ATV
Budapesten most Horváthnak takarítanak (fotó: Magyar Hírlap)
Három szocialista erővonal fut jelenleg Budapesten, ahol fővárosi és országos politikusok akarják megvetni a lábukat, hogy akkor is túléljék az országgyűlési választásokat, ha az MSZP 20 százalék alatt, vagy akörül teljesít. A jelek szerint miután Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettesre és Mesterházy Ernőre (Demszky Gábor tanácsadója) ráborult a BKV-ügy, egy kényes egyensúly alakul ki a fővárosban.
Lehet, hogy dübörög a kampány a szocialistáknál, de dübörgését egyelőre elfedi a vödrök és a felmosófák csörömpölése, a szocialisták ugyanis gőzerővel takarítanak – inkább a kampány utáni létre készülve, mint a kampányra. Kalkulációik szerint az egyéni választókörzetekből jó estben 15 hozhatnak el, 30-35 mandátumot biztosít az országos lista, és 40-45 képviselő kerülhet a parlamentbe, így a szocialista frakció 75-95 képviselőt számlál majd. (Ez egy 20-23 százalék körüli választási eredményt feltételez.) 20 százalékos eredmény esetén viszont nagy eséllyel szakad be a pártstruktúra, és biztosan csak azok élnek túl, akik a még szocialista kézen lévő nagyvárosokat vezetik.
Túlélők kicsiny köre
Így Botka László szegedi polgármesternek nincs sok oka az aggodalomra. Más kategóriába tartozik a Nyíregyházát vezető Csabai Lászlóné, illetve Miskolc első embere, Káli Sándor, ugyanis egyikük sem aspirál az országos vezérkarba, ám aki a két nagy megyét és a két várost felsorakoztatja maga mögött, erős emberként élhet túl. A térségben két ilyen figurát tartanak számon: a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei elnököt, Veres Jánost, illetve Borsod-Abaúj-Zemplén megyei elnököt, Gúr Nándort. És persze majdnem biztos a jövője Budapest három erős szocialistájának.
Szépen sorakoznak
Az arc nyilvánvalóan a főpolgármester-jelölt, Horváth Csaba. A jelenleg budapesti kormánybiztosként dolgozó Horváthnak vélhetően senkivel nem kell megküzdenie, egyedüli jelöltként kell alkalmasságáról meggyőznie a 23 kerületet és a fővárosi központi pártszervezetet képviselő budapesti küldöttgyűlést. A jelen állás szerint a Burány Sándor budapesti elnök vezette dél-pesti lobbi rábólintott Horváth jelöltségére, ahogy a Molnár Zsolt fővárosi alelnök nevével fémjelzett, az ifjabb várospolitikusokat tömörítő Budapest23 Mozgalom is. Szintén elfogadhatónak tartják az egyik erőkörhöz sem tartozó kerületek (például a Tóth József XIII. kerülete, vagy Molnár Gyula XI. kerülete).
Hagyó helyére
Az atv.hu információi szerint a nemrég a budapesti lista harmadik helyéről lelépő Hagyó Miklós dominálta kerületek sem ódzkodnak Horváthtól, így a jelen állás szerint a főpolgármesterjelölt-aspiráns majdnem mindegyik kerület voksára számíthat a február 26-ai jelölőgyűlésen. Ám az, hogy mit ér a jelöltség, egyelőre nem tudni. A budapesti szocialisták eredetileg december közepén tervezték megnevezni favoritjukat, ám az élet, pontosabban a BKV-ügy átírta a folyamatokat, a tisztségre reménnyel aspiráló Hagyó Miklós még ősszel eltemette főpolgármester-jelölti álmait, helyébe Horváth Csaba emelkedett, de maga a jelölési procedúra így is csúszott két hónapot.
