Margit híd: Csepelen készül a Rostál-oszlop

HVG, Csepel.info

Elsősorban korrózióvédelmi, szigetelési és műemléki munkálatok zajlanak a Margit hídon. Keddtől két helyen is új, jelzőlámpás kereszteződést alakítanak ki a hídon, az autósoknak ezért jobban kell majd figyelni.

Június 14-én délután 16 órakor megnyitották a forgalom előtt a Margit híd déli járdáját. Múlt hét óta ezen az oldalon közlekedhetnek a gyalogosok és a biciklijüket toló kerékpárosok. Ezentúl a Margitsziget is a déli oldalról lesz megközelíthető, de a korábban megszokottal ellentétben nem az aluljárón keresztül, hanem a híd közepén kialakított jelzőlámpás gyalogosátkelőn.

Ugyancsak fokozott figyelmet követel az autósok részéről, hogy a pesti lehajtónál, a Balassi Bálint utca torkolatában szintén lámpás zebrát alakítanak ki. A munkavégzés jelenleg is folyamatos, naponta 250-300-an dolgoznak a hídon, pontosabban többnyire a híd alatt.

Ezzel párhuzamosan megkezdődik az északi oldali járda korrózióvédelme is. Ilyen jellegű munkálatokat a hídon több helyütt végeznek, ez előzi meg a szigetelést. Az összetett folyamat része a szemcseszórás és a különböző szigetelőrétegek festése – mondta a hvg.hu-nak Tóth Kata, a kivitelező MH 2009 konzorcium szóvivője. Felhívta a figyelmet arra, hogy a korrózióvédelmi munkák időjárásfüggőek, a mostani szélsőséges, gyakran változó időjárás nem kedvező.

Újratervezés

Folyamatosan zajlanak a műemléki munkálatok is; Csepelen már elkészült az a 8 méter magas úgynevezett Rostál-oszlop, amelyet a középső pillérnél helyeznek majd el. Érdekesség, hogy pontos dokumentumok hiányában a restaurátorok ennek terveit csak korabeli fotók és leírások alapján tudták elkészíteni, s a terveket a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) már jóváhagyta, amikor mederkotrás közben megtalálták az eredetit, így ennek alapján az oszlopot ismét át kellett tervezni.

Fotó az eredeti oszlopról

A híd műemléki rekonstrukciója tavaly szeptemberben kezdődött a hídpillérek restaurációjával. A munkák során visszaállítják a régi címereket, a lámpaoszlopokat, és az eredetinek megfelelő korlátokat. Már látható, hogy a hídfők aluljáróit Zsolnay-csempék díszítik majd.

A felújítás során újjáépítették a középpillér mellvédjeit, visszaállítják a régi sárkánydísszel ellátott oszlopokat, obeliszkeket is. A középpilléren újra látható lesz a magyar történelmi középcímer és a kőpárnára ültetett korona, továbbá már elkészültek az erdélyi, horvátországi, szlavóniai és dalmáciai címerek is.

Nyár végére kész lesz

A Margit híd teljes felújítása 2009 augusztusában kezdődött. A tervek szerint a hidat egy évvel később adták volna át az autós forgalomnak, ez végül 2010 novemberének közepén történt meg. Tóth Kata közölte: a híd végleges átadásának hivatalos dátuma augusztus vége.

A felújítás során elbontották az útburkolatot, a villamospályát és a pályalemezt, kicserélték a hiányos, repedezett, rossz állapotú járdaszerkezeteket. Az átkelő északi oldalának kiszélesítésével önálló, kétirányú kerékpárút épül, amely összeköti majd a pesti és a budai rakpartok bicikliútjait. Hosszabb lett a budai lehajtó sávok és kiszélesítették a parti pilléreket is. Kiszélesítették és korláttal látták el a margitszigeti villamos megállóhelyeket.

A Margit híd felújítása nettó 20,6 milliárd forintba kerül. A rekonstrukció bruttó ára mintegy 30 milliárd forint, ebben benne van már az uniós beruházásoknál előírt tartalék is. Az Európai Unió 6 milliárd forinttal támogatja a felújítást.

hvg.hu

Itt lehet hozzászólni !