Tilos a fürdőzés a szigetszentmiklósi bányatavakban!

Lakihegy Rádió

Bányató Csepelen, fotó: Pintér Brigitta, Panoramio.com

Bármennyire is csábító, a szigetszentmiklósi bányatavakban tilos fürdőzni! Az elmúlt hétvégén már történt halálos baleset. Vasárnap, fürdőzés közben egy 32 éves budapesti férfi fulladt bele a Szigetszentmiklós közelében lévő bányatóba. Társával együtt úszott, amikor elmerült.

A helyszínre mentővel érkezett az orvosi segítség, de az áldozaton már nem tudtak segíteni. A dunavarsányi és dunaharaszti bányatavakban viszont lehet pancsolni.

A megyében összesen 30 bányató található, de a fürdőzők érdekében csak hétben lehet megmártózni, aminek több oka is van. Egyrészt nem ellenőrzött a vízminőség, ezért fennáll a fertőzés veszélye, valamint komoly problémát okozhat a változó vízmélység, hőmérséklet és a tavakban található veszélyes tárgyak. A rendőrség a szabályszegő fürdőzőket akár 20 ezer forinttal is büntetheti. A tavalyi év során Pest megyében 21 ember fulladt vízbe.

lakihegyradio.hu

16 hozzászólás “Tilos a fürdőzés a szigetszentmiklósi bányatavakban!” bejegyzésre

  1. krapi szerint:

    nem tudom felfogni hogy lehet úszás közben egyszer csak elmerülni??? megáll a szíve ? akkor a parton is megállt volna nem?
    vagy lehúzza egy örvény? de az meg hol keletkezik? hidegvíz éri ? az honnan jön és miérT?

  2. krapi szerint:

    de akkor nem belefullad hanem infarktust kap talán.

  3. csepelman szerint:

    Leszakad a tó fala, beomilik egy üreg = bazi nagy örvény.

  4. nagyapó szerint:

    Kié a tó? A tulajdonosnak kell a megfelelő körülményekről gondoskodni. Őrzés, roncsok eltávolítása, ill. vízminőség ellenőrzése, higiéniai feltételek megteremtése, amennyiben strandolás folyik.
    Nem elég privatizálni, majd várni a jobb eladási lehetőségre.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  5. sys szerint:

    Tragikus, pedig állítólag voltak ott búvárok is, akik kihozták a vízből, de már későn.
    De ne legyen már minden tilos, és ne legyen már minden privatizálva. A víz, egy tó a természet része, még ha csak bányató is … A Balatonba is belefullad minden évben valaki.

  6. grün szerint:

    “Bármennyire is csábító, a szigetszentmiklósi bányatavakban tilos fürdőzni!”
    Ennyi, oszt’jónapot! Személyi azonosítót, lakcím kártyát kérek!

  7. krapi szerint:

    mondjuk ez igaz, ha hirtelen jön egy bazi nagy örvény úgy leránt hogy levegőt venni sincs idő, az ijedtségtől meg letüdőzi a vizet és kampec.

  8. sys szerint:

    De ilyen kis állóvízben nem jön hirtelen bazi nagy örvény.
    Ha nem tilos a fürdés, akkor is mindig ez tragédia végeredménye, csak akkor valami olyasmi a cikk címe, hogy “Még keresik a felelőst…”

  9. krapi szerint:

    de jöhet bazi nagy örvény, ha valahol a víz alatt a sóderes mederből leszakad egy darab az magával ránt jelentős víztömeget amitől örvény keletkezik.

  10. lolka szerint:

    Tisztában van általában mindenki a bányatavak veszélyeivel, ha ennek ellenére fürdőzik, annak vállalni kel a következményeit, egészségileg, büntetésileg és életvesztésileg. Egyik télen elmentem a befagyott bánya tóhoz, kemény tél volt kb 15-20cm jég volt rajta és nagyon szép simán fagyott be. A víz is le volt tisztulva. Olyan másfél kettő métert mentem a parttól beljebb, hát az a látvány borzasztó volt. 2-3 métert lehetett lelátni lefele, de félelmetes volt, autó gumik,kiálló vasdarabok, és a nagy mély sötétség. Biztonságos volt a jég vastagság, de félelmetes volt a feneketlen sötét mélység…

  11. alterego szerint:

    értem. De lekeríteni belőle telkeket lehet büntetlenül, majd tíz év után sírni a rossz állapotok miatt az INGATLANUKON.

    Szeretnék egy olyan világban élni, ahol az önkormányzat nem azzal intézi el az ilyen ügyeket, hogy tiltja a fürdőzést, hanem igenis átveszi a telek irányítását és gondoskodik annak üzemeltetéséről a lakosság javára. Ha az Univerzum meg tudta oldani Harasztin, akkor nem éppen lehetetlen. Csak akarni kéne. Dehát süllyed a hajó és a patkányok sincsenek már olyan jól rajta.