Tavaszi kitolás
Ám ennek ellenére számos pártbeli vélemény szerint a február is korai. (Megjegyzendő, a fővárosi szocialisták azért siettek annyira főpolgármester-jelöltjük kiválasztásával, nehogy szétzilálják a területi listájukat.) A jelölést elhalasztani szándékozók szerint az országgyűlési választások után lenne aktuális a kérdés, hogy az MSZP új erőviszonyainak pontos ismeretében szemelhessék ki a legalkalmasabbat, és bizony, ha akad olyan külsős ember, aki a várható szocialista eredményeket feljebb tudja tornászni pár százalékkal, akkor azt kell választani. Ez az érvelés egyszerre szolgál párt- és egyéni politikai célokat.
Pénztárnokok, prominensek
A fővárosban ugyanis az atv.hu információi szerint három szocialista erőkör dolgozik. Az egyik, magától értetődően a budapesti szocialistákból áll, a másik közepén több forrásunk szerint Puch László áll, akinek forrásaink szerint a fővárosi metroprojektre van rálátása. A harmadik csoport a fővárosba legalább részlegesen beágyazott országos politikusok köre. (Budapesten Lendvai Ildikó pártelnök és Kiss Péter alelnök tud kerületeket mozgatni.)
Nem akarnak a konkurenciával bíbelődni
Bár a „jelöljünk áprilisban főpolgármester-jelöltet” mozgalom szép lassan elhalt, és Horváthot február 26-án minden valószínűség szerint pajzsra emelik. A kérdés az, hogy a szocialisták csak átmenetileg tartják fel, vagy stabilan. Az valószínűsíthető, hogy egy bónuszvoksokat biztosító olajfa-jelölt esetén félre kellene állnia, de egyelőre nem tündököl olyasvalaki a fővárosi égen (sem az LMP-ből, sem az MDF-ből, sem az SZDSZ-ből), aki garantálna pár százalékot. (Ez a helyzet viszont változhat.) Ha egyelőre a szavazatmaximáló politika nyomása helyett pártpolitikai nyomás érvényesül. Ugyanis a Puch-féle erőkörnek elemi érdeke, hogy Budapesten ne kelljen szocialista konkurenciával bíbelődni.
Gyökéreresztés
Ebből a szempontból egyébként gyakorlatilag mindenkinek kapóra jött a BKV-ügy, Hagyó Miklós kiemelésével eltűnt a főváros egyik erős elosztó embere. Aztán gyanúsított lett Mesterházy Ernő, Demszky legütőképesebb tanácsadója és elosztója, így egyrészt a főpolgármester beszorult, másrészt elszállni látszik egy MDF-SZDSZ együttműködés. Így tisztult a budapesti piac, egy, a fővárosban közepesen erős MDF-et és Mesterházyt nem lehetne megkerülni, illetve nőtt a szocialisták politikai mozgástere is. Ennek ellenére, ha Horváth meg akar gyökerezni a jelölti talajban, szövetségesekre van szüksége a Budapesten is befolyással bíró országos MSZP-s politikusok közül.
Háborús béke
A jelek szerint Kiss támogatja is Horváthot (az kérdés, hogy ezt a szövetséget egy olajfa-jelölt feltűnése után újraértékeli-e vagy sem). Így viszont nagyjából két azonos erőkoncentráció feszül majd egymásnak a budapesti térben. Hogy összecsattannak-e, arról csak találgatni lehet, mindenesetre az utóbbi évek szocialista tapasztalatai (Gyurcsány lemondása után trojka vezette a pártot, a júliusi kongresszusra elsimították a régi és a fiatal funkcionáriusok háborúját, stb.) azt mutatják, hogy vélhetően a fővárosban is kiegyezésre lehet számítani, de hosszú háborús békére mindenképp.
Forrás: ATV
A jobb oldali fickóról a Heim Pál kórház újságában volt kép hogy neki köszönik vagy legalábbis ő ad át egy új épületet .Hmm?Miért érzem úgy hogy ott is mutyi van, csak át kéne nézni az ügyleteket.