Csökkent a légszennyezettség, de nem szűnt meg a szmog

Csepel.info – Csepel.hu

Fotó: Csepel.hu

A hétfői mérési adatok alapján továbbra is indokolt a szmogriadó tájékoztatási fokozatának fenntartása, mivel a fővárosban – a megkezdődött javulás ellenére – nem csökkent jelentősen a szállópor-koncentráció – közölte az MTI-vel a Főpolgármesteri Hivatal kedden kora hajnalban.

Németh Szilárd csepeli polgármester hétfőn közleményben kérte a kerület lakóit, hogy lehetőség szerint a közösségi közlekedés eszközeit vegyék igénybe, és kerüljék a szálló por legnagyobb részéért felelős személygépkocsik használatát. A csepeli polgármester közleménye hangsúlyozza: a személygépkocsik használata azért is kerülendő, mert a mérések szerint a gépjárművekben a levegőszennyezettség sokkal nagyobb, mint ugyanazon a helyszínen a járdán vagy a közösségi közlekedési eszközön. Az alábbiakban a polgármester közleményét olvashatják.

Tisztelt Csepeliek!

Tarlós István főpolgármester a szmogriadó tájékoztatási fokozatát rendelte el Budapesten, mert az egészségre ártalmas kisméretű szálló por koncentrációja két egymást követő napon meghaladta a tájékoztatási küszöbértéket.

Budapest esetében a közlekedési eredetű szállópor-kibocsátás több mint 75 százaléka a gépjárműforgalom eredménye. A jelenlegi légszennyezettségi szint további romlásának megelőzése érdekében ezért a főpolgármester úr a lakosságot a következő önkéntes önkorlátozó intézkedésekre kérte fel:

  • a fővárosi úti célok eléréshez a gépjárműhasználat szüneteltetését, a közösségi közlekedés igénybevételét;
  • a gépjárművek indokolatlan – álló helyzetben történő – alapjárati üzemeltetésének lehetőség szerinti mérséklését;
  • a helyhez kötött légszennyező források kibocsátásának csökkentését (hivatkozva az üzemeltetők társadalmi felelősségvállalására);
  • a rendszámtáblán fekete és piros színű hatszögletű környezetvédelmi plakettel ellátott gépjárművek használatának szüneteltetését;
  • a szilárd- és olajtüzelésű berendezések (ha egy háztartásban létezik földgáztüzelési mód, akkor a szilárdtüzelésű kandallók, cserépkályhák) használatának mérséklését.

A személygépkocsik használata azért is kerülendő, mert a mérések szerint a gépjárművekben a levegőszennyezettség sokkal nagyobb, mint ugyanazon a helyszínen a járdán vagy a közösségi közlekedési eszközön.

A 10 mikrométernél nagyobb porrészecskéket a légutak természetes védekező működése (csillószőrös hámja) kiszűri, a kisebb méretűek lejutnak a mélyebb légutakba (tüdőhólyagokba). A kisméretű szálló por hatását befolyásolja a belélegzett por mennyisége, fizikai tulajdonságai és kémiai összetétele. A porrészecskék baktériumokat, vírusokat, gombákat, valamint toxikus anyagokat kötnek magukhoz, és elősegítik azok bejutását a szervezetbe.

Lehetséges egészségkárosító hatások:

  • izgatja a szem kötőhártyáját, a felső légutak nyálkahártyáját, köhögést és nehézlégzést válthat ki, majd a tüdőben felszívódva gyulladásos folyamatot indíthat el. Asztma és krónikus légcsőhurut miatt többen fordulnak orvoshoz, valamint nő a szív- és érrendszeri megbetegedések száma.
  • a por belégzése a légzőszervi betegek állapotát súlyosbítja (különösen asztma, hörghurut esetében), csökkenti a tüdő ellenálló képességét a fertőzésekkel, toxikus anyagokkal szemben.

Veszélyeztetett népességcsoportok: légúti és keringési betegségben szenvedők, csecsemők, gyermekek és időskorúak, aktív és passzív dohányosok. Javasolt elővigyázatossági intézkedés: elsősorban a veszélyeztetett népességcsoportokba tartozók kerüljék a jelentős gépjárműforgalom által érintett tereket, útszakaszokat.

Az érintett útszakaszokat a Budapest és vonzáskörzete részletes interaktív stratégiai zajtérkép térinformatikai rendszer nappali közúti konfliktustérképe narancssárga és piros színnel jelöli a következő elérhetőségen:

http://terkep.budapest.hu/website/zajterkep_html/zaj_index1.htm

A megnövekedett (gyakorlatilag a tájékoztatási küszöbérték fölötti) koncentráció esetében elsősorban a veszélyeztetett népességcsoportokba tartozók (gyermek, időskorú, beteg) kerüljék a szellőztetést, a szabadban való tartózkodást.

A frissülő információk a Budapest Portálon (www.budapest.hu) és a Fővárosi Önkormányzat twitter oldalán is elérhetőek: http://twitter.com/budapestfovaros

Németh Szilárd
polgármester

6 hozzászólás “Csökkent a légszennyezettség, de nem szűnt meg a szmog” bejegyzésre

  1. Schneider Ádám szerint:

    ” a gépjárművek indokolatlan – álló helyzetben történő – alapjárati üzemeltetésének lehetőség szerinti mérséklését;”
    akkor elárulná nekem valaki, hogy vasárnap este 9-kor miért nincsen zöldhullám a Kossuth Lajos utcában, Soroksári úton és az Erdôsoron? pirostól-pirosig megy az emebr, ha betartja a sebességhatárokat.
    tessék mondani, hogyis van ez?

    “A személygépkocsik használata azért is kerülendő, mert a mérések szerint a gépjárművekben a levegőszennyezettség sokkal nagyobb, mint ugyanazon a helyszínen a járdán vagy a közösségi közlekedési eszközön.”
    hazugság. uyan, nézzünk már meg egy buszt!

  2. Manitu szerint:

    Ádám, ez fizika.

    Minél lentebbről szívod be a legevőt, annál nagyobb benne a CO2 és a szálló por mennyisége. Így az utcán a kutyákat, macskákat, kisgyerekeket éri a legerősebb légszennyezés, utána jönnek az autósok, akik szintén alacsony magasságról szívják be a szennyezett levegőt (még a luxuskocsik sem szűrik a kocsiba befújt levegőt).

    Egy buszon, villamoson ülve hiába vagy az utcán, ahol a többi kocsi is, a légszennyezettség jóval kisebb, mint egy kocsiban. Egyébként ezt többszörösen is lemérték, és ugyanerre jutottak.

  3. Jeniszej szerint:

    A Csepeli erőmű alacsony kéményeiből a kiáramló gázok bizonyos időközökben Csillagtelepre rátelepszik. Rendszeresen elviselhetetlen “kazánszag” terjeng a városrész házai között. 🙁

  4. Bakker szerint:

    Mivel NSz kérte BKV-val járok pár napig! Veszek tömbjegyet, vagy lehet bérletet tízezerért, ha elmúlik a szmog visszatérek gépjárműre, mert a benzin csak 260-ba kerül.

  5. Bakker szerint:

    Bocs 360-ba!
    260-ba akkor fog kerülni, ha a gazdasági szabadságharc végre eredményt hoz.

  6. Schneider Ádám szerint:

    Manitu: arra részre értettem, hogy az egy fôre jutó környezetszennyezés kisebb lenne a tömegközlekedési eszközön.

Itt lehet hozzászólni !