Legyen-e Budapesten olimpia? – második rész

HírExtra

Homályban a csepeli olimpia tervei

Az országgyűlés mégsem vette napirendre azt a négyötödös többséget igénylő törvényjavaslatot, ami alapján pályázhatunk a 2020-as Olimpiai játékok megszervezésére. A tét több mint 11.000 milliárd forint, és az eddigi legerősebb a magyar lobbi áll a tervezet mögött.

Egy éves költségvetés összege

A téma megvalósíthatóságával kapcsolatban két dokumentum is készült – ebből a legnaprakészebb 2008 elején-középén lett frissítve. Az egyik dokumentum tanulsága szerint az olimpia megrendezésének összköltsége 2020-ig 10 854 milliárd forintba kerülne – és ne feledjük, hogy az eltelt időben volt némi infláció, minden drágult, és mindig drágábban jönnek ki a az építkezési/szervezési projektek, mint amennyinek eredetileg számolták őket. Mielőtt nekiállnánk elemezni az összeg összetevőit, gondolkodjunk el egy picit a szám nagyságán.

2010-re a magyar kormány összbevételét 12 658 milliárd forintra teszik. Ha a fenti összeget el is osztjuk tíz évre, akkor az is az állam teljes bevételének majd tizedét emészti fel évente – és alig van olyan olyan összege a magyar költségvetésben ami ennyit elvinne (a nyugdíjkiadások természetesen megteszik ezt). Ha ehhez hozzárakjuk, hogy több nemzetközi szervezet szerint a hazai közbeszerzéseket és pályázatokat átlagosan 20-25 százalékkal drágítja meg a korrupció (és az összeg nagy része ilyen formában kerülne kifizetésre), akkor már nem csak egy, az előrejelzésnél is jóval nagyobb összeget fogunk látni, hanem a gigászi összegek zsebekbe való vándorlását is (gondoljunk csak a 4-es metró építése körüli bonyodalmakra és drágulásokra).

A dokumentum szerint a budapesti olimpia megrendezése önmagában 518 milliárd forintba kerülne – ez tartalmazná a rendezés, valamint az ahhoz szükséges közvetlen (sportcélú) beruházásokat. Összesen minimum 540 ezres férőhely kapacitást kell biztosítani a 28 sportág közel 600 sporteseményére több, mint 30 versenyhelyszínen. Ehhez egy központi olimpiai stadion, négy labdarúgó stadion, tizenegy fedett csarnok és tizenhat speciális sportlétesítmény építése szükséges. Azonban további infrastrukturális és turisztikai beruházás kellenek – például az 5-ös metró, az M0-ás bezárása, autópályák és vasutak építése – ami 2016-ig 5.172 milliárdot, 2020-ig pedig tovább további 5.164 milliárd forint beruházást igényelne.

Nincs is válság

A legnagyobb probléma az, hogy a dokumentum olyan számokkal tervez – és tartja lehetségesnek az olimpia megrendezését – amik a gazdasági válság miatt réges-régen feledésbe merültek. „A 2020-as olimpia megrendezésére vonatkozó döntést egy olyan időpontban kell meghozni, amikorra a gazdasági stabilizáció eredményei már ismertek lesznek” – áll az egyik alapvetés a dokumentumban nem véletlenül. A sokat vitatott irat azonban erre is rátesz egy lapáttal: „Alapvető feltétel, hogy a most folyó stabilizációs program sikeresen befejeződjön, és a gazdaság egy évi 3-4%-os stabil, egyensúlytartó növekedési pályára álljon. Ha ugyanis ez nem történik meg, akkor a 2010-es évek első felében is a gazdasági fellendülést megakasztó újabb stabilizációs csomagokkal kellene számolnunk, amely megkérdőjelezi a vázolt műszaki tartalmú 2020-as olimpia megrendezését.”

Ezzel szemben a valóság az, hogy 2009 Magyarország 6,3 százalékos GDP csökkenést produkált, és idén is csak minimális növekedés várható – ami köszönő viszonyban sincs a stabil, 3-4 százalékos növekedéssel. Ráadásul a főváros adósságállománya nemhogy csökkent volna, hanem tovább terebélyesedett, és az államháztartási hiány is egyre nő, valamint befigyelt egy 20 milliárd dolláros IMF hitel – amiből „csak” 14 milliárdot, vagyis 3808 milliárd forintot használtunk fel. Így a finanszírozási hitelfelvétel álma nagyjából elúszott, hisz az eddigieket sem tudjuk nagyon fizetni.

