Típushiba? Többen is kiestek menet közben a magyar Volvo buszokból

Vizsgálatot kezdeményezett a BKV – Indokolt esetben felelősségre vonásra is sor kerülhet

Népszabadság, Csepel.info

Egy Volvo Localo a csepeli 71-es busz vonalán (korábbi kép, Wikipédia)

Egymást érik a vizsgálatok a VT-Transman Kft. üzemeltetésében a BKV 150-es vonalán közlekedő Volvo Localo autóbusz hétvégi balesete miatt. Vitézy Dávid, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) vezérigazgatója, és a BKV egyaránt szeretné megtudni, hogyan eshetett ki egy utas a Péterhegyi út és az Egér út kereszteződésében kanyarodó busz ajtaján.

A VT-Transman járatait használók addig csak remélhetik, hogy a furcsa eset nem ismétlődik meg, és kiderül az is: a már tönkrement székesfehérvári Alfa Busz Kft.-nél összeszerelt típus ilyen eseteinek sorában a szombati hanyadik volt.

A Volvo-alvázra szerelt Alfa buszoknak a szombat délutánin kívül Budapesten két hasonló balesetük volt – állítja az Indóház internetes oldal. A lap úgy tudja: 2008-ban egy idős nő a 114-es járaton közlekedő Localóból esett ki. Valamivel korábban pedig az egyik 30-as busz ajtajával történt hasonló eset. Mások szerint ugyanakkor az Alfa Busz egy másik vevőjének, a Nógrád Volánnak is meggyűlt a baja a székesfehérvári cég járműveivel. Egyik utasuk állítólag a szombati, budapesti baleset körülményeivel lényegében megegyező helyzetben zuhant ki a járműből.

A BKK hétvégén, a VT-Transmannál kezdeményezett vizsgálatai talán kideríthetik, hogy a Volvo Localo autóbuszok ajtajának szerkezete eleve típushibás, vagy a közlekedési cég számlájára írható a súlyos sérülésekkel kórházba szállított idős asszony balesete. Mindenesetre a Széles Gábor nagyvállalkozó érdekkörébe tartozó társaság lapunkat arról tájékoztatta: a baleset körülményeinek tisztázását „elsődleges prioritással” kezelik. Ezt jelzi az is, hogy a VT-Transman igazságügyi szakértőket kért fel az esetnél érintett jármű átvizsgálására. Úgy tartják: a forgalmi helyzet értékelése révén kiderülhet, hogy „a körülmények milyen egymásra hatásaként alakulhatott ki a baleset”.

A társaság szerint autóbuszaik minden szükséges engedéllyel rendelkeznek, és az előírt karbantartások és átvizsgálások megtörténtek. Ennek ellenére a balesetet követő 12 órán belül járműveik ajtóit átvizsgálták. Az előírttól eltérő állapotot egyetlen esetben sem találtak. Az elsődleges vizsgálatok a VT-Transman mulasztásának nem találták nyomát. A társaság azonban a felelősség kérdésétől függetlenül nem tartja elfogadhatónak, hogy a szombatihoz hasonló esetek előforduljanak. Ezért készek mindent megtenni az eset teljes feltárása érdekében.

Közölték azt is: a balesetben érintett jármű az Alfa Busz Kft., a Volvo hivatalos magyarországi gyártó-forgalmazójának Volvo Alfa B7R Localo típusú busza. A mellesleg korábban éppen a székesfehérvári Ikarus területén működő telephelyen összeszerelt autóbusz megfelel minden, a VT-Transman által ismert, többek között a BKV közbeszerzési pályázatában is támasztott követelménynek. Az ajtók gyártója a több neves autóbuszgyártónak is beszállító olaszországi ISAF Bus Components. Velük is felvette a VT-Transman a kapcsolatot. Azt szeretnék, ha a cég szakembereik soron kívül hazánkba utaznának, és megvizsgálnák miként következhetett be a baleset. A VT-Transmannál állítják: forgalomban résztvevő buszainak műszaki állapota a folyamatos megelőző karbantartásoknak köszönhetően megfelelő. Ezt bizonyítja, hogy 2011 első fél évében a műszaki okból történő járműkiesések a BKV által megrendelt futásteljesítménynek mindössze 0,02 százalékát tették ki.

Ha a szakértői vélemények elkészülnek, a társaság haladéktalanul végrehajtja az autóbuszain indokoltnak tartott intézkedéseket. Gépkocsivezetőik addig fokozott figyelmet szentelnek az ajtók működésének: ellenőrzéseiket nemcsak műszakváltáskor, hanem a menetrendi fordulók között a végállomásokon is elvégzik. A félreérthető sajtóhírek kapcsán a cég megemlítette azt is: a szombati balesetnél az autóbusz ajtaja nem „rendeltetésellenesen” nyílt ki. Az idős hölgy a tanúk elmondása szerint nem kapaszkodott, és miután elvesztette egyensúlyát, nagy lendülettel nekicsapódott az egyik ajtószárnynak, ami ennek következtében ugorhatott ki a vezetősínből, és az így keletkezett résen az utas kieshetett.

Lényegében hétvégi közléseit megismételve, de válaszolt megkeresésünkre a BKV. E szerint a szombati baleset kivizsgálása folyamatban van. Egyelőre csupán annyit tudnak az esetről, hogy egy idős hölgy kanyarodás közben elvesztette egyensúlyát, nekiesett a busz ajtajának, amelynek ajtószárny görgője kicsúszott a vezetősínből, az ajtó kinyílt, az utas pedig kiesett a járműből. A BKV ígéri: a vizsgálatok eredményétől függően a társaság megteszi a szükséges lépéseket. Alvállalkozóiktól elvárják, hogy a közlekedésbiztonsági előírásoknak maximálisan megfelelő járműveket küldjenek forgalomba. Ha ezt partnereik nem tartják be, indokolt esetben felelősségre vonásukra is sor kerülhet.

nol.hu

6 hozzászólás “Típushiba? Többen is kiestek menet közben a magyar Volvo buszokból” bejegyzésre

  1. ugyibugyi szerint:

    Sokszor a vezetők is úgy hajtanak, fékeznek, mintha krumplis zsákokat szállítanának, nem embereket !!! Nem lehet hogy ez történt most is ??? Persze már rá akarják verni a balhét a sérültre, hogy nem kapaszkodott és Ő volt a hibás 🙁

  2. Jeniszej szerint:

    Biztos nem volt bekapcsolva a biztonsági öve.

  3. grün szerint:

    Legalább a fék műkszik rajta?!
    Mert akkor cseréljen helyet a metróval! A zalagút fala nem hagyja kiesni az utast csak a zállomáson! Ott meg úgyis leszáll!

  4. Jeniszej szerint:

    Tényleg – miért kötelező ott?
    Itt a buszon miért nem kötelező a biztonsági öv?
    Newton bácsi törvénye talán a buszon nem mükődik? :))

  5. nagyapó szerint:

    Talán Ikarus kellene!!

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  6. Démosz szerint:

    A fiam télen utazott olyan 148-on amelynél a vezető fékezés előtt mindig bemondta :Kérem kapaszkodjanak erősen a fékek rosszak.

Itt lehet hozzászólni !