szerint:
2011. október 28., péntek – 10:17
-Az automatika is állítható, ahogy odahaza a termosztát…
Batan szerint:
2011. október 28., péntek – 13:14
-Ha szép az idő nyáron a teraszon azt kell élvezni nem az órát nézni…
J szerint:
2011. október 28., péntek – 13:57
-De viszont reggel 8 órakor még sötét lenne…A Nap állása szerinti idő az igazi…a többi mesterkélt “majmolás”…
“Szombatról vasárnapra virradó éjjel van az átállás a téli időszámításra”
Bocsika, de nem nyár következik?!
Habár, megmondta a Vezír, ha győzünk más időszámítás kezdődik!
Lehet, hogy már a Nap kering a Föld körül?! 🙂 🙂
Admin! A csepelinfó órája a még a nyári időszámítás szerint jár!
Már nem.
Köszönjük az észrevételt.
Üdvözlettel:
Csepel.info csapata