Tarr Béla nem is azt mondta amit mondott? – Kocsis Zoltán védelmébe vette hazánkat
MTI, HírTV, Magyar Hírlap, Mno.hu, Csepel.info
Magyarország szociális állammá vált, és bár a külföldi sajtó olykor úgy állítja be, hogy az Orbán-kormány ördögökből áll, ez nem igaz – mondta Kocsis Zoltán, a Nemzeti Filharmonikusok fő-zeneigazgatója a Süddeutsche Zeitungnak. Az intoleranciáról és rasszizmusról szóló vádak kapcsán pedig elmondta, ő maga ilyesmit nem tapasztal.
„Ez a kormány nem ördögökből áll. A külföldi sajtóban ördöginek látszik, de nem az, ez egy abszolút demokratikus kormány. Nem igaz, hogy a többség fél, senki nem fél” – mondta a Süddeutsche Zeitungnak a február 15-én megjelent interjúban Kocsis Zoltán. A Nemzeti Filharmonikusok fő-zeneigazgatóját annak kapcsán kérdezte a lap, hogy Fischer Ádám még tavaly lemondott a zenekar dirigensi pozíciójáról, és többek között kollégájával, Schiff András zongoraművésszel együtt kiáltványt adott ki a magyarországi közállapotokról. Azt írták, szabadságszerető művészként aggódva figyelik, hogy „a kirekesztés, a kisebbségek elleni agresszió és intolerancia továbbélésében Magyarország nagyon is élen jár Európában”, emellett hazánkban terjed a kultúra szabadságának korlátozása is.
A minap Münchenben dirigáló Kocsis ennek kapcsán – a Hírszerző fordítása szerint – úgy fogalmazott, „hogy megállapítsuk és hitelt érdemlően bizonyítsuk, mi is történik Magyarországon, ahhoz Magyarországon kell élni. Én nem hiszem, hogy tényleg szörnyű dolgok történnek.” Hozzátette, nem túl elegáns, ha valaki egy külföldi újsághoz megy panaszkodni, márpedig a kiáltványt megfogalmazó művészek többsége nem is él Magyarországon. Schiff András például Firenzében lakik. A médiatörvény kapcsán elmondta, „ha felütöm például a baloldali beállítottságú Népszabadságot, nem látok változást”. A cikkek, a hangvétel, minden olyan, mint tavaly vagy tavalyelőtt.
A rasszizmusról és antiszemitizmusról szóló vádakkal kapcsolatban Kocsis megjegyezte, zenekarában tizenegy zsidó és tizenegy roma származású muzsikus dolgozik. „Amíg nem mondja nekem valaki, hogy bocsássam el őket, nem hiszek el ilyesmiket. Ami az általános állapotokat illeti: Magyarország szociális állammá vált” – mondta.
Arról, hogy Schiff András a petíció kapcsán úgy nyilatkozott, a közeljövőben biztosan nem fog fellépni Magyarországon, annyit mondott, ezt nem hiszi el. Kocsis Zoltán emlékeztetett: amikor Jörg Haider pártja bekerült az osztrák parlamentbe, Schiff akkor is azt mondta, hogy nem lép fel többé Ausztriában. Aztán csak fellépett a Salzburgi Ünnepi Játékokon. A filharmonikusok karmestere emellett arról is beszélt, zenészként jobban érzi magát, mint tavaly ilyenkor, „ugyanis ki fogják egészíteni a költségvetésünket”. Szerinte az előző kormány Gyurcsány Ferenc vezetésével nem törődött igazán a kulturális élettel. A karmester elismerően szólt Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár tevékenységéről.
„A kormánynak kell menni”: meghamisították Tarr Béla szavait?
Kemény szavakkal ostorozta a magyar kormány tevékenységét Tarr Béla a Der Tagesspiegel oline kiadásában megjelent interjúban, amelyet abból az alkalomból készítettek a neves rendezővel, hogy megkapta a berlini nemzetközi filmfesztivál nagydíját. A kultúráért felelős államtitkár szerint viszont a rendező nem szó szerint azt mondta, amit a német lap a szájába adott.
A liberális újság munkatársával beszélgetve az 55 éves rendező kifejtette: magát szabad embernek tekinti, aki azonban „olyan országban él, amely már nem szabad. Magyarország az utóbbi húsz évben szabad volt, ami boldogságot jelentett, ám ez mára elmúlt. A magyar művészek tiltakoznak a kormány kultúrpolitikája ellen”, ennek a jele volt Schiff András zongoraművész nyilatkozata „a kormány és annak rasszista uszítása ellen”, valamint filmes alkotók tiltakozása munkafeltételeik tönkretétele ellen. Utóbbit negyven külföldi kolléga is aláírta.
Tarr szerint Magyarországon ma olyasmi történik, amit Németországban kultúrharcnak (Kulturkampf) neveznek. „A kormány gyűlöli az értelmiséget, mert az liberális és ellenzéki, hazaárulóként szidalmazza annak tagjait. Heller Ágnest azzal vádolják, hogy pénzt lopott az államtól, holott 81 éves, és azt sem tudja, mi a pénz.”
