Az FVB elutasította az MDF listáját

Eltűnik a politikából a megélhetési politikusok “keresztapja”

Inforadio.hu

A Fővárosi Választási Bizottság (FVB) szerda esti ülésén elutasította az MDF fővárosi területi listájának nyilvántartásba vételét; a testület 3:2 arányban döntött a kérdésben.

A párt jogorvoslattal élhet az Országos Választási Bizottságnál, a végső szót a Legfelsőbb Bíróság mondhatja ki. Ha az MDF nem tud fővárosi listát állítani, akkor választási elemzők szerint sokkal kevesebb esélye lesz arra, hogy az 5 százalékos bejutási küszöböt elérve mandátumot szerezzen az áprilisi országgyűlési képviselő-választáson.

A Magyar Demokrata Fórum (MDF) az Országos Választási Bizottsághoz (OVB) fordul jogorvoslatért, miután a Fővárosi Választási Bizottság elutasította a párt fővárosi listáját – mondta Kajdi József, az MDF szakpolitikai kabinetvezetője.

Forrás: Inforadio.hu

Eltűnik a politikából a megélhetési politikusok “keresztapja”

Csapody Miklós kedd este bejelentette: kilép az MDF-ből. Honlapját “lekapcsolta”, nyilatkozata szerint egyelőre nem kíván közreműködni a magyar politikai életben. Az MDF képviselőjére sokan úgy emlékeznek, mint a “megélhetési politikus” kifejezés megalkotójára. Összeállításunkban felelevenítjük, mennyiben járult hozzá Csapody Miklós az elmúlt évek eseményeihez.

Csapody Miklós pályájának ívéről sokat elárul a két legutóbbi választáson elért eredménye. Az MDF politikusának 2006-ban csak listáról sikerült bekerülnie az Országgyűlésbe, pedig a korábbi négy választáskor minden esetben egyéni jelöltként diadalmaskodott Budapest XI. kerületében (15. választókerület).

A sorvadás jelei: 2006 és 2008

A korábban még az MDF számára igen nehéz időkben is egyéni mandátumot szerző Csapody választási eredményén 2006-ra már komolyan kezdtek megmutatkozni pártja sorvadásának jelei. Az első fordulóban a 4. helyen végzett (10,92 százalék), messze elmaradva az első helyet megszerző Deák András (Fidesz-KDNP, 43,23 százalék) és a szocialista Szabó Vilmos (31,57 százalék) mögött. Az SZDSZ színeiben induló Lakos Imre az első fordulóban 11,27 százalékot szerzett.

Az egyéni mandátumot Deák András nyerte meg a második fordulóban (52,37 százalék). Szabó Vilmost a megjelentek 47,63 százaléka támogatta.

A 2002-es választáson Csapody a Fidesz-MDF együttműködés keretében szerzett egyéni mandátumot.

Fidesz-ellenesség

A 2006-os választásokon az MDF stratégiájának egyik fő eleme a Fidesz-ellenesség volt. A kampány hajrájában éppen Csapody Miklós intézett éles támadást korábbi segítője, a Fidesz ellen.

A határon túli magyarok esetleges választójoga körül kialakuló politikai vitában az MDF Csapody nyilatkozatával állt az MSZP és az SZDSZ oldalára. A nyilatkozatban egyebek mellett ez volt olvasható: “Az MDF a kettős állampolgárságot sohasem cinikus hatalomtechnikai okokból támogatta, szavazatszerzési céllal, hanem mindig az elemi nemzeti szolidaritás jegyében”.

Csapody Miklós azt is hangsúlyozta, hogy “a Magyar Demokrata Fórum nem tűri, hogy magyart és magyart – szavazatuk miatt – bárki szembeállítson egymással.”

Az MDF, és pártjával együtt Csapody 2010-esélyeiről még többet árult el a 15. választókerületben 2008. februárjában megtartott időközi választás, amelyre Deák András 2007-ben bekövetkezett halála miatt volt szükség. Csapody Miklós az első fordulóban 9,7 százalékot szerzett, a másodikban viszont csak 6,3 százalékot. (Az összes jelölt elindulhatott újra a második körben, mivel az első fordulóban az alacsony részvétel miatt a voksolás nem érte el az érvényességi küszöböt.)

Mindkét fordulót Rétvári Bence (Fidesz-KDNP) nyerte. A második forduló eredménye: Rétvári Bence (71,1 százalék), Lakos Imre (MSZP-SZDSZ, 20,2 százalék), Csapody Miklós (6,3 százalék), Fenyvessy Zoltán (MIÉP, 2,4 százalék).