Igaz, a BOM honlapján az elnök megjegyezte: “Nem módosított a globális válság a Budapesti Olimpia Mozgalom (BOM) tervein: a civil mozgalom célja továbbra is az, hogy Budapest 2011-ben pályázhasson a 2020 nyári olimpiai játékokra. (…) A válság nem változtatott semmit a terveiken, hiszen az előkészületi lépéseknek gyakorlatilag nincsen semmilyen extra költségvetési kihatásuk.(…) Ugyanakkor ha a BOM most visszavonulót fújna, akkor hazánk teljes egészben elvesztené az esélyét a 2020-as játékok megpályázására.” Azonban nem biztos, hogy ez a követendő álláspont, vagyis hogy egy újabb elemzés nélkül érdemes szembe menni az előző terv gazdasági alapkövetelményeivel. Ezzel együtt tény, hogy épp erre fog szolgálni az idén felálló, a törvény által szentesített Budapest 2020 Pályázat Előkészítő Bizottság.

Számok, gondolatok

A nem közvetlenül az olimpiához kapcsolódó költségek 50-55 százalékát Budapesten kívüli beruházások teszik ki, melyből több, mint 40 százalék az országos gyorsforgalmi úthálózat fejlesztésé és kevesebb, mint 10 százalék az országos vasúthálózat korszerűsítése. A Budapesten belüli beruházások a költségek 45-50 százalékát teszik ki, amelynek több, mint 35 százalékkal részesedik a városi tömegközlekedés modernizálása és bővítése, míg a városi közúti közlekedésre fordított összeg nem éri el a 10 százalékot. További öt százalékot ragad ki a légiközlekedés fejlesztése. Ezáltal nem igaz, hogy az olimpiából szinte csak a főváros profitálna, miközben az egész ország fizeti – ám az igaz, hogy pénz hatalmas hányada Budapestre és közvetlen környezetébe pumpálódna bele.

Ezt az ellentmondást oldhatná meg egy londoni példa, amellyel Szalay-Berzeviczy Attila, a BOM vezetője is előhozakodott. Anglia fővárosában úgy teremtették elő az Olimpia összegének egy részét, hogy 20 fontos (mintegy 7000 forintos) különadót vetettek ki a lakosságra. Azonban a megszorítások tükrében, itt ez a megoldás nem valószínű, hogy bevezethető lenne.

Az is igaz, hogy a költségeket nem kellene egyedül állnunk: a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) is beszáll a rendezésbe egymilliárd euróval (mintegy 272 milliárd forint), és az Európai Uniótól is jelentős támogatást remélhetünk- annak ellenére, hogy közvetlenül olimpiai vagy sport célokra az EU nem ad pénzt, csak az azt övező fejlesztési beruházásokra. Az összeg pontos nagyságát nem lehet tudni (a dokumentumban lévő számítások – 1.564 milliárd forint – alapjai felborultak), de elviekben évente az eredeti EU-s támogatás plusz 45 százalékával lehet számolni – más megjegyzés szerint a teljes összeg majd 30 százalékát állná az EU.

Ám ez az unió mostani viharos költségvetése, és a válság helyreállításnak munkálatai miatt a konkrét összeg igencsak tág keretek között mozog. Azt is megjegyzi az iromány, hogy jelentős tőke érkezne az olimpia megrendezésében érdekelt hazai és külföldi befektetőktől, így az állam csak a költségek nagyjából 60 százalékát állná (amihez a NOB egymilliárd euróját is felhasználná), ráadásul a fejlesztések nagy részét így is, úgy is végre kellene hajtani (igaz ezt mi hajlamosak vagyunk átlagos esetben az utolsó utáni pillanatig halogatni).

A 2006-os dokumentum mindössze 720 milliárd olyan szükséges állami pénzt vizionál, amelyek egyébként nem kerültek volna 2020-ig felhasználásra, és amelyekre nincs külföldi (EU, BOM), vagy befektetői ígéret. Ezeket a tervezet szerint „a költségvetés más területekről való átcsoportosítással (az olimpiához nem szükséges infrastruktúra, jóléti transzferek), a költségvetési bevételek (adók) növelésével, az államháztartási hiány tervezettnél lassabb ütemű csökkentésével, vagy e lehetőségek kombinált alkalmazásával” teremthető elő. Azonban a jelenlegi társadalmi helyzetben, és az IMF megkötéseinek hálójában vergődve egyikre sincs reálisan megvalósítható esély. Az olimpia megrendezéséből egyébként közvetlenül 460 milliárd forint bevételre számítanak, amely némileg árnyalja a horribilisnak tűnő beruházási összeg rémnképét.

hirextra.hu

23 hozzászólás “Legyen-e Budapesten olimpia? – második rész” bejegyzésre

  1. nenene szerint:

    Istenemre mondom csak a kommcsik keze ne legyen benne…

  2. nem jani szerint:

    Ilyen Állapotok mellett öngyilkosság enne egy ilyen beruházás. Mire megtérülne becsődölnénk.

