Az ÁSZ új vezetése a fővárost ellenőrzi először

MR1-Kossuth Rádió, Csepel.info

Most a fővárost is átfogó ellenőrzés alá vetik

Budapest gazdálkodását vizsgáltatja elsőként az Állami Számvevőszék (ÁSZ) új elnöke. Domokos Lászlót, és alelnökét, Warwasovszky Tihamért tizenkét évre választotta meg a múlt héten az Országgyűlés. Az ÁSZ új vezetői hétfőn vették át megbízólevelüket a Parlamentben.

Az ÁSZ új vezetőinek megbízólevelét hétfőn átadó Schmitt Pál házelnök és a szervezet új elnöke, Domokos László is azt hangsúlyozta, végre megszűnt az az áldatlan állapot, hogy az intézménynek több mint egy éve nem volt elnöke, 2002 óta pedig alelnöke.

Domokos László a számvevőszék munkatársai előtt a Parlamentben jelezte, vasárnap lemondott minden olyan tisztségéről, így például országgyűlési mandátumáról és párttagságáról is, amely összeférhetetlen új hivatalával. Így tett az ÁSZ új alelnöke, Warvasovszky Tihamér is, aki elmondta, munkatársaitól szakszerűséget, elkötelezettséget és függetlenséget vár.

Domokos László a számvevőszék egyik legsürgősebb feladatának nevezte a zárszámadási törvény véleményezését augusztus végéig, és tervez egy átfogó vizsgálatot a főváros gazdálkodásáról egy éven belül. Megismételte, hogy szeretné közérthetőbbé tenni a Számvevőszék jelentéseit, például úgy, hogy azokat pontozással egészítenék ki. Warvasovszky Tihamér alelnök az állománygyűlésen arról beszélt, hogy az ÁSZ jelentései az elmúlt években nem mindig találtak meghallgatásra a parlamentben, ezért ő azon lesz, hogy az Országgyűlés vegye komolyan a számvevőszék munkáját.

mr1-kossuth.hu

Vita a fővárosnál előírt számvevőszéki vizsgálatokról

Domokos László, az Állami Számvevőszék új elnöke szerint bár határozat írja elő, a fővárosi önkormányzatnál az elmúlt húsz évben nem volt átfogó pénzügyi vizsgálat. Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes szerint az ÁSZ folyamatosan vizsgálja a fővárost.

Miközben nyolcvanhárom kiemelt önkormányzatnál ciklusról ciklusra átfogó vizsgálat történt, egyetlenegy nagy önkormányzat, a legnagyobb Magyarországon, kimaradt az átfogó vizsgálatból, részben módszertani, részben kapacitásbeli okok miatt – közölte a napokban Domokos László, az Állami Számvevőszék új elnöke. A főváros több mint 500 milliárd forintból gazdálkodik.

2003-ban az Országgyűlés elfogadott egy határozatot, amely szerint “az Állami Számvevőszék választási ciklusonként minden helyi önkormányzatnál legalább egy alkalommal ellenőrzést végez, s ezen belül az átfogó ellenőrzéseket a jelentős nagyságrendű költségvetéssel, illetve vagyonnal rendelkező közel 300 megyei, városi és fővárosi, valamint kerületi önkormányzatra összpontosítja.”

A határozat elfogadása óta már két politikai ciklus telt el, vagyis két átfogó jelentést kellett volna készíteni a fővárosi önkormányzatról. Részterületeket, egyes beruházásokat vizsgáltak csak a számvevők. Az ÁSZ-nál egyelőre nem tudták megmondani, hogy miért maradt el az átfogó vizsgálat, a Krónika azonban szakmai körökből úgy értesült: évek óta vita folyik arról, hogy Budapesten – méreténél fogva – részvizsgálatokra vagy inkább átfogó ellenőrzésre lenne szükség.

Az biztos, hogy egy átfogó vizsgálat sem foglalkozott volna azokkal a fővárosi cégekkel, amelyek botrányba keveredtek az utóbbi időben, azok ugyanis a budapesti önkormányzat tulajdonában vannak, a mindenre kiterjedő ellenőrzés pedig “csak” az önkormányzatot érinthetné.

Kovács Tibor MSZP-s országgyűlési képviselő, a költségvetési bizottság volt tagja emlékeztetett arra, hogy Domokos László évekig alelnöke volt a Számvevőszék ellenőrzési tervét jóváhagyó testületnek. “Én nem emlékszem, hogy az alatt az idő alatt Domokos László bármikor is kezdeményezte volna azt, hogy minden részletre kiterjedő ellenőrzés legyen a budapesti önkormányzatnál, ezért én úgy gondolom, hogy ez a szokásos politikai hecckampány a Fidesz részéről” – mondta Kovács Tibor szocialista politikus.

Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes szerint az ÁSZ több mint 130 ellenőrzést végzett a Fővárosi Önkormányzatnál az elmúlt 12 évben. A szabad demokrata politikus egy sajtóbeszélgetésen azt mondta, hogy ezek között több átfogó ellenőrzés is volt, és jelenleg is folyik egy általános és több célzott ÁSZ-vizsgálat a fővárosnál.

Ikvai-Szabó szerint az ÁSZ-vizsgálatok észrevételeiből sokat tanultak, a javaslatokat “átvezették”. Hangsúlyozta: a főváros érdeke az, hogy “jól áttekinthető gazdálkodása legyen és mindenki értse, ismerje az adatokat”. Mint mondta, az ÁSZ által végzett átfogó, komplex vizsgálatok több évig tartanak, hiszen a főváros az 500 milliárd forintos költségvetésével az államháztartás negyedik legnagyobb alrendszere. Példaként említette, hogy az 1996 és 1997 között végzett átfogó vizsgálatot 2001-ben utólagosan ellenőrizték, majd 2003-ban az ÁSZ ellenőrizte az intézkedési tervet is.

mr1-kossuth.hu

22 hozzászólás “Az ÁSZ új vezetése a fővárost ellenőrzi először” bejegyzésre

  1. csepeli szerint:

    “Domokos László is azt hangsúlyozta, végre megszűnt az az áldatlan állapot, hogy az intézménynek több mint egy éve nem volt elnöke”

    Az Állami Számvevőszék előző elnökének 2009. december 9-én járt le a megbízatása. Ez Domokos szerint több mint egy éve volt? Hát, marhára tud számolni.

  2. csepeli szerint:

    A trükközéshez viszont ért:

    “Három parlamenti ciklus alatt összesen 15 millió forintot vett fel adómentesen lakhatása támogatására Domokos László fideszes képviselő, akit a kormány az Állami Számvevőszék elnökének jelölt. Domokosnak Budapesten és szarvasi választókerülete közelében is van lakása, a pénzt nem is lakásbérlésre költötte. Elvileg a hasonló visszásságok felderítése lesz majd a feladata.”

  3. Gordon szerint:

    Lesz mit kivizsgálni:

    2010-05-14 22:09
    Őrizetben Hagyó Miklós

    Előállításuk után őrizetbe vette a rendőrség Hagyó Miklós volt szocialista főpolgármester-helyettest és két egykori kommunikációs munkatársát, Horváth Évát és Lelovics Ottót a BKV-ügyben.

    http://www.hirtv.hu/belfold/?article_hid=322674

  4. Nyugger szerint:

    Warvasovszky elmondta, “munkatársaitól szakszerűséget, elkötelezettséget és függetlenséget vár”. ÉN IS EZT VÁROM!!

    Warvasovszky arról beszélt, hogy az “ÁSZ jelentései az elmúlt években nem mindig találtak meghallgatásra a parlamentben, ezért ő azon lesz, hogy az Országgyűlés vegye komolyan a számvevőszék munkáját”. ÉN MEG AZT VÁROM, AZ OGY VEGYE VÉGRE KOMOLYAN A MUNKÁJÁT!!! (Már csak a Nemzeti Együttműködés Rendszere, a fülke-forradalom, a választáson részt vevők 2/3-os felhatalmazása, a választáson résztvevők 1/3-ának más elképzelése, és a választástól távol maradt sok honfitársunk miatt és érdekében. Köszönöm szépen!!

    Na megyek olvasni a “legyen béke,……kiálltványt! (Remélem az Auchanba is kifüggesztették, mivel oda többet szoktam járni mint a hivatalokba)

  5. grün szerint:

    Nyugger!
    Szójjártó Petike azt mondta, hogy ott a helye, ahol a zemberek járnak, tehát a járdán!
    Állítólag már megjelent a víz és viharálló kivitele is, amely jól pótolja a megsérült tetőket és falhiányokat is!

  6. Gordon szerint:

    Van olyan ország ahol az elnök képe lóg kint elég sok helyen. A diktatúráról mégsem az ugrik be elsőnek.

  7. grün szerint:

    Gordon!
    Sőt, van olyan hely, ahol maga az elnök lóg kinn személyesen!

