A büntetések ellenére is nagy üzlet a lomizás: Csepelen járt a Metropol

Metropol, Csepel.info

Hiába a büntetés, ott folytatják, ahol abbahagyták (fotó: Máté Krisztián (MK) Metropol)

A csepeli rendőrök és közteresek folyamatosan büntetik a lomizókat, ám mindhiába. Ahogy odébbállnak, már újra a lomisok őrzik a házakból kihordott, megunt bútorokat, műszaki cikkeket. Ekkora üzlet lenne? A lomisok szerint igen, de csak a külső kerületekben, ahol – szerintük – pazarolnak az emberek. 

A Metropolnak a lomisok elmondták, hogy vérre menő harc megy a különböző “csapatok” között, és a gazdagok nem dobnak ki semmit, ezért nem üzlet a budai kerületekben a guberálás. Az alábbiakban a Metropol cikke olvasható.

Lomok, szemét és elhasznált bútorok „ékesítik” a XXI. kerületi Csillagtelepet, amik csak arra várnak, hogy valaki elvigye őket. A lomisok már hajnaltól lesben állnak „kincsek” után kutatva a kerületben. A Metropol kint járt a helyszínen.

A lomizás már szinte „szakmává” nőtte ki magát, amely tele van íratlan szabályokkal, területfoglalási taktikákkal, sőt bandaháborúkkal is. A Metropol ellátogatott a csepeli Csillagtelepre, ahol már vasárnap hajnaltól javában folyt a „kincskeresés”. Délelőtt már egész tömeg guberált a kidobott tárgyak közül. A gyakran vidékről, lepusztult kisteherautókkal érkező csapatok már már napokkal a lomtalanítás kezdete előtt felmérik a körzetet, és a komolyabb zsákmánnyal kecsegtető helyeken otthagynak egy őrszemet, aki a lomokon ülve vigyáz a szerzeményekre, nehogy a konkurens banda szemet vessen rá. Az őrszemek többnyire egy nők, eközben a férfiak végzik a pakolást. A lomkupacok mellett gyakran tör ki tettlegességig fajuló veszekedés a helyi és vidéki gyűjtögetők között.

A peremkerületek a lomizók kedvencei

Egy csapat fiatal egy egész utcát „foglalt le”, és épp serényen pakolták fel a kacatokat. Először őket kérdeztük, mennyit lehet keresni a lomizással.

„Messziről jöttünk el idáig, de Budapesten mindig jól tudjuk értékesíteni a lomokat” – mondta az egyik férfi, aki a nevét nem árulta el. „Volt, hogy több százezer forintot kerestünk egy nap alatt. Király ez a lomtalanítás! Főleg aranyat és vasat keresünk. Az előbb jött ki egy hölgy és adott át nekünk egy csillárt. Ez nagyon jó fogás!” – tette hozzá.

Egy hatalmas lomkupac mellett egy idősebb férfi ült, várva, hogy társai megérkezzenek a szajréért.

„Nehogy elhiggyenek bármit is ezeknek a fiataloknak. Ha százezreket lehetne keresni ezzel, akkor már rég nem lennének itt. Lókötők, hazudik az összes!” – legyintett József, aki elmondása szerint már 40 éve űzi a lomis „szakmát”.

Ugyanakkor azt is elárulta, hol portyáznak a legszívesebben: „A budai gazdagok nem dobnak ki semmi, oda nem érdemes menni. Budapest külső kerületeiben sokkal több és értékesebb dolgot találunk.”

Rendszeresek a késes, baltás támadások

A területfoglalás vérre menő dolog. Szó szerint. A profi lomisok már éjszaka kimennek, hogy kiállítsák az őrszemeiket, a pofátlanabbak csak kilógatnak lánccal egy táblát az adott területre, amin ez áll: „Fogva”. A budapesti guberálók szerint az utóbbi a vidéki csapatok módszere, és akár vérre menő csetepaté származik abból, ha valaki levágja a tábláikat.

„Rendszeresek a késelések és a baltás támadások a vidéki lomisoknál. Azt hiszik, övék a környék! Én mindig levágom a táblát, mert nincs joguk lefoglalni a területet” – háborgott az egyik helyi lomis, aki épp egy furgonba pakolta be a zsákmányt, két már levágott tábla mellé.

Helyben nincs üzlet

Furdalt minket a kíváncsiság, ezért megkérdeztük, hogy vajon eladnák-e nekünk a lomisok a féltve őrzött kincses kupacaikat, és ha igen, mennyiért.

„Ez itt mind az enyém, nem adok el semmit!” – csattant fel a megszólított öreg, fonott kalapos férfi. „Mindent hazaviszek, de ha el is adnám, akkor sem árulnám el, hogy mennyiért. Ez titok!” – majd némileg megenyhülve hozzátette: a „külsősöknek” senki nem adhat információkat, mert komoly baja származhat belőle.

