Vége a deviza-jelzáloghitelezésnek!

Év végéig nincs közüzemidíj-emelés

Origo

Júliustól már nem vehető fel devizaalapon jelzáloghitel, mérlegfőösszeg alapján fizetik a bankok a bankadót, már a második félévben él a társasági adó csökkentése, év végéig nincs közüzemidíj-emelés és kilakoltatás – a gazdasági akcióterv 16 intézkedéséről nyújt be pénteken törvényjavaslatot a kormány.

Az Orbán Viktor által korábban ismertetett gazdasági akcióterv tizenhat pontjáról közölt részleteket szerdán Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón.

Az ezen intézkedésekhez szükséges, összesen 59 jogszabályt módosító törvényjavaslatokat a kormány pénteken benyújtja az Országgyűlésnek – jelentette be a miniszter. Az új szabályok többsége visszamenőleg, július 1-jétől lesz hatályos.

Búcsú a devizaalapú lakáshiteltől

Július 1-jétől csak forinthitelre lehet jelzálogjogot bejegyezni, devizaalapú kölcsönre nem. Moratóriumot hirdet a kormány a közüzemi díjak emelésére. Az év végéig továbbra is nyújtanak gázártámogatást azoknak, akiknek a jövedelme nem haladja meg az özvegyi nyugdíj két és félszeresét, erre 11 milliárd forintot különít el a kormány. Ugyanakkor arra is felhatalmazást kapott Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter, hogy a jövő évi árak kordában tartásáról is tárgyaljon a szolgáltatókkal.

Senkit nem lakoltathatnak ki otthonából ez év végéig. Augusztus 31-ig kidolgozzák azt a jogszabályt is, amely szerint a leendő Nemzeti Eszközkezelő Társaság kezeli a bajba jutott, lakáshitelüket fizetni nem tudó adósok ingatlanait. Az év végéig feláll a társaság, akkor mód nyílik többek között arra, hogy a tulajdont bérletre váltsák át.

Átalakuló adózás

A bankok mérlegfőösszeg, a biztosítók nettó díjbevétel, a pénzügyi szektor többi szereplője nettó árbevétel alapján fizeti majd a bankadót. Matolcsy megismételte, a tervezett bevétel 200 milliárdos összege “kőbe vésett”. A bankoknál céltartalék szabadulhat fel a bajba jutott hitelesek megmentése miatt, ebből fizethetik a bankadó egy részét – tette hozzá.

Az év második felében már csak 10 százalékos nyereségadót kell fizetniük a cégeknek 500 millió forintos nyereségig. Matolcsy szerint ez 250 ezer céget a társaságok 73 százalékát érinti. Tíz kisadót törölnek el, ebből hetet július 1-jétől, 3-at (a kommunális, a helyi idegenforgalmi és az építményadót) csak jövő év január 1-jétől. Megszüntetik az adórendszeren kívüli keresetek (a “ház körül végzett munkák”) után fizetett szja-t és tb-járulékot. A munkaadó ugyanakkor 1000 forint/fő/hónap regisztrációs díjat fizet majd. Emellett a kormány eltörli az egyenesági öröklés és ajándékozás illetékét.

Jön a bérplafon

A beruházásokhoz a jelenlegi 51 engedély helyett csak 33-at kell beszerezniük a cégeknek, ez is július 1-jétől. Megszüntetik azt az előírást, mely szerint az ingatlan-bérbeadáshoz vállalkozói igazolványt kellett kiváltani. Ötven literig szabadon főzhet bárki pálinkát otthon, és eltörlik a bér-pálinkafőzés jövedéki adóját is. Ötvenmillió forintig beruházási hitelre is fel lehet használni a Széchenyi-kártyát, ehhez 2 százalékos kamattámogatást ad a kormány. (Eddig a kártya csak forgóeszközhitel felvételére jogosított.)

Havi kétmillió forintba maximálják a közszférában elérhető kereseteket – ez Matolcsy szerint vonatkozik a jegybankelnökre is, amiről értesítik az Európai Központi bank vezetését -, és 98 százalékos rendkívüli személyi jövedelemadót vetnek ki a költségvetési szektorban a 60 napon túli végkielégítésekre.

A közszférában működő nagy intézményekbe – egyetemekre, kórházakba – költségvetési felügyelőket küld ki a kormány, akik ellenőrizni fogják az intézmények költéseit, számláit. A Franciaországban is működő rendszertől 20-25 százalékos megtakarítást remélnek. 120 milliárd forintot kíván megtakarítani a kormány azzal, hogy zárol különböző minisztériumi fejezeteket. Matolcsy György szerint ez alapvetően dologi kiadásokat, például gépkocsi-, bútor- és egyéb eszközbeszerzéseket jelent.