Csapody újra próbálkozott

Érdekesség, hogy az MDF – és Csapody Miklós – 2008-ban, közvetlenül a választás előtt újra megpróbálkozott azzal, ami már 2006-ban sem jött be. Az MDF nevében Csapody Miklós ismét nekiment a Fidesznek, jelesül a párt népszavazási kampányát vezető Tarlós Istvánnak. Az időközi választás első fordulójára 2008. január 27-én került sor.

Orbán Viktor Fidesz-elnöknek írt levelében 2008. január 23-án Csapody Miklós így fogalmaz: “Az MDF károsnak és ellentmondásosnak tartja, hogy a Fidesz népszavazási kampányát olyan személy vezesse, aki a hagyományos konzervatív értékeket tagadva, újra és újra antikapitalista, tőke- és piacellenes megnyilvánulásokat tesz. Ön nem tarja ellentmondásosnak, hogy miközben a Fidesz Erős Magyarország programja alapvetően konzervatív értékeket és célokat rögzít, Tarlós István lépten-nyomon antikapitalista, piacellenes megnyilvánulásokat tesz? Miért? Nem gondolja, hogy az Ön kampányfőnöke túszul ejtette a Fidesz konzervatív gondolatait, és így folyton-folyvást az Erős Magyarország ellen kampányol?”

Mit látott Dávid Ibolya?

Csapody a fentieket még megtoldotta a 2008. január 27-i első forduló utáni nyilatkozatával, amelyben az alacsony részvétel miatt a kormányzó MSZP mellett az ellenzéki Fideszt is felelőssé tette. Az MDF-es politikus szerint “az a magyarázata az alacsony részvételnek, hogy a két nagy párt gyakorlatilag csődöt mondott a populista politikával”.

Dávid Ibolya, az MDF elnöke mindezt az alábbi nyilatkozattal színesítette: “A vasárnapi újbudai időközi választáson bebizonyosodott, hogy három pólusúvá vált a magyar politikai paletta. Létezik a Fidesz körüli politikai tömb, az MSZP körüli tömb és van a Magyar Demokrata Fórum.”

Csapody Miklós életrajza

1955. szeptember 8-án született Sopronban. Nős, felesége a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának főtanácsosa. Egy gyermekük van. 1974-ben érettségizett, majd 1982-ben a szegedi tudományegyetemen szerzett diplomát. 1978-1979-ben a JATE irodalmi lapja, a Bölcsész szerkesztője. 1979 tavaszán az akkori Kulturális, később Művelődési Minisztérium irodalmi főosztályának előadója, majd főelőadója lett. 1982-ben az Országos Széchenyi Könyvtárba került. 1989-ben előbb tanácsos, majd főtanácsos lett a Minisztertanács kisebbségi titkárságán.

1980-as évektől tagja volt a később a lakitelki találkozón részt vevő értelmiségi körnek. 1987 óta tagja az MDF-nek. 1996-2003 között pártalelnök, 1999-től a budapesti választmány és a XI. kerületi szervezet elnökségi tagja. 1990 óta országgyűlési képviselő, négyszer Budán, a XI. kerületben (Bp. 15. választókerület) szerzett egyéni mandátumot.

Az 1994. évi önkormányzati választásokon pártja kampányfőnöke volt. 1998. szeptembertől 2002. májusig az MDF parlamenti frakcióvezető-helyettese. A 2004. november 8-án megszűnt, majd újjáalakult frakció tagja, november 22-től frakcióvezető-helyettes. 2006. május 30-tól az európai ügyek bizottságának tagja.

Forrás: Inforadio.hu

5 hozzászólás “Az FVB elutasította az MDF listáját” bejegyzésre

  1. donquijote szerint:

    Ez jó hír, de biztos fellebeznek, annyiból viszont talán rossz hogy így a másik újszadesz az lmp nagy eséllyel bejuthat a parlamentbe.

  2. Nagyapó szerint:

    Ajvé, ajvé! Mi lesz, ha nem lesz D. Ibolyának és H. Károlynak védettsége?

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  3. Tóth Mária szerint:

    LMP= AVH-s nagyapák LMP-s unokái ! szép társaság,félő, hogy bejutnak !

  4. Fiandre szerint:

    Szegény MDF…
    Béke poraira!

  5. Anikó (Krizantém utcából) szerint:

    Szegény Ibolyka évek óta az MDF széttrancsírozásán fáradozott, ne csodálkozzon, hogy idejutottak. Remélem, hogy a Parlamentbe sem fognak bejutni. Rengeteg alapító tag elhagyta már a pártot, (Lezsák, Boros, Csapody stb.) ehhez hozzájárult Bokros Lajos felkérése is ! Ibolyka most a pártokat vádolja. Pedig nem ártana tükörbe néznie !!

Itt lehet hozzászólni !