Pénteken Bajnai Gordon és Orbán Viktor is beszél

Összeveszett az ellenzék a bizottsági helyeken

Népszabadság, Index

Május 14-én 13 órára hívta össze Sólyom László köztársasági elnök az Országgyűlés alakuló ülését – ismertette a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH).

Hétfőn derült ki, hogy jogerős az áprilisi országgyűlési képviselőválasztás eredménye, miután valamennyi jogorvoslati lehetőség lezárult. A Legfelsőbb Bíróság érdemi vizsgálat nélkül elutasította az országos listás mandátumok kiosztásáról szóló, az Országos Választási Bizottság határozata ellen benyújtott felülvizsgálati kérelmet. További jogorvoslatnak már nincs helye. A KEHmég április 26-án tájékoztatta az MTI-t arról: Sólyom László levélben fordult az Országgyűlésbe jutott pártok vezetőihez, amelyben jelezte, hogy május 14-re, péntekre tervezi összehívni az új összetételű törvényhozás alakuló ülését.

Még május 5-én, az Országgyűlés alakuló ülését előkészítő megbeszélésen a Fidesz–KDNP javasolta azt, hogy egy órakor üljön össze az alakuló ülés. A tervek szerint a törvényhozás alakuló ülését az államfő nyitja meg, majd a Himnusz elhangzása után beszédet mond. Ezt követően a köztársasági elnök bejelentést tesz a megbízólevelek átvételéről és felkéri az ülés vezetésére a korelnököt és a korjegyzőket.

A fideszes Horváth János korelnökként mond beszédet, majd bejelenti, mely képviselőknél áll fenn összeférhetetlenség. Az Országgyűlés vita nélkül hallgatja meg a választási beszámolókat. Az első öt igazolt képviselőből álló mandátumvizsgáló bizottság jelentést tesz a korelnök és a korjegyzők által végzett mandátumigazolás eredményéről. Majd a képviselők szavaznak a választási beszámolókról; ezt követően pedig ismertetik az igazolt képviselők névsorát. A napirend szerint ezután következik a frakciók megalakításának és vezetőik nevének bejelentése. A képviselők titkos szavazáson választják meg az Országgyűlés tisztségviselőit: az elnököt, az alelnököket és a jegyzőket.

Az eredmény ismertetését követően megalakul a házbizottság, és az elnöklést átveszi az új elnök a korelnöktől. A tervek szerint ezt követően három beszéd hangzik el. Először az Országgyűlés új elnöke szólal fel, a Fidesz Schmitt Pált jelölte erre a posztra. Felszólal leköszönő miniszterelnök, aki bejelentést tesz a kormány megbízatásának megszűnéséről. A köztársasági elnök javaslatot tesz az új miniszterelnök személyére, és várhatóan Orbán Viktor már miniszterelnökjelöltként emelkedik szólásra.

A napirend szerint ezután döntenek a képviselők arról az országgyűlési határozati javaslatról, amely a parlament bizottságairól, azok tisztségviselőiről, tagjainak megválasztásról szól.

Forrás: Népszabadság

Az ellenzéknek már csak a bizottságok maradtak

A következő Országgyűlés 19 állandó bizottsággal alakul meg pénteken, de az ellenzéki pártok még nem tudtak megegyezni, hogy kinek hány és melyik bizottság elnöki posztja jusson. Az MSZP még harcban áll a külügyért a Fidesszel, bár a terület a Horn-kormány idején se az ellenzéké volt, a Jobbik két bizottság biztos várományosának tűnik, az LMP szintén kettőt vezetne, de az MSZP még közbeszólhat. Nem mintha egy bizottsági elnöki poszt bármiben is korlátozná a kétharmados parlamenti többséget.

Az új Országgyűlés pénteken tartja alakuló ülését, azonban az öt pártnak a parlamenti bizottságokat érintő néhány kérdésben még nem sikerült megállapodniuk. Ha péntek délutánig nem oldják meg az osztozkodást, a bizottságokról szóló határozati javaslat a Fidesz akaratát tükrözi majd, erről ugyanis a képviselők már az alakuló ülésen szavaznak. A következő egyeztetést kedden tartják.

Az már ténynek tekinthető, hogy az eddigi 18 helyett 19 állandó bizottság működik majd, újként a fogyasztóvédelemmel bővül majd a testületek listája. Felmerült még a fenntartható fejlődés bizottságának megalakítása is, de az ellenzék ezt elvetette, így várhatóan új bizottság megalakulása helyett a környezetvédelmi fog ebben a ciklusban fenntartható fejlődés névre hallgatni, munkáját két kormánypárti és két ellenzéki alelnökkel végzi majd.

A Fidesz hat bizottság vezetését adná át ellenzéki képviselőknek: az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási, a költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki, a foglalkoztatási és munkaügyi, a fogyasztóvédelmi, a nemzetbiztonsági és a fenntartható fejlődés bizottságot. Ezek mellett 16 alelnöki posztot biztosítana az ellenzéknek.

