Egy nap a városban blog
Körülbelül egy hónapja történt, hogy a géptől a terminálig szállító buszon egy hatvanas amerikai házaspár keveredett mellém. Megkérdezték, hogy budapesti vagyok-e, és amikor kiderült, hogy igen, arra kértek, ajánljak jó helyeket nekik a városban. Gyorsan közöltem velük, hogy jobb ember mellé nem is ülhettek volna.
Miután átbeszéltük, melyik étterembe, múzeumba, sörözőbe érdemes elmenniük, én kezdtem el faggatni őket. Egy európai körút része a budapesti utazás? Nem. Kelet-Európában járnak és Prága után ide is beugranak? Nem, nálunk kezdenek, utána egy kis Prága, majd egy rövid Amszterdam, de alapvetően Budapest miatt érkeztek Európába. Vannak itt rokonaik? Nincsenek. Barátaik élnek itt? Nem, senki. Barátok ajánlották? Nem, egyszerűen hallották, hogy Budapest remek hely, és eljöttek.
Márpedig ez óriási változás. A magyar főváros minden értéke ellenére sokáig csak egynapos kiruccanásként szerepelt az amerikaiak tervében, félúton Prága és Róma között, hatalmas változás ehhez képest, hogy Budapestért idáig utaznak a turisták. Hatalmas, de attól még valós, amit folyamatosan táplál számos meglepő hír. Én még mindig nem tértem teljesen magamhoz Alice Cooper országimázs-videója láttán, amiben saját meggyőződését hangoztatva beszélt arról, hogy a mienk az egyik legjobb főváros a világon.
Most meg egy olyan összeállítást találtam, amiben a világ legszebbjei közé választották Budapestet. A UCityGuides tízes listájában szerepel Velence, Párizs, Prága, Lisszabon, Rio, Amszterdam, Firenze, Róma, valamint Bruges, és meglepetésre Budapest is. Oké, erős az európai vízfej, a listából ordítóan hiányzik valamilyen észak-amerikai vagy ázsiai város, de attól még büszkeségre adhat okot Budapest kilencedik helyezése.
Az írás megemlékezik a budai hegyről, a királyi palotáról, a barokk és gótikus emlékművekről a Duna egyik, valamint a 19. századi elegáns neo-reneszánsz épületekről és széles sugárutakról a Duna másik oldalán. A lap szerint érdemes megcsodálni a páratlan épületeket, egyebek közt a Parlamentet a Lánchídról, majd belépni az óvárosba, ahol életünk legromantikusabb sétáját tehetjük a szűk kis utcákban – egyébként valamiért Alice Cooper is ezektől volt megőrülve.
Szóval jövünk fel, és annak ellenére, hogy sok budapesti még mindig azt hiszi, egy borzasztó városban él, a világ nagyobb része lassan úgy tekint Budapestre, mint az egyik legkellemesebb úti célra a galaxisban.
És a legszegényebbek között is megtalálható.
Itt kezdték a látogatást és megállapították, hogy a legszebbek között van?!
Kíváncsi lennék, ha még húsz városban jártak akkor tizedik-e még?! 🙂
Válogatás Budapest leggyönyörűbb és legérdekesebb helyszíneiről, épületeiről és jelenségeiről. Képekben, kikapcsolódásképpen.
http://csakaszepre.blog.hu/
Kíváncsi lennék miket ajánlott nekik. Illatos utca, Kén utca, Lujza utca, Hős utca….:)
Ez a baj velünk! Nem hisszük el, hogy jók is tudunk lenni. Pedig ebben jók vagyunk. Gyönyörű a fővárosunk és gyönyörűek az itt élő lányaink asszonyaink is. A férfiak meg erősek és nagyon okosak! (Van aki méginkább, de az már sok.)
Ejnye-ejnye kedves hozzászólók, nem kellene rosszindulatúskodnotok, akárhogy is firtatjátok a dolgokat, Budapest megérdemli a 10 legszebb városban való helyezését. Igen sok látnivaló van, a fővárosunk gyönyörű fekvése mellett, a hidjaink, a nevezetes épületeink: Parlamentünk, a Várunk, a Halászbástyánk és Mátyás templomunk, Bazilikánk, Vigadónk, a Klotild Palota, a Párizsi udvar, Mátyás pincénk, múzeumaink: a Nemzeti, a Szépművészeti, a Műcsarnok, a Magyar Nemzeti Galéria, a Kossuth terünk, Hősök terünk, a pályaudvaraink: Nyugati, Keleti, szállodánk pl. a Hotel Gellért, a fürdőink: Széchényi, Gellért, Vörösmarty tér, stb de lehetne még a sok szép látnivalóval folytatni, sorolni. Látnivalóban nincs mit szégyenkeznünk, higyjétek el minden országnak, nagyvárosnak van takargatnivalója, utcája, amit sehol nem mutogatnak a turistáknak. Szégyenkeznünk talán akkor kellene, amikor egy vendéglátásba betévedt turistát igen csak átvágnak, becsapnak, amire rá is jön, és biztosan igy nem kelti majd más országban a magyar vendéglátás jó hírét. Ilyenre kellene nagyon odafigyelnünk !!