  3. Jeniszej szerint:

    Álom világ! Ez most a legfontosabb – ez igen. Hajrá!

  4. Jeniszej szerint:

    :)Téli olimpiát a Szabadság hegyre! 🙂

  5. ződ szerint:

    Ha a Schmitt Palinak addig sikerül felvétetni a pár hónap múlva tömegsportként űzött, speciálisan magyar sportágat, minden dopping nélkül bárkit leverünk ágrólszakadásban!

  6. kispajtás szerint:

    EZ AZ, CSUPASZSEGGŰEK!!! Milliárdokat beletolni a tervezésbe, aztán jó nagyot pofáraesni!
    Úgyse szól másról a történet, hogy miként lehet az állambácsiról, az adófizetőkről legombolni egy csomó pénzt.
    OKTATÁST és az EGÉSZSÉGÜGYET helyrehozni, aztán esetleg lehet álmodozni. Na de olimpiáról? Nem épeszű az, aki ilyet mer kiejteni a száján.
    Csak bukni lehet vele!

  7. miska72 szerint:

    Nekem csak egy kérdésem van.
    M I B Ő L ?
    Miből akarnak olimpiát?
    A seggünk kivan a nadrágból mit a páviánnak!
    ÉBRESZTŐ!

  8. lolka szerint:

    Mi a fő cél?-hazánkat a mélybe nyomni, de úgy, hogy azt saját maga csinálja. Amikor majd az éhhalál szélén leszünk lesz annyi segítőkész ország, de főleg egy. Sz……r dolog felmászni egy hegyre, de a tetőn már annyi erő sem marad, hogy körülnézzünk. Ott pusztulunk a hegytetőn…
    olyan ország akar olimpiát, amelyik lassan büntetésekből tengődik? RÖHEJ… na…jól mondja, miska:72…

  9. codec szerint:

    Név szerinti szavazás, teljes vagyoni felelősséggel. Ellenkező esetben megint kibicek írják a költségvetést. Amelyik kormány megengedi, hogy haramiák kotorásszanak a polgárok zsebében, az úgy jár, mint a szocialisták.
    Lóg az orruk rendesen.

  10. Gordon szerint:

    Elképzelem, ahogy a NOB delegációja végiglátogatja a budapesti játékok leendő helyszíneit, többek között “benéz” a Béke téri létesítménybe. Mikor meglátják először ledöbbennek, majd röhögnek egy nagyot, és azzal a lendülettel mennek Ferihegyre lezárandó a komédiázást.

  11. bekaphatjamindkétoldal szerint:

    Ez nem kérdés.
    Természetesen lesz olimpia Budapesten mert az Avarkeszi már előrevetítette a szórólapján.
    A csepeli szigetcsúcs lesz a fő helyszín, csak az lesz gáz ha az olimpiai lánggal futó sportoló kitöri a nyakát a Csőgyár utcában.
    Azt azért megkérdezném, hogy milyen szert szedtek azok akik ezt az egész ökörséget kitalálták ( ütős cucc lehet)
    Egy olimpia nem egy úszó EB ahol utolsó napokban még a medencét barkácsolták, és nem egy nyomorult metró ami éveket csúszik és sokkal többe kerül a tervezettnél.
    Amennyiben a itthoni beruházások arányait nézzük akkor tervezett költségek a háromszorosára nőnek , valamint a 2020-as olimpiát 2045-ben fogják megrendezni.
    Ez az egész arra jó, hogy megrendeljenek egy csomó megvalósíthatósági tanulmányt, készítsenek jópár soha meg nem valósuló tervet és elb….nak pár milliárdot.

  12. Gordon szerint:

    2045-ben nem rendezhetnek olimpiát, mert az négy évente és értelemszerűen csak páros évben lehet.