A folyamatos razziák sem rettentik el a lomisokat

„A kihelyezett lomhulladék a közszolgáltató tulajdonába kerül, így azok eltulajdonítása szabálysértésnek minősül, melyet a rendőrség büntethet” – mondta el a Metropolnak Takó Szabolcs, Csepel önkormányzatának sajtóreferense. Majd azt is elárulta nekünk, hogy csak vasárnap hat embert bírságoltak meg emiatt, és a rendőrök folyamatosan járőröznek a lomtalanítás területén.

Februári lomtalanítási időpontok

Az alábbi időpontokban és kerületekben lesz lomtalanítás ebben a hónapban (kihelyezés csak a megjelölt napon, 18 óra után):

  • február 13–14.: XXI. kerület
  • február 25.: V. kerület
  • február 26.: I. kerület
  • február 27., március 10.: XVI. kerület

Forrás: Metropol

13 hozzászólás “A büntetések ellenére is nagy üzlet a lomizás: Csepelen járt a Metropol” bejegyzésre

  1. Tóth Ervin szerint:

    A lomisok a kitett holmikat pillanatok alatt tízszer nagyobb területen szórják szét, miközben a rendőrségi autó lassan, lehúzott ablakkal szálingózik el mellettük. A házak közötti rétrn, meg kidobott gereblyével kergetik egymást a cigányasszonyok.

  2. admin szerint:

    Folyamatosan büntetik a lomisokat, a rendőrség és a közterület-felügyelet is bírságol.

  3. László szerint:

    “Gazdagok nem dobnak ki semmit” Nem hát! Élethosszig használják vagy eltüzelik ha ráunnak a sezlonyra. A pórnép meg dobálódzik mert újabban van miből!

  4. Betke szerint:

    Mekkora kamu, hát ne csodálkozzunk, metropol!

  5. Zsivány szerint:

    A gazdagok konténert hozatnak, vagy szállítót hívnak és fizetnek, nem kerülgetik hónapokig a kacatjaikat a következő lomtalanítás időpontjáig. Egyrészt akik kiszállítják az új bútort vagy háztartási gépet, általában rögtön el is viszik a régit. Másrészt ha lom keletkezik, külön megbízzák a gondnokot vagy fizetnek a takarítónak, hogy intézkedjen a felesleges holmi eltüntetéséről (pl. ruhanemű, gyerekholmi, szőnyeg, kerékpár, műszaki cikkek). Tehát nem halmozzák fel, amire már nincs szükségük, hanem mielőbb megszabadulnak tőle.

  6. László szerint:

    XII.kerület, van lomtalanítás. II.kerület, van lomtalanítás. Ugyanilyen módon. Ott is emberek élnek. Metropol szerinted kimozdul egy ilyen cikkért a szerkesztőségből? Én nem tenném.

  7. Gyula szerint:

    admin!
    Ne etess már senkit. 😁👏👍
    Ki hiszi ezt el?

  8. Gyula szerint:

    Ma megint flexeztem… Anyjuk elé rakják ki, Beregsurányban, hogy “lomis fogva”!

  9. Gyula szerint:

    Az Önkormányzat és annak Közterület Felügyelete alkalmatlan a feladata ellátására!
    Mégpedig azért, mert a Majorban vagy 100 lomis tör-zúz reggel óta és senki nem jár erre?
    Egy rendőrt, egy Közterületest nem láttam, de más sem.
    Köbányán is Fidióta a “tanács” és ott rend tud lenni?

  10. Zsivány szerint:

    Tarthatatlan, hogy Nógrád, Borsod és Szabolcs no go zónáiból, meg ki tudja még honnan idesereglett, szinte osztódással szaporodó, párhuzamos társadalomban élő putrisok vegyék át a hatalmat Csepel utcáin! Csepel a magyar élettér része, mert itt még a magyar emberek vannak túlsúlyban, akiknek Csepel a szűkebb értelemben vett hazájuk. A csepeli magyarok nem kötelesek bármit eltűrni. A Magyar Önvédelmi Mozgalom és további hasonló, a magyar nemzeti értékrend és magyar életterület megvédésére, a magyarság megmaradása érdekében létrehozott szerveződések jelentik a tartós megoldást a lomizás problémájára.

  11. László szerint:

    Ott a kép, rajtaütöttek a hétpróbás gazembereken…

  12. László szerint:

    Lehet van letelepedési kötvényük, diplomata útlevél, hamis kék villogó, kapát csak képen látva aranykalászos gazda cím…

Itt lehet hozzászólni !