Evezés: Londonban sikeres szereplés, Rióban éremszerzés a cél

Nemzeti Sport, Csepel.info

Az Uglik Szimóna – Kiss Hella páros egy korábbi versenyen

Kedd délután hazaérkezett az új-zélandi felnőtt evezős-világbajnokságról a sikeresen szereplő magyar csapat. Galambos Péter bronzérmes lett a könnyűsúlyú egypárevezősök között, a mozgássérült sportolók (adaptív versenyszámok) között pedig Lengyel Mónika a negyedik helyen zárt. A Csepel EK-nak is jutott a nemzetközi sikerekből.

A Magyar Evezősszövetség sajtótájékoztatót tartott a versenyzők tiszteletére, amelyen Mitnyan György MESZ-elnök a jövőt érintő tervekről is beszélt.

A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az idén is sikeresen szerepeltek a magyar evezősök a kemény nemzetközi mezőnyben. Habár éremből nem sok termett 2010-ben, így is jeles eredményeket tudnak felmutatni a sportág képviselői.

Az új-zélandi felnőtt evezős-világbajnokságon a könnyűsúlyú egypárevezősök mezőnyében Galambos Péter, a Vác Városi Evezős Club versenyzője bronzérmet szerzett. Rapcsák Károly tanítványa éremért utazott a világbajnokságra, a sportág hazai történetének nyolcadik vb-érmeseként a kilencedik medáliát hozta a magyar evezésnek. Az adaptív egypárevezősök mezőnyében a döntőben negyedikként végzett Lengyel Mónika, a Győri Vízügy Spartacus EK versenyzője, Székely István tanítványa.

Az idén első ízben megrendezett ifjúsági olimpián, Szingapúrban a maximálisan megszerezhető két kvótát kihasználtuk. A Kiss Hella (Csepel EK) és Uglik Szimóna (Bajai Spartacus Vízügy SC, edzőjük Bartos Nándor) alkotta kormányos nélküli kettes a 6. helyen, míg Bíró Márk (Tisza Evezős Egylet, edzője Molnár Dezső) a B-döntőt megnyerve a 7. helyen fejezte be szereplését.

Az ifjúsági világbajnokságon Kiss Hella és Uglik Szimóna egysége az 5. helyen ért célba; Bíró Márk és Kaszás Kornél (Győri Vízügy Spartacus EK), a kétpárevezős versenyszámban 8. lett. Gyimes Krisztina (Győri Vízügy Spartacus EK, edzője Halmainé Mészáros Éva) az egypárevezősök között szintén 8., vagyis pontszerző helyen ért célba.

A portugáliai Montemor-o-Velhóban megrendezett Európa-bajnokságon versenyzőink közül két egység tűnt ki. Galambos Péter nem a saját számában állt rajthoz, hanem a normál súlyú egypárevezősök között; a „B” döntőben elsőként evezett át a célon, ezzel Eb-hetedik lett. A Szabó Katalin (Vác Városi EC), Gyimes Krisztina (Győri Vízügy Spartacus EK), Tóth Evelyn (Csepel EK), Sáska Beáta (Esztergomi Evezősök Hajós Egylete, a csapat edzője Rapcsák Károly), alkotta női négypár a 8. helyen ért célba.

Az U23-as világbajnokságon kissé gyengébben teljesített a magyar csapat, mint egy évvel ezelőtt. Sáska Beáta és Tóth Evelyn kétpárevezősben (edzőjük Búza József), a Vermes Péter (Győri Vízügy Spartacus EK) és Bártfai Péter (Győri Vízügy Spartacus EK, edzőjük Molnár Dezső), alkotta könnyűsúlyú kormányos nélküli kettes egyaránt 5. lett. A tavaly ezüstérmet szerző Simon Béla és Juhász Adrián (mindketten Tisza Evezős Egylet, edző Molnár Dezső), alkotta kormányos nélküli kettesnek az idén be kellett érnie a 7. hellyel.

Ebben az évben a Magyar Evezősszövetség a Szegedi Tudományegyetem, valamint a Egyetemi és Főiskolai Sportszövetség közös rendezésében egyetemi és főiskolai világbajnokság zajlott Szegeden, a Maty-éri evezőspályán, ahol a magyarok egy kivételével mind a 14 versenyszámban rajthoz álltak. A legjobb eredményt a férfi könnyűsúlyú kormányos nélküli négyes érte el Bartha Zoltán (Külker Evezős Klub), Forrai Dávid, Veréb Dávid, Dumitrás István (mindhárom Bajai Spartacus Vízügy SC) összeállításban (edzőjük Bartos Nándor) egy bronzéremmel. Rajtuk kívül további hat csapat végzett még a döntőben. Összességében elmondható, hogy mind a szervezés, mind az eredmények tekintetében sikeres volt a világbajnokság.

A Magyar Evezősszövetség idei, tavaszi közgyűlésén elnökválasztásra került sor, a grémiumot május óta Mitnyan György vezeti. A szövetség jövőre vonatkozó terveit több pontban lehet összefoglalni.

Már az idei évtől bevezetésre kerül egy ún. teljesítményértékelő rendszer, ami a nagy világversenyeken elért jó és pontokat hozó eredményeket veszi figyelembe. A pénzdíj változik a versenyek rangjától, de ezzel is ösztökélni szeretné a szövetség evezőseinket, a minél jobb eredmények elérésére.

A jövő évi legfontosabb feladat a Bledben megrendezésre kerülő világbajnokságon minél több hajóegység kvalifikációja a 2012-es londoni olimpiára.

A magyar evezősök eddig két érmet szereztek az olimpiákon: 1968-ban Mexikóban ezüstöt a férfi kormányos nélküli négyes (Melis Zoltán, Sarlós György, Csermely József, Melis Antal), valamint 1948-ban Londonban (Zsitnik Béla, Szendey Antal, kormányos: Zimonyi Róbert) bronzérmet kormányos kettesben.

A 2012-es londoni olimpián a cél a sikeres szereplés az erős nemzetközi mezőnyben, míg 2016-ban, Rio de Janeiróban az éremszerzés. A londoni olimpiára és paralimpiára előreláthatólag 3+1 egységnek van esélye kivívni a részvételt.

Ezen célok eléréséhez nyújt segítséget az ebben az évben pályázaton elnyert pesterzsébeti Evezős Központ a Gubacsi-híd lábánál. A Vízisport utcában található területen építi fel a szövetség az új bázist, mely méltó helyet biztosít a professzionális versenyzők felkészüléséhez, valamint a szabadidős evezősök is megtalálják a kikapcsolódáshoz, evezéshez a lehetőséget. 1945 óta nem volt ilyen méretű fejlesztés a magyar evezőssportban. Rengeteg munka van még hátra, de jövő évtől a válogatott versenyzőknek új világszínvonalú helyszínen tudnak felkészülni a világversenyekre; csapatok kovácsolódhatnak össze a sikeres szereplés jegyében. Az evezős akadémia, amit szintén erre a helyszínre képzeltünk, a TF laborral kiegészítve áll a szövetség rendelkezésére a professzionális munka érdekében.

nso.hu

Itt lehet hozzászólni !