Hírszerző
Csak lassan, el ne rontsa! – mondogatják majd a türelmes utasok (Fotó: MTI)
Úgy tűnik, a közlekedési tárcának ismét sikerült olyan intézkedést foganatosítania, amelyről a szakértőknek első körben csak a nonszensz, nettó hülyeség, “elgurult a gyógyszer” kifejezések jutnak eszükbe. Komolyabbra fordítva: több szakértő szerint is teljesen haszontalan, pazarló és utasellenes a regisztrációs jegyek március elsejével történt bevezetése.
Mint az már köztudott, hétfőtől díjmentes regisztrációs jegyet kell váltaniuk azoknak az utasoknak, akik díjmentesen használhatják a távolsági vonat- és autóbuszjáratokat. Ebbe a csoportba tartoznak a 6 éven aluli gyermekek, a 65 év feletti utasok, a hadirokkantak, a hadiözvegyek és a menekültek.
Az intézkedés nem kis bosszúságot okoz az ingyenesen és nem ingyenesen utazóknak is: a pénztári sorok hosszának megsokszorozódását és az autóbuszok menetidejének növekedését vonja majd magával. A regisztrációs jegyet minden utazásnál meg kell venni, sem bérlet formájában nem váltható, de még retúrt sem lehet belőle kérni.
A kormány azt állítja, azért döntött a regisztrációs jegy bevezetése mellett, hogy pontos adatokat kapjon a díjmentesen közlekedők utazási szokásairól, ami – majd valahogyan – lehetővé teszi a jelenlegi pazarló kedvezményrendszer átalakítását. A kormányszóvivő hétfői tájékoztatása szerint a regisztrációs jegynek köszönhetően pontosan meg lehet majd mondani, hogy ki milyen gyakorisággal, mekkora távolságra veszi igénybe az adott szolgáltatást. Ezzel pedig véget lehet vetni a pazarló és felelőtlen gyakorlatnak, hogy a közlekedési társaságok normatív alapon igényelhetik az államtól az “ingyenes” utazások okozta bevételkiesést.
Kommunikációs öngól?
A regisztrációs jegy viszont pontosan arra nem alkalmas, amit a kormány állít: nem jó a díjmentesen utazók utazási szokásainak felmérésére és az sem fog kiderülni milyen gyakorisággal és mekkora távolságra veszik igénybe a szolgáltatást. Azért nem, mert például a MÁV pénztárgépeiből csak annyit lehet megtudni, hogy hány darab regisztrációs jegyet adtak el, azt viszont nem, hogy az utasok hova utaztak. A vonatjegyek többsége hiába tartalmazza az útvonalat, a pénztárgépek többsége erről nem vezet statisztikát – fejtette ki a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület szóvivője.
Emiatt továbbra sem lehet majd tudni, hogy melyik vonalon hányan utaznak. A statisztikákból legfeljebb annyi látszik majd, hogy hány regisztrációs jegyet adtak el, de hogy melyik vonalra és ott melyik vonatra, az már nem.
Vitézy Dávid hozzátette, hogy a darabszámról is csak azokról az állomásokról fogunk tudni, ahol egyáltalán van elektronikus pénztárgép. A Volán-buszoknál már valamivel jobb a helyzet, mint a MÁV-nál: ott sem mindenütt, de legalább a gazdagabb társaságoknál van olyan informatikai rendszer, amely alkalmas lesz annak feltérképezésére is, hogy mekkora távolságon veszik igénybe a járműveket az utasok. Eszerint a 24 Volántól sem számíthatunk teljes statisztikára.
Maradtak potyautasok
Akkor sem kapnánk teljes képet az ingyenesen utazókról, ha minden állomáson tökéletes lenne az informatikai háttér, ugyanis, a vasutasoknak és hozzátartozóiknak – körülbelül 300 ezer utasnak! – nem kell regisztrációs jegyet váltaniuk, pedig ingyenesen használhatják a járműveket.
Emellett a 65 éven felülieknek sem kell nullás jegyet váltaniuk, ha Budapest területén belül szállnak fel a MÁV vagy a Volán járataira. Tehát, ha ők a főváros területén belül le is szállnak, semmit sem tudunk majd az utazási szokásaikról, ha viszont tovább utaznak, kérdés ki fogja ellenőrizni egy buszon, hogy “a néni hátul az ajtó mellett váltott-e regisztrációs jegyet” – ecsetelte Vitézy Dávid.
Mennyibe kerül mindez?
A haszontalan rendszer a minisztérium saját közleménye szerint évi másfél-kétmilliárd forintba kerül. Ez az összeg feltehetően magasabb, mint a vasútbezárásoktól várt megtakarítás, vagy az év eleji 10-15 százalékos jegyáremelésektől remélt bevételnövekedés – állítja a VEKE szóvivője, aki szerint az egész csak arra jó, hogy ismét milliárdokat tüntethessenek el a MÁV-on és a Volánokon keresztül: a regisztrációs jegy a monopolhelyzetbe hozott nyomdai cégeknek, informatikai holdudvarnak hoz újabb megrendeléseket. Emellett például a MÁV kalauzainak jutalékköltség is jár a nullás jegy osztogatásáért.