  8. bolemann lajos szerint:

    Remélem aztán sorrakerül Debrecen, Kaposvár és Esztergom is.

  9. Gordon szerint:

    grün!

    Kevesebb mint 60 évvel ezelőtt még mi is az általad említett országtípushoz tartoztunk. A sors fintora hogy akkor a most lelkeden tiltakozó mszp jogelődje volt hatalmon (bár senki nem választotta meg).

    A diktatúra utódpártja most egy nyilatkozat ellen tiltakozik. Változik a világ.

  10. bolemann lajos szerint:

    Gordon, te most alapból van ilyen, vagy csak tetteted magad?

    Nem csak a nyilatkozat ostobaságai ellen tiltakozik, és nem csak az mszp.

    Economist:
    Magyarország kormánya szerint az országban tavasszal forradalom volt. Márpedig általában, ha valahol forradalom van, azt észre szokták venni, nem kell 50-szer 70 centiméteres nyomtatványokon közölni.

  11. grün szerint:

    Gordon!
    Most pedig egy jól sikerült 360 fokos fordulattal visszatértünk ugyanoda?
    Fogjuk mOg egymás kezét és énekeljük el, “A párttal, a néppel egy az utunk….! Orbán Viktor megadja a hangot?

  12. Gordon szerint:

    1990 óta demokratikus választáson még egy párt sem szerzett több mint kétharmados többséget. Ezt nevezhetjük egyfajta nemzeti egység gyakorlati megnyilvánulásának.

    Azátn vannak akik csak beszéltek a nemzeti egységről éveken vagy évtizedeken át, de ahol lehetett ott fúrták (balib politikai elit). Aztán vannak olyan poltikai erők, akik ha rajtuk múlna senki nem maradna ebben az országban aki történetesen nem rájuk szavaz (lásd.: Jobbik).

  13. Nyugger szerint:

    Gordon Úr!
    Ügyeljünk a pontos fogalmazásra! A főnök mondta: FORRADALOM! Ebben az esetben nem “nevezhetjük” másnak, mert:
    1. Ő azt mondta,
    2. Határozatba is foglaltatta,
    3. Ki is függesztette,
    4. El is olvastatja mindenkivel!

  14. bolemann lajos szerint:

    1990 óta demokratikus választáson még egy párt sem szerzett több mint kétharmados többséget.

    Ez hazugság!

  15. Gordon szerint:

    Miért?

  16. bolemann lajos szerint:

    Mert most sem szerzett.

  17. Gordon szerint:

    Közös lista volt, tehát szerzett.

  18. Gordon szerint:

    Az MSZP-nek viszont csak az SZDSZ-el volt kétharmada, de ott nem volt közös lista. Tehát az MSZP nem szerzett.

  19. Gordon szerint:

    Tény hogy az MSZP, az LMP, és a Jobbik együtt sem tudta megszerezni a parlamenti patkó egyharmadát. 🙂

  20. nagyapó szerint:

    Nyugger ( kedd 05:38-kor)
    Én másképpen, a valóságnak jobban megfelelően számolok .A változást akarta 2 113 366 fő, 82,36 %; a maradásra, az MSZP-re szavazott 177 266 fő, 8,38 %. De, ha Jobbikra és az LMP-re szavazókat is, mint változást akarókat számolom, még rosszabb a komcsik helyzete. Akkor miről beszélünk?

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  21. " ?! " szerint:

    “nagyapó 2010. július 06., kedd 20:11-kor:
    Nyugger! Én másképpen, a valóságnak jobban megfelelően számolok.
    A változást akarta 2 113 366 fő, 82,36 %; a maradásra, az MSZP-re szavazott 177 266 fő, 8,38 %. De, ha Jobbikra és az LMP-re szavazókat is, mint változást akarókat számolom, még rosszabb a komcsik helyzete.”

    Egy kis kiegészítés “nagyapó”-nak a számolásához:

    A valóság leglényegesebb része, hogy a lakosságot közvetlenül képviselő 176 egyéni országgyűlési képviselői helyből a FIDESZ-KDNP pártszövetség 173 helyet (98,3 %-ot), az MSZP 2 helyet (1,14 %-ot) szerzett meg.

    A fentiek tükrében igazán szar az MSZP eredménye, de mégis van pofájuk egyes gátlástalan kommancsoknak a FIDESZ-KDNP eredményét és legitimitását különféle számolgatási trükkökre alapozva vitatni.

Itt lehet hozzászólni !