Egyharmadot kapna az ellenzék a bizottságokban

Az MSZP azt próbálja elérni, hogy a költségvetési mellett a külügyi bizottságnak is ellenzéki elnöke legyen, amit elvi okokkal, a kormányzat ellenőrzésével indokol. A szocialisták arra is javaslatot tettek, hogy a törvénymódosításokhoz beadott képviselői indítványokról minden esetben szavazzon a parlament, hogy ezek az irományok ne akadjanak el a bizottságokban, jelenleg ugyanis csak azokról a módosítókról szavaznak plenáris ülésen, amelyek a kijelölt bizottságokban legalább egyharmados támogatást kaptak.

A Fidesz ugyanakkor azt javasolta, hogy a parlamenti mandátumok arányától eltérően az ellenzéknek minden bizottságban legyen meg az egyharmada, azaz hogy egyértelműen érvényesülnek az ellenzéki jogosítványok. A KDNP egyelőre csak annyit közölt, hogy egy-egy képviselőt minden bizottságba delegál majd, de feltehetően lesznek olyan testületek is, ahol nagyobb létszámban képviseltetnék magukat.

Három párt, hat bizottság

A Jobbik, az MSZP és az LMP egyelőre nem tudott megegyezni, az MSZP 3:2:1, az LMP 2:2:2 arányban osztozna az elnöki tisztségeken, a Jobbik a költségvetési és a nemzetbiztonsági bizottság vezetésére pályázik, utóbbi helyett korábban a külügy iránt érdeklődtek.

A Jobbik tehát elégedett az eddig megpendített elosztással, hiszen az LMP és az MSZP verziójában is két bizottsági elnökség jutna nekik, ezeken kívül pedig még hat alelnöki posztot akarnak megszerezni. Az MSZP a pártokra leadott szavazatok arányára hivatkozva ragaszkodik a három elnöki poszthoz: a költségvetési, a foglalkoztatási és a külügyi bizottságra tartanak igényt. Ha utóbbit a Fidesz végül nem engedi át az ellenzéknek, akkor megelégszenek a fogyasztóvédelemmel is.

Az LMP az egyetlen párt, amelyik saját megfogalmazása szerint önmérsékletet tanúsítva nem delegál senkit parlamenti alelnöki posztra, jegyzője is csak egy lesz, ezért cserébe két bizottsági elnökséget akar. A fogyasztóvédelmi és a fenntartható fejlődés bizottságra pályáznak, választásukból egyértelmű, hogy a szakmai munkában vállalnának kezdeményező szerepet ezeken a területeken.

A Horn-kormány megtartotta a külügyet

A bizottsági munka jelentősége az ellenzék számára azért is értékelődött fel, mert a Fidesz-KDNP kétharmados többsége mellett, ami a 386 fős parlamentből 263 mandátumot jelent, nem maradt sok játékterük a kibontakozásra a parlamenti munkában.

A rendszerváltás óta az 1994-ben megválasztott Országgyűlésben volt közel hasonló méretű, bár kétharmados többséggel nem rendelkező óriásfrakció, akkor 209 MSZP-s képviselő ült a parlamentben. A Horn-kormányhoz csatlakozott még a 69 tagú SZDSZ-frakció, amivel a mostani felálláshoz hasonló arány alakult ki. Azt mégis fontos megjegyezni, hogy a Fidesz és a KDNP közti együttműködés lényegesen szorosabb, mint a 94-ben létrejött MSZP-SZDSZ koalíciós szövetség, bár az ellenzéki jogosítványokért akkor ugyanannyira aggódtak.

Az 1994-es választások után az Országgyűlés szintén 19 állandó bizottsággal alakult meg: öt elnöki posztot kaptak az ellenzéki pártok, négyet a koalíciós partner SZDSZ, a többi tíz a szocialistáké volt.

Összehasonlításként a most vitatott bizottságok közül a külügyinek SZDSZ-es, a költségvetésinek MDF-es, a nemzetbiztonságinak szintén MDF-es elnöke volt. Ellenzéki vezetést kapott még az önkormányzati és rendészeti bizottság, az európai integrációs ügyek bizottsága, ennek az elnöke egyébként Orbán Viktor volt, valamint a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság Surján László elnöklésével.

Elnökként szakmailag lehet kibontakozni

Az ellenzéki bizottsági elnöki poszt inkább presztízskérdés, egyedül szakmai kérdésekben tudnak irányt mutatni, de a kétharmados többséget korlátozni nem tudják.

A Házszabály szerint „az állandó bizottságok száma és feladatköre alapvetően a kormányzat felépítéséhez igazodik. Kötelező létrehozni az alkotmányossággal, a költségvetéssel, a külügyekkel, a honvédelemmel, továbbá a mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgálati ügyekkel foglalkozó állandó bizottságokat”.

A törvényalkotás folyamatában kezdeményező, javaslattevő, véleményező, illetve bizonyos esetekben ügydöntő szerepük lehet, illetve közreműködnek a kormányzati munka ellenőrzésében is.