A kabinet háromlépcsős stratégiája szerint idén a pénzügyi stabilitásról gondoskodik, 2011-12-ben strukturális átalakítást hajt végre, utána pedig növekedési pályára állítja a gazdaságot – foglalta össze a miniszter. Kérdésre válaszolva közölte, a kormény arra számít, hogy 205 forint körül stabilizálódik a svájci frank árfolyama (jelenleg 215 forint környékén áll).

160 milliárd az árvízkár – lesz tűzijáték, de szerényebb

A kormány döntött az árvíz okozta károkkal kapcsolatos feladatokról – jelentette be a kormányszóvivő. A számítások szerint az eddigi kár 160 milliárd forint. Az állami szervek eddig 14 milliárd forintot, a megyék 4,1 milliárdot költöttek – előbbi 60, utóbbi 50 százalékát a költségvetés állja. Döntés született arról is, hogy augusztus 20-án a szokottnál “szerényebb” lesz a tűzijáték, de hogy mennyivel fog kevesebbe kerülni, még nem tudható.

Tartjuk a hiányt, lesz újabb IMF-szerződés

A pénzügyi konszolidációs döntéseknek köszönhetően Magyarország 2010-ben képes lesz tartani a 3,8 százalékos GDP-arányos hiánycélt – mondta Matolcsy György. Jelezte, Magyarország új, készenléti hitelmegállapodásra készül a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), az ország ugyanakkor nem készül lehívni újabb hitelrészleteket a most érvényben lévő – október 3-án lejáró – megállapodás alapján még fennmaradó részből. Megerősítette, az IMF delegációja a jövő héten érkezik Magyarországra, a soron következő felülvizsgálatra.

origo.hu

13 hozzászólás “Vége a deviza-jelzáloghitelezésnek!” bejegyzésre

  1. Gordon szerint:

    Helyes. A magyar társadalom nem érett (főleg agyilag) a deviza-jelzáloghitelezésre. A mai felnőtt korúak jelentős része jelzáloghitelezésről magyarországi megjelenése előtt legfeljebb csak a Guldenburgok örökségében meg a Dallasban hallott. 🙂

  2. lolka szerint:

    ” Gordon:
    2010. július 01., csütörtök 14:15-kor
    A mai felnőtt korúak jelentős része jelzáloghitelezésről magyarországi megjelenése előtt legfeljebb csak a Guldenburgok örökségében meg a Dallasban hallott. :)”
    Talán mert nem volt rá szükség, és talán mert nem pofátlankodott ide annyi külföldi bank, hogy ki zsebeljék a hazánkat…hitelt nem kötelező fel venni, de amikor a csapból is az folyik: Hívja a 40-50-…
    A hitelek jelentős részét a fiatal korosztály veszi fel. Már az iskolában beviszik őket az “erdőbe” (diákhitel) egy “kapa vágást” nem csinált még és már el van adósodva…

  3. Nyugger szerint:

    Úgy vélem, itt a 21. század elején Európa közepén egy dolgozó embernek nem kellene hogy luxus legyen egy fedél a feje fölé, egy autó a család ülepe alá, egy belföldi nyaralás legalább kétévente.

    Ezeket segítette a deviza-, meg a forint alapú hitelezés. Ki ezt, ki azt vette igénybe. Valaki átgondolta, valaki kevésbé az esetleges következményeket. Valaki lakhatásra, valaki rádiótelefonra, tv-re költötte. Nagyon nagy baj úgy 20 évvel a rendszerváltás és egy hónappal a fülkeforradalom után, hogy a magyarok zöme még mindig azt hiszi, ha bajba kerül majd megsegíti az állam. Helyette fizeti a hitelt, megcsináltaja a kéményt, szigeteli a házat stb.

    Hőbörgés, háborgás megy, felelős gondolkodás-viselkedés nem!

  4. Nyugger szerint:

    Majd elfelejtettem. Vajon az árfolyamingadozást nem számítva, mennyivel lesz több a törlesztőm-egyéb bank által nyújtott szolgáltatás összege? Mennyivel lesz több a lakás-élet-gépjármű biztosításaim összege? Megvéd a bankok etikai kódexe? Megvéd a kormány? Megérti a szükségességét és tényleg szolidálisak lesznek a bankok erre a két évre? Ha többet fizetek, akkor az olyan mintha adót vetett volna ki az országgyűlés, hogy a szarból megint húzzuk ki az országot! Vagy nem?

