Csillagtelepről és Hárosról tartottak lakossági fórumot

Csepel.hu

Borbély Lénárd polgármester tájékoztatót adott az elmúlt évek fejleményeiről, majd az önkormányzat, a rendőrség és a közterület-felügyelet vezetőivel együtt válaszolt a lakók kérdéseire.

A polgármester örvendetes fejleménynek nevezte, hogy a Jedlik Ányos Gimnázium diákjai és tanárai az épület több éves felújítása után az új tanévet már a teljesen újjáépített intézményben kezdhetik el.

A Tejút utcai, egykori Fodor József Szakközépiskola épületébe, ahol eddig a jedlikesek tanultak, a Vermes Miklós Általános Iskola költözik. A Vermes iskolában ugyanakkor a baptisták alakítanak ki egy sportgimnáziumot. Az utóbbi években számos óvoda udvarát, épületenergetikai rendszerét megújították a környéken. A Vízmű lakótelepen felújították a játszóteret. Újjávarázsolták a Radnóti Miklós Művelődési Ház körüli parkot mintegy húszezer négyzetméteren. Az Iskola téren KRESZ parkot hoztak létre. Az Erdősor úton Trianon emlékiállítás nyílt. Hároson tervbe vették, hogy még az idén átadnak egy kutyamenhelyet. A Vénusz utcában fogászati rendelőt nyitottak meg. A Lámpás utcában kiépítették a járdát. Háros jó néhány utcájában fejlesztették a közvilágítást és biztonsági kamerákat helyeztek el több ponton. A kamerarendszer bővítését folytatják. A képviselő-testület nemrég fogadta el, hogy a kerület forgalmasabb kereszteződéseiben gyalogos átkelőket létesítenek, noha ez a Fővárosi Önkormányzat feladata volna.  Újdonság, hogy Hároson két mezőőr teljesít majd szolgálatot július elsejétől.

A csillagtelepi rehabilitációval kapcsolatban elhangzott, hogy egy korábbi pályázat eredményeként 1,7 milliárdos projekt zajlik, amelynek keretében épületek energetikai felújítását és szociális beruházásokat végeznek.

Háros városrészt illetően számos kérdés felmerült az elhanyagoltsága és közbiztonsága miatt. Pákozdi József alpolgármester elmondta, hogy a körzetben rengeteg az osztatlan közös tulajdon, amelyeket meg kell szüntetni. Nemcsak a magáningatlanokon, hanem a közterületeken is tapasztalják az illegális hulladéklerakást. Több ingatlantulajdonos ellen indítottak már szabálysértési eljárást. Szilágyi Sándor rendőrkapitány a térség közbiztonságáról közölte, hogy Háros statisztikailag nem kiemelkedően fertőzött Csepel más részeihez viszonyítva. Hároson körzeti rendőri megbízott teljesít szolgálatot, akinek havonta van fogadóórája. A lakók bátran keressék fel őt, illetve akár a rendőrkapitányt is fogadóóráján. Kérik, hogy értesítsék, segítsék a rendőrség munkáját a bejelentésekkel.

Papp Antal, a csepeli közterület-felügyelet vezetője elmondta, hogy bejárást végeztek Hároson, hol helyezzenek el újabb térfigyelő kamerákat. A zöld színű ruhában járőröző mezőőrök Hároson felügyelik majd a rendet, jogkörük hasonló a közterület-felügyelőkével. Szükség esetén bírságolhatnak, súlyosabb esetben a rendőrség jár el.

Az utcákon látható hajléktalanokról Szilágyi Sándor rendőrkapitány azt mondta, hogy a hajléktalanság önmagában nem törvénysértés, és senkit nem kényszeríthetnek hajléktalanszállóra. Mindenkinek a saját döntése, hogy hajléktalanként akar élni. Ha azonban szabálysértést vagy bűncselekményt követ el, a lakóknak ezt jelenteni kell, a rendőrség pedig intézkedik.

A lakók szóvá tették a Csepeli út és a II. Rákóczi Ferenc út megnövekedett kamionforgalmát és a zajszennyezést, ezzel összefüggésben pedig a Metrans logisztikai cég tevékenységét. Válaszként elhangzott, hogy a II. Rákóczi Ferenc út a főváros kezelésében van, ők mérhetik a zajszennyezést és találhatnak megoldást a zajvédelemre. A legjobb az lenne, ha a Fővárosi Önkormányzat megépítené a gerincutat, erre azonban egyelőre akarat sincsen. Az úthálózat túlterheltsége annak is a következménye, hogy az agglomerációból sokan járnak dolgozni Csepelre. A parkolási gondok alapvetően abból fakadnak, hogy az elmúlt évtizedben duplájára nőtt az autók száma, fizikailag pedig nincsen elég hely. A Metransról tudni kell, hogy nem a közelmúltban telepedett meg a kerületben, hanem jóval korábban. A Corvin-csomópontnál áthaladó tehervonat-közlekedést a kerületi vezetés nem tudja megszüntetni, mert ebben nincsen döntési jogköre.

A közterületi fűkaszálást folyamatosan végzik, de a munkára kevés az ember, ezért a lakók türelmét kérik. A lenyírt füvet nem azonnal szállítják el a helyszínekről, annak összeszedése később történik.

Néhányan felvetették a kerületbe beköltöztetett, úgynevezett problémás családok ügyét. A polgármester utalt rá: 2010 előtt valóban volt rá példa, hogy a IX. kerületből érkeztek ilyen családok Csepelre. A csepeli önkormányzat azonban egyáltalán nem értékesít ingatlanokat más kerületekből érkező problémás családok számára. Azoknak a Csepelen élőknek viszont, akik önhibájukon kívül utcára kerülnének, s főként gyerekesek, segíteni fognak.

Azokra a kérdésekre és felvetésekre, amelyekre nem tudtak a fórumon válaszolni, az önkormányzat vezetői számon tartják és visszatérnek rájuk.

Forrás: Csepel.hu

Itt lehet hozzászólni !