Forrás: Index

10 hozzászólás “Pénteken Bajnai Gordon és Orbán Viktor is beszél” bejegyzésre

  1. Tóth Mária szerint:

    Bajnai miért beszél? Őt a kutya /elnézést a kutyáktól ! / sem választotta meg
    min.elnöknek, ahogyan gyf-t sem! ezek az emberek a nagy puccsok szakértői, semmi mások !

    Hogy ők nem ebben az országban élnek/éltek, az biztos, minden fontosabb volt számukra/főleg a zsebük/, mint az emberek!

    elszámoltatás, vagyonelkobzás, és irány a börtön! Talán ezután rend lesz végre.

  2. ződ szerint:

    Tóth Mária! Igazságod van! Bajnait nem mi választottuk, hanem azok akiket mi választottunk! Orbánt se a kutyák, hanem a csahosai! Elnézést!

  3. Tóth Mária szerint:

    Zöd, neked meg nincsen igazságod, mert csak a szocik választották meg a D-2o9-est, aztán jött gyf a puccsal, és a nagy “gazdasági megmentő” Bajnai!

    Na, látod, így vágta át az msz(m)p az embereket, és nem jöhetett létre az előrehozott választás!

    Amúgy meg, miért lennék csahos? te is arra voksolsz, akire akarsz, de én is!

  4. ződ szerint:

    Tóth Mária! A választók nem a miniszterelnökre, hanem a helyi képviselőkre voksolnak és majd ők választanak maguknak, az erősebb kutya alapon falkavezért! Itt van a kutya elhantolva!

  5. Tóth Mária szerint:

    Olyan a vezető, amilyen a tagság!? érdekes, hogy sem az Őszödön ülők, sem a tagság nem háborodott fel a sok lopáson, hazudozáson,közpénzek elsíbolásában saját zsebre. Ezek szerint mindenki egyetértett a böszmével????????? Vajon miért?

  6. Papi szerint:

    Ződ!
    Elég szomorú, hogy állítólag Magyar Szocialista Párt vagytok és csak egy selejtes gazember bandát tudtatok kiállítani! Ennyire magyar ellenes gazdasági bűnöző hazaáruló söpredéket!

  7. nagyapó szerint:

    ződ szokás szerint megint ökörségeket ír, ellenben Tóth Mária igazával. Bajnait SENKI nem választotta meg. Nem, mert a becsapott komcsik Gyurcsányt, aki a kampányolt, hazudott valamit, – választották meg.
    Amikor a csőd beismerése után, lemondott újra meg kellett volna kérdezni ződéket, és a nemzetet, kit akarnak? Bajnait mikor és ki választotta meg?

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  8. Árpádvére szerint:

    Sajnos nemcsak a nem megválasztott Bajnai libás gyilkos, a biciklitolvaj fia Pros Aprócska seggevége, Fejike a bűnös… Persze lehet ezen rugózgatni még egy ideig, de ez már lerágott csont. Ezek a Senkiházy-k, csak a jól megtervezett színtársulat baloldalán elhelyezett pojácái. Ki ismeri a “Rendezőt”? Vajon hogy folytatódik a játék? Honnan lesz mindenre pénz, ha üres a buxa? Főleg, ha az államadósság nincs újratárgyalva? Talán elvesszük Ferike trabantját, és eladjuk a bolhapiacon?… Ugyanmár… Ki lesz az , aki a külföldre menekített súlyos stexeket hazahozza? Ki beszél a ma is folytatódó ingatlanpanamákról, Izidorok üzletpartnereiről? Vajon csak baloldaliakról van szó? Offsor cégekről? Görénynek ki az üzlettársa? Olajos Sanyika?
    Böszme helyett megkapjuk a nyakunkba Európa 2. legnagyobb Keresztapáját! Neki vajon ki a gazdija? Nem elgondolkodtató? Most biztos jobb lesz a magyaroknak… Ugye?! Na együnk gyorsan egy narancsot, és dobd ki a vázából, azt a hervadt szegfűt.. Mindjárt jobb. vagy bal?

  9. Árpádvére szerint:

    Kik csaptak be kiket?…. Talán kicsit nagyobb az a tábor , mnt gondolnánk…
    Rövidesen kiderül…
    Tacskovicsról hallott valaki mostanság? Jól megy vajon sora? Van, ki folytassa a boszorkányüldözést? Inkvizítorok megvannak már?
    Jah… Nemsokára megnyílik az az iroda is, ahol Orbán Viki fogadóórákat tart majd rendszeresen,és ha valaki merészel segíteni valakin, bárhogy is, főleg, ha az illető magyar, akkor sorakozhat két hatalmas pofonért, amit személyesen Orbán Viktor sajátkezűleg ajándékoz, aztán hazakerget. Ki tudja, ki kapta az Öltözködésügyi Miniszteri kinevezést? Erről külön törvényeket kell hozni! Legalább fél éves üléssorozatot kell nyitni, ki mit vehet fel, ki mitől fél igazán. Rettegésügyi Központot kell létesíteni, lehetőleg közpénzen.

Itt lehet hozzászólni !