  5. donquijote szerint:

    Most lehet okoskodni, de szerintem a törlesztőrészlet duplájára ill. valahol a háromszorosára emelése természetesen egyoldalúan talán nem része egy tisztességes üzletnek, ilyen erővel akármelyik uzsorástól is fel lehetett volna venni a hitelt, és szerintem nagyrészük nem azt várja hogy helyette fizessék hanem tisztességes üzleti viselkedést a bankok részéről és nem szándékos ellehetetlenítést hogy az ingatlan spekulánsoknak minél könnyebb dolga legyen, jelenleg a bankrendszer a fő ludas a dologban amikor fedezetlen pénzeket osztogattak és miután bedőlt az egész utána meg ráverték a hitelfelvevőkre az összes veszteségüket, elég érdekes folyamatok zajlanak most a svájci frank körül is, miután jól eladósították benne az embereket -ahogy én tudom elég népszerű volt M.o. kívűl is- érdekes módon elkezd szárnyalni de talán csak én vagyok üldözési mániás és csak véletlen az így soha véget nem érő tartozás lesz a vége………

  6. grün szerint:

    Jelszavunk: Ha csak egy kicsi hiányzik segítünk, hogy még több hiányozzon!

  7. Nyugger szerint:

    Azért megnézném, hogy a közelmúlt és a jelen politikusai közül kinek van devizahitele! Azt a bevallásba beteszik, hogy ennyi-annyi banki tartozásuk van. Ezek is biztos ugyanolyan gyökerek mint én: nehogymá forintot vegyek fel mikor a deviza fele annyi kamatból kijön. Akinek meg nincs tartozása a politikusi szakma (bocsánat, hivatás) mellett, annak vajon miért nincs? Dögöljek meg, ha értem! A végső konklúzió: a pénzintézetekkel kibaxni nem lehet sehol e kerek világon, a politikus az meg olyan mint a bankár!

  8. nagyapó szerint:

    Hölgyeim/Uraim. Valahogy elbeszélünk egymás mellett. Amikor megjelentek a devizaalapú kölcsönök, akkor a Ft hitelek – hála szakértő Nemzeti Bankunk elnökének – jóval 10% felett volt, míg a devizahitelek 1-2% körül mozogtak. Nem is itt a hiba, hanem ott, hogy a zömében nyugati bankok, a náluk már rég lefutott trükköket alkalmaztak, és ezt PSZÁF megengedte. Pl. saját elhatározásból szerződést módosíthattak a bankok, azonnal emeltek törlesztést emelkedéskor, viszont nem csökkentettek csökkenés esetén. Van bank, amelyik éves elszámolást tesz, ami korrekt. A másik, hogy a kölcsön ellenértékét (az ingatlant) a bankok – szerintem jogtalanul – eladták behajtó cégeknek, akik áron alul kótyavetyélték el az ingatlanokat (a csókosoknak).
    Jellemző, hogy a gépkocsi kölcsönök esetén nincs ez, mert a bankok tudják, ha nem fizetek, elveszik autómat, amit addigra teljesen leszerelek. A veszteség az övék.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  9. roppancs szerint:

    két ember volt a történelemben aki szembeszállt a bankokkal. jf kennedy és hitler adolf.

  10. Gordon szerint:

    Ha nem tetszik a bank, akkor nem kell kölcsönkérni. Ez ilyen egyszerű.

    “Hordószónok jobbikosból nem lesz nemzeti többség.”

    /Gordon/

  11. lolka szerint:

    ” Gordon:
    2010. július 02., péntek 13:44-kor
    Ha nem tetszik a bank, akkor nem kell kölcsönkérni. ”
    Egy kicsit el vagy tévedve. Kölcsön kérni a szomszédtól szoktak egyesek. Ha valakinek pénzre van szüksége elmegy a bankba és üzletet kőt. A bank ebből él, ez a profilja előre megegyeznek a bank és az ÜGYFÉL és szerződést kötnek ami akár több évre is szólhat. Nyilván ha a feltételek nem megfelelőek nincs szerződés. Nagy a kínálat, lehet menni másik bankhoz. De ha létre jött az üzlet az mind a két felet kötelezi. Tehát NEM KÖLCSÖN KÉRÉS, SZERZŐDÉSES ÜZLET…ÜZLET…Ü Z L E T…

  12. krapulax0 szerint:

    akinek az apja nem mszp-s jogász vagy zsidó médiaszerelvény az ne is vehessen lakást. igazuk van. béreljen újpesten panelt vagy cigányházban szoba-konyhát.

  13. Kovács Ernő szerint:

    Valami elkezdődik! Végre fölébrednek a magyarok! A kommunizmusból elég volt nem kérünk újra belőle! http://www.kepfeltoltes.hu/view/100703/___lmcxc_www.kepfeltoltes.hu_.jpg Én ott leszek, így ti is!

Itt lehet hozzászólni !