Paul szerint:
2011. október 19., szerda – 09:34
“És a legszegényebbek között is megtalálható.”
Ez badarság.
Ez teljesen egyértelmű, hogy pl. Barcelona nem kerül be a tízbe 🙂 De ne említsünk még hirtelen másik 30 várost amelyik szebb Budapestnél 🙂
Volt szerencsém elég sok országban járni. Állíthatom, hogy Budapest valóban benne lehet az első tízben. Anikó a Krizantém utcából leírt egy problémát, nekem viszont az a gondom inkább, hogy Budapesten a frekventált helyszínek és a külső kerületek között nagyságrendekkel nagyobb a kontraszt, mint más városokban. A külső kerületekben utazgatva nem egy európai, hanem inkább valami keletebbi város (pl.: Ungvár, Munkács, Harkov, stb.) képe fogadja az oda látogatót.
Ide nekünk a ” legtovább épített és legdrágább metró építés “címet is !
Gyönyörű új metrónk lesz 20-30 év múlva. Bár mire elkészül addigra lehet el is avul és fel kel majd újítani :DD
“Budapest valóban benne lehet az első tízben.” – valóban. Csak nincs…
A 2007. évi adatok alapján, ami 2008-ra értendő és az “élhető” város címet osztja, a 74. helyen áll.
Azért csak a miénk, legyünk magára a városra büszkék!
Legjobb, ha a külföldiek kihagyják a Nagykörutat, meg azokat a főbb utcákat, amelyek tele vannak bedeszkázott üzletekkel. A sok bevásárlóközpont tönkretette az ottani üzleteket. Az osztrákoknak több eszük volt, így a Mariahilfer Strasse még sem Nagykörút!
Igaza van Tarjányi Lászlónak “a Mariahilfer Strasse még sem Nagykörút”, nem én inkább a Ringre szavazok.
Ceterum censeo…A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
Nagyapó, én nem az utcák funkciójára gondoltam, hanem arra, hogy a bécsi Mariahilfer Strasse az üzleteiről nevezetes. Ilyen volt hajdanán a budapesti Nagykörút is, természetesen közlekedési szempontból a bécsi Ring a párja! Egyébként a parkolódíj is az ellen szól, hogy az emberek a Nagykörúton, a Rákóczi úton, a Kiskörúton vásároljanak. Budapestnek van még egy nevezetessége, jól lehet háborús filmet forgatni, mert a házak tele vannak még mindig második világháborús és 56-os lövésnyomokkal! 😉
Tarjányi László szerint:
2011. október 19., szerda – 21:34
-Csepel központjában a mai nap is található ’56-os lövésnyom…(ha jól emlékszem)
Anikó!
A felsorolásból Csepel kimaradt? Itt a legszebb a fegyvergyáros rom-ós műve, a korabeli HÉV járat ósdi járgányaival. Ezek között már üde színfolt a sziget északi részén a szennyvíztisztító és az önkori előtt a kitisztított szökőkút. A többiről már ne is beszéljünk. Igaz a Francia öböl környéke is csodálatos és félelmetes egyben.
🙂
Azt mondja a Fater a bucka lakok elhanyagolt Tamariskája és a benne tanálható pince kimaradt a felsorolásból.
nincs! Azért írtam, hogy benne lehet, mert azok számára, akik ezt a listát összeállították, azoknak benne van. Van akinek meg nem. Ennyi. Ez teljesen szubjektív.
Egyébként a legtöbb hozzászóló a “merjünk kicsik lenni” jegyében nyilatkozik. Úgy tűnik a lelkekben ez nagyon megragadt.
Mint írtam feljebb, elég sok országban megfordultam már. Azon kívül, hogy én tényleg úgy gondolom, hogy belefér a legszebb 10-be Budapest, ezt számtalan külföldi ismerősöm, kollégám megerősítette.
Csak nézzük meg Rómát például!
Mindenütt több ezeréves romok! Pompei úgy néz ki mintha magyar kőművesek építették volna, akár kilehetne írni:”Bontási terület!”
A múltkor összedőlt a Gladiátorok háza. Nyamvadt 2000 évet nem bírt ki!
Athénban a zAkropolisz? Jó, tudjuk ott válság van!
Amit Egyiptomban közmunkások százezrei, kézi munkával ötezer éve építettek, a ma embere a gépeivel nem képes renoválni?!
A párizsi Notre Dame-ra is ráférne már egy festetés!
Szóval csak ne vágjanak fel annyira! 🙂
Hát igen lassan összedől minden “Athénban a zAkropolisz” és a demokrácia. 🙂
Ez nem vitatéma Budapest igenis a legszebb európai városok között van! Aki nem hiszi menjen fel egy szép nyári estén és nézzen le a Dunára úgy néz ki mintha egy szép női nyakat látnának az emberek. (Persze ha van ennyi fantáziája.)