Az igenek és nemek napja

Magyar Hírlap

Vasárnap országos ügydöntő népszavazás lesz hazánkban. A referendumon a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról nyilváníthatnak véleményt a választójoggal rendelkező állampolgárok. Cikkünkben összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.

Szavazni csak személyesen, a személyazonosság és a lakcím igazolásával lehet. Erre a következő dokumentumok bemutatásával van lehetőség: a lakcímet is tartalmazó, régi típusú személyigazolvány vagy pedig új típusú, kártya formátumú igazolvány, érvényes útlevél, 2001. január 1-je után kiállított jogosítvány, s ezek mellett a lakcímigazolvány (lakcímkártya).

A szavazókörök reggel hat órától este hét óráig lesznek nyitva. Nem szavazhat az, aki személyazonosságát nem tudja igazolni, illetve aki nem szerepel a névjegyzékben. A névjegyzékbe való felvételt a szavazás napján már nem lehet kérni. A választópolgár a számára kijelölt szavazókörben adhatja le voksát. Ha a szavazásnak nincs akadálya, a szavazatszámláló bizottság átadja a választópolgárnak a szavazólapokat (minden kérdés külön, eltérő színű lapon szerepel). A szavazólapokat a választópolgár jelenlétében le kell bélyegezni. A szavazólapok átvételét a választópolgár a névjegyzéken saját kezű aláírásával igazolja. A népszavazáson három kérdésről – a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj – kell véleményt nyilvánítanunk. A kérdésekre igennel vagy nemmel szavazhatunk. Érvényesen szavazni csak az egyik válaszra lehet, a kérdés alatt elhelyezett körbe tollal írt x vagy + jellel. Egyéb megjelölés érvényes szavazatként nem fogadható el.

Ha valaki elrontja a szavazólapot, az urnába helyezés előtt – egyszer – újat kérhet.

Azok, akik Magyarországon, de nem a lakóhelyükön szavaznak, igazolásuk birtokában az adott település kijelölt szavazókörében adhatják le voksukat. Igazolást személyesen vagy meghatalmazott útján még ma 16 óráig lehet kérni a lakóhely szerinti jegyzőtől. Akik ezt már megtették, megkapták az igazolásukat, és ennek birtokában felkeresték annak a településnek a jegyzőjét, ahol szavazni fognak, azokat már felvették a névjegyzékbe. Nekik csak a személyazonosságukat kell igazolniuk a szavazáskor. Akik ezt nem tették meg, azoknak az igazolást magukkal kell vinniük a szavazáskor. A kijelölt szavazókörök megtalálhatók a www.valasztas.hu internetes oldalon.

Aki mozgásában korlátozott, az kérésére – Magyarországon – mozgóurnával szavazhat. Mozgóurna csak írásban kérhető a szavazás napja előtt a helyi választási irodától, a szavazás napján pedig a lakóhely szerinti szavazatszámláló bizottságtól, meghatalmazott útján is. Bár a kérelemnek nincs formai követelménye, tartalmaznia kell a kérelmező nevét és címét, emellett célszerű feltüntetni a személyazonosító számot is.

A népszavazásnak csak eredményességi küszöbe van, érvényességi nincs. Téves tehát az az állítás, hogy az érvényességhez legalább ötvenszázalékos részvétel szükséges. A referendum akkor eredményes, ha a választópolgárok legalább egynegyede egy adott kérdésre azonos választ ad.

Forrás: Magyar Hírlap

 

Vizitdíj: ellentétes az orvosi esküvel

“Egyetért-e Ön azzal, hogy a háziorvosi ellátásért, fogászati ellátásért és a járóbeteg-szakellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen vizitdíjat fizetni?”

Rettentően fölháborítónak találom a vizitdíjat. Én nem járok orvoshoz, de a településen élő idősek gyakran. Sokan ötvenezer forintból élnek, s néhány vizsgálatért a jövedelmüknek akár a felét is otthagyják. Egy társadalmat arról lehet megítélni, hogy miként bánik a gyerekekkel és az idősekkel. A vizitdíj nagy pofon azoknak az idős embereknek, akik becsülettel végigdolgozták az életüket, és sokszor a legnagyobb nehézségekkel kellett szembenézniük. De a gyógyítóknak is kellemetlen, hogy pénzbeszedéssel kell foglalkozniuk. Megalázó a helyzet, hogy a rendelőben percekig nem a beteggel, hanem a vizitdíj adminisztrálásával foglalkoznak. Ne felejtsük el azt sem, hogy az orvosok is esküt tesznek arra, hogy nem pénzért végzik gyógyító tevékenységüket. Érthetetlen, miért kellett esküszegővé tenni őket a vizitdíjjal.

Déri Zsuzsánna terapeuta

Méltánytalan a kórházi napidíj

“Egyetért-e Ön azzal, hogy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen kórházi napidíjat fizetni?”

Rendkívül méltánytalannak és megalázónak tartom a kórházi napidíj fizettetését. Mi mindnyájan súlyos egészségügyi adókat rovunk le, és adunk be a közös kasszába, miközben az ország nagyobbik része – hála istennek! – még nem beteg. Ha úgy vesszük, jóval többen fizetünk ahhoz képest, ahányan igénybe veszik a kórházi szolgáltatást. A befizetett összegnek fedeznie kellene a kiadásokat. Következésképpen itt valami másfajta érdekről lehet szó a háttérben. Éppen ezért én igennel szavazok mind a három kérdésben, és mindenkit erre biztatok.

Hegedűs Endre zongoraművész

Anyagiak alapján rendeződhet át az értelmiségünk

“Egyetért-e Ön azzal, hogy az államilag támogatott felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak ne kelljen képzési hozzájárulást fizetniük?”

Ha nem lett volna ingyenes az első diploma megszerzése, munkásszülők gyermekeként nem tudtam volna továbbtanulni. A felsőoktatás színvonalának emelése nem a tandíj bevezetésén múlik, hanem azon, hogy az egyetemek magasabbra tegyék a követelményszintet a hallgatókkal szemben. Ha ez elmarad, akkor nem a tudás alapján szerveződik majd az értelmiség, hanem a szülők anyagi háttere határozza meg, kinek van itt helye és kinek nincs. A diákhitel összegének megemelése sem hoz megoldást a fiataloknak, mert sokan a mindennapi megélhetésükre költik. A mai viszonyok között abban sem vagyok biztos, hogy a hallgatóktól beszedett pénzt valóban az iskolák fejlesztésére fordítják majd.

Vincze József főiskolai hallgató

Forrás: Magyar Hírlap

3 hozzászólás “Az igenek és nemek napja” bejegyzésre

  1. Földhözragadva szerint:

    „A sajtónak egyetlen abszolút kifogásolhatatlanul becsületes része van – a hirdetések rovata.”…:), Off, pardon…:)

  2. miska72 szerint:

    Mekkorát fognak ezek szívni!

  3. jani szerint:

    Nagyot szívtak, de még nagyobbat koppantak !! Nem hatott a szegfüs, szabadmadaras kábítás !!

Itt lehet hozzászólni !