  12. lolka szerint:

    Egy öreg be gyepesedett vezetéstől mit lehet várni. Akár merre kőrbe nézünk a környező kerületeken, mind elhúzott úgy ,hogy csak táthatjuk a szánkat. Miért nem lehetett megkaparintani a strandot ennyi idő alatt. Már régen háromszorosára lehetett volna bővíteni, fedett uszodával stb. és saját polgárokra szabott árakkal…Lehet, hogy arra vártak hogy valami filmstúdió ide jön dokumentum filmet forgatni és hagytak egy-két részt a 40-50-s szinten. URAIM ETYEKEN MÁR MEGVAN A STÚDIÓ nem kel tovább konzerválni…ja, hogy lejárt az idő…

  13. Jobb Csepelért szerint:

    Én is jártam le úszni a bányatóhoz (pont ahhoz ami le van fotózva) és vannak olyan részek, ahol hirtelen mélyül. Ezeknél a mélyedéseknél hidegebb a víz is. Felhevült testtel bemenni a vízbe nem éppen célszerű, ilyen mesterséges tavaknál meg egyenesen életveszélyes! Valószínűleg ez okozhatta a 32 éves ember halálát.
    Tudomásom szerint a tó nem magánterület, hanem a Miklósi önkormányzat tulajdona.

  14. Xéni szerint:

    Sziasztok!!! Xéni vagyok 14 éves és épp mondtam a szülemnek hogy szeretnék elmenni a rukkel tohoz ami ugyancsak bányató de én is elégéé tartok ezektől az örvényektől és a hirtelen mélyedő víztől.Hiába tudok rendkívül jól úszni ha a víz egyszercsak leránt magával.Tehát azt szeretném kérdezni hogy elmenjek egy ilyen tóhoz még szülői felügyelet mellett is?És még valami a barátnőm átszeretne úszni egyet tehát akkor a veszélyeknek megfelelően próbáljam meg lebeszélni?
    Köszönöm a válaszokat Xéni volta!!!

  15. Krisztina szerint:

    Sajnos ehhez nekem is van hozzáfűzni valóm mert ő az én párom volt akiről itt szó van 🙁 sajnos ez számunkra nagy tragédia még mai napig is amikor partra hozták még voltak életjelei és utánna leált a szive de ő 3 szor kiabált segítségért csak az a baj hogy senki nem vette komolyan még a búvárok sem pedig ő ilyen dolgokkal nem hülyéskedett soha 🙁

  16. Elanie szerint:

    Az eset tényleg elég régen történt,de azért lenne néhány megjegyzésem,ha másért nem csak azok számára akik bányatavakban való fürdőzésre szánják el magukat. Kedves Krisztina ! Először is részvétem a történtekért. Én is ott voltam amikor a párja vízbe fulladt és egyike voltam azoknak akik próbálták őt megmenteni és visszahozni. Barátaim ,azok a búvárok akik a katasztrófát követően éppen feljöttek a víz alól, ők voltak azok akik a parton jelenlévők,meglehetősen bizonytalan kérésére elkezdték a barátját keresni a víz alatt,az akkor már több perce víz alatt lévő áldozatot. Amikor a vízből kihozták,már semmiféle életjeleket nem lehetett észlelni,keringése nem volt és nem lélegzett. Több mint fél órás küzdelem után ,néhány perccel a vízből kihozatal után már a mentők átvették tőlünk a férfit,de esélye sem volt sajnos. Annyi időt töltött a víz alatt,hogy nem lehetett megmenteni. Nem tudom milyen indokkal hibáztatja a búvárokat,hiszen ők voltak az egyetlenek akik ténylegesen megpróbáltak segíteni és az újraélesztést megkísérelni. Segélykiáltás nem hangzott el ezt többen a parti személyzetünk közül megerősíthetik,hiszen ha lett volna akkor ők 100 % ,hogy a segítségére sietnek. Kérem,hogy a történet másodkézből való ismertetését ne kezeljük tényként. Azóta is számtalan esetben láttam felelőtlen embereket ebben a tóban ,sőt kisgyermekeikkel együtt fürdőzőket. Minden figyelmeztetésünk hatástalan volt eddig,pedig számtalan veszélyt rejt a tó mélye. Nem örvények és egyéb rejtélyes dolgokról van szó,egyszerűen a hirtelen mélyülő partszakasz illetve a víz alatt lévő felelőtlen ,környezetszennyező emberek által behajigált drótok,vasdarabok,éles konzervdobozok és nem utolsósorban a tilosban pecázók (nem nevezném horgászoknak) által beszaggatott damilok és horgászzsinórok az elsődleges veszély. Az aki ingyen akar halhoz jutni és ezzel életveszélybe sodor embereket,hiszen a damil fogságából,búvártőr nélkül nincs menekvés,minél inkább szabadulni akarsz annál jobban belegabalyodsz és a végén már nincs erő partot érni,hiszen a damil nem enged el. Megfelelő eszköz nélkül lehetetlen megszabadulni tőle. És a damil miután könnyű és átlátszó észre sem lehet venni ráadásul a szabad vége fellebeg a felszínre ,miközben a damil többi része valahol a víz alatt van elakadva ezért jelent észrevehetetlen veszélyt.Na ezek a legnagyobb problémák valamint a tavak természetes hőhatára ami jelen esetben kb. 2,5 – 3 m körül van ahol már drasztikusan csökken a víz hőmérséklete. Míg a felszínen egy meleg nyári napon 26-28 fok addig lejjebb 20 fok körülire csökken a víz hőmérséklete. Azonnali görcsöt okozhat és még a legjobb úszónak is problémát jelenthet ezt kezelni. Mindenki gondolja meg mielőtt a parti sekély kavicsos részről a mélyebb vizek fölé úszik.hogy az életével játszik.

Itt lehet hozzászólni !