Helyi Téma
1973 óta létezik a csillagászat napja, amelyet Doug Berger, az Észak-kaliforniai Csillagászati Egyesülettel karöltve hozott létre.
A kezdeményezés gyorsan népszerűvé vált nemzetközi szinten is, így manapság egyre több ország amatőr csillagászai mutatják be az eget a járókelőknek világszerte május 7-én. Ez alkalommal Csepel sem volt kivétel, így a Magyar Csillagászati Egyesület is megtartotta szabadtéri bemutatóját a Rákóczi Kertben.
– Ez egy „mozgó ünnep”, amely mindig a holdfázishoz igazodik – mondta Zsiros Mariann, az MCSE szervezője. – Az este nyolctól tizenegyig tartó program során amatőr csillagászaink egy nagyobb távcső és binokulárok segítségével mutatták meg a látnivalókat a közönségnek. Eközben kötetlen beszélgetések folytak az egybegyűltekkel, akik komoly érdeklődést mutattak a tudomány iránt. – Egyik legfőbb célpontunk a Hold volt, hiszen a bemutató idején még nem félholdat, hanem látványos holdsarlót figyelhettünk meg, melynek hamuszürke fénye festői félhomályba borította a környezetünket. A gyűrűs Szaturnusz megfigyelése is felejthetetlen élményt nyújtott, a fő érdekességet pedig a kettős csillagok, ködök, távoli galaxisok vizsgálata jelentette.
A csillagászat napja minden tavasszal lehetőséget nyújt a csillagászati kluboknak, planetáriumoknak és más csoportoknak, hogy az ég szerelmeseiként együttesen megmutassák a nyilvánosságnak, hogy milyen élvezetes szakma is az övék. A Csepeli Szakkör önkéntes tagjai saját távcsöveiket, tudásukat és persze pénzüket is megosztották a program sikeréért. – A legolcsóbbtól egészen a félmillió forintos műszerekig mindenféle volt – folytatta Zsiros Mariann. – Hét amatőr csillagászunk között olyan is akad, aki úgynevezett szekrénytávcsövet használ, ami egy házilag elkészített műszer, de megvannak benne a csillagászathoz szükséges alapfunkciók.
“a bemutató idején még nem félholdat, hanem látványos holdsarlót figyelhettünk meg”
Azon egyszerű oknál fogva hogy olyan hogy félhold nincs is!
Ergo, vagy újhold vagy fogyóhold lehetett! 🙂