Az intézkedés ráadásul akkor igazán elképesztő, ha összehasonlítjuk a költségeit és azt az állami kiadást, amit ezzel leellenőrzünk – fejtegette kérdésünkre Felsmann Balázs, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium volt szakállamtitkára, jelenleg pedig a Force Motrice Zrt. tanácsadó cég partnere. A szakértő szerint nagyságrendileg körülbelül 10 milliárd forint lehet az az összeg, amit az állam a MÁV-nak és a Volánoknak fizet, hogy megtérítse az ingyenesen utazók miatt keletkező veszteségeiket. Az abszurd az, hogy ezen a 10 milliárdos kiadáson felül, ennek további 15-20 százalékát költjük most arra, hogy leellenőrizzük az elköltését.
Nem teljes a párhuzam, de bizonyos mértékig olyan ez a helyzet, mintha az adóbevételek 15-20 százalékát az APEH működésére fordítanánk (valójában az adóbevételeknek kevesebb mint egy százaléka jut erre a célra).
Megnyitották a pénzcsapokat
Pedig a szakértők szerint az utazási szokásokat egy teljes utasszámlálással is fel lehetne mérni, és nem is kerülne ilyen sokba. Sőt, talán megbízhatóbb is lenne a nullás jegyrendszernél: a kormány ugyanis úgy tűnik abból indul ki, hogy a nullás jegyeket osztogató közlekedési társaságok teljesen transzparensen végrehajtják a feladatot és végre számukra is kiderül majd, mennyivel kértek több állami térítést évente az ingyenesen utazók után.
A probléma viszont az, hogy a MÁV-ról és a Volánokról van szó, és ezek a cégek éppenséggel nem a transzparencia iskolapéldái. Emiatt a nullás jegy könnyen válhat pénzfejő csappá, hiszen így akár növelheti is a neki járó állami költségtérítést egyik-másik társaság. Ugyanis, ha több ingyenesen utazót sikerül kimutatniuk, mint amennyit eddig feltételeztek, akkor több állami költségtérítésre lesznek jogosultak. Persze lehet, hogy nem kezdenek látványos költségtérítés-növelésbe, az viszont teljesen ésszerű feltételezés, hogy nem áll érdekükben nagyon alámenni a jelenlegi támogatási szintnek.
Ezt a veszélyt azonban könnyedén elkerülhetik: ha alacsony lesz az utasszám, a pénztárosok, a kalauzok vagy a sofőrök néhányszor akkor is lenyomhatják majd a nullás jegyeket kiadó gombokat, amikor éppen senki sem kéri.
Forrás: Hírszerző
Ha a fidesz hatalomra kerül akkor mindenki fizetni fog és a probléma megoldódik! Ha ha ha!
Remélem is hogy mindenki fizetni fog. Nagy büdös lópikulát mindenkinek, aki ingyen akar élni. Legalább jelképes összeget kellene fizetni mindenkinek!
Számomra elggé elfogadhatatlan, hogy az adóforintjaimból nyugdíjasok utazgatnak minden fele az országban a távolsági buszokon. Érdemes megnézni hétköznap délelőtt(pl Petőfi híd melletti megálló) egy Győr-Budapest járatot hány fizető utas van és hány nyugger.
Idétlen nem jani. A sárgaházban volna a helyed.
Mindenki magából indul ki!;)
Tisztelt “nem jani” még lehetsz Te is nyugdíjas, “ha megéred” ! én is az vagyok de tisztességgel, becsülettel ledolgoztam a munkahelyeimen (nem sok volt) közel 42 évet (többek között a közlekedési hatóságnál is!). Amiért kaptuk a kedvezményes utazást.
De mondok Nektek más érdekes hírt is: dolgoztam közel 10 évig az egyik szakszervezeti elnök mellett titkárnőként, akiknek az év világon semmi közük nem volt sem a MÁV-hoz, sem a Volánhoz, sem a BKV-hoz mégis kaptunk 50 %-os vasúti kedvezményt, ingyen BKV bérletet és vajon miért ??? Ja elmondták a régi ott dolgozó kollegáim, mert a Kádár elvtárs puszi barátja volt ennek a szakszervezetnek az akkori főtitkár elvtársa. ! Igy rajtuk maradt a mai napig ennyi utazási kedvezmény ! Na ehhez mi a véleményetek ???
“a regisztrációs jegy a monopolhelyzetbe hozott nyomdai cégeknek, informatikai holdudvarnak hoz újabb megrendeléseket.”-A kampány költségeget valahogy vissza kell fizetni a nyomdáknak. Ingyen ők sem nyomnak…
Ezt a Vitézy Dávidot Orbán Viktor nevezte ki az egyszemélyes VEKE szóvivőjének? Hálából azért, mert nagybátyja kiadja a Helyi Thémát, s Erdős Péter unokáját, Hankiss (Vitézy) Ágnes Eu-képviselő fiacskáját némi hatalomhoz, s ezen keresztül felügyelőbizottság tagsági tiszteletdíjhoz kell juttatni? A kutya sem hallott erről a szervezetről, mindig csak a szóvivőjéről!