  13. bekaphatjamindkétoldal szerint:

    Köszönöm a helyesbítést akkor módosítsuk a dátumot 2040-re.
    Ezek szerint a hozzászólásom többi részével egyetértesz!!

  14. miska72 szerint:

    🙂 🙂 🙂

  15. körorvos szerint:

    Panem et circenses. Nincs új a nap alatt. Ha már kenyér nincs, legyen cirkusz. Halálra doppingolt gladiátorokkal, agyontámogatott élsporttal.
    Az egészséghez semmi köze. Talmi “dicsőség”.
    Mindenesetre nagyon sokan meggazdagodnának belőle, a “holdudvar”, a sportmaffia mindenképpen. Ez még-önmagában- nem lenne baj, de máshonnan szívnák el a píízt. A létező legóriásibb korrupciós zsíros bödön, állami támogatással. Ezért örökzöld, és mindig újra indul a fene nagy felhajtás körülötte.
    Ez az olimpia már csak business és showműsor, az eredeti eszmékhez rég semmi köze nincs :(. Le és el vele!

  16. hehehehe szerint:

    hihetetlen fejlődést jelentene.

    meg lehet nézni koreát/szöult, kínát, barcelonát.

    mit miből? a reklámjogokat meg közvetítési jogokat már évekre előre dollármilliárdokért eladják.

    a beruházások felét meg amúgy is meg kell csinálni.

    hajrá olimpia!

    aki nem hiszi, hogy 2020-ra képesek vagyunk erre, az jobb ha fog egy kötelet, meg egy szeget, lemegy a pincébe, és keres egy jó erős gerendát…

  17. körorvos szerint:

    Igen, meg lehet nézni pl. Barcelonát, Spanyolországot. A munkanélküliségi ráta 18,8%, világviszonylatban is kirívó. Pedig volt hajrá, olimpia…
    A túlhajtott iparosítástól, a következményes környezetszennyezéstől már élhetetlenné tett Kínáról sem beszélnék túl sok jót. Ők fogják megadni a kegyelmdöfést a globális kímaváltozásnak. Kontrollálatlan megalomania.

  18. körorvos szerint:

    Hja, és azért mégsem fogom felakasztani magam, senki kedvéért, ha mégsem lesz nálunk olimpia…

  19. Gordon szerint:

    Kína második nagy gazdaságélénkítő csomagjával a megújuló energiaforrások – köztük a szél – fokozottabb felhasználását kívánja ösztönözni.

    http://www.agroland.hu/?hir=5046

    Kína gyorsított ütemben halad a megújuló energiaforrások kiaknázásában. [1] Kína elektromos energiája 16%-ban megújuló energiaforrásokból származott 2006-ban. A világ legnagyobb számú vízerőműveivel rendelkezik. [2] Az üzembe helyezett vízerőművei teljesítménye elérte a 145 000 megawattot 2007-ben. 2010-re a 190 000 MW teljesítményt tűzte ki maga elé Kína. [3] A kínai gazdaságélénkítő csomag stratégiájának része, hogy megújuló energiaforrásokat alkalmazzanak, olyan erőműveket építsenek, melyek zöld energiát termelnek.[4] A Tsinghua Egyetem és a Harvard Egyetem kutatói megállapították, hogy a szénerőművek használatát jelentős mértékben csökkentik és szélerőművekkel kezik azokat helyettesíteni. [5]

    http://hu.wikipedia.org/wiki/Megújuló_energiaforrások_Kínában

  20. Gordon szerint:

    Érdemes először körülnézni mielőtt valaki szamárságokat kezd pötyögni a billentyűzeten.

  21. bekaphatjamindkétoldal szerint:

    hehehehe
    Befejezem a mondatodat.
    utána leviszi a pincébe hehehehét is és ráállítja egy sámlira.

  22. kispajtás szerint:

    A szargyár az olimpiai faluban keletkező fekáliát sem lenne képes “lekezelni”, túl magas labda.
    Talán egy újabb mosléktisztitó kéne előbb Csepelre, meg újabb pár milliárd, amivel nem tudnak elszámolni!
    Reggelente a klotyón csücsülve lehet gyártani az ötleteket és a papírral együtt lehúzni, kb. ennyit ér ez az “olimpialáz”.

  23. körorvos szerint:

    Kína a gigantikus vízierőműveivel legalább annyira teszi tönkre a természeti környezetét, mint amennyire a Szovjetunió a nagy szibériai folyók folyásirányának a megváltoztatásával. A következmény a sivatagosodás, stb.

Itt lehet hozzászólni !