Arra a kérdésre válaszolva, milyen konkrét akadályok gátolják a filmes szakma munkáját, a rendező elmondta: „a kormány minden támogatást megvont a filmszakmától. A producerek fele már csődbe jutott, mozik zárnak be, nekem három produkciós tervemet jegelik, jóllehet a pénzügyi partnerekkel mindent előkészítettünk. Csakhogy az állami támogatásról aláírt ígéret már csak annyit ér, mint egy vécépapír. Pedig a támogatási rendszer jó volt, még jobb is, mint a németországi. Az alapítvány kuratóriumát demokratikus úton, a filmszakma képviselői választották meg. Most egy kormányzati igazgatót neveztek ki, aki egyfajta cenzorként önhatalmúlag hozhat döntéseket.”
A német újságírónak arra a kérdésére, foglalkozik-e azzal a gondolattal, hogy külföldre távozik, Tarr Béla leszögezte: „Magyar vagyok. Ez a kormány éppen most változtatja meg az alkotmányt, és húszévnyi hivatali időre rendezkedik be. De mennie kell – nem pedig nekem.”
Tarr nyilatkozata az egész magyar művészvilágnak kárt okozott
Gulyás Balázs, a Mokép igazgatója vasárnap este reagált a rendezővel készített interjúra: „Ahelyett, hogy ezen díjnak most minden magyar önfeledten örülne, és büszke lenne rá, arra kényszerülünk, hogy a rendező győzelmi mámorban elhangzott könnyelmű kijelentéseit elemezgessük. A torinói ló alkotójának nyilatkozatával nem az a gond, hogy könnyelműen tette, hanem hogy egészen egyszerűen valótlanságokat tartalmaz. Egy, a nemzetközi színtéren mozgó művésznek tudnia kell, hogy szavainak súlya megsokszorozódik egy ilyen díj után.”
Tarr Bélának egy nap alatt sikerült elérnie, hogy a befogadók műveit ne azok értéke, hanem politikai hovatartozása szerint ítéljék meg. Nyilatkozata nemcsak önmagának (sőt, neki legkevésbé), hanem az egész filmszakmának, valamint a teljes magyar művészvilágnak okozott kárt – nyilatkozta Gulyás.
Nem is azt mondta?
Tovább bonyolítja a dolgot, hogy a Hír Televízió Kontraszt című műsorában megszólalt Szőcs Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős államtitkára, aki elmondta: nagyon örült Tarr Béla sikerének, felhívta, és gratulált neki. „Azt kellett megtudnom, hogy Tarr Béla nem szó szerint azt mondta, amit a Tagesspiegel a szájába adott” – jelentette ki Szőcs, aki szerint Tarr kijelentette neki, hogy mindaz, ami megjelent, „szöges ellentétben áll azzal, amit ő nyilatkozott”.
Kapcsolódó:
Tarr Béla elhatárolódik a vele készült interjútól
A hivatkozásként megjelenítettek, mint a független magyar sajtó elfogulatlanul és hitelesen tájékoztató példányai ebben a sorrendben tudósíthatnak akadálytalanul a magyar törvényhozás házából, míg a többiek csak azt a küszöböt léphetik át ahol a takarítónőn és a vízhordó lányon kívül szinte senki nem tartózkodik “képviselőink” közül!
Amikor a művészeknek már nyilatkozniuk kell a politikáról megette a fene az egészet.
érdekes, hogy rögtön mosakodnak! inkább azt ecsetelték volna a “kedves” nyilatkozók, hogy náluk is kiveri a biztosítékot a sok-sok lopás, erről valahogy egy ballibsi sem akar egy szót sem mondani, pedig naponta szembesülünk az ellopott milliárdokkal! Hogy van ez?????????
Tóth Mária!
Ez úgy van, hogy minden ember egyenlő! Ha péztet lát akkor!
Van aki milliárdokat lop (nyugdíjat, filmre valót ) Van aki csak szalámit, kiflit!
Van akinek fizetéskor egy millió fel sem tűnik!
Ami az egészben szörnyű, hogy oldaltól függetlenül!!!
Egyedül talán Rongált Anti és adókompenzációs kommandója ártatlan! Még?!
grün, hiába sziporkázol, tök mindegy, hogy melyik oldalon lopnak,mindenkit meg kell büntetni!
elég volt a kettős mércéből, mert mindennek az a rákfenéje. De azt talán te sem kétled, hogy az u.n. bal-oldalon talán egy kicsit többet lopnak/loptak!?
Na most akkor senki nem tudja valójában mit is nyilatkozott Tarr Béla. :))))))))) Különben mindegy is. Legkisebb gondunk is nagyobb ennél szerintem.
Azt nyilatkozta, hogy ez ez utolsó filmje!
Ennek értelmében a többi lényegtelen!!!
Az újság nem vonja vissza Tarr szavait, akkor ki, és mit nyilatkozott?????? Ki